Bartlett Invitational - Varsity Girls

Sunrise Park, Bartlett

Sept. 26, 2009

64 degrees, 75% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Schaumburg               40    1    3    7   14   15   20       18:20.2  1:35.7
  2 St. Charles North        88    8   10   18   25   27   32   66  19:09.4  1:38.2
  3 Bartlett                117    2   13   21   36   45   53   55  19:23.3  2:50.4
  4 Crystal Lake South      136    6   11   26   43   50   56   72  19:29.9  2:40.6
  5 Huntley                 141   12   16   22   28   63   73   82  19:42.4  2:34.0
  6 Oswego East             156    5   33   37   40   41   42   62  19:51.0  2:34.2
  7 Streamwood              166   17   29   31   38   51   54   58  20:03.4  1:23.3
  8 Woodstock               174    4   34   39   48   49   79   81  19:55.0  2:49.3
  9 South Elgin             238   23   30   59   61   65   77   84  20:34.1  1:35.8
 10 Batavia                 244   19   44   46   67   68   76       20:37.3  1:55.2
 11 Lincoln-way West        284    9   47   71   74   83   85       21:16.2  6:03.2
 12 Jacobs                  287   24   60   64   69   70   78       20:55.8  1:35.4
 13 West Chicago            299   35   52   57   75   80            21:12.6  2:24.6
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Schaumburg
    1  Britten Petrey, Jr         17:36.2  
    3  Karen Lesiewicz, Jr        17:45.7  
    7  Colette Falsey, Jr         18:08.1  
   14  Jordan Wagner, Jr          18:59.3  
   15  Nora Ferguson, Sr          19:11.8  
   20  Kelsey Steenstrup, So      19:27.4  
Total Time = 91:40.9     Total Places = 40

2. St. Charles North
    8  Meghan Heuer, Sr           18:17.4  
   10  Erica Bauerbach, Jr        18:25.1  
   18  Jessica Scheets, So        19:17.3  
   25  Lauren Muth, Sr            19:51.6  
   27  Audrey White, Fr           19:55.6  
   32  Kali Vence, So             20:03.6  
   66  Shannon Egger, Jr          21:15.5  
Total Time = 95:46.9     Total Places = 88

3. Bartlett
    2  Alyssa Schneider, Jr       17:43.7  
   13  Taylor Crawford, So        18:55.3  
   21  Nicole Watkins, Fr         19:31.6  
   36  Cortney Kingsmill, So      20:11.8  
   45  Alex Leppert, Sr           20:34.1  
   53  Lauren Prescott, Sr        20:44.7  
   55  Samantha Maiorana, Sr      20:48.5  
Total Time = 96:56.4     Total Places = 117

4. Crystal Lake South
    6  Marianne Collard, Jr       17:58.7  
   11  Kristina Aubert, Sr        18:26.9  
   26  Nina Wajrowski, Jr         19:52.6  
   43  Erica Boorom, Jr           20:32.4  
   50  Lauren Keogh, So           20:39.2  
   56  Michelle Wangrow, Jr       20:53.8  
   72  Jessie Stanek, Jr          21:25.0  
Total Time = 97:29.5     Total Places = 136

5. Huntley
   12  Haley Loprieno, Jr         18:35.8  
   16  Sara Scarbro, So           19:13.6  
   22  Delanie Dineen, Jr         19:36.1  
   28  Emily Kahl, So             19:56.9  
   63  Amy Kahl, So               21:09.8  
   73  Mercedez Kennedy, Jr       21:34.7  
   82  Morgan Mikulay, Fr         22:42.1  
Total Time = 98:32.0     Total Places = 141

6. Oswego East
    5  Ariel Michalek, So         17:54.6  
   33  Hayley Zweig, Fr           20:09.8  
   37  Michelle Tellez, Jr        20:15.8  
   40  Jasmyn Scott, Sr           20:26.3  
   41  Rachel Holzrichter, Jr     20:28.7  
   42  Dominique Pasqua, So       20:29.0  
   62  Veronica Reyes, So         21:07.0  
Total Time = 99:15.0     Total Places = 156

7. Streamwood
   17  Amanda Patterson, So       19:16.7  
   29  Maria Luna, Jr             19:58.4  
   31  Stephanie Brown, So        20:03.1  
   38  Gina Savatski, Sr          20:19.0  
   51  Diana Cardenas, Sr         20:39.9  
   54  Violet Sanchez, Sr         20:46.6  
   58  Michelle Tomzcak, Jr       20:56.0  
Total Time = 100:16.9     Total Places = 166

8. Woodstock
    4  Kayla Beattie, Jr          17:48.6  
   34  Hannah Jacobs, Fr          20:10.8  
   39  Kerstin Wolf, Fr           20:21.5  
   48  Nicole Rhino, Sr           20:36.6  
   49  Hailey Jacobs, Jr          20:37.8  
   79  Erin Sarich, Fr            22:25.6  
   81  Lindsay Heaver, Sr         22:38.0  
Total Time = 99:35.1     Total Places = 174

9. South Elgin
   23  Jordan Tuin, So            19:39.0  
   30  Katie Goplerud, Jr         19:58.5  
   59  Lauren McKay, So           20:56.9  
   61  Casey Schoenborn, Fr       21:01.4  
   65  Abby Kenny, Fr             21:14.7  
   77  Karoline Kelly, Sr         22:01.7  
   84  Jessi Lenartowicz, Sr      24:44.5  
Total Time = 102:50.3     Total Places = 238

10. Batavia
   19  Alexis Sampson, Sr         19:22.9  
   44  Bari Robinson, Fr          20:33.8  
   46  Dana Landem, Sr            20:34.8  
   67  Sarah Ganster, Fr          21:17.0  
   68  Hailey Clabough, So        21:18.0  
   76  Abby Schulz, So            21:45.9  
Total Time = 103:06.3     Total Places = 244

11. Lincoln-way West
    9  Monica Hahn, Jr            18:20.8  
   47  Abby Hedlin, So            20:35.5  
   71  Kara Winans, Fr            21:24.5  
   74  Emily Owens, Fr            21:36.3  
   83  Katrina Prospero, Jr       24:24.0  
   85  Whitnay Wilson, Jr         25:19.4  
Total Time = 106:20.9     Total Places = 284

12. Jacobs
   24  Susan Piotrowski, Jr       19:46.2  
   60  Rhiann Owen, Jr            21:00.1  
   64  Soryia Sabir, Jr           21:11.0  
   69  Pam Tomany, So             21:20.1  
   70  Aleta Wurfel, So           21:21.6  
   78  Emmy Makridakis, Sr        22:20.9  
Total Time = 104:38.8     Total Places = 287

13. West Chicago
   35  Tanya Starkey, Sr          20:11.6  
   52  Meghan Nichol, Jr          20:42.8  
   57  Maggie Tikka, Jr           20:54.6  
   75  Lucy Fuentes, Jr           21:37.9  
   80  Alicia Waldschmidt, Jr     22:36.1  
Total Time = 106:03.0     Total Places = 299
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Britten Petrey, Jr 17:36.2 Schaumburg 2 2 Alyssa Schneider, Jr 17:43.7 Bartlett 3 3 Karen Lesiewicz, Jr 17:45.7 Schaumburg 4 4 Kayla Beattie, Jr 17:48.6 Woodstock 5 5 Ariel Michalek, So 17:54.6 Oswego East 6 6 Marianne Collard, Jr 17:58.7 Crystal Lake South 7 7 Colette Falsey, Jr 18:08.1 Schaumburg 8 8 Meghan Heuer, Sr 18:17.4 St. Charles North 9 9 Monica Hahn, Jr 18:20.8 Lincoln-way West 10 10 Erica Bauerbach, Jr 18:25.1 St. Charles North 11 11 Kristina Aubert, Sr 18:26.9 Crystal Lake South 12 12 Haley Loprieno, Jr 18:35.8 Huntley 13 13 Taylor Crawford, So 18:55.3 Bartlett 14 14 Jordan Wagner, Jr 18:59.3 Schaumburg 15 15 Nora Ferguson, Sr 19:11.8 Schaumburg 16 16 Sara Scarbro, So 19:13.6 Huntley 17 17 Amanda Patterson, So 19:16.7 Streamwood 18 18 Jessica Scheets, So 19:17.3 St. Charles North 19 19 Alexis Sampson, Sr 19:22.9 Batavia 20 20 Kelsey Steenstrup, So 19:27.4 Schaumburg 21 21 Nicole Watkins, Fr 19:31.6 Bartlett 22 22 Delanie Dineen, Jr 19:36.1 Huntley 23 23 Jordan Tuin, So 19:39.0 South Elgin 24 24 Susan Piotrowski, Jr 19:46.2 Jacobs 25 25 Lauren Muth, Sr 19:51.6 St. Charles North 26 26 Nina Wajrowski, Jr 19:52.6 Crystal Lake South 27 27 Audrey White, Fr 19:55.6 St. Charles North 28 28 Emily Kahl, So 19:56.9 Huntley 29 29 Maria Luna, Jr 19:58.4 Streamwood 30 30 Katie Goplerud, Jr 19:58.5 South Elgin 31 31 Stephanie Brown, So 20:03.1 Streamwood 32 32 Kali Vence, So 20:03.6 St. Charles North 33 33 Hayley Zweig, Fr 20:09.8 Oswego East 34 34 Hannah Jacobs, Fr 20:10.8 Woodstock 35 35 Tanya Starkey, Sr 20:11.6 West Chicago 36 36 Cortney Kingsmill, So 20:11.8 Bartlett 37 37 Michelle Tellez, Jr 20:15.8 Oswego East 38 38 Gina Savatski, Sr 20:19.0 Streamwood 39 39 Kerstin Wolf, Fr 20:21.5 Woodstock 40 40 Jasmyn Scott, Sr 20:26.3 Oswego East 41 41 Rachel Holzrichter, Jr 20:28.7 Oswego East 42 42 Dominique Pasqua, So 20:29.0 Oswego East 43 43 Erica Boorom, Jr 20:32.4 Crystal Lake South 44 44 Bari Robinson, Fr 20:33.8 Batavia 45 45 Alex Leppert, Sr 20:34.1 Bartlett 46 46 Dana Landem, Sr 20:34.8 Batavia 47 47 Abby Hedlin, So 20:35.5 Lincoln-way West 48 48 Nicole Rhino, Sr 20:36.6 Woodstock 49 49 Hailey Jacobs, Jr 20:37.8 Woodstock 50 50 Lauren Keogh, So 20:39.2 Crystal Lake South 51 51 Diana Cardenas, Sr 20:39.9 Streamwood 52 52 Meghan Nichol, Jr 20:42.8 West Chicago 53 53 Lauren Prescott, Sr 20:44.7 Bartlett 54 54 Violet Sanchez, Sr 20:46.6 Streamwood 55 55 Samantha Maiorana, Sr 20:48.5 Bartlett 56 56 Michelle Wangrow, Jr 20:53.8 Crystal Lake South 57 57 Maggie Tikka, Jr 20:54.6 West Chicago 58 58 Michelle Tomzcak, Jr 20:56.0 Streamwood 59 59 Lauren McKay, So 20:56.9 South Elgin 60 60 Rhiann Owen, Jr 21:00.1 Jacobs 61 61 Casey Schoenborn, Fr 21:01.4 South Elgin 62 62 Veronica Reyes, So 21:07.0 Oswego East 63 63 Amy Kahl, So 21:09.8 Huntley 64 64 Soryia Sabir, Jr 21:11.0 Jacobs 65 65 Abby Kenny, Fr 21:14.7 South Elgin 66 66 Shannon Egger, Jr 21:15.5 St. Charles North 67 67 Sarah Ganster, Fr 21:17.0 Batavia 68 68 Hailey Clabough, So 21:18.0 Batavia 69 69 Pam Tomany, So 21:20.1 Jacobs 70 70 Aleta Wurfel, So 21:21.6 Jacobs 71 71 Kara Winans, Fr 21:24.5 Lincoln-way West 72 72 Jessie Stanek, Jr 21:25.0 Crystal Lake South 73 73 Mercedez Kennedy, Jr 21:34.7 Huntley 74 74 Emily Owens, Fr 21:36.3 Lincoln-way West 75 75 Lucy Fuentes, Jr 21:37.9 West Chicago 76 76 Abby Schulz, So 21:45.9 Batavia 77 77 Karoline Kelly, Sr 22:01.7 South Elgin 78 78 Emmy Makridakis, Sr 22:20.9 Jacobs 79 79 Erin Sarich, Fr 22:25.6 Woodstock 80 80 Alicia Waldschmidt, Jr 22:36.1 West Chicago 81 81 Lindsay Heaver, Sr 22:38.0 Woodstock 82 82 Morgan Mikulay, Fr 22:42.1 Huntley 83 83 Katrina Prospero, Jr 24:24.0 Lincoln-way West 84 84 Jessi Lenartowicz, Sr 24:44.5 South Elgin 85 85 Whitnay Wilson, Jr 25:19.4 Lincoln-way West 34 finishers among Women Under 3 51 finishers among Women 3 & Up 0 male finishers 85 female finishers 85 total finishers

Return to home page.