St. Charles East Best Invitational - Varsity Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 10, 2009

41 degrees, 75% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Palatine                 25    1    2    5    7   10   11       16:07.2  0:43.9
  2 St. Charles East         65    8   12   13   14   18   22   47  16:48.8  0:41.5
  3 Stevenson                79    4    6    9   28   32   38   43  16:59.6  2:01.6
  4 Sandburg                105   17   19   21   23   25   27   31  17:22.0  0:38.4
  5 Glenbard North          113    3   16   26   33   35   44       17:27.1  2:21.5
  6 Evanston                118   15   20   24   29   30   36   42  17:37.4  1:06.1
  7 Batavia                 197   34   37   40   41   45   46   50  18:42.1  1:02.9
  8 Lincoln-way Central     239   39   48   49   51   52            20:00.0  2:28.6
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Palatine
    1  Alec Bollman, Sr           15:45.9  
    2  Chano Bernardo, Sr         15:50.4  
    5  Reuben Frey, Jr            16:10.0  
    7  Ryan Wojdyla, Sr           16:20.4  
   10  Tim Meincke, So            16:29.7  
   11  Tim Johnson, So            16:33.5  
Total Time = 80:36.1     Total Places = 25

2. St. Charles East
    8  Mike Rykoskey, Jr          16:26.3  
   12  Mike Faith, Sr             16:33.6  
   13  Jake Zahn, Sr              16:57.0  
   14  Jared Eads, Sr             16:59.2  
   18  Mark Hayes, Sr             17:07.8  
   22  Jake Osborne, Sr           17:22.0  
   47  Brad LeDuc, Sr             19:27.9  
Total Time = 84:03.8     Total Places = 65

3. Stevenson
    4  Kevin Wood, Jr             16:09.1  
    6  Nathan Kolman, Sr          16:10.0  
    9  Adam Pauley, Sr            16:27.2  
   28  Greg Chavez, Jr            18:01.2  
   32  Ryan Weis, Jr              18:10.6  
   38  Justin Egert, Sr           18:31.0  
   43  Keith Madden, Sr           18:51.1  
Total Time = 84:57.9     Total Places = 79

4. Sandburg
   17  Jon Altman, Sr             17:04.5  
   19  Danny DeWolf, Jr           17:14.7  
   21  John Burch, Sr             17:20.4  
   23  Mike Brower, Sr            17:27.3  
   25  Kurt Marks, Sr             17:42.9  
   27  Sean Keane, Sr             18:00.9  
   31  Ryan Duffy, Jr             18:07.6  
Total Time = 86:49.8     Total Places = 105

5. Glenbard North
    3  Garrett Gingras, Sr        15:58.1  
   16  Tyler Warner, Jr           17:02.7  
   26  Jon Hootman, Jr            17:43.4  
   33  Cade Boland, Jr            18:11.9  
   35  Shivam Sharma, Jr          18:19.5  
   44  Juan Navarrete, Sr         18:58.0  
Total Time = 87:15.4     Total Places = 113

6. Evanston
   15  Scott Klamm, Jr            17:01.1  
   20  Alex Finnegan, Sr          17:19.6  
   24  Ricky Sutherland, Jr       17:34.3  
   29  Brian Bastian, Sr          18:04.8  
   30  Marlon Stoby, Jr           18:07.2  
   36  Daniel Goldman, Jr         18:22.5  
   42  Justin D'arcy, Sr          18:47.7  
Total Time = 88:06.8     Total Places = 118

7. Batavia
   34  Andrew Alcott, Sr          18:13.9  
   37  Everett Vacek, Jr          18:28.0  
   40  Charlie Phillips, Sr       18:45.4  
   41  Jesse Ostermann, Jr        18:46.8  
   45  Garrett Grant, Jr          19:16.7  
   46  Mike Pottle, Sr            19:17.8  
   50  Cal Shannon, Jr            20:09.0  
Total Time = 93:30.6     Total Places = 197

8. Lincoln-way Central
   39  Sam Robinson, Sr           18:38.2  
   48  Robbie Peterson, Jr        19:39.4  
   49  Alex Schwimmer, Sr         20:07.6  
   51  Matt Beary, Sr             20:28.0  
   52  Joe Caffarini, Sr          21:06.7  
Total Time = 99:59.6     Total Places = 239
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Alec Bollman, Sr 15:45.9 Palatine 2 2 Chano Bernardo, Sr 15:50.4 Palatine 3 3 Garrett Gingras, Sr 15:58.1 Glenbard North 4 4 Kevin Wood, Jr 16:09.1 Stevenson 5 5 Reuben Frey, Jr 16:10.0 Palatine 6 6 Nathan Kolman, Sr 16:10.0 Stevenson 7 7 Ryan Wojdyla, Sr 16:20.4 Palatine 8 8 Mike Rykoskey, Jr 16:26.3 St. Charles East 9 9 Adam Pauley, Sr 16:27.2 Stevenson 10 10 Tim Meincke, So 16:29.7 Palatine 11 11 Tim Johnson, So 16:33.5 Palatine 12 12 Mike Faith, Sr 16:33.6 St. Charles East 13 13 Jake Zahn, Sr 16:57.0 St. Charles East 14 14 Jared Eads, Sr 16:59.2 St. Charles East 15 15 Scott Klamm, Jr 17:01.1 Evanston 16 16 Tyler Warner, Jr 17:02.7 Glenbard North 17 17 Jon Altman, Sr 17:04.5 Sandburg 18 18 Mark Hayes, Sr 17:07.8 St. Charles East 19 19 Danny DeWolf, Jr 17:14.7 Sandburg 20 20 Alex Finnegan, Sr 17:19.6 Evanston 21 21 John Burch, Sr 17:20.4 Sandburg 22 22 Jake Osborne, Sr 17:22.0 St. Charles East 23 23 Mike Brower, Sr 17:27.3 Sandburg 24 24 Ricky Sutherland, Jr 17:34.3 Evanston 25 25 Kurt Marks, Sr 17:42.9 Sandburg 26 26 Jon Hootman, Jr 17:43.4 Glenbard North 27 27 Sean Keane, Sr 18:00.9 Sandburg 28 28 Greg Chavez, Jr 18:01.2 Stevenson 29 29 Brian Bastian, Sr 18:04.8 Evanston 30 30 Marlon Stoby, Jr 18:07.2 Evanston 31 31 Ryan Duffy, Jr 18:07.6 Sandburg 32 32 Ryan Weis, Jr 18:10.6 Stevenson 33 33 Cade Boland, Jr 18:11.9 Glenbard North 34 34 Andrew Alcott, Sr 18:13.9 Batavia 35 35 Shivam Sharma, Jr 18:19.5 Glenbard North 36 36 Daniel Goldman, Jr 18:22.5 Evanston 37 37 Everett Vacek, Jr 18:28.0 Batavia 38 38 Justin Egert, Sr 18:31.0 Stevenson 39 39 Sam Robinson, Sr 18:38.2 Lincoln-way Central 40 40 Charlie Phillips, Sr 18:45.4 Batavia 41 41 Jesse Ostermann, Jr 18:46.8 Batavia 42 42 Justin D'arcy, Sr 18:47.7 Evanston 43 43 Keith Madden, Sr 18:51.1 Stevenson 44 44 Juan Navarrete, Sr 18:58.0 Glenbard North 45 45 Garrett Grant, Jr 19:16.7 Batavia 46 46 Mike Pottle, Sr 19:17.8 Batavia 47 47 Brad LeDuc, Sr 19:27.9 St. Charles East 48 48 Robbie Peterson, Jr 19:39.4 Lincoln-way Central 49 49 Alex Schwimmer, Sr 20:07.6 Lincoln-way Central 50 50 Cal Shannon, Jr 20:09.0 Batavia 51 51 Matt Beary, Sr 20:28.0 Lincoln-way Central 52 52 Joe Caffarini, Sr 21:06.7 Lincoln-way Central 2 finishers among Men Under 3 50 finishers among Men 3 & Up 52 male finishers 0 female finishers 52 total finishers

Return to home page.