Elgin Invitational - Frosh/Soph Boys

Lords Park, Elgin

September 1, 2009

70 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Glenbard North           53    1    3   15   16   18   21   27  12:07.4  0:59.5
  2 Larkin                   64    4    5    7   14   34   44   48  12:21.1  1:20.3
  3 St. Charles East         77   10   12   13   19   23   25   35  12:28.6  0:33.9
  4 East Aurora              81    6    9   17   20   29   40   50  12:31.0  1:06.3
  5 Bartlett                120   11   22   24   30   33   37   41  12:51.9  1:00.1
  6 Dundee-Crown            140    2   26   32   38   42   45   46  13:01.3  2:16.8
  7 Elgin H S.              142    8   28   31   36   39            13:03.3  1:25.3
  8 South Elgin             242   43   47   49   51   52   53   54  15:31.4  2:15.7

Incomplete Teams: Streamwood, St. Edward
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Glenbard North
    1  Jake Frank, So             11:29.0  
    3  Steve Kelm, So             11:50.1  
   15  Tyler Dixon, Fr            12:23.0  
   16  Tyler Krystal, So          12:26.3  
   18  Grant Connors, So          12:28.5  
   21  Dan Le, Sr                 12:45.5  
   27  Luke Fortuna, So           12:51.7  
Total Time = 60:36.6     Total Places = 53

2. Larkin
    4  Dan Runzel, So             11:56.7  
    5  Peter Lennard, So          12:01.4  
    7  Cyrus French, So           12:09.0  
   14  Brandt Johnson, So         12:21.5  
   34  Brandon Avila, So          13:17.0  
   44  Josh Brooks, So            14:17.3  
   48  George Espinoza, Fr        15:07.5  
Total Time = 61:45.5     Total Places = 64

3. St. Charles East
   10  Ryan Clemons, So           12:15.2  
   12  Colin Haley, Fr            12:19.0  
   13  Tom Hinds, So              12:21.1  
   19  Ryan Shannon, So           12:39.0  
   23  Matt Heisey, So            12:49.0  
   25  Sam Decker, So             12:50.2  
   35  Nathan Iwanski, Fr         13:17.6  
Total Time = 62:23.1     Total Places = 77

4. East Aurora
    6  Cesar Gonzalez, So         12:01.8  
    9  Ricky Barajas, So          12:14.0  
   17  Sam Skelly, So             12:27.3  
   20  Paco Martinez, So          12:43.8  
   29  Andrew Shinsako, Fr        13:08.1  
   40  Salvador Rodriguez, Fr     13:37.1  
   50  Abel Mosquedo, So          16:21.0  
Total Time = 62:34.7     Total Places = 81

5. Bartlett
   11  Connor Rachford, Fr        12:16.5  
   22  Vince Zipparo, So          12:47.4  
   24  Rickey Bosworth, So        12:49.4  
   30  Kevin Westerland, Fr       13:09.8  
   33  Antonio Spina, So          13:16.5  
   37  Jeremy Dimalaluan, So      13:20.8  
   41  Marc Jaynes, So            13:53.3  
Total Time = 64:19.5     Total Places = 120

6. Dundee-Crown
    2  Dillon Muscat, So          11:40.8  
   26  Eric Martin, So            12:51.0  
   32  Joe Sanders, Fr            13:16.4  
   38  Robbie Tonge, So           13:20.9  
   42  Kevin Dispensa, Fr         13:57.6  
   45  Bill Kidera, So            14:18.0  
   46  Patrick Sullivan, So       14:23.9  
Total Time = 65:06.5     Total Places = 140

7. Elgin H S.
    8  Chris Porras, Fr           12:10.0  
   28  Nathan Hasken, Fr          13:01.0  
   31  Christian Martinez, Fr     13:11.6  
   36  Jack Glowinski, So         13:18.4  
   39  Nate Bruggeman, So         13:35.3  
Total Time = 65:16.2     Total Places = 142

8. South Elgin
   43  Jake Kenny, Fr             14:13.3  
   47  Andy Krieman, Fr           14:52.4  
   49  Brandon Abrams, Fr         15:36.6  
   51  Trevor Duke, Fr            16:25.5  
   52  John Boghossian, Fr        16:29.0  
   53  Matt Schweisthal, Fr       18:09.9  
   54  Marcus Artwell, So         21:33.5  
Total Time = 77:36.6     Total Places = 242
 PLACE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 Jake Frank, So 11:29.0 Glenbard North 2 Dillon Muscat, So 11:40.8 Dundee-Crown 3 Tyler Blum, So 11:44.3 Streamwood 4 Steve Kelm, So 11:50.1 Glenbard North 5 Dan Runzel, So 11:56.7 Larkin 6 Peter Lennard, So 12:01.4 Larkin 7 Cesar Gonzalez, So 12:01.8 East Aurora 8 Cyrus French, So 12:09.0 Larkin 9 Chris Porras, Fr 12:10.0 Elgin H S. 10 Ricky Barajas, So 12:14.0 East Aurora 11 Ryan Clemons, So 12:15.2 St. Charles East 12 Connor Rachford, Fr 12:16.5 Bartlett 13 Colin Haley, Fr 12:19.0 St. Charles East 14 Tom Hinds, So 12:21.1 St. Charles East 15 Brandt Johnson, So 12:21.5 Larkin 16 Tyler Dixon, Fr 12:23.0 Glenbard North 17 Tyler Krystal, So 12:26.3 Glenbard North 18 Sam Skelly, So 12:27.3 East Aurora 19 Grant Connors, So 12:28.5 Glenbard North 20 Ryan Shannon, So 12:39.0 St. Charles East 21 Paco Martinez, So 12:43.8 East Aurora 22 Dan Le, Sr 12:45.5 Glenbard North 23 Vince Zipparo, So 12:47.4 Bartlett 24 Matt Heisey, So 12:49.0 St. Charles East 25 Rickey Bosworth, So 12:49.4 Bartlett 26 Sam Decker, So 12:50.2 St. Charles East 27 Eric Martin, So 12:51.0 Dundee-Crown 28 Luke Fortuna, So 12:51.7 Glenbard North 29 Justin Carrico, So 12:53.6 Glenbard North 30 Matt Daley, So 12:54.6 Glenbard North 31 Kevin Olenek, Fr 12:59.1 St. Edward 32 Nathan Hasken, Fr 13:01.0 Elgin H S. 33 Nathan Chacon, Fr 13:05.4 Glenbard North 34 Andrew Shinsako, Fr 13:08.1 East Aurora 35 Kevin Westerland, Fr 13:09.8 Bartlett 36 Christian Martinez, Fr 13:11.6 Elgin H S. 37 Joe Sanders, Fr 13:16.4 Dundee-Crown 38 Antonio Spina, So 13:16.5 Bartlett 39 Brandon Avila, So 13:17.0 Larkin 40 Tony Dratnol, So 13:17.0 Glenbard North 41 Nathan Iwanski, Fr 13:17.6 St. Charles East 42 Joseph Torrey, So 13:18.0 St. Charles East 43 Ben Shurts, Fr 13:18.1 St. Charles East 44 Jack Glowinski, So 13:18.4 Elgin H S. 45 Lucas Filippi, So 13:19.2 St. Charles East 46 Jeremy Dimalaluan, So 13:20.8 Bartlett 47 Robbie Tonge, So 13:20.9 Dundee-Crown 48 Alex Curtis, Fr 13:23.1 Streamwood 49 Preston Reis, Jr 13:25.5 St. Charles East 50 Nate Bruggeman, So 13:35.3 Elgin H S. 51 Salvador Rodriguez, Fr 13:37.1 East Aurora 52 Devin Asperger, Fr 13:37.2 Glenbard North 53 Michael Murtaugh, Jr 13:39.2 St. Charles East 54 Frank Priore, So 13:41.5 St. Charles East 55 Joshua Schoenbaltt, Sr 13:43.5 St. Charles East 56 Nick Hatler, Fr 13:47.9 Glenbard North 57 Luke Hanlon, Fr 13:50.3 Glenbard North 58 Nicholas Rolon, So 13:50.5 St. Charles East 59 Brian Daly, So 13:51.7 St. Charles East 60 Marc Jaynes, So 13:53.3 Bartlett 61 John Vincent, So 13:55.3 Glenbard North 62 Alex Benson, Fr 13:56.7 Bartlett 63 Kevin Dispensa, Fr 13:57.6 Dundee-Crown 64 Gage Militello, Fr 14:08.3 St. Charles East 65 Connor Mahler, So 14:09.6 Glenbard North 66 Jake Kenny, Fr 14:13.3 South Elgin 67 Josh Brooks, So 14:17.3 Larkin 68 Bill Kidera, So 14:18.0 Dundee-Crown 69 Patrick Sullivan, So 14:23.9 Dundee-Crown 70 Erik Steinbrenner, So 14:24.3 Bartlett 71 Nathan Wozniak, So 14:29.4 Glenbard North 72 Erik Brewer, So 14:31.2 Dundee-Crown 73 Ravi Triveoli, So 14:32.4 St. Charles East 74 Trevor Vogler, Fr 14:35.7 Dundee-Crown 75 Geo Leguia, Fr 14:46.3 Streamwood 76 Brandon Dluzen, So 14:46.4 Glenbard North 77 David Breyette, Fr 14:50.7 Dundee-Crown 78 Andy Krieman, Fr 14:52.4 South Elgin 79 Jacob Dupree, Fr 14:54.5 Bartlett 80 Brett MacAdams, So 14:54.7 Glenbard North 81 Steve Kidera, So 14:57.5 Dundee-Crown 82 Jeremy Wodka, Fr 14:59.7 Dundee-Crown 83 David Nellessen, So 15:03.4 Dundee-Crown 84 Chris Hamilton, So 15:07.5 Dundee-Crown 85 George Espinoza, Fr 15:07.5 Larkin 86 Jon Caliguire, Fr 15:13.9 Dundee-Crown 87 Tim Olson, Fr 15:18.4 Dundee-Crown 88 Tommy Halverson, Fr 15:24.8 Dundee-Crown 89 Michael Molter, So 15:31.2 Streamwood 90 Brandon Abrams, Fr 15:36.6 South Elgin 91 Abel Mosquedo, So 16:21.0 East Aurora 92 Alex Breyette, Fr 16:24.8 Dundee-Crown 93 Trevor Duke, Fr 16:25.5 South Elgin 94 John Boghossian, Fr 16:29.0 South Elgin 95 Danny Smetak, Fr 16:41.5 St. Charles East 96 Chris Arredondo, Fr 16:55.2 Glenbard North 97 Tim Komaromy, Fr 17:20.8 Dundee-Crown 98 Anthony Theisen, Fr 17:27.3 Bartlett 99 Alex Lobo, Fr 17:42.4 St. Edward 100 Matt Schweisthal, Fr 18:09.9 South Elgin 101 Jacob Stout, So 21:09.6 St. Charles East 102 Marcus Artwell, So 21:33.5 South Elgin 98 finishers among Men Under 3 4 finishers among Men 3 & Up 102 male finishers 0 female finishers 102 total finishers

Return to home page.