St. Charles East Best Invitational - Open Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 10, 2009

41 degrees, 75% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Palatine                 15    1    2    3    4    5    6    7  17:01.1  0:21.8
  2 Sandburg                 64    8   11   14   15   16   20   23  18:07.8  1:17.9
  3 St. Charles East         66    9   10   12   17   18   19   21  18:02.7  1:28.7
  4 Stevenson               120   13   24   26   28   29   33   35  19:19.5  1:57.2
  5 Glenbard North          135   22   25   27   30   31   32   34  19:42.8  1:22.8

Incomplete Teams: Batavia
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Palatine
    1  Ryan McGough, Jr           16:49.9  
    2  Brian Sund, Sr             16:55.6  
    3  Tirth Patel, Sr            16:59.7  
    4  Erik Bethke, Jr            17:08.4  
    5  Kendall Cox, Jr            17:11.7  
    6  Erich Kuerschner, Jr       17:16.3  
    7  Lucas Roehrborn, Jr        17:18.6  
Total Time = 85:05.1     Total Places = 15

2. Sandburg
    8  Matt Piper, Jr             17:21.0  
   11  Jeff Perino, Sr            17:44.0  
   14  Jack Flaherty, Jr          18:23.0  
   15  Ryan Sawyers, Sr           18:32.1  
   16  Paul Oscai, Sr             18:38.8  
   20  David Chiao, So            18:57.3  
   23  Jonathon Buhl, Sr          19:03.4  
Total Time = 90:38.7     Total Places = 64

3. St. Charles East
    9  Erick Grathoff, Jr         17:21.4  
   10  Derek Weber, So            17:22.8  
   12  Steven Decker, Jr          17:52.0  
   17  Sam Decker, So             18:47.3  
   18  Kevin Earl, Jr             18:50.0  
   19  Colin Haley, Fr            18:51.5  
   21  Dillon Mugge, Sr           18:59.0  
Total Time = 90:13.3     Total Places = 66

4. Stevenson
   13  Marc Broulliette, Jr       18:01.5  
   24  Sam Quinn, Jr              19:04.8  
   26  David Hahamy, Jr           19:42.7  
   28  Doug Norfleet, Sr          19:50.0  
   29  Robert Nerad, Jr           19:58.6  
   33  Stuart Almeleh, Sr         20:51.5  
   35  Dhruv Kumar, Jr            23:20.5  
Total Time = 96:37.4     Total Places = 120

5. Glenbard North
   22  Dan Le, Sr                 18:59.9  
   25  Kyle Great, Sr             19:06.2  
   27  Keegan Yates, Jr           19:49.9  
   30  Josh Chacon, Sr            20:15.4  
   31  Saurabh Patel, Jr          20:22.6  
   32  Kevin Nguyen, Sr           20:35.4  
   34  Paul Freeman, Jr           21:23.2  
Total Time = 98:33.9     Total Places = 135
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Ryan McGough, Jr 16:49.9 Palatine 2 2 Brian Sund, Sr 16:55.6 Palatine 3 3 Tirth Patel, Sr 16:59.7 Palatine 4 4 Erik Bethke, Jr 17:08.4 Palatine 5 5 Kendall Cox, Jr 17:11.7 Palatine 6 6 Erich Kuerschner, Jr 17:16.3 Palatine 7 7 Lucas Roehrborn, Jr 17:18.6 Palatine 8 Drew Shaler, Sr 17:20.2 Palatine 9 Zach Gates, Jr 17:20.8 Palatine 10 8 Matt Piper, Jr 17:21.0 Sandburg 11 9 Erick Grathoff, Jr 17:21.4 St. Charles East 12 10 Derek Weber, So 17:22.8 St. Charles East 13 11 Jeff Perino, Sr 17:44.0 Sandburg 14 12 Steven Decker, Jr 17:52.0 St. Charles East 15 13 Marc Broulliette, Jr 18:01.5 Stevenson 16 Matt Baumgartner, Jr 18:09.8 Palatine 17 Jacob Alberti, Jr 18:22.9 Palatine 18 14 Jack Flaherty, Jr 18:23.0 Sandburg 19 John Pasowicz, Sr 18:31.2 Palatine 20 15 Ryan Sawyers, Sr 18:32.1 Sandburg 21 16 Paul Oscai, Sr 18:38.8 Sandburg 22 Kyle McCall, Sr 18:39.3 Palatine 23 17 Sam Decker, So 18:47.3 St. Charles East 24 18 Kevin Earl, Jr 18:50.0 St. Charles East 25 19 Colin Haley, Fr 18:51.5 St. Charles East 26 20 David Chiao, So 18:57.3 Sandburg 27 21 Dillon Mugge, Sr 18:59.0 St. Charles East 28 22 Dan Le, Sr 18:59.9 Glenbard North 29 23 Jonathon Buhl, Sr 19:03.4 Sandburg 30 24 Sam Quinn, Jr 19:04.8 Stevenson 31 Louie Debella, Sr 19:05.3 Sandburg 32 Ben Shurts, Fr 19:06.1 St. Charles East 33 25 Kyle Great, Sr 19:06.2 Glenbard North 34 Mike Murtaugh, Jr 19:13.3 St. Charles East 35 Sean McCauley, Sr 19:14.5 Palatine 36 Mack Murphy, Sr 19:27.7 Palatine 37 John Horn, Sr 19:28.7 Sandburg 38 Doug Faber, Sr 19:31.8 Batavia 39 Nick Leyva, Sr 19:32.5 Sandburg 40 Colin Herband, Jr 19:40.9 St. Charles East 41 26 David Hahamy, Jr 19:42.7 Stevenson 42 Ron Evans, Sr 19:42.8 Sandburg 43 Tyler Guzinski, Jr 19:46.2 Sandburg 44 27 Keegan Yates, Jr 19:49.9 Glenbard North 45 28 Doug Norfleet, Sr 19:50.0 Stevenson 46 29 Robert Nerad, Jr 19:58.6 Stevenson 47 Jake Bogdanowicz, Sr 19:58.8 Palatine 48 Nick Pohorsky, Jr 20:04.3 Batavia 49 Alvaro Colin, Sr 20:11.4 Palatine 50 30 Josh Chacon, Sr 20:15.4 Glenbard North 51 Jake Seddon, Jr 20:16.9 Batavia 52 31 Saurabh Patel, Jr 20:22.6 Glenbard North 53 Tim Prajka, Jr 20:23.8 Sandburg 54 Zach Cataldo, Sr 20:33.9 St. Charles East 55 32 Kevin Nguyen, Sr 20:35.4 Glenbard North 56 Preston Reis, Jr 20:38.4 St. Charles East 57 Matt Butzen, Sr 20:43.6 Sandburg 58 33 Stuart Almeleh, Sr 20:51.5 Stevenson 59 Cody Marks, Jr 20:52.9 Sandburg 60 34 Paul Freeman, Jr 21:23.2 Glenbard North 61 Nico Rolon, So 21:23.6 St. Charles East 62 35 Dhruv Kumar, Jr 23:20.5 Stevenson 63 Kyle Norris, Jr 24:32.0 Palatine 64 Andrew Coleman, Jr 24:33.5 Stevenson 65 David Schultz, Jr 24:41.5 Stevenson 6 finishers among Men Under 3 59 finishers among Men 3 & Up 65 male finishers 0 female finishers 65 total finishers

Return to home page.