Leavey Invitational - Varsity Girls

Leroy Oakes Forest Preserve

September 5, 2009

66 degrees, 70% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 York                     72    5   12   13   18   24   27   47  18:40.2  1:02.4
  2 Geneva                   74    1    9   10   23   31   61   84  18:38.3  1:38.6
  3 Barrington              115    2   21   25   29   38   39   52  19:00.3  1:59.3
  4 St. Charles North       126    7    8   17   41   53   71  100  19:04.2  1:59.6
  5 Benet Academy           141    6   28   30   33   44   56   66  19:18.4  1:48.8
  6 St. Charles East        176    4   22   26   59   65   80   89  19:24.1  2:36.4
  7 Lake Forest             192   15   32   36   46   63   64   98  19:44.0  1:49.2
  8 Bartlett                196    3   20   45   60   68   72   87  19:33.8  2:41.7
  9 Montini                 225   11   19   42   75   78   96   97  19:48.5  2:25.1
 10 Rockton Hononegah       278   14   49   62   74   79   82   83  20:13.4  2:16.3
 11 Prairie Ridge           290   35   37   43   81   94  113  115  20:23.6  1:45.0
 12 Jacobs                  295   34   48   51   76   86   88   93  20:24.9  1:27.4
 13 Waubonsie Valley        317   50   54   55   67   91   95  101  20:31.2  1:04.8
 14 Batavia                 331   16   69   70   73  103  104       20:36.9  3:27.5
 15 Wheaton Academy         397   40   57   85  106  109  110       21:19.2  2:54.8
 16 Glenbard North          460   77   90   92   99  102  105  107  21:29.9  1:12.3
 17 Rockford Guilford       503   58  108  111  112  114            22:26.8  3:08.5

Incomplete Teams: Glenbard South, Moline
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. York
    5  Meghan Frigo, Sr           18:08.2  
   12  Michelle Frigo, So         18:37.8  
   13  Stephanie Huster, Jr       18:39.4  
   18  Sharise Lund, So           18:45.2  
   24  Megan Fry, Sr              19:10.6  
   27  Rebecca Zaiter, Jr         19:17.9  
   47  Natalie Mordini, Jr        20:06.9  
Total Time = 93:21.1     Total Places = 72

2. Geneva
    1  Kelly Whitley, Jr          17:48.6  
    9  Kelly Shogren, Sr          18:25.7  
   10  Tess Ehrhardt, Jr          18:30.6  
   23  Rachel Hammond, Jr         18:59.3  
   31  Megan Brady, Jr            19:27.1  
   61  Rachel Zacchea, Jr         20:28.4  
   84  Danielle Peck, Jr          21:05.6  
Total Time = 93:11.1     Total Places = 74

3. Barrington
    2  Rebecca Batliner, Fr       17:50.2  
   21  Elizabeth Tracy, So        18:50.1  
   25  Colleen Shandley, Jr       19:12.1  
   29  Kaila Privatsky, So        19:19.8  
   38  Katherine Wilson, Jr       19:49.5  
   39  Lauren Herrmann, So        19:51.4  
   52  Alaina Argianas, Sr        20:14.0  
Total Time = 95:01.4     Total Places = 115

4. St. Charles North
    7  Erica Bauerbach, Jr        18:14.5  
    8  Meghan Heuer, Sr           18:14.8  
   17  Jessica Scheets, So        18:44.6  
   41  Lauren Muth, Sr            19:53.1  
   53  Kali Vence, So             20:14.1  
   71  Audrey White, Fr           20:41.5  
  100  Shannon Egger, Jr          21:53.9  
Total Time = 95:20.9     Total Places = 126

5. Benet Academy
    6  Katie Porada, Sr           18:10.2  
   28  Maddy Gilleran, Fr         19:19.5  
   30  Jenny Bohac, Sr            19:23.8  
   33  Nini Marchese, So          19:39.8  
   44  Gina Brown, Sr             19:59.0  
   56  Daiva Siliunas, Jr         20:21.4  
   66  Anna Langhenry, Sr         20:35.5  
Total Time = 96:32.1     Total Places = 141

6. St. Charles East
    4  Mallory Abel, So           17:58.1  
   22  Holly Robertson, Sr        18:50.4  
   26  Grace Gordon, Sr           19:13.4  
   59  Claire Sanchez, Jr         20:24.2  
   65  Colleen Earl, Jr           20:34.5  
   80  Jacki Leibforth, Sr        21:00.2  
   89  Ashley Perez, Sr           21:15.3  
Total Time = 97:00.3     Total Places = 176

7. Lake Forest
   15  Megan Moore, Sr            18:41.2  
   32  Megan Lundahl, Jr          19:36.4  
   36  Lauren Wyatt, Fr           19:47.1  
   46  Lily Barrie, Sr            20:05.3  
   63  Lauren Ganshirt, Sr        20:30.3  
   64  Sheila Murphy, Jr          20:33.4  
   98  Caitlin Sperzel, Jr        21:46.7  
Total Time = 98:40.1     Total Places = 192

8. Bartlett
    3  Alyssa Schneider, Jr       17:55.7  
   20  Taylor Crawford, So        18:47.5  
   45  Janessa Baker, So          20:03.9  
   60  Lauren Prescott, Sr        20:24.5  
   68  Samantha Maiorana, Sr      20:37.4  
   72  Joanna Niewiara, Sr        20:49.0  
   87  Bella Sutchar, Sr          21:09.0  
Total Time = 97:48.8     Total Places = 196

9. Montini
   11  Theresa Connelly, Fr       18:30.6  
   19  Ericka LaViste, So         18:47.2  
   42  Gianna Gentile, Fr         19:57.0  
   75  Kelly Boyd, So             20:51.9  
   78  Claire Smego, Fr           20:55.7  
   96  Theresa Weber, Sr          21:39.4  
   97  Stephanie Kaefer, So       21:43.3  
Total Time = 99:02.2     Total Places = 225

10. Rockton Hononegah
   14  Rachel MacDowell, Jr       18:40.2  
   49  Kelsey Laska, Sr           20:11.1  
   62  Natalie Prescott, Fr       20:28.7  
   74  Samanta Bartlett, Jr       20:50.8  
   79  Carolyn Prescott, Sr       20:56.4  
   82  Claire Warren, So          21:02.2  
   83  Alicia Limberg, Jr         21:03.7  
Total Time = 101:06.9     Total Places = 278

11. Prairie Ridge
   35  Kyra Saley, Sr             19:42.9  
   37  Amanda Marwitz, Sr         19:47.2  
   43  Lauren Gilbert, So         19:58.7  
   81  Genna Hempen, Jr           21:01.2  
   94  Keri Rasmussen, Jr         21:27.8  
  113  Sam Nirva, Jr              23:13.7  
  115  Ashley Chung, Sr           23:41.4  
Total Time = 101:57.8     Total Places = 290

12. Jacobs
   34  Susan Piotrowski, Jr       19:40.3  
   48  Sam Baran, Fr              20:09.9  
   51  Jenn Tomany, Jr            20:12.8  
   76  Rhiann Owen, Jr            20:54.2  
   86  Pam Tomany, So             21:07.6  
   88  Monique Marchwiany, Sr     21:11.7  
   93  Aleta Wurfel, So           21:27.5  
Total Time = 102:04.5     Total Places = 295

13. Waubonsie Valley
   50  Katie DeLisle, Sr          20:11.2  
   54  Ashley Bruner, Fr          20:15.8  
   55  Kristina Chapman, Fr       20:17.3  
   67  Kelly Taylor, Fr           20:35.9  
   91  Liz Dupuis, Jr             21:16.0  
   95  Alexis Kingery, Jr         21:37.4  
  101  Haley Davis, Sr            21:58.5  
Total Time = 102:36.1     Total Places = 317

14. Batavia
   16  Alexis Sampson, Sr         18:44.2  
   69  Kelsey Lenkowski, Sr       20:38.4  
   70  Dana Landem, Sr            20:40.5  
   73  Hailey Clabough, So        20:49.8  
  103  Abby Schulz, So            22:11.7  
  104  Kathryn Skleney, Jr        22:12.1  
Total Time = 103:04.4     Total Places = 331

15. Wheaton Academy
   40  Jacqueline Smith, Fr       19:51.7  
   57  Hannah Huff, Sr            20:22.5  
   85  Ericka Wilk, Sr            21:05.7  
  106  Elyse Sandberg, Fr         22:29.9  
  109  Kristen Wittmuss, Sr       22:46.4  
  110  Katherine Savenok, Fr      22:49.4  
Total Time = 106:35.9     Total Places = 397

16. Glenbard North
   77  Sara Hyken, So             20:55.6  
   90  Danielle Rossi, Jr         21:15.4  
   92  Kayla Redinger, Sr         21:21.3  
   99  Michelle Gerrick, Sr       21:49.3  
  102  Yen Le, Sr                 22:07.9  
  105  Jaclyn Stellato, Jr        22:18.2  
  107  Ellie Anderson, Jr         22:30.5  
Total Time = 107:29.3     Total Places = 460

17. Rockford Guilford
   58  Lauren Buck, Sr            20:23.1  
  108  Alyssa Gyorkos, So         22:33.1  
  111  Anastasia Benson, Jr       22:49.6  
  112  Audrey Gilfillan, Fr       22:56.8  
  114  Lauren Delaney, Sr         23:31.5  
Total Time = 112:14.0     Total Places = 503
 PLACE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 Kelly Whitley, Jr 17:48.6 Geneva 2 Rebecca Batliner, Fr 17:50.2 Barrington 3 Alyssa Schneider, Jr 17:55.7 Bartlett 4 Mallory Abel, So 17:58.1 St. Charles East 5 Meghan Frigo, Sr 18:08.2 York 6 Katie Porada, Sr 18:10.2 Benet Academy 7 Erica Bauerbach, Jr 18:14.5 St. Charles North 8 Meghan Heuer, Sr 18:14.8 St. Charles North 9 Kelly Shogren, Sr 18:25.7 Geneva 10 Tess Ehrhardt, Jr 18:30.6 Geneva 11 Theresa Connelly, Fr 18:30.6 Montini 12 Michelle Frigo, So 18:37.8 York 13 Stephanie Huster, Jr 18:39.4 York 14 Rachel MacDowell, Jr 18:40.2 Rockton Hononegah 15 Megan Moore, Sr 18:41.2 Lake Forest 16 Alexis Sampson, Sr 18:44.2 Batavia 17 Jessica Scheets, So 18:44.6 St. Charles North 18 Sharise Lund, So 18:45.2 York 19 Ericka LaViste, So 18:47.2 Montini 20 Taylor Crawford, So 18:47.5 Bartlett 21 Emily Wolbers, Sr 18:48.7 Moline 22 Elizabeth Tracy, So 18:50.1 Barrington 23 Holly Robertson, Sr 18:50.4 St. Charles East 24 Rachel Hammond, Jr 18:59.3 Geneva 25 Megan Fry, Sr 19:10.6 York 26 Colleen Shandley, Jr 19:12.1 Barrington 27 Grace Gordon, Sr 19:13.4 St. Charles East 28 Rebecca Zaiter, Jr 19:17.9 York 29 Maddy Gilleran, Fr 19:19.5 Benet Academy 30 Kaila Privatsky, So 19:19.8 Barrington 31 Jenny Bohac, Sr 19:23.8 Benet Academy 32 Megan Brady, Jr 19:27.1 Geneva 33 Megan Lundahl, Jr 19:36.4 Lake Forest 34 Nini Marchese, So 19:39.8 Benet Academy 35 Susan Piotrowski, Jr 19:40.3 Jacobs 36 Kyra Saley, Sr 19:42.9 Prairie Ridge 37 Lauren Wyatt, Fr 19:47.1 Lake Forest 38 Amanda Marwitz, Sr 19:47.2 Prairie Ridge 39 Katherine Wilson, Jr 19:49.5 Barrington 40 Lauren Herrmann, So 19:51.4 Barrington 41 Jacqueline Smith, Fr 19:51.7 Wheaton Academy 42 Lauren Muth, Sr 19:53.1 St. Charles North 43 Karen Lipa, Jr 19:54.9 Glenbard South 44 Gianna Gentile, Fr 19:57.0 Montini 45 Lauren Gilbert, So 19:58.7 Prairie Ridge 46 Gina Brown, Sr 19:59.0 Benet Academy 47 Janessa Baker, So 20:03.9 Bartlett 48 Lily Barrie, Sr 20:05.3 Lake Forest 49 Natalie Mordini, Jr 20:06.9 York 50 Sam Baran, Fr 20:09.9 Jacobs 51 Kelsey Laska, Sr 20:11.1 Rockton Hononegah 52 Katie DeLisle, Sr 20:11.2 Waubonsie Valley 53 Sarah Kearney, Sr 20:11.4 Glenbard South 54 Jenn Tomany, Jr 20:12.8 Jacobs 55 Alaina Argianas, Sr 20:14.0 Barrington 56 Kali Vence, So 20:14.1 St. Charles North 57 Ashley Bruner, Fr 20:15.8 Waubonsie Valley 58 Kristina Chapman, Fr 20:17.3 Waubonsie Valley 59 Kim Gaspar, Sr 20:19.8 Glenbard South 60 Daiva Siliunas, Jr 20:21.4 Benet Academy 61 Hannah Huff, Sr 20:22.5 Wheaton Academy 62 Lauren Buck, Sr 20:23.1 Rockford Guilford 63 Claire Sanchez, Jr 20:24.2 St. Charles East 64 Lauren Prescott, Sr 20:24.5 Bartlett 65 Rachel Zacchea, Jr 20:28.4 Geneva 66 Natalie Prescott, Fr 20:28.7 Rockton Hononegah 67 Lauren Ganshirt, Sr 20:30.3 Lake Forest 68 Sheila Murphy, Jr 20:33.4 Lake Forest 69 Colleen Earl, Jr 20:34.5 St. Charles East 70 Anna Langhenry, Sr 20:35.5 Benet Academy 71 Kelly Taylor, Fr 20:35.9 Waubonsie Valley 72 Samantha Maiorana, Sr 20:37.4 Bartlett 73 Kelsey Lenkowski, Sr 20:38.4 Batavia 74 Dana Landem, Sr 20:40.5 Batavia 75 Audrey White, Fr 20:41.5 St. Charles North 76 Joanna Niewiara, Sr 20:49.0 Bartlett 77 Hailey Clabough, So 20:49.8 Batavia 78 Samanta Bartlett, Jr 20:50.8 Rockton Hononegah 79 Kelly Boyd, So 20:51.9 Montini 80 Rhiann Owen, Jr 20:54.2 Jacobs 81 Sara Hyken, So 20:55.6 Glenbard North 82 Claire Smego, Fr 20:55.7 Montini 83 Carolyn Prescott, Sr 20:56.4 Rockton Hononegah 84 Jacki Leibforth, Sr 21:00.2 St. Charles East 85 Genna Hempen, Jr 21:01.2 Prairie Ridge 86 Claire Warren, So 21:02.2 Rockton Hononegah 87 Alicia Limberg, Jr 21:03.7 Rockton Hononegah 88 Danielle Peck, Jr 21:05.6 Geneva 89 Ericka Wilk, Sr 21:05.7 Wheaton Academy 90 Pam Tomany, So 21:07.6 Jacobs 91 Bella Sutchar, Sr 21:09.0 Bartlett 92 Monique Marchwiany, Sr 21:11.7 Jacobs 93 Ashley Perez, Sr 21:15.3 St. Charles East 94 Danielle Rossi, Jr 21:15.4 Glenbard North 95 Liz Dupuis, Jr 21:16.0 Waubonsie Valley 96 Kayla Redinger, Sr 21:21.3 Glenbard North 97 Aleta Wurfel, So 21:27.5 Jacobs 98 Keri Rasmussen, Jr 21:27.8 Prairie Ridge 99 Alexis Kingery, Jr 21:37.4 Waubonsie Valley 100 Theresa Weber, Sr 21:39.4 Montini 101 Stephanie Kaefer, So 21:43.3 Montini 102 Caitlin Sperzel, Jr 21:46.7 Lake Forest 103 Michelle Gerrick, Sr 21:49.3 Glenbard North 104 Shannon Egger, Jr 21:53.9 St. Charles North 105 Haley Davis, Sr 21:58.5 Waubonsie Valley 106 Yen Le, Sr 22:07.9 Glenbard North 107 Abby Schulz, So 22:11.7 Batavia 108 Kathryn Skleney, Jr 22:12.1 Batavia 109 Jaclyn Stellato, Jr 22:18.2 Glenbard North 110 Elyse Sandberg, Fr 22:29.9 Wheaton Academy 111 Ellie Anderson, Jr 22:30.5 Glenbard North 112 Alyssa Gyorkos, So 22:33.1 Rockford Guilford 113 Kristen Wittmuss, Sr 22:46.4 Wheaton Academy 114 Katherine Savenok, Fr 22:49.4 Wheaton Academy 115 Anastasia Benson, Jr 22:49.6 Rockford Guilford 116 Audrey Gilfillan, Fr 22:56.8 Rockford Guilford 117 Natalie Rangel, Sr 23:03.5 Moline 118 Sam Nirva, Jr 23:13.7 Prairie Ridge 119 Lauren Delaney, Sr 23:31.5 Rockford Guilford 120 Ashley Chung, Sr 23:41.4 Prairie Ridge 38 finishers among Women Under 3 82 finishers among Women 3 & Up 0 male finishers 120 female finishers 120 total finishers

Return to home page.