St. Charles North Invitational - Open Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 3, 2009

66 degrees, 55% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Prairie Ridge            33    3    6    7    8    9   15   18  17:40.2  0:21.7
  2 Hersey                   41    1    5   10   12   13   14   17  17:39.5  0:50.3
  3 Waubonsie Valley         96    4   20   23   24   25   32   34  18:30.1  1:24.7
  4 Batavia                 102   11   19   21   22   29   30   31  18:31.9  1:14.6
  5 St. Charles North       105    2   16   26   28   33   43   50  18:35.5  2:04.0
  6 Benet Academy           177   27   35   36   38   41   42   44  19:34.8  0:54.3
  7 Westminster Christian   212   37   39   40   47   49   53       20:21.6  1:20.9
  8 South Elgin             242   45   46   48   51   52            21:29.8  2:31.7

Incomplete Teams: Champaign Centennial, Elk Grove, Streamwood, Elgin
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Prairie Ridge
    3  Quinn Revak, Sr            17:26.7  
    6  Joe Bichler, Sr            17:40.1  
    7  Craig Harris, So           17:41.9  
    8  Ryan Johnson, Sr           17:44.1  
    9  Michael Sladek, Sr         17:48.3  
   15  Ben Chow, Sr               18:10.5  
   18  John Arvanitis, Sr         18:17.3  
Total Time = 88:20.9     Total Places = 33

2. Hersey
    1  Jordan Conor, Jr           17:05.7  
    5  Sam O'Neill, Jr            17:31.1  
   10  Matt Cortese, Jr           17:48.9  
   12  Carmen Maiorano, Sr        17:55.9  
   13  Pat Derig, Sr              17:55.9  
   14  Ted Latona, Jr             18:04.8  
   17  Dylan Roberts, Jr          18:17.2  
Total Time = 88:17.3     Total Places = 41

3. Waubonsie Valley
    4  Josh Roberts, Sr           17:30.8  
   20  Connor Feeney, Sr          18:28.2  
   23  Ozie Owens, Jr             18:46.8  
   24  Gus Kleckler, Jr           18:49.1  
   25  Fabian Martinez, Sr        18:55.5  
   32  Aaron Titiner, Sr          19:18.0  
   34  Ted Lannert, Sr            19:26.8  
Total Time = 92:30.2     Total Places = 96

4. Batavia
   11  Andrew Alcott, Sr          17:51.2  
   19  Tyler Schlusemann, Sr      18:18.4  
   21  Jesse Ostermann, Jr        18:41.4  
   22  Charlie Phillips, Sr       18:43.0  
   29  Everett Vacek, Jr          19:05.7  
   30  Mike Pottle, Sr            19:13.2  
   31  Garrett Grant, Jr          19:16.7  
Total Time = 92:39.5     Total Places = 102

5. St. Charles North
    2  Graham Bultema, Jr         17:20.6  
   16  John Georgeson, Sr         18:11.8  
   26  Kurt Druffel, Jr           18:57.4  
   28  Tyler Hines, Jr            19:02.9  
   33  Eric Newland, Jr           19:24.6  
   43  Tom Blassick, Sr           19:58.8  
   50  Derek Backer, Jr           21:29.6  
Total Time = 92:57.2     Total Places = 105

6. Benet Academy
   27  Chris Brom, Sr             19:02.6  
   35  Jim Hupp, Sr               19:30.1  
   36  Cameron Bunce, So          19:35.5  
   38  Matt Krawczyk, Jr          19:48.8  
   41  Taylor Williams, Jr        19:56.8  
   42  Patrick Torrey, Fr         19:58.5  
   44  Lucas Masse, Fr            20:00.2  
Total Time = 97:53.6     Total Places = 177

7. Westminster Christian
   37  Nathan Suire, Sr           19:47.9  
   39  Greg Benson, Jr            19:53.2  
   40  Daniel Oswald, So          19:56.5  
   47  Ben Benson, Sr             21:01.8  
   49  Danny Beusse, Sr           21:08.7  
   53  Michael Sleeting, Fr       25:10.7  
Total Time = 101:47.9     Total Places = 212

8. South Elgin
   45  Adrian Hernandez, Jr       20:32.4  
   46  Robert Burrell, Jr         20:33.6  
   48  Chris Kachelmuss, Jr       21:04.7  
   51  Luis Arreguin, Jr          22:14.0  
   52  Alex Deguzman, Jr          23:04.1  
Total Time = 107:28.6     Total Places = 242
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Jordan Conor, Jr 17:05.7 Hersey 2 2 Graham Bultema, Jr 17:20.6 St. Charles North 3 3 Quinn Revak, Sr 17:26.7 Prairie Ridge 4 4 Josh Roberts, Sr 17:30.8 Waubonsie Valley 5 5 Sam O'Neill, Jr 17:31.1 Hersey 6 6 Joe Bichler, Sr 17:40.1 Prairie Ridge 7 7 Craig Harris, So 17:41.9 Prairie Ridge 8 8 Ryan Johnson, Sr 17:44.1 Prairie Ridge 9 9 Michael Sladek, Sr 17:48.3 Prairie Ridge 10 10 Matt Cortese, Jr 17:48.9 Hersey 11 11 Andrew Alcott, Sr 17:51.2 Batavia 12 12 Carmen Maiorano, Sr 17:55.9 Hersey 13 13 Pat Derig, Sr 17:55.9 Hersey 14 14 Ted Latona, Jr 18:04.8 Hersey 15 15 Ben Chow, Sr 18:10.5 Prairie Ridge 16 16 John Georgeson, Sr 18:11.8 St. Charles North 17 17 Dylan Roberts, Jr 18:17.2 Hersey 18 18 John Arvanitis, Sr 18:17.3 Prairie Ridge 19 19 Tyler Schlusemann, Sr 18:18.4 Batavia 20 Kenny Coyner, Sr 18:20.9 Prairie Ridge 21 Bob Grenning, Jr 18:26.0 Hersey 22 20 Connor Feeney, Sr 18:28.2 Waubonsie Valley 23 21 Jesse Ostermann, Jr 18:41.4 Batavia 24 22 Charlie Phillips, Sr 18:43.0 Batavia 25 23 Ozie Owens, Jr 18:46.8 Waubonsie Valley 26 24 Gus Kleckler, Jr 18:49.1 Waubonsie Valley 27 Andrew Mann, Jr 18:52.5 Prairie Ridge 28 25 Fabian Martinez, Sr 18:55.5 Waubonsie Valley 29 Jeff Danielsen, Jr 18:56.9 Hersey 30 26 Kurt Druffel, Jr 18:57.4 St. Charles North 31 27 Chris Brom, Sr 19:02.6 Benet Academy 32 28 Tyler Hines, Jr 19:02.9 St. Charles North 33 29 Everett Vacek, Jr 19:05.7 Batavia 34 Scott Olsowski, Sr 19:07.0 Elgin 35 Michael Frerichs, Sr 19:12.9 Elgin 36 30 Mike Pottle, Sr 19:13.2 Batavia 37 Trevor Ingstrup, Jr 19:15.3 Elk Grove 38 31 Garrett Grant, Jr 19:16.7 Batavia 39 32 Aaron Titiner, Sr 19:18.0 Waubonsie Valley 40 Nick Urick, Jr 19:19.5 Prairie Ridge 41 Peter Park, Jr 19:23.0 Prairie Ridge 42 33 Eric Newland, Jr 19:24.6 St. Charles North 43 Cal Shannon, Jr 19:25.3 Batavia 44 34 Ted Lannert, Sr 19:26.8 Waubonsie Valley 45 Matt Wood, Sr 19:27.3 Batavia 46 35 Jim Hupp, Sr 19:30.1 Benet Academy 47 Dan Schnur, Sr 19:34.1 Hersey 48 36 Cameron Bunce, So 19:35.5 Benet Academy 49 Jim Odegard, Jr 19:40.9 Hersey 50 37 Nathan Suire, Sr 19:47.9 Westminster Christian 51 Doug Faber, Sr 19:47.9 Batavia 52 38 Matt Krawczyk, Jr 19:48.8 Benet Academy 53 Brian Lee, Sr 19:49.0 Prairie Ridge 54 David Woenker, Jr 19:50.1 Prairie Ridge 55 Tommy Fortmann, Sr 19:51.5 Elk Grove 56 39 Greg Benson, Jr 19:53.2 Westminster Christian 57 Ricky Zagozdon, Sr 19:54.7 Streamwood 58 40 Daniel Oswald, So 19:56.5 Westminster Christian 59 41 Taylor Williams, Jr 19:56.8 Benet Academy 60 42 Patrick Torrey, Fr 19:58.5 Benet Academy 61 43 Tom Blassick, Sr 19:58.8 St. Charles North 62 Nick Pohorsky, Jr 19:59.9 Batavia 63 44 Lucas Masse, Fr 20:00.2 Benet Academy 64 Jake Seddon, Jr 20:05.0 Batavia 65 Ben Langer, Fr 20:11.0 Benet Academy 66 Tim Barron, So 20:13.9 Benet Academy 67 Chris Mizerak, Jr 20:14.2 Waubonsie Valley 68 Steve Peterson, Sr 20:15.1 Benet Academy 69 Peter Butler, Fr 20:28.4 Benet Academy 70 45 Adrian Hernandez, Jr 20:32.4 South Elgin 71 Nick Ortiz, Jr 20:33.2 Streamwood 72 46 Robert Burrell, Jr 20:33.6 South Elgin 73 Alex Kirk, Jr 20:40.6 Benet Academy 74 Rory Johnson, Fr 20:42.0 Benet Academy 75 John Simmons, So 20:43.9 Benet Academy 76 Joe Moran, Fr 20:46.9 Benet Academy 77 Brian Strum, Jr 20:52.4 Waubonsie Valley 78 Josh Strong, Jr 20:53.5 Streamwood 79 47 Ben Benson, Sr 21:01.8 Westminster Christian 80 Steven Niedzielski, Jr 21:02.5 Benet Academy 81 48 Chris Kachelmuss, Jr 21:04.7 South Elgin 82 Miguel Borrego, Jr 21:07.9 Waubonsie Valley 83 49 Danny Beusse, Sr 21:08.7 Westminster Christian 84 Rob Weiland, Sr 21:08.8 Waubonsie Valley 85 Jaime Cabillo, Jr 21:12.4 Streamwood 86 Taiki Shimizu, Sr 21:13.1 Prairie Ridge 87 Mitchell Riley, Sr 21:13.2 Waubonsie Valley 88 Alex Paisano, Jr 21:24.5 Hersey 89 Ron Rivera, Jr 21:28.8 Elk Grove 90 50 Derek Backer, Jr 21:29.6 St. Charles North 91 Austin Kelsch, So 21:30.2 Benet Academy 92 Conor Durkin, Sr 21:40.6 Benet Academy 93 Jack Zhao, Sr 21:41.7 Champaign Centennial 94 Andrew Allan, Jr 21:42.1 Champaign Centennial 95 Sean Newton, Jr 22:00.8 Waubonsie Valley 96 Chase Banias, Sr 22:06.0 St. Charles North 97 51 Luis Arreguin, Jr 22:14.0 South Elgin 98 Daniel Luzzi, So 22:17.0 Champaign Centennial 99 Stephen Lokos, Jr 22:30.8 Elgin 100 Stephon Ley, Sr 22:46.4 Waubonsie Valley 101 52 Alex Deguzman, Jr 23:04.1 South Elgin 102 Kevin Noonan, Sr 23:10.4 Benet Academy 103 Blake Hollis, Jr 23:21.3 Waubonsie Valley 104 Jordan Jennings, Jr 23:29.1 Waubonsie Valley 105 Eric Adams, Jr 23:37.2 Hersey 106 Kris Quass, Jr 25:01.3 Hersey 107 53 Michael Sleeting, Fr 25:10.7 Westminster Christian 108 Cesar Chavez, Jr 25:30.9 Elgin 109 Chris Potocki, Sr 25:34.5 St. Charles North 14 finishers among Men Under 3 95 finishers among Men 3 & Up 109 male finishers 0 female finishers 109 total finishers

Return to home page.