Bartlett Invitational - Varsity Boys

Sunrise Park, Bartlett

Sept. 26, 2009

66 degrees, 70% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Click here for data on girls

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Schaumburg               32    1    2    7    9   13            15:59.5  0:58.2
  2 West Chicago             81    4   15   16   17   29   37   49  16:28.7  0:57.4
  3 Woodstock                83    3    6   11   24   39   45       16:25.4  1:19.6
  4 Crystal Lake South      106    8   14   20   31   33   34   44  16:37.7  0:51.5
  5 Jacobs                  124   10   18   22   36   38   48   55  16:46.1  0:51.6
  6 Glenbard North          144    5   21   26   40   52            16:50.5  1:37.5
  7 Bartlett                158   23   25   27   41   42   51   54  16:58.5  0:36.2
  8 Huntley                 212   28   35   46   47   56   59   60  17:17.9  1:00.3
  9 Oswego East             215   12   30   53   57   63   65   69  17:28.6  2:16.0
 10 Streamwood              290   32   58   64   66   70   74       18:18.9  2:06.5
 11 South Elgin             291   19   61   68   71   72   73   75  18:24.4  2:31.2
 12 Lincoln-way West        298   43   50   62   67   76            18:34.2  3:19.5

Incomplete Teams: Lincoln-way Central, Morgan Park
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Schaumburg
    1  Pat Lesiewicz, Sr          15:26.6  
    2  Connor Prizy, Jr           15:49.4  
    7  Pat O'Connell, Jr          15:59.8  
    9  Mike Perry, Sr             16:16.9  
   13  Pat Swiech, So             16:24.8  
Total Time = 79:57.3     Total Places = 32

2. West Chicago
    4  Gunnar Sterne, Jr          15:54.7  
   15  Derrik Pietrobon, Jr       16:31.4  
   16  Mike Russo, Sr             16:31.8  
   17  Brent Smith, Sr            16:33.6  
   29  Roberto Campos, So         16:52.0  
   37  Dj Muzzy, Sr               17:06.0  
   49  Evan Morgan, Sr            17:28.7  
Total Time = 82:23.4     Total Places = 81

3. Woodstock
    3  Jd Fuller, Jr              15:50.4  
    6  Phillip Meyer, Jr          15:58.1  
   11  Carl Peterson, Sr          16:22.6  
   24  David Hess, Sr             16:45.9  
   39  Jake Leinweber, Jr         17:10.0  
   45  Tim Semmen, So             17:23.5  
Total Time = 82:06.8     Total Places = 83

4. Crystal Lake South
    8  Brian Roesslein, So        16:08.5  
   14  Andrew Hubbard, Jr         16:27.4  
   20  Alex Ortega, Jr            16:38.1  
   31  Jason Liuzzi, Sr           16:54.4  
   33  Brian Keogh, Sr            16:59.9  
   34  Dave Lundine, Sr           17:00.0  
   44  Ryan Masey, Jr             17:22.4  
Total Time = 83:08.2     Total Places = 106

5. Jacobs
   10  William Hennessy, So       16:17.7  
   18  Nick Ellingson, Jr         16:34.8  
   22  Alex Johnson, Jr           16:43.9  
   36  Josh Kranz, Sr             17:05.0  
   38  Keith Schumacher, Sr       17:09.2  
   48  Erik Melchers, Sr          17:27.5  
   55  Greg Rodig, Jr             17:46.3  
Total Time = 83:50.4     Total Places = 124

6. Glenbard North
    5  Garrett Gingras, Sr        15:56.5  
   21  Shawn Rizvi, Jr            16:42.9  
   26  Tyler Warner, Jr           16:47.9  
   40  Jon Hootman, Jr            17:11.1  
   52  Ross Nikides, Sr           17:33.9  
Total Time = 84:12.1     Total Places = 144

7. Bartlett
   23  Dan Guimon, Jr             16:44.0  
   25  Joey Salatino, So          16:47.5  
   27  Adrian Perez, Jr           16:48.5  
   41  Austin Crawford, Sr        17:12.3  
   42  Josafat Gonzalez, Jr       17:20.1  
   51  Kevin Kibler, Jr           17:31.6  
   54  Adam Bhrel, Sr             17:36.7  
Total Time = 84:52.2     Total Places = 158

8. Huntley
   28  Joe Mollica, Sr            16:49.9  
   35  Aaron Bengtson, Jr         17:01.2  
   46  Eric Wiedenfeld, Sr        17:23.8  
   47  Dan Helm, Jr               17:24.3  
   56  Coty Claudio, Sr           17:50.1  
   59  Dakota Cahill, Sr          18:12.8  
   60  Dan Carlson, Sr            18:13.9  
Total Time = 86:29.2     Total Places = 212

9. Oswego East
   12  Anthony Kunkel, Sr         16:23.3  
   30  Cody Peyton, Sr            16:53.0  
   53  Dylan Bergschnieder, Sr    17:35.7  
   57  Jordan Maher, So           17:51.6  
   63  Elliott Goldman, Sr        18:39.3  
   65  Rudy Ballesteros, Jr       18:49.6  
   69  Anthony Buesuceso, Sr      18:57.7  
Total Time = 87:22.9     Total Places = 215

10. Streamwood
   32  Joel Pinto, Jr             16:58.4  
   58  Roger Klein, Sr            17:58.6  
   64  Fernando Collazo, Jr       18:40.9  
   66  Alisandro Serna, Jr        18:51.7  
   70  Jorge Moos, Sr             19:04.8  
   74  Tony Alvarez, Sr           19:25.5  
Total Time = 91:34.2     Total Places = 290

11. South Elgin
   19  Gonzalez Francisco, So     16:37.5  
   61  Vient Rich, Jr             18:15.5  
   68  Natalizio Nick, Jr         18:54.2  
   71  Wheatley Dean, Sr          19:06.3  
   72  Swanson Matt, Jr           19:08.7  
   73  Cortese Joe, Jr            19:11.0  
   75  Dineen Kevin, Sr           19:58.7  
Total Time = 92:02.0     Total Places = 291

12. Lincoln-way West
   43  Matt Owens, Jr             17:21.2  
   50  Mark Pedziwiatr, So        17:29.1  
   62  Shaun Stapinski, Jr        18:26.1  
   67  Billy Crimmins, So         18:53.9  
   76  Davis Pakalski, Fr         20:40.6  
Total Time = 92:50.8     Total Places = 298
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Pat Lesiewicz, Sr 15:26.6 Schaumburg 2 2 Connor Prizy, Jr 15:49.4 Schaumburg 3 3 Jd Fuller, Jr 15:50.4 Woodstock 4 4 Gunnar Sterne, Jr 15:54.7 West Chicago 5 5 Garrett Gingras, Sr 15:56.5 Glenbard North 6 6 Phillip Meyer, Jr 15:58.1 Woodstock 7 7 Pat O'Connell, Jr 15:59.8 Schaumburg 8 8 Brian Roesslein, So 16:08.5 Crystal Lake South 9 Kyle Counter, Jr 16:12.9 Lincoln-way Central 10 9 Mike Perry, Sr 16:16.9 Schaumburg 11 10 William Hennessy, So 16:17.7 Jacobs 12 11 Carl Peterson, Sr 16:22.6 Woodstock 13 12 Anthony Kunkel, Sr 16:23.3 Oswego East 14 13 Pat Swiech, So 16:24.8 Schaumburg 15 14 Andrew Hubbard, Jr 16:27.4 Crystal Lake South 16 15 Derrik Pietrobon, Jr 16:31.4 West Chicago 17 16 Mike Russo, Sr 16:31.8 West Chicago 18 17 Brent Smith, Sr 16:33.6 West Chicago 19 18 Nick Ellingson, Jr 16:34.8 Jacobs 20 19 Gonzalez Francisco, So 16:37.5 South Elgin 21 20 Alex Ortega, Jr 16:38.1 Crystal Lake South 22 21 Shawn Rizvi, Jr 16:42.9 Glenbard North 23 22 Alex Johnson, Jr 16:43.9 Jacobs 24 23 Dan Guimon, Jr 16:44.0 Bartlett 25 24 David Hess, Sr 16:45.9 Woodstock 26 25 Joey Salatino, So 16:47.5 Bartlett 27 26 Tyler Warner, Jr 16:47.9 Glenbard North 28 27 Adrian Perez, Jr 16:48.5 Bartlett 29 28 Joe Mollica, Sr 16:49.9 Huntley 30 29 Roberto Campos, So 16:52.0 West Chicago 31 30 Cody Peyton, Sr 16:53.0 Oswego East 32 31 Jason Liuzzi, Sr 16:54.4 Crystal Lake South 33 32 Joel Pinto, Jr 16:58.4 Streamwood 34 33 Brian Keogh, Sr 16:59.9 Crystal Lake South 35 34 Dave Lundine, Sr 17:00.0 Crystal Lake South 36 35 Aaron Bengtson, Jr 17:01.2 Huntley 37 36 Josh Kranz, Sr 17:05.0 Jacobs 38 37 Dj Muzzy, Sr 17:06.0 West Chicago 39 38 Keith Schumacher, Sr 17:09.2 Jacobs 40 39 Jake Leinweber, Jr 17:10.0 Woodstock 41 40 Jon Hootman, Jr 17:11.1 Glenbard North 42 41 Austin Crawford, Sr 17:12.3 Bartlett 43 42 Josafat Gonzalez, Jr 17:20.1 Bartlett 44 43 Matt Owens, Jr 17:21.2 Lincoln-way West 45 44 Ryan Masey, Jr 17:22.4 Crystal Lake South 46 45 Tim Semmen, So 17:23.5 Woodstock 47 46 Eric Wiedenfeld, Sr 17:23.8 Huntley 48 47 Dan Helm, Jr 17:24.3 Huntley 49 48 Erik Melchers, Sr 17:27.5 Jacobs 50 49 Evan Morgan, Sr 17:28.7 West Chicago 51 50 Mark Pedziwiatr, So 17:29.1 Lincoln-way West 52 51 Kevin Kibler, Jr 17:31.6 Bartlett 53 52 Ross Nikides, Sr 17:33.9 Glenbard North 54 53 Dylan Bergschnieder, Sr 17:35.7 Oswego East 55 54 Adam Bhrel, Sr 17:36.7 Bartlett 56 55 Greg Rodig, Jr 17:46.3 Jacobs 57 56 Coty Claudio, Sr 17:50.1 Huntley 58 57 Jordan Maher, So 17:51.6 Oswego East 59 58 Roger Klein, Sr 17:58.6 Streamwood 60 Josh Wegler, Sr 18:07.8 Lincoln-way Central 61 59 Dakota Cahill, Sr 18:12.8 Huntley 62 60 Dan Carlson, Sr 18:13.9 Huntley 63 61 Vient Rich, Jr 18:15.5 South Elgin 64 62 Shaun Stapinski, Jr 18:26.1 Lincoln-way West 65 63 Elliott Goldman, Sr 18:39.3 Oswego East 66 Vernon Price, Sr 18:40.1 Morgan Park 67 64 Fernando Collazo, Jr 18:40.9 Streamwood 68 65 Rudy Ballesteros, Jr 18:49.6 Oswego East 69 66 Alisandro Serna, Jr 18:51.7 Streamwood 70 67 Billy Crimmins, So 18:53.9 Lincoln-way West 71 68 Natalizio Nick, Jr 18:54.2 South Elgin 72 Matt Beary, Sr 18:56.0 Lincoln-way Central 73 69 Anthony Buesuceso, Sr 18:57.7 Oswego East 74 70 Jorge Moos, Sr 19:04.8 Streamwood 75 71 Wheatley Dean, Sr 19:06.3 South Elgin 76 72 Swanson Matt, Jr 19:08.7 South Elgin 77 73 Cortese Joe, Jr 19:11.0 South Elgin 78 74 Tony Alvarez, Sr 19:25.5 Streamwood 79 Jordan Scott, Sr 19:26.2 Morgan Park 80 75 Dineen Kevin, Sr 19:58.7 South Elgin 81 Julian Ford, Jr 20:37.5 Morgan Park 82 76 Davis Pakalski, Fr 20:40.6 Lincoln-way West 83 Matthew Bullock, Jr 21:39.8 Morgan Park 11 finishers among Men Under 3 72 finishers among Men 3 & Up 83 male finishers 0 female finishers 83 total finishers

Click here for data on girls

Return to home page.