St. Charles North Invitational - Frosh/Soph Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 3, 2009

57 degrees, 75% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 St. Charles North        26    1    2    6    8    9   10   13  17:06.3  0:50.0
  2 Batavia                 112   16   17   21   26   32   43   49  18:18.6  1:02.0
  3 Waubonsie Valley        117   11   12   15   39   40   42   55  18:15.6  1:36.2
  4 Benet Academy           120   18   19   20   30   33   34   35  18:24.1  1:01.6
  5 Prairie Ridge           132    7   22   29   36   38   48   53  18:33.2  1:40.8
  6 Metea Valley            147    5   14   24   45   59   63   72  18:32.8  2:49.4
  7 Hersey                  152    4   27   28   46   47   65   67  18:36.5  2:16.5
  8 Elk Grove               175    3   23   44   51   54   56   61  18:43.8  2:58.6
  9 Elgin                   242   25   31   58   62   66            19:31.4  1:46.1
 10 Addison Trail           276   37   41   57   68   73   76   77  19:59.4  2:03.6
 11 Champaign Centennial    322   52   60   64   71   75   81       20:29.9  2:14.4
 12 South Elgin             341   50   69   70   74   78   79   80  21:07.4  3:20.9

Incomplete Teams: Streamwood
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. St. Charles North
    1  Declan Duggan, So          16:39.7  
    2  Clayton Schmitt, So        16:43.0  
    6  Grant Markowicz, So        17:10.6  
    8  Zach Heuer, So             17:28.3  
    9  Kevin Kilroy, So           17:29.7  
   10  Matt Davis, So             17:30.7  
   13  Ryan McSweeney, Fr         17:37.2  
Total Time = 85:31.3     Total Places = 26

2. Batavia
   16  Joe Knight, So             17:52.7  
   17  Trevor Hollis, Fr          17:59.8  
   21  Brandon Phillips, So       18:14.3  
   26  Kevin Millen, So           18:31.2  
   32  Andrew Wood, So            18:54.7  
   43  Brian Kuntz, Fr            19:14.9  
   49  Jacob Prosser, Fr          19:25.3  
Total Time = 91:32.7     Total Places = 112

3. Waubonsie Valley
   11  Christian Noblett, So      17:32.7  
   12  Alex Foote, So             17:35.7  
   15  Matt Meifert, So           17:51.6  
   39  Caleb Chambliss, Fr        19:08.7  
   40  Austin Carlson, Fr         19:08.9  
   42  Kyle Halkerton, Fr         19:13.3  
   55  Zach Akers, Fr             19:45.7  
Total Time = 91:17.6     Total Places = 117

4. Benet Academy
   18  Ed Timm, So                18:00.5  
   19  Peter Savage, So           18:04.8  
   20  Anton Vershay, Fr          18:05.2  
   30  Nick Kwilinski, So         18:47.9  
   33  Conor Cullton, So          19:02.1  
   34  Jared Gach, So             19:02.5  
   35  Joe Langhenry, So          19:02.8  
Total Time = 92:00.5     Total Places = 120

5. Prairie Ridge
    7  Nate Long, So              17:27.0  
   22  David Thompson, So         18:21.3  
   29  Drew Ferguson, So          18:42.7  
   36  Jeffrey Gorz, Fr           19:07.0  
   38  Mike Jacobson, Fr          19:07.8  
   48  Teddy Boldt, Fr            19:24.6  
   53  Andrew Guibord, So         19:38.6  
Total Time = 92:45.8     Total Places = 132

6. Metea Valley
    5  Matt Stewart, So           17:08.9  
   14  Mike Hennessy, So          17:51.4  
   24  Colin Yorke, Fr            18:25.1  
   45  Andrew Kolak, Fr           19:20.2  
   59  Kris Pittard, So           19:58.3  
   63  Jonathan Lee, So           20:09.5  
   72  Nick Reinke, Fr            21:07.9  
Total Time = 92:43.9     Total Places = 147

7. Hersey
    4  Chris Colletto, So         17:06.2  
   27  Robert Somary, Fr          18:32.8  
   28  Dan Easley, So             18:38.4  
   46  Colin Clarke, So           19:22.1  
   47  Ryan Kearns, Fr            19:22.7  
   65  Ryan Gustafson, Fr         20:13.8  
   67  Austin Greaves, Fr         20:30.6  
Total Time = 93:02.2     Total Places = 152

8. Elk Grove
    3  Alex Mertes, So            16:44.9  
   23  Jose Medina, So            18:22.6  
   44  Vince Greco, So            19:19.8  
   51  Patrick Glennon, So        19:28.1  
   54  Tom Wojnarowski, So        19:43.5  
   56  Brandon DeFoort, So        19:53.5  
   61  Robert Uehara, Fr          20:03.6  
Total Time = 93:38.9     Total Places = 175

9. Elgin
   25  Nathan Hasken, Fr          18:30.1  
   31  Cristian Martinez, Fr      18:49.0  
   58  James Glowinski, So        19:57.7  
   62  Christopher Taylor, So     20:03.7  
   66  Nathan Bruggeman, So       20:16.2  
Total Time = 97:36.7     Total Places = 242

10. Addison Trail
   37  Victor Gomez, So           19:07.6  
   41  Conor Rowley, So           19:11.4  
   57  Spencer Phillips, So       19:53.8  
   68  Josh Terrill, So           20:32.7  
   73  Kevin Otte, Fr             21:11.2  
   76  Nick Duncan, So            22:03.2  
   77  Moneeb Elewa, So           22:26.4  
Total Time = 99:56.7     Total Places = 276

11. Champaign Centennial
   52  Conner Metcalf, So         19:30.1  
   60  Jay Romans, So             20:01.3  
   64  Chris Gillepsie, Fr        20:12.4  
   71  Michael Butler, Fr         21:01.0  
   75  Jake Hutner, Fr            21:44.5  
   81  Colin Rotramel, So         23:40.3  
Total Time = 102:29.3     Total Places = 322

12. South Elgin
   50  Nick Basham, So            19:27.4  
   69  Trent Sparrow, So          20:41.5  
   70  Ryan Sutter, Fr            20:58.5  
   74  Jake Kenny, Fr             21:41.3  
   78  Paul Dineen, So            22:48.3  
   79  John Boghossian, Fr        23:01.2  
   80  Sig Somsavath, Fr          23:09.2  
Total Time = 105:37.0     Total Places = 341
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Declan Duggan, So 16:39.7 St. Charles North 2 2 Clayton Schmitt, So 16:43.0 St. Charles North 3 3 Alex Mertes, So 16:44.9 Elk Grove 4 4 Chris Colletto, So 17:06.2 Hersey 5 5 Matt Stewart, So 17:08.9 Metea Valley 6 6 Grant Markowicz, So 17:10.6 St. Charles North 7 7 Nate Long, So 17:27.0 Prairie Ridge 8 8 Zach Heuer, So 17:28.3 St. Charles North 9 9 Kevin Kilroy, So 17:29.7 St. Charles North 10 10 Matt Davis, So 17:30.7 St. Charles North 11 11 Christian Noblett, So 17:32.7 Waubonsie Valley 12 12 Alex Foote, So 17:35.7 Waubonsie Valley 13 13 Ryan McSweeney, Fr 17:37.2 St. Charles North 14 Nick Borger, Fr 17:37.3 St. Charles North 15 14 Mike Hennessy, So 17:51.4 Metea Valley 16 15 Matt Meifert, So 17:51.6 Waubonsie Valley 17 16 Joe Knight, So 17:52.7 Batavia 18 17 Trevor Hollis, Fr 17:59.8 Batavia 19 18 Ed Timm, So 18:00.5 Benet Academy 20 19 Peter Savage, So 18:04.8 Benet Academy 21 20 Anton Vershay, Fr 18:05.2 Benet Academy 22 Ryan Joyce, Fr 18:09.7 St. Charles North 23 21 Brandon Phillips, So 18:14.3 Batavia 24 22 David Thompson, So 18:21.3 Prairie Ridge 25 23 Jose Medina, So 18:22.6 Elk Grove 26 24 Colin Yorke, Fr 18:25.1 Metea Valley 27 25 Nathan Hasken, Fr 18:30.1 Elgin 28 26 Kevin Millen, So 18:31.2 Batavia 29 27 Robert Somary, Fr 18:32.8 Hersey 30 28 Dan Easley, So 18:38.4 Hersey 31 29 Drew Ferguson, So 18:42.7 Prairie Ridge 32 30 Nick Kwilinski, So 18:47.9 Benet Academy 33 31 Cristian Martinez, Fr 18:49.0 Elgin 34 32 Andrew Wood, So 18:54.7 Batavia 35 33 Conor Cullton, So 19:02.1 Benet Academy 36 34 Jared Gach, So 19:02.5 Benet Academy 37 35 Joe Langhenry, So 19:02.8 Benet Academy 38 36 Jeffrey Gorz, Fr 19:07.0 Prairie Ridge 39 37 Victor Gomez, So 19:07.6 Addison Trail 40 38 Mike Jacobson, Fr 19:07.8 Prairie Ridge 41 39 Caleb Chambliss, Fr 19:08.7 Waubonsie Valley 42 40 Austin Carlson, Fr 19:08.9 Waubonsie Valley 43 41 Conor Rowley, So 19:11.4 Addison Trail 44 42 Kyle Halkerton, Fr 19:13.3 Waubonsie Valley 45 43 Brian Kuntz, Fr 19:14.9 Batavia 46 44 Vince Greco, So 19:19.8 Elk Grove 47 45 Andrew Kolak, Fr 19:20.2 Metea Valley 48 46 Colin Clarke, So 19:22.1 Hersey 49 47 Ryan Kearns, Fr 19:22.7 Hersey 50 48 Teddy Boldt, Fr 19:24.6 Prairie Ridge 51 49 Jacob Prosser, Fr 19:25.3 Batavia 52 Keane O'Kelley, Fr 19:25.7 St. Charles North 53 50 Nick Basham, So 19:27.4 South Elgin 54 51 Patrick Glennon, So 19:28.1 Elk Grove 55 52 Conner Metcalf, So 19:30.1 Champaign Centennial 56 Brent Marquez, So 19:33.4 St. Charles North 57 53 Andrew Guibord, So 19:38.6 Prairie Ridge 58 54 Tom Wojnarowski, So 19:43.5 Elk Grove 59 55 Zach Akers, Fr 19:45.7 Waubonsie Valley 60 John Small, Fr 19:46.1 St. Charles North 61 David Daniels, So 19:46.9 Batavia 62 Mike Borger, Fr 19:49.8 St. Charles North 63 56 Brandon DeFoort, So 19:53.5 Elk Grove 64 57 Spencer Phillips, So 19:53.8 Addison Trail 65 58 James Glowinski, So 19:57.7 Elgin 66 59 Kris Pittard, So 19:58.3 Metea Valley 67 Greg DeSilva, Fr 19:59.1 St. Charles North 68 60 Jay Romans, So 20:01.3 Champaign Centennial 69 61 Robert Uehara, Fr 20:03.6 Elk Grove 70 62 Christopher Taylor, So 20:03.7 Elgin 71 63 Jonathan Lee, So 20:09.5 Metea Valley 72 64 Chris Gillepsie, Fr 20:12.4 Champaign Centennial 73 65 Ryan Gustafson, Fr 20:13.8 Hersey 74 66 Nathan Bruggeman, So 20:16.2 Elgin 75 Christian Carvallo, Fr 20:16.2 Waubonsie Valley 76 Ben Rudy, Fr 20:22.2 Batavia 77 Michael Reitemeier, So 20:26.7 Waubonsie Valley 78 67 Austin Greaves, Fr 20:30.6 Hersey 79 68 Josh Terrill, So 20:32.7 Addison Trail 80 John Smirth, Fr 20:33.0 Hersey 81 Trevor Butts, Fr 20:38.8 Waubonsie Valley 82 69 Trent Sparrow, So 20:41.5 South Elgin 83 Jason Hendricks, So 20:41.8 Prairie Ridge 84 Charlie Pohorsky, Fr 20:49.8 Batavia 85 Sunny Patel, So 20:53.1 Elk Grove 86 Alex Curtis, Fr 20:55.6 Streamwood 87 Chris Koch, Fr 20:56.8 Batavia 88 70 Ryan Sutter, Fr 20:58.5 South Elgin 89 Trevor Haas, So 21:00.0 Hersey 90 71 Michael Butler, Fr 21:01.0 Champaign Centennial 91 Noah Throw, Fr 21:02.8 St. Charles North 92 Kyle Devry, So 21:06.2 Waubonsie Valley 93 72 Nick Reinke, Fr 21:07.9 Metea Valley 94 73 Kevin Otte, Fr 21:11.2 Addison Trail 95 Stephen Bauer, Fr 21:15.9 Elk Grove 96 Micahel Franczyk, So 21:18.9 Batavia 97 Nick Camery, So 21:35.8 Batavia 98 Derek Voel-Pel, Fr 21:36.2 Prairie Ridge 99 74 Jake Kenny, Fr 21:41.3 South Elgin 100 75 Jake Hutner, Fr 21:44.5 Champaign Centennial 101 Sam Kim, Fr 21:46.5 Hersey 102 Patel Nisarg, So 21:57.8 Streamwood 103 Nick Heeren, Fr 22:01.6 Hersey 104 Amir Richardson, Fr 22:02.9 Metea Valley 105 Jack Mrozek, Fr 22:02.9 Waubonsie Valley 106 76 Nick Duncan, So 22:03.2 Addison Trail 107 Ryan Fox, Fr 22:10.4 Metea Valley 108 Evan Hinkle, Fr 22:10.7 Batavia 109 Mike Kintzle, So 22:24.7 Hersey 110 77 Moneeb Elewa, So 22:26.4 Addison Trail 111 Mke Engram, So 22:29.1 Batavia 112 Rajeev Udumula, Fr 22:31.3 Metea Valley 113 78 Paul Dineen, So 22:48.3 South Elgin 114 Geo Leguia, Fr 22:50.8 Streamwood 115 79 John Boghossian, Fr 23:01.2 South Elgin 116 80 Sig Somsavath, Fr 23:09.2 South Elgin 117 Eric Zange, So 23:09.4 St. Charles North 118 Philipp Gemmel, So 23:21.5 Addison Trail 119 81 Colin Rotramel, So 23:40.3 Champaign Centennial 120 Mike McFarland, So 23:40.5 Metea Valley 121 Brandon Abrams, Fr 23:41.0 South Elgin 122 Willy Foster, Fr 23:41.8 Addison Trail 123 Peter Schiel, So 24:08.6 Hersey 124 Peter Lam, Fr 24:14.0 St. Charles North 125 Andy Krieman, Fr 24:52.2 South Elgin 126 Karan Aggawal, Fr 24:57.7 Waubonsie Valley 127 Albert Azarias, Fr 25:35.5 South Elgin 128 Glen Schutz, So 26:12.5 Prairie Ridge 129 Marcus Artwell, So 26:43.2 South Elgin 130 Shiv Desai, Fr 27:19.7 Metea Valley 130 finishers among Men Under 3 130 male finishers 0 female finishers 130 total finishers

Return to home page.