Leavey Invitational - Sophomore Girls

Leroy Oakes Forest Preserve

September 5, 2009

64 degrees, 70% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 York                     48    2    5    8    9   24   56   58  19:55.5  1:33.9
  2 Benet Academy            91    7   16   20   22   26   28   41  20:30.4  0:59.5
  3 St. Charles East        100    3   10   18   19   50   52   55  20:30.8  2:36.5
  4 Bartlett                121   14   15   27   32   33   39   47  20:50.8  0:53.3
  5 Barrington              134    4   11   12   53   54   76   84  20:48.3  2:32.8
  6 Geneva                  146   21   23   25   31   46   78       21:01.2  1:00.2
  7 Moline                  189    1   13   48   57   70   87  100  20:59.3  4:09.7
  8 Batavia                 211    6   40   42   59   64   65       21:22.6  2:36.6
  9 Glenbard South          215   30   36   43   45   61   74   90  21:34.1  1:11.9
 10 Lake Forest             298   37   62   63   67   69   71   73  22:07.5  1:06.2
 11 Prairie Ridge           312   17   38   82   86   89   91       22:40.1  3:33.3
 12 Jacobs                  316   29   60   68   79   80   97   99  22:32.0  2:35.2
 13 Rockton Hononegah       328   35   44   81   83   85   93       22:51.5  2:35.9
 14 Glenbard North          361   49   51   77   88   96  106  107  23:02.8  2:29.9
 15 Waubonsie Valley        418   34   66  101  108  109  110       25:05.5  7:48.1
 16 Montini                 454   75   92   94   95   98  102       23:59.4  1:34.3
 17 St. Charles North       495   72  103  104  105  111  112       25:57.4  7:45.0

Incomplete Teams: Rockford Guilford, Wheaton Academy
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. York
    2  Emma Fisher, Fr            19:12.0  
    5  Kayla Spencer, So          19:35.2  
    8  Elizabeth Field, So        19:59.9  
    9  Amanda Huster, So          20:04.4  
   24  Elizabeth Skiles, So       20:45.8  
   56  Caroline Hogan, So         22:03.4  
   58  Annie Hart, So             22:05.4  
Total Time = 99:37.1     Total Places = 48

2. Benet Academy
    7  Liz Johnson, Fr            19:52.0  
   16  Peggy Flavin, Fr           20:26.3  
   20  Victoria Groberski, So     20:40.0  
   22  Christen Mueller, Fr       20:42.2  
   26  Rachel Berry, So           20:51.5  
   28  Elena Sakach, Fr           20:52.9  
   41  Victoria Tobin, So         21:25.0  
Total Time = 102:31.8     Total Places = 91

3. St. Charles East
    3  Sarah Hill, Fr             19:14.2  
   10  Lizzy Deutsch, Fr          20:14.0  
   18  Jessica Evans, Fr          20:37.0  
   19  Caitlin Geurin, Fr         20:38.2  
   50  Annie Martinez, So         21:50.7  
   52  Kelsey Woodbridge, Fr      21:52.5  
   55  Maddie Westerhoff, Fr      22:01.3  
Total Time = 102:33.9     Total Places = 100

4. Bartlett
   14  Cortney Kingsmill, So      20:24.0  
   15  Nicole Watkins, Fr         20:25.5  
   27  Megan Seidl, Fr            20:51.6  
   32  Lyndsay Bruzzini, Fr       21:15.6  
   33  Emily Wilson, So           21:17.2  
   39  Clara Nicholson, So        21:23.0  
   47  Nicole Gobbo, So           21:43.1  
Total Time = 104:13.8     Total Places = 121

5. Barrington
    4  Alexa Argianas, So         19:26.5  
   11  Caroline Carley, So        20:19.9  
   12  Rachel Simon, Fr           20:20.4  
   53  Anne Innocentini, Fr       21:55.2  
   54  Natalie Wink, Fr           21:59.3  
   76  Caroline Darch, So         23:13.0  
   84  Taylor Thorndyke, Fr       23:51.0  
Total Time = 104:01.3     Total Places = 134

6. Geneva
   21  Angelina Crowe, So         20:42.0  
   23  Emma Anderson, Fr          20:45.4  
   25  Kristi Shogren, So         20:50.8  
   31  Sami Pawlak, Fr            21:05.5  
   46  Kelley Dunlop, So          21:42.1  
   78  Hannah Kilroy, So          23:20.6  
Total Time = 105:05.7     Total Places = 146

7. Moline
    1  Haley Verbecke, Fr         18:17.9  
   13  Allison Wells, So          20:21.0  
   48  Lindsey Gidel, Fr          21:45.2  
   57  Beka Whitcanack, So        22:04.9  
   70  Jennifer Dawkins, Fr       22:27.5  
   87  Morgan Timm, Fr            23:55.1  
  100  Megan Schaefer, Fr         25:05.9  
Total Time = 104:56.4     Total Places = 189

8. Batavia
    6  Rachael Spalding, Fr       19:39.7  
   40  Sarah Ganster, Fr          21:24.6  
   42  Bari Robinson, Fr          21:26.9  
   59  Serena Willis, Fr          22:05.7  
   64  C J. Iwanicki, Fr          22:16.3  
   65  Bracie Ball, Fr            22:18.3  
Total Time = 106:53.1     Total Places = 211

9. Glenbard South
   30  Monica Byrne, Fr           21:01.8  
   36  Teresa Witort, So          21:18.5  
   43  Janet Witort, So           21:36.1  
   45  Kai Bush, So               21:40.8  
   61  Tori Cather, So            22:13.6  
   74  Allison Gibson, Fr         22:46.6  
   90  Kaitlyn Curtis, So         24:01.7  
Total Time = 107:50.6     Total Places = 215

10. Lake Forest
   37  Michele Becker, So         21:19.2  
   62  Catherine Traut, So        22:15.4  
   63  Erin Malles, Fr            22:15.5  
   67  Stephanie Weber, So        22:22.1  
   69  Molly Wagener, So          22:25.4  
   71  Jordyn Zoul, So            22:34.0  
   73  Jennie Moderwell, So       22:44.0  
Total Time = 110:37.5     Total Places = 298

11. Prairie Ridge
   17  Dylan Trauth, Fr           20:27.2  
   38  Amanda Hoyland, Fr         21:21.4  
   82  Victoria Harris, Fr        23:37.2  
   86  Kayla Fowler, So           23:54.2  
   89  Alyssa Hendric, Fr         24:00.5  
   91  Sara Pecoraro, Fr          24:07.9  
Total Time = 113:20.3     Total Places = 312

12. Jacobs
   29  Emma Haughee, So           21:00.9  
   60  Nikki Chapa, Fr            22:11.1  
   68  Kelsey Perez, Fr           22:23.0  
   79  Alyssa Roeckner, So        23:28.8  
   80  Karina Quinones, Fr        23:36.0  
   97  Katie Kopinski, Fr         24:22.4  
   99  Rebecca Kim, So            25:05.4  
Total Time = 112:39.7     Total Places = 316

13. Rockton Hononegah
   35  Haley Anderson, Fr         21:18.2  
   44  Carson Sedivy, So          21:38.8  
   81  Tessa Farrell, So          23:36.2  
   83  Hanna Cannell, So          23:50.4  
   85  Rachel Meyer, So           23:54.1  
   93  Maggie Wickiser, So        24:12.1  
Total Time = 114:17.5     Total Places = 328

14. Glenbard North
   49  Jennifer Duffy, Fr         21:50.7  
   51  Alicia Urban, Fr           21:50.7  
   77  Marie Baker, Fr            23:13.7  
   88  Jade Hubinek, Fr           23:58.7  
   96  Julie Cukla, So            24:20.5  
  106  Marie Bedouin, Fr          25:55.9  
  107  Jasmine Ramirez, Fr        26:44.5  
Total Time = 115:14.0     Total Places = 361

15. Waubonsie Valley
   34  Lauren Newmyer, Fr         21:17.8  
   66  Elizabeth Sapoznik, Fr     22:20.0  
  101  Irene Durbak, Fr           25:18.8  
  108  Jackie Gruman, Fr          27:25.1  
  109  Addy Hubbard, Fr           29:05.8  
  110  Desiree Ellis, Fr          29:06.4  
Total Time = 125:27.3     Total Places = 418

16. Montini
   75  Christina Perrino, So      22:50.6  
   92  Courtney Cady, So          24:09.1  
   94  Catherine Kitz, Fr         24:12.2  
   95  Anna Parrilli, Fr          24:20.1  
   98  Heather Harrington, Fr     24:24.8  
  102  Hannah Bailey, So          25:20.8  
Total Time = 119:56.7     Total Places = 454

17. St. Charles North
   72  Becky Winters, Fr          22:35.5  
  103  Lindsay Stoffregen, Fr     25:28.1  
  104  Madeline Jones, Fr         25:38.9  
  105  Amanda Beckman, Fr         25:43.9  
  111  Alix Scherer, Fr           30:20.5  
  112  Kim Byckowski, So          31:06.0  
Total Time = 129:46.8     Total Places = 495
 PLACE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 Haley Verbecke, Fr 18:17.9 Moline 2 Emma Fisher, Fr 19:12.0 York 3 Sarah Hill, Fr 19:14.2 St. Charles East 4 Alexa Argianas, So 19:26.5 Barrington 5 Kayla Spencer, So 19:35.2 York 6 Rachael Spalding, Fr 19:39.7 Batavia 7 Liz Johnson, Fr 19:52.0 Benet Academy 8 Elizabeth Field, So 19:59.9 York 9 Amanda Huster, So 20:04.4 York 10 Lizzy Deutsch, Fr 20:14.0 St. Charles East 11 Caroline Carley, So 20:19.9 Barrington 12 Rachel Simon, Fr 20:20.4 Barrington 13 Allison Wells, So 20:21.0 Moline 14 Cortney Kingsmill, So 20:24.0 Bartlett 15 Nicole Watkins, Fr 20:25.5 Bartlett 16 Peggy Flavin, Fr 20:26.3 Benet Academy 17 Dylan Trauth, Fr 20:27.2 Prairie Ridge 18 Jessica Evans, Fr 20:37.0 St. Charles East 19 Caitlin Geurin, Fr 20:38.2 St. Charles East 20 Victoria Groberski, So 20:40.0 Benet Academy 21 Angelina Crowe, So 20:42.0 Geneva 22 Christen Mueller, Fr 20:42.2 Benet Academy 23 Emma Anderson, Fr 20:45.4 Geneva 24 Elizabeth Skiles, So 20:45.8 York 25 Kristi Shogren, So 20:50.8 Geneva 26 Rachel Berry, So 20:51.5 Benet Academy 27 Megan Seidl, Fr 20:51.6 Bartlett 28 Elena Sakach, Fr 20:52.9 Benet Academy 29 Emma Haughee, So 21:00.9 Jacobs 30 Monica Byrne, Fr 21:01.8 Glenbard South 31 Sami Pawlak, Fr 21:05.5 Geneva 32 Lyndsay Bruzzini, Fr 21:15.6 Bartlett 33 Emily Wilson, So 21:17.2 Bartlett 34 Lauren Newmyer, Fr 21:17.8 Waubonsie Valley 35 Haley Anderson, Fr 21:18.2 Rockton Hononegah 36 Teresa Witort, So 21:18.5 Glenbard South 37 Michele Becker, So 21:19.2 Lake Forest 38 Amanda Hoyland, Fr 21:21.4 Prairie Ridge 39 Clara Nicholson, So 21:23.0 Bartlett 40 Sarah Ganster, Fr 21:24.6 Batavia 41 Victoria Tobin, So 21:25.0 Benet Academy 42 Bari Robinson, Fr 21:26.9 Batavia 43 Janet Witort, So 21:36.1 Glenbard South 44 Carson Sedivy, So 21:38.8 Rockton Hononegah 45 Kai Bush, So 21:40.8 Glenbard South 46 Kelley Dunlop, So 21:42.1 Geneva 47 Nicole Gobbo, So 21:43.1 Bartlett 48 Lindsey Gidel, Fr 21:45.2 Moline 49 Jennifer Duffy, Fr 21:50.7 Glenbard North 50 Annie Martinez, So 21:50.7 St. Charles East 51 Alicia Urban, Fr 21:50.7 Glenbard North 52 Kelsey Woodbridge, Fr 21:52.5 St. Charles East 53 Anne Innocentini, Fr 21:55.2 Barrington 54 Natalie Wink, Fr 21:59.3 Barrington 55 Maddie Westerhoff, Fr 22:01.3 St. Charles East 56 Caroline Hogan, So 22:03.4 York 57 Beka Whitcanack, So 22:04.9 Moline 58 Annie Hart, So 22:05.4 York 59 Serena Willis, Fr 22:05.7 Batavia 60 Ellie Anderson, So 22:09.7 Rockford Guilford 61 Nikki Chapa, Fr 22:11.1 Jacobs 62 Tori Cather, So 22:13.6 Glenbard South 63 Catherine Traut, So 22:15.4 Lake Forest 64 Erin Malles, Fr 22:15.5 Lake Forest 65 C J. Iwanicki, Fr 22:16.3 Batavia 66 Bracie Ball, Fr 22:18.3 Batavia 67 Elizabeth Sapoznik, Fr 22:20.0 Waubonsie Valley 68 Stephanie Weber, So 22:22.1 Lake Forest 69 Kelsey Perez, Fr 22:23.0 Jacobs 70 Molly Wagener, So 22:25.4 Lake Forest 71 Jennifer Dawkins, Fr 22:27.5 Moline 72 Jordyn Zoul, So 22:34.0 Lake Forest 73 Becky Winters, Fr 22:35.5 St. Charles North 74 Jennie Moderwell, So 22:44.0 Lake Forest 75 Allison Gibson, Fr 22:46.6 Glenbard South 76 Christina Perrino, So 22:50.6 Montini 77 Caroline Darch, So 23:13.0 Barrington 78 Marie Baker, Fr 23:13.7 Glenbard North 79 Hannah Kilroy, So 23:20.6 Geneva 80 Alyssa Roeckner, So 23:28.8 Jacobs 81 Mackenzie Smith, Fr 23:32.2 Wheaton Academy 82 Karina Quinones, Fr 23:36.0 Jacobs 83 Tessa Farrell, So 23:36.2 Rockton Hononegah 84 Victoria Harris, Fr 23:37.2 Prairie Ridge 85 Hanna Cannell, So 23:50.4 Rockton Hononegah 86 Taylor Thorndyke, Fr 23:51.0 Barrington 87 Rachel Meyer, So 23:54.1 Rockton Hononegah 88 Kayla Fowler, So 23:54.2 Prairie Ridge 89 Morgan Timm, Fr 23:55.1 Moline 90 Jade Hubinek, Fr 23:58.7 Glenbard North 91 Alyssa Hendric, Fr 24:00.5 Prairie Ridge 92 Julia Nellessen, So 24:00.6 Wheaton Academy 93 Kaitlyn Curtis, So 24:01.7 Glenbard South 94 Sara Pecoraro, Fr 24:07.9 Prairie Ridge 95 Courtney Cady, So 24:09.1 Montini 96 Maggie Wickiser, So 24:12.1 Rockton Hononegah 97 Catherine Kitz, Fr 24:12.2 Montini 98 Anna Parrilli, Fr 24:20.1 Montini 99 Julie Cukla, So 24:20.5 Glenbard North 100 Katie Kopinski, Fr 24:22.4 Jacobs 101 Heather Harrington, Fr 24:24.8 Montini 102 Rebecca Kim, So 25:05.4 Jacobs 103 Megan Schaefer, Fr 25:05.9 Moline 104 Irene Durbak, Fr 25:18.8 Waubonsie Valley 105 Hannah Bailey, So 25:20.8 Montini 106 Lindsay Stoffregen, Fr 25:28.1 St. Charles North 107 Deborah Smith, Fr 25:32.3 Wheaton Academy 108 Madeline Jones, Fr 25:38.9 St. Charles North 109 Amanda Beckman, Fr 25:43.9 St. Charles North 110 Marie Bedouin, Fr 25:55.9 Glenbard North 111 Jasmine Ramirez, Fr 26:44.5 Glenbard North 112 Jackie Gruman, Fr 27:25.1 Waubonsie Valley 113 Diane Clauzet, So 28:20.7 Rockford Guilford 114 Addy Hubbard, Fr 29:05.8 Waubonsie Valley 115 Damaris Dunham, Fr 29:05.9 Wheaton Academy 116 Desiree Ellis, Fr 29:06.4 Waubonsie Valley 117 Alix Scherer, Fr 30:20.5 St. Charles North 118 Kim Byckowski, So 31:06.0 St. Charles North 118 finishers among Women Under 3 0 male finishers 118 female finishers 118 total finishers

Return to home page.