IHSA Class 3A Regional - Girls

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 24, 2009

40 degrees, 84% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 St. Charles (East)       36    3    5    6    7   15   16   22  19:56.7  1:20.8
  2 St. Charles (North)      56    1    2    9   17   27   36   39  19:58.8  2:29.7
  3 Carpentersville (Dund    86   10   11   19   21   25   26   37  20:41.4  0:53.5
  4 Streamwood              104    4    8   29   30   33   40   48  20:56.8  1:56.0
  5 South Elgin             116   12   14   24   32   34   45   49  21:03.7  1:31.3
  6 Algonquin (Jacobs)      125   13   18   28   31   35   42   43  21:15.0  1:45.4
  7 Elgin/Larkin co-op      166   20   23   38   41   44   46   47  21:56.9  2:08.8
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. St. Charles (East)
    3  Mallory Abel, So           19:11.0  
    5  Colleen Earl, Jr           19:55.8  
    6  Jessica Evans, Fr          20:01.8  
    7  Grace Gordon, Sr           20:03.0  
   15  Sarah Hill, Fr             20:31.8  
   16  Holly Robertson, Sr        20:33.7  
   22  Jacki Leibforth, Sr        21:00.7  
Total Time = 99:43.1     Total Places = 36

2. St. Charles (North)
    1  Meghan Heuer, Sr           18:48.7  
    2  Erica Bauerbach, Jr        18:54.3  
    9  Audrey White, Fr           20:06.1  
   17  Lauren Muth, Sr            20:46.7  
   27  Kali Vence, So             21:18.3  
   36  Alexa Clink, Sr            22:05.8  
   39  Emily Borger, Sr           22:16.8  
Total Time = 99:53.9     Total Places = 56

3. Carpentersville (Dund
   10  Claira Himmel, Jr          20:14.8  
   11  Katie Gross, Jr            20:16.4  
   19  Natalie Himmel, Fr         20:53.0  
   21  Monique Robinson, Jr       20:54.5  
   25  Jade Franz, Fr             21:08.2  
   26  Allison Beck, So           21:15.2  
   37  Emily Caliendo, Sr         22:10.6  
Total Time = 103:26.6     Total Places = 86

4. Streamwood
    4  Amanda Patterson, So       19:49.3  
    8  Maria Luna, Jr             20:04.2  
   29  Jordana LeSavage, Jr       21:30.8  
   30  Violet Sanchez, Sr         21:34.7  
   33  Gina Savatski, Sr          21:45.2  
   40  Michelle Tomzcak, Jr       22:21.0  
   48  Biridiana Salgado, Jr      23:49.2  
Total Time = 104:44.1     Total Places = 104

5. South Elgin
   12  Katie Goplerud, Jr         20:18.3  
   14  Jordan Tuin, So            20:24.3  
   24  Lauren McKay, So           21:07.8  
   32  Abby Kenny, Fr             21:38.7  
   34  Casey Schoenborn, Fr       21:49.6  
   45  Amanda Westerlund, So      23:13.6  
   49  Jen Gonia, Jr              24:09.3  
Total Time = 105:18.5     Total Places = 116

6. Algonquin (Jacobs)
   13  Susan Piotrowski, Jr       20:19.0  
   18  Sam Baran, Fr              20:47.8  
   28  Emma Haughee, So           21:27.2  
   31  Rhiann Owen, Jr            21:36.6  
   35  Jenn Tomany, Jr            22:04.4  
   42  Aleta Wurfel, So           22:45.5  
   43  Monique Marchwiany, Sr     22:57.5  
Total Time = 106:14.8     Total Places = 125

7. Elgin/Larkin co-op
   20  Kelly Patchett, Sr         20:53.6  
   23  Meaghan Gard, Sr           21:02.6  
   38  Brandi Hernandez, Sr       22:15.0  
   41  Kelci Hogue, So            22:30.9  
   44  Christine Heiser, Sr       23:02.4  
   46  Jane Marston, Jr           23:23.9  
   47  Sam Estep, Jr              23:27.9  
Total Time = 109:44.3     Total Places = 166
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Meghan Heuer, Sr 18:48.7 St. Charles (North) 2 2 Erica Bauerbach, Jr 18:54.3 St. Charles (North) 3 3 Mallory Abel, So 19:11.0 St. Charles (East) 4 4 Amanda Patterson, So 19:49.3 Streamwood 5 5 Colleen Earl, Jr 19:55.8 St. Charles (East) 6 6 Jessica Evans, Fr 20:01.8 St. Charles (East) 7 7 Grace Gordon, Sr 20:03.0 St. Charles (East) 8 8 Maria Luna, Jr 20:04.2 Streamwood 9 9 Audrey White, Fr 20:06.1 St. Charles (North) 10 10 Claira Himmel, Jr 20:14.8 Carpentersville (Dund 11 11 Katie Gross, Jr 20:16.4 Carpentersville (Dund 12 12 Katie Goplerud, Jr 20:18.3 South Elgin 13 13 Susan Piotrowski, Jr 20:19.0 Algonquin (Jacobs) 14 14 Jordan Tuin, So 20:24.3 South Elgin 15 15 Sarah Hill, Fr 20:31.8 St. Charles (East) 16 16 Holly Robertson, Sr 20:33.7 St. Charles (East) 17 17 Lauren Muth, Sr 20:46.7 St. Charles (North) 18 18 Sam Baran, Fr 20:47.8 Algonquin (Jacobs) 19 19 Natalie Himmel, Fr 20:53.0 Carpentersville (Dund 20 20 Kelly Patchett, Sr 20:53.6 Elgin/Larkin co-op 21 21 Monique Robinson, Jr 20:54.5 Carpentersville (Dund 22 22 Jacki Leibforth, Sr 21:00.7 St. Charles (East) 23 23 Meaghan Gard, Sr 21:02.6 Elgin/Larkin co-op 24 24 Lauren McKay, So 21:07.8 South Elgin 25 25 Jade Franz, Fr 21:08.2 Carpentersville (Dund 26 26 Allison Beck, So 21:15.2 Carpentersville (Dund 27 27 Kali Vence, So 21:18.3 St. Charles (North) 28 28 Emma Haughee, So 21:27.2 Algonquin (Jacobs) 29 29 Jordana LeSavage, Jr 21:30.8 Streamwood 30 30 Violet Sanchez, Sr 21:34.7 Streamwood 31 31 Rhiann Owen, Jr 21:36.6 Algonquin (Jacobs) 32 32 Abby Kenny, Fr 21:38.7 South Elgin 33 33 Gina Savatski, Sr 21:45.2 Streamwood 34 34 Casey Schoenborn, Fr 21:49.6 South Elgin 35 35 Jenn Tomany, Jr 22:04.4 Algonquin (Jacobs) 36 36 Alexa Clink, Sr 22:05.8 St. Charles (North) 37 37 Emily Caliendo, Sr 22:10.6 Carpentersville (Dund 38 38 Brandi Hernandez, Sr 22:15.0 Elgin/Larkin co-op 39 39 Emily Borger, Sr 22:16.8 St. Charles (North) 40 40 Michelle Tomzcak, Jr 22:21.0 Streamwood 41 41 Kelci Hogue, So 22:30.9 Elgin/Larkin co-op 42 42 Aleta Wurfel, So 22:45.5 Algonquin (Jacobs) 43 43 Monique Marchwiany, Sr 22:57.5 Algonquin (Jacobs) 44 44 Christine Heiser, Sr 23:02.4 Elgin/Larkin co-op 45 45 Amanda Westerlund, So 23:13.6 South Elgin 46 46 Jane Marston, Jr 23:23.9 Elgin/Larkin co-op 47 47 Sam Estep, Jr 23:27.9 Elgin/Larkin co-op 48 48 Biridiana Salgado, Jr 23:49.2 Streamwood 49 49 Jen Gonia, Jr 24:09.3 South Elgin 18 finishers among Women Under 3 31 finishers among Women 3 & Up 0 male finishers 49 female finishers 49 total finishers

Return to home page.