St. Charles North Invitational - Open Girls

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 3, 2009

66 degrees, 60% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Cary-Grove               30    1    3    6    8   12   18   22  21:50.9  1:55.5
  2 Prospect                 48    2    5   11   14   16   29       22:27.5  1:45.6
  3 St. Charles North        63    4    7   10   17   25   26   28  22:56.5  3:29.4
  4 Batavia                  76    9   13   15   19   20   24   38  23:12.3  1:32.2
  5 Elgin/Larkin            145   21   27   30   31   36            26:15.0  3:47.1
  6 Elk Grove               157   23   32   33   34   35   37   39  26:53.8  2:47.2

Incomplete Teams: Huntley, Rockford Auburn, South Elgin, Streamwood
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Cary-Grove
    1  Katie Boyd, Fr             20:44.0  
    3  Katie Lamantia, Sr         21:29.4  
    6  Jenny Bajorek, Jr          22:03.9  
    8  Michelle Thimios, Sr       22:17.9  
   12  Courtney Wise, Jr          22:39.5  
   18  Dori White, Sr             23:29.7  
   22  Cassie Cira, Sr            24:20.3  
Total Time = 109:14.4     Total Places = 30

2. Prospect
    2  Anna Hallman, Jr           21:27.7  
    5  Mary Manaois, Jr           22:03.7  
   11  Amy Abdnor, Sr             22:30.9  
   14  Gretchen Frank, Sr         23:01.6  
   16  Carli Faust, Jr            23:13.3  
   29  Anna Najduch, Jr           26:09.3  
Total Time = 112:17.1     Total Places = 48

3. St. Charles North
    4  Alexa Clink, Sr            21:39.4  
    7  Christina Luptak, Jr       22:05.5  
   10  Emily Borger, Sr           22:27.8  
   17  Lily Coir, Jr              23:21.1  
   25  Megan Brockhouse, Sr       25:08.8  
   26  Brooke Ratcliff, Sr        25:47.1  
   28  Kaitlin Thomka, Jr         26:08.5  
Total Time = 114:42.4     Total Places = 63

4. Batavia
    9  Kathryn Skleney, Jr        22:20.4  
   13  Christine Nelson, Jr       22:48.5  
   15  Paige Kendell, Jr          23:09.0  
   19  Becca Herrmann, Sr         23:50.8  
   20  Michelle Suhi, Sr          23:52.6  
   24  Kim Anderson, Sr           24:56.2  
   38  Alicia Kortendick, Sr      28:40.2  
Total Time = 116:01.2     Total Places = 76

5. Elgin/Larkin
   21  Daniela Limon, Sr          24:13.2  
   27  Meagan Gallagher, Jr       26:05.3  
   30  Makena Heffernan, Fr       26:26.1  
   31  Katie Cundiff, Jr          26:30.2  
   36  Alina Sivilay, Fr          28:00.2  
Total Time = 131:14.7     Total Places = 145

6. Elk Grove
   23  Isabel Velazquez, Fr       24:47.5  
   32  Sarah Warrington, So       27:06.3  
   33  Stephanie Kist, Sr         27:29.1  
   34  Kassandra Guerrero, Fr     27:31.6  
   35  Colleen Roth, Jr           27:34.7  
   37  Jenna Houchins, Sr         28:37.8  
   39  Paris Hunsaker, Fr         28:41.3  
Total Time = 134:28.9     Total Places = 157
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Katie Boyd, Fr 20:44.0 Cary-Grove 2 2 Anna Hallman, Jr 21:27.7 Prospect 3 3 Katie Lamantia, Sr 21:29.4 Cary-Grove 4 4 Alexa Clink, Sr 21:39.4 St. Charles North 5 5 Mary Manaois, Jr 22:03.7 Prospect 6 6 Jenny Bajorek, Jr 22:03.9 Cary-Grove 7 7 Christina Luptak, Jr 22:05.5 St. Charles North 8 8 Michelle Thimios, Sr 22:17.9 Cary-Grove 9 9 Kathryn Skleney, Jr 22:20.4 Batavia 10 10 Emily Borger, Sr 22:27.8 St. Charles North 11 11 Amy Abdnor, Sr 22:30.9 Prospect 12 12 Courtney Wise, Jr 22:39.5 Cary-Grove 13 13 Christine Nelson, Jr 22:48.5 Batavia 14 Marilyn McDougall, Jr 22:57.6 Huntley 15 Jen Gonia, Jr 23:01.2 South Elgin 16 14 Gretchen Frank, Sr 23:01.6 Prospect 17 15 Paige Kendell, Jr 23:09.0 Batavia 18 16 Carli Faust, Jr 23:13.3 Prospect 19 17 Lily Coir, Jr 23:21.1 St. Charles North 20 18 Dori White, Sr 23:29.7 Cary-Grove 21 Megan McGlone, Jr 23:46.6 Streamwood 22 19 Becca Herrmann, Sr 23:50.8 Batavia 23 20 Michelle Suhi, Sr 23:52.6 Batavia 24 Kara Lightbourne, Sr 24:12.7 Streamwood 25 21 Daniela Limon, Sr 24:13.2 Elgin/Larkin 26 22 Cassie Cira, Sr 24:20.3 Cary-Grove 27 Ashley Soling, Jr 24:35.3 Huntley 28 Jessi Lenartowicz, Sr 24:39.5 South Elgin 29 Ashley Naccarato, Sr 24:42.0 South Elgin 30 23 Isabel Velazquez, Fr 24:47.5 Elk Grove 31 Mauri Resseguie, Jr 24:53.2 Cary-Grove 32 24 Kim Anderson, Sr 24:56.2 Batavia 33 25 Megan Brockhouse, Sr 25:08.8 St. Charles North 34 26 Brooke Ratcliff, Sr 25:47.1 St. Charles North 35 Megan Wildeboer, Sr 25:57.6 Streamwood 36 27 Meagan Gallagher, Jr 26:05.3 Elgin/Larkin 37 28 Kaitlin Thomka, Jr 26:08.5 St. Charles North 38 29 Anna Najduch, Jr 26:09.3 Prospect 39 30 Makena Heffernan, Fr 26:26.1 Elgin/Larkin 40 31 Katie Cundiff, Jr 26:30.2 Elgin/Larkin 41 Amy Langlois, Jr 26:55.8 Cary-Grove 42 32 Sarah Warrington, So 27:06.3 Elk Grove 43 33 Stephanie Kist, Sr 27:29.1 Elk Grove 44 34 Kassandra Guerrero, Fr 27:31.6 Elk Grove 45 Alyssa Gemein, Sr 27:33.6 South Elgin 46 35 Colleen Roth, Jr 27:34.7 Elk Grove 47 36 Alina Sivilay, Fr 28:00.2 Elgin/Larkin 48 Ashleigh Angel, Jr 28:08.6 St. Charles North 49 37 Jenna Houchins, Sr 28:37.8 Elk Grove 50 38 Alicia Kortendick, Sr 28:40.2 Batavia 51 39 Paris Hunsaker, Fr 28:41.3 Elk Grove 52 Liz Tollefson, Fr 29:13.6 Rockford Auburn 53 Aashka Patel, Sr 29:15.3 Streamwood 54 Isadora Jaeger, Jr 32:31.2 Rockford Auburn 55 Amy Trowbridge, Fr 34:00.8 Rockford Auburn 56 Kaitlyn Rooney, Sr 37:04.2 Huntley 9 finishers among Women Under 3 47 finishers among Women 3 & Up 0 male finishers 56 female finishers 56 total finishers

Return to home page.