Leavey Invitational - Sophomore Boys

Leroy Oakes Forest Preserve

September 5, 2009

64 degrees, 70% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 St. Charles North        55    4    6   11   14   20   27   31  17:06.4  1:01.0
  2 Wheaton North            58    2   10   13   16   17   26   35  17:08.4  1:11.3
  3 Batavia                 100    1   12   18   32   37   38   77  17:29.0  2:01.3
  4 St. Ignatius            148    5    9   29   52   53   78   84  17:47.5  2:04.1
  5 Prairie Ridge           158    3   21   40   46   48   82   86  17:56.3  2:05.3
  6 Benet Academy           168   22   23   28   44   51   61   63  18:06.6  0:58.6
  7 Downers Grove North     183   24   33   34   45   47   58   74  18:13.9  0:51.3
  8 Geneva                  197    7   19   41   64   66   94       18:16.2  2:27.2
  9 Jacobs                  210   15   36   43   57   59   62   65  18:23.0  1:28.9
 10 Lake Forest             212    8   30   39   67   68   75   81  18:24.5  2:27.2
 11 St. Charles East        257   25   50   55   56   71   88   99  18:44.7  1:41.4
 12 Waubonsie Valley        299   42   49   60   69   79   98  101  19:04.9  1:26.3
 13 Bartlett                352   54   70   72   73   83   89   93  19:30.1  1:14.9
 14 Rockford Guilford       424   76   80   85   91   92            20:15.1  0:57.5
 15 Wheaton Academy         465   87   90   95   96   97  100       20:48.0  1:01.7

Incomplete Teams: Moline, Rockton Hononegah
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. St. Charles North
    4  Clayton Schmitt, So        16:36.5  
    6  Grant Markowicz, So        16:44.5  
   11  Declan Duggan, So          17:14.9  
   14  Zach Heuer, So             17:18.7  
   20  Spencer Gray, Fr           17:37.5  
   27  Ryan McSweeney, Fr         17:54.8  
   31  Nick Borger, Fr            17:58.3  
Total Time = 85:32.0     Total Places = 55

2. Wheaton North
    2  Aidan Askin, So            16:18.1  
   10  Wyatt Didier, Fr           17:08.0  
   13  Paul Steeno, Fr            17:17.8  
   16  Alex Ryan, Fr              17:28.5  
   17  Josh Doty, Fr              17:29.3  
   26  Zach Ewoldt, Fr            17:52.5  
   35  Scott Mathis, So           18:09.2  
Total Time = 85:41.6     Total Places = 58

3. Batavia
    1  Mike Redmond, So           16:13.6  
   12  Joe Knight, So             17:15.5  
   18  Zach Leonhard, So          17:36.3  
   32  Trevor Hollis, Fr          18:04.9  
   37  Brandon Phillips, So       18:14.8  
   38  Andrew Wood, So            18:16.0  
   77  Brian Kuntz, Fr            19:45.3  
Total Time = 87:24.9     Total Places = 100

4. St. Ignatius
    5  Patrick Santino, So        16:38.0  
    9  Jack Keelan, Fr            16:59.9  
   29  Peter Devitt, So           17:55.7  
   52  Mike Tonner, So            18:41.7  
   53  Clifford Vickrey, So       18:42.1  
   78  Miguel Aviles, So          19:47.6  
   84  Sean Goebelbecker, Fr      20:02.1  
Total Time = 88:57.3     Total Places = 148

5. Prairie Ridge
    3  Joe Cowlin, Fr             16:33.0  
   21  Craig Harris, So           17:39.9  
   40  David Thompson, So         18:17.3  
   46  Jeffrey Gorz, Fr           18:33.0  
   48  Drew Ferguson, So          18:38.3  
   82  Mike Jacobson, Fr          19:57.8  
   86  Jason Hendricks, So        20:16.9  
Total Time = 89:41.3     Total Places = 158

6. Benet Academy
   22  Ryan Krouse, So            17:43.0  
   23  Tom Gannon, So             17:43.9  
   28  Peter Savage, So           17:55.4  
   44  Ed Timm, So                18:29.0  
   51  Nick Kwilinski, So         18:41.5  
   61  Owen Deneen, Fr            18:56.4  
   63  Tom Berg, Fr               19:11.8  
Total Time = 90:32.7     Total Places = 168

7. Downers Grove North
   24  Patrick Grogan, So         17:45.2  
   33  Daniel Meinhart, So        18:06.4  
   34  Troy Southard, Fr          18:08.8  
   45  Daniel Sigerich, So        18:32.7  
   47  Zachary Smith, Fr          18:36.4  
   58  Thomas Riordan, So         18:54.3  
   74  Rimas Barsketis, Fr        19:40.7  
Total Time = 91:09.4     Total Places = 183

8. Geneva
    7  Peter Archibald, So        16:52.5  
   19  Nathan Wendt, Fr           17:37.4  
   41  Kristoffer Larsen, So      18:19.3  
   64  Ryan Rasmussen, Fr         19:12.2  
   66  Robert Schuman, So         19:19.6  
   94  Westley Adelman, So        20:51.0  
Total Time = 91:20.9     Total Places = 197

9. Jacobs
   15  Tyler Estell, Fr           17:26.4  
   36  Ryan Ross, Fr              18:11.9  
   43  Steve Schwab, So           18:28.6  
   57  Zach Kranz, Fr             18:53.1  
   59  Max Rider, Fr              18:55.2  
   62  Kenny Finn, Fr             18:59.8  
   65  Anthony Ott, So            19:15.9  
Total Time = 91:55.1     Total Places = 210

10. Lake Forest
    8  Christopher Charhut, So    16:59.8  
   30  William Arnson, So         17:56.4  
   39  Collin Barnwell, So        18:17.0  
   67  John Lynch, So             19:22.5  
   68  Ryan Burns, So             19:26.9  
   75  Henry Lamp, So             19:42.4  
   81  Mark Benson, Fr            19:56.8  
Total Time = 92:02.4     Total Places = 212

11. St. Charles East
   25  Ben Manibog, So            17:51.4  
   50  Ryan Shannon, So           18:41.0  
   55  Tom Hinds, So              18:48.1  
   56  Ryan Clemens, So           18:50.1  
   71  Frank Priore, So           19:32.7  
   88  Nathan Iwanski, Fr         20:19.0  
   99  Gage Militello, Fr         21:33.8  
Total Time = 93:43.2     Total Places = 257

12. Waubonsie Valley
   42  Christian Noblett, So      18:28.2  
   49  Alex Foote, So             18:39.5  
   60  Austin Carlson, Fr         18:55.3  
   69  Nik Thapa, So              19:27.2  
   79  Christian Carvallo, Fr     19:54.5  
   98  Vincent Luk, So            21:27.1  
  101  Kyle Devry, So             23:00.4  
Total Time = 95:24.5     Total Places = 299

13. Bartlett
   54  Connor Rachford, Fr        18:46.8  
   70  Vince Zipparo, So          19:30.6  
   72  Rickey Bosworth, So        19:34.2  
   73  Antonio Spina, So          19:37.3  
   83  Kevin Westerland, Fr       20:01.7  
   89  Jeremy Dimalaluan, So      20:38.5  
   93  Marc Jaynes, So            20:43.9  
Total Time = 97:30.4     Total Places = 352

14. Rockford Guilford
   76  Taylor Norris, So          19:44.1  
   80  Mikael Leonhardt, Fr       19:55.8  
   85  Aaron Buck, Fr             20:15.1  
   91  Benn Larson, Fr            20:39.1  
   92  Kyle Heglund, Fr           20:41.5  
Total Time = 101:15.5     Total Places = 424

15. Wheaton Academy
   87  Ben Spoelhof, Fr           20:17.3  
   90  Andrew Duncan, Fr          20:39.0  
   95  Ryan Reid, Fr              20:51.9  
   96  Nathan Andrus, Fr          20:53.2  
   97  Josh Cramer, Fr            21:18.9  
  100  Matt Wilburn, Sr           22:49.5  
Total Time = 104:00.1     Total Places = 465
 PLACE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 Mike Redmond, So 16:13.6 Batavia 2 Aidan Askin, So 16:18.1 Wheaton North 3 Joe Cowlin, Fr 16:33.0 Prairie Ridge 4 Clayton Schmitt, So 16:36.5 St. Charles North 5 Patrick Santino, So 16:38.0 St. Ignatius 6 Grant Markowicz, So 16:44.5 St. Charles North 7 Peter Archibald, So 16:52.5 Geneva 8 Christopher Charhut, So 16:59.8 Lake Forest 9 Jack Keelan, Fr 16:59.9 St. Ignatius 10 Wyatt Didier, Fr 17:08.0 Wheaton North 11 Declan Duggan, So 17:14.9 St. Charles North 12 Joe Knight, So 17:15.5 Batavia 13 Jackson Wells, So 17:16.7 Rockton Hononegah 14 Paul Steeno, Fr 17:17.8 Wheaton North 15 Zach Heuer, So 17:18.7 St. Charles North 16 Tyler Estell, Fr 17:26.4 Jacobs 17 Alex Ryan, Fr 17:28.5 Wheaton North 18 Josh Doty, Fr 17:29.3 Wheaton North 19 Zach Leonhard, So 17:36.3 Batavia 20 Nathan Wendt, Fr 17:37.4 Geneva 21 Spencer Gray, Fr 17:37.5 St. Charles North 22 Craig Harris, So 17:39.9 Prairie Ridge 23 Ryan Krouse, So 17:43.0 Benet Academy 24 Tom Gannon, So 17:43.9 Benet Academy 25 Patrick Grogan, So 17:45.2 Downers Grove North 26 Ben Manibog, So 17:51.4 St. Charles East 27 Zach Ewoldt, Fr 17:52.5 Wheaton North 28 Phillip Anderson, So 17:53.8 Rockton Hononegah 29 Ryan McSweeney, Fr 17:54.8 St. Charles North 30 Peter Savage, So 17:55.4 Benet Academy 31 Peter Devitt, So 17:55.7 St. Ignatius 32 William Arnson, So 17:56.4 Lake Forest 33 Nick Borger, Fr 17:58.3 St. Charles North 34 Trevor Hollis, Fr 18:04.9 Batavia 35 Daniel Meinhart, So 18:06.4 Downers Grove North 36 Troy Southard, Fr 18:08.8 Downers Grove North 37 Scott Mathis, So 18:09.2 Wheaton North 38 Ryan Ross, Fr 18:11.9 Jacobs 39 Brandon Phillips, So 18:14.8 Batavia 40 Andrew Wood, So 18:16.0 Batavia 41 Collin Barnwell, So 18:17.0 Lake Forest 42 David Thompson, So 18:17.3 Prairie Ridge 43 Kristoffer Larsen, So 18:19.3 Geneva 44 Christian Noblett, So 18:28.2 Waubonsie Valley 45 Steve Schwab, So 18:28.6 Jacobs 46 Ed Timm, So 18:29.0 Benet Academy 47 Daniel Sigerich, So 18:32.7 Downers Grove North 48 Jeffrey Gorz, Fr 18:33.0 Prairie Ridge 49 Zachary Smith, Fr 18:36.4 Downers Grove North 50 Drew Ferguson, So 18:38.3 Prairie Ridge 51 Alex Foote, So 18:39.5 Waubonsie Valley 52 Ryan Shannon, So 18:41.0 St. Charles East 53 Nick Kwilinski, So 18:41.5 Benet Academy 54 Mike Tonner, So 18:41.7 St. Ignatius 55 Clifford Vickrey, So 18:42.1 St. Ignatius 56 Connor Rachford, Fr 18:46.8 Bartlett 57 Tom Hinds, So 18:48.1 St. Charles East 58 Ryan Clemens, So 18:50.1 St. Charles East 59 Zach Kranz, Fr 18:53.1 Jacobs 60 Thomas Riordan, So 18:54.3 Downers Grove North 61 Max Rider, Fr 18:55.2 Jacobs 62 Austin Carlson, Fr 18:55.3 Waubonsie Valley 63 Owen Deneen, Fr 18:56.4 Benet Academy 64 Kenny Finn, Fr 18:59.8 Jacobs 65 Matt Tuttle-Timm, Fr 19:09.7 Moline 66 Sam Dockery, So 19:10.5 Moline 67 Tom Berg, Fr 19:11.8 Benet Academy 68 Ryan Rasmussen, Fr 19:12.2 Geneva 69 Anthony Ott, So 19:15.9 Jacobs 70 Robert Schuman, So 19:19.6 Geneva 71 John Lynch, So 19:22.5 Lake Forest 72 Christian Slagel, So 19:24.3 Moline 73 Ryan Burns, So 19:26.9 Lake Forest 74 Nik Thapa, So 19:27.2 Waubonsie Valley 75 Vince Zipparo, So 19:30.6 Bartlett 76 Frank Priore, So 19:32.7 St. Charles East 77 Rickey Bosworth, So 19:34.2 Bartlett 78 Antonio Spina, So 19:37.3 Bartlett 79 Rimas Barsketis, Fr 19:40.7 Downers Grove North 80 Henry Lamp, So 19:42.4 Lake Forest 81 Taylor Norris, So 19:44.1 Rockford Guilford 82 Brian Kuntz, Fr 19:45.3 Batavia 83 Miguel Aviles, So 19:47.6 St. Ignatius 84 Christian Carvallo, Fr 19:54.5 Waubonsie Valley 85 Mikael Leonhardt, Fr 19:55.8 Rockford Guilford 86 Mark Benson, Fr 19:56.8 Lake Forest 87 Mike Jacobson, Fr 19:57.8 Prairie Ridge 88 Kevin Westerland, Fr 20:01.7 Bartlett 89 Sean Goebelbecker, Fr 20:02.1 St. Ignatius 90 Jake Koch, So 20:13.6 Rockton Hononegah 91 Aaron Buck, Fr 20:15.1 Rockford Guilford 92 Jason Hendricks, So 20:16.9 Prairie Ridge 93 Ben Spoelhof, Fr 20:17.3 Wheaton Academy 94 Nathan Iwanski, Fr 20:19.0 St. Charles East 95 Jeremy Dimalaluan, So 20:38.5 Bartlett 96 Andrew Duncan, Fr 20:39.0 Wheaton Academy 97 Benn Larson, Fr 20:39.1 Rockford Guilford 98 Kyle Heglund, Fr 20:41.5 Rockford Guilford 99 Marc Jaynes, So 20:43.9 Bartlett 100 Westley Adelman, So 20:51.0 Geneva 101 Ryan Reid, Fr 20:51.9 Wheaton Academy 102 Nathan Andrus, Fr 20:53.2 Wheaton Academy 103 Justin Roush, So 20:54.9 Rockton Hononegah 104 Josh Cramer, Fr 21:18.9 Wheaton Academy 105 Vincent Luk, So 21:27.1 Waubonsie Valley 106 Gage Militello, Fr 21:33.8 St. Charles East 107 Matt Wilburn, Sr 22:49.5 Wheaton Academy 108 Kyle Devry, So 23:00.4 Waubonsie Valley 107 finishers among Men Under 3 1 finishers among Men 3 & Up 108 male finishers 0 female finishers 108 total finishers

Return to home page.