St. Charles North Invitational - Varsity Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 3, 2009

64 degrees, 70% humidity
Results by RealTiming Inc.

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Hersey                   52    3    5   13   14   17   20   24  16:19.8  0:43.4
  2 Prairie Ridge            61    6    7    8   18   22   38       16:25.0  0:43.9
  3 St. Charles North        65    1    9   11   15   29   30   36  16:24.5  1:19.4
  4 Batavia                 118   12   19   23   31   33   37   41  16:54.7  0:52.4
  5 Champaign Centennial    134    4   10   25   42   53   63   66  17:05.2  2:26.1
  6 Waubonsie Valley        146    2   32   34   35   43   48       17:08.8  1:58.7
  7 Elgin                   168   16   26   39   40   47   49   51  17:26.1  1:25.2
  8 Streamwood              223   27   28   45   59   64   68   70  18:00.8  2:18.2
 9* Benet Academy           268   46   50   54   58   60   62   65  18:25.5  0:51.0
10* Elk Grove               268   44   52   55   56   61            18:26.4  1:03.6
 11 South Elgin             285   21   57   67   69   71   72   73  19:06.2  4:13.0

Incomplete Teams: Addison Trail
Individuals
 PLACE          FINISHER          TIME


1. Hersey
    3  Ryan O'Donnell, Jr         15:52.7  
    5  Matt Cwiok, Sr             16:08.3  
   13  Nick McKee, Jr             16:30.7  
   14  Garrett Vick, Sr           16:31.1  
   17  Steve Tubergen, Jr         16:36.1  
   20  Brian Havel, Jr            16:39.1  
   24  Sam Zielke, Sr             17:02.2  
Total Time = 81:38.7     Total Places = 52

2. Prairie Ridge
    6  Matt Neubauer, Sr          16:08.5  
    7  Mitch Wilkins, So          16:09.1  
    8  Marc DiVerde, Jr           16:17.4  
   18  Tommy MacMeekin, So        16:37.7  
   22  Matt Hearne, Jr            16:52.3  
   38  Michael Pekovitch, Sr      17:36.4  
Total Time = 82:04.8     Total Places = 61

3. St. Charles North
    1  Kyle Zankowski, Sr         15:45.8  
    9  Ryan Senci, Jr             16:17.5  
   11  Peter Johnson, Sr          16:20.9  
   15  Will Novorolsky, Sr        16:33.0  
   29  Billy Clink, So            17:05.2  
   30  Brad Wheeler, Sr           17:12.1  
   36  Kyle Kuczynski, Sr         17:25.9  
Total Time = 82:02.3     Total Places = 65

4. Batavia
   12  Mike Redmond, So           16:25.8  
   19  Sam Stoner, Sr             16:38.4  
   23  Matt Lash, Jr              16:59.0  
   31  Kevin Gray, Sr             17:12.3  
   33  Kevin DiVerde, Sr          17:18.2  
   37  Scott Wloszczynski, Sr     17:28.9  
   41  Luke Ganster, Sr           17:48.9  
Total Time = 84:33.6     Total Places = 118

5. Champaign Centennial
    4  Ryan Root, Sr              15:55.1  
   10  Evan White, Sr             16:18.0  
   25  Blas Garcia-Canga, So      17:02.4  
   42  Jackson Shedelbower, So    17:49.3  
   53  Aaron Miller, Fr           18:21.1  
   63  Anooj Avashia, Sr          19:01.2  
   66  Matt Reardon, So           19:31.4  
Total Time = 85:25.7     Total Places = 134

6. Waubonsie Valley
    2  David Groeber, Jr          15:52.7  
   32  Jon Cuzzone, Jr            17:13.4  
   34  Bornell Nicholson, Jr      17:23.1  
   35  Eric Pembrook, So          17:23.4  
   43  Ravi Thombre, Jr           17:51.4  
   48  Dylan Tromblay, Jr         18:06.3  
Total Time = 85:43.8     Total Places = 146

7. Elgin
   16  Ricardo Mancha, Sr         16:35.1  
   26  Jose Duarte, Sr            17:02.9  
   39  Matthew Eck, Jr            17:46.0  
   40  Thomas Small, Sr           17:46.2  
   47  Zachary Frerichs, Sr       18:00.2  
   49  Rodrigo Flores, Sr         18:09.9  
   51  Chris Porras, Fr           18:13.1  
Total Time = 87:10.2     Total Places = 168

8. Streamwood
   27  Roger Klein, Sr            17:03.0  
   28  Joel Pinto, Jr             17:03.5  
   45  Tyler Blum, So             17:57.4  
   59  Fernando Collazo, Jr       18:38.8  
   64  Alisandro Serna, Jr        19:21.2  
   68  Jorge Moos, Sr             19:46.2  
   70  Cesar Lopez, Jr            20:32.5  
Total Time = 90:03.7     Total Places = 223

9*. Benet Academy
   46  Sean McQuade, Jr           17:58.1  
   50  Brendon Walsh, Sr          18:11.9  
   54  Brian Sanderson, Jr        18:30.0  
   58  Ken Hanson, Jr             18:38.4  
   60  Dale Elenteny, Sr          18:49.1  
   62  Brendan McHugh, Jr         18:59.5  
   65  Trevor Ells, Jr            19:28.0  
Total Time = 92:07.4     Total Places = 268

10*. Elk Grove
   44  Tylor Straube, Sr          17:53.2  
   52  Jeong Yoon, Jr             18:20.9  
   55  Brian O'Malley, Sr         18:30.2  
   56  Mark Janak, Jr             18:31.1  
   61  Vishal Shah, Sr            18:56.8  
Total Time = 92:12.0     Total Places = 268

11. South Elgin
   21  Francisco Gonzalez, So     16:39.9  
   57  Rich Vient, Jr             18:34.2  
   67  Matt Swanson, Jr           19:35.7  
   69  Joe Cortese, Jr            19:48.5  
   71  Nick LaMore, Fr            20:52.9  
   72  Robert Sayasane, Jr        20:55.2  
   73  Kevin Dineen, Sr           21:10.2  
Total Time = 95:31.0     Total Places = 285
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         

Top

1 1 Kyle Zankowski, Sr 15:45.8 St. Charles North 2 2 David Groeber, Jr 15:52.7 Waubonsie Valley 3 3 Ryan O'Donnell, Jr 15:52.7 Hersey 4 4 Ryan Root, Sr 15:55.1 Champaign Centennial 5 5 Matt Cwiok, Sr 16:08.3 Hersey 6 6 Matt Neubauer, Sr 16:08.5 Prairie Ridge 7 7 Mitch Wilkins, So 16:09.1 Prairie Ridge 8 8 Marc DiVerde, Jr 16:17.4 Prairie Ridge 9 9 Ryan Senci, Jr 16:17.5 St. Charles North 10 10 Evan White, Sr 16:18.0 Champaign Centennial 11 11 Peter Johnson, Sr 16:20.9 St. Charles North 12 12 Mike Redmond, So 16:25.8 Batavia 13 13 Nick McKee, Jr 16:30.7 Hersey 14 14 Garrett Vick, Sr 16:31.1 Hersey 15 15 Will Novorolsky, Sr 16:33.0 St. Charles North 16 16 Ricardo Mancha, Sr 16:35.1 Elgin 17 17 Steve Tubergen, Jr 16:36.1 Hersey 18 18 Tommy MacMeekin, So 16:37.7 Prairie Ridge 19 19 Sam Stoner, Sr 16:38.4 Batavia 20 20 Brian Havel, Jr 16:39.1 Hersey 21 21 Francisco Gonzalez, So 16:39.9 South Elgin 22 22 Matt Hearne, Jr 16:52.3 Prairie Ridge 23 23 Matt Lash, Jr 16:59.0 Batavia 24 24 Sam Zielke, Sr 17:02.2 Hersey 25 25 Blas Garcia-Canga, So 17:02.4 Champaign Centennial 26 26 Jose Duarte, Sr 17:02.9 Elgin 27 27 Roger Klein, Sr 17:03.0 Streamwood 28 28 Joel Pinto, Jr 17:03.5 Streamwood 29 29 Billy Clink, So 17:05.2 St. Charles North 30 30 Brad Wheeler, Sr 17:12.1 St. Charles North 31 31 Kevin Gray, Sr 17:12.3 Batavia 32 32 Jon Cuzzone, Jr 17:13.4 Waubonsie Valley 33 33 Kevin DiVerde, Sr 17:18.2 Batavia 34 34 Bornell Nicholson, Jr 17:23.1 Waubonsie Valley 35 35 Eric Pembrook, So 17:23.4 Waubonsie Valley 36 36 Kyle Kuczynski, Sr 17:25.9 St. Charles North 37 37 Scott Wloszczynski, Sr 17:28.9 Batavia 38 38 Michael Pekovitch, Sr 17:36.4 Prairie Ridge 39 39 Matthew Eck, Jr 17:46.0 Elgin 40 40 Thomas Small, Sr 17:46.2 Elgin 41 41 Luke Ganster, Sr 17:48.9 Batavia 42 42 Jackson Shedelbower, So 17:49.3 Champaign Centennial 43 43 Ravi Thombre, Jr 17:51.4 Waubonsie Valley 44 44 Tylor Straube, Sr 17:53.2 Elk Grove 45 45 Tyler Blum, So 17:57.4 Streamwood 46 46 Sean McQuade, Jr 17:58.1 Benet Academy 47 47 Zachary Frerichs, Sr 18:00.2 Elgin 48 48 Dylan Tromblay, Jr 18:06.3 Waubonsie Valley 49 49 Rodrigo Flores, Sr 18:09.9 Elgin 50 50 Brendon Walsh, Sr 18:11.9 Benet Academy 51 51 Chris Porras, Fr 18:13.1 Elgin 52 52 Jeong Yoon, Jr 18:20.9 Elk Grove 53 53 Aaron Miller, Fr 18:21.1 Champaign Centennial 54 54 Brian Sanderson, Jr 18:30.0 Benet Academy 55 55 Brian O'Malley, Sr 18:30.2 Elk Grove 56 56 Mark Janak, Jr 18:31.1 Elk Grove 57 57 Rich Vient, Jr 18:34.2 South Elgin 58 58 Ken Hanson, Jr 18:38.4 Benet Academy 59 59 Fernando Collazo, Jr 18:38.8 Streamwood 60 60 Dale Elenteny, Sr 18:49.1 Benet Academy 61 61 Vishal Shah, Sr 18:56.8 Elk Grove 62 62 Brendan McHugh, Jr 18:59.5 Benet Academy 63 Joe Lullo, Sr 19:00.1 Addison Trail 64 63 Anooj Avashia, Sr 19:01.2 Champaign Centennial 65 64 Alisandro Serna, Jr 19:21.2 Streamwood 66 65 Trevor Ells, Jr 19:28.0 Benet Academy 67 66 Matt Reardon, So 19:31.4 Champaign Centennial 68 67 Matt Swanson, Jr 19:35.7 South Elgin 69 68 Jorge Moos, Sr 19:46.2 Streamwood 70 69 Joe Cortese, Jr 19:48.5 South Elgin 71 70 Cesar Lopez, Jr 20:32.5 Streamwood 72 71 Nick LaMore, Fr 20:52.9 South Elgin 73 72 Robert Sayasane, Jr 20:55.2 South Elgin 74 73 Kevin Dineen, Sr 21:10.2 South Elgin 75 Humberto Aguilar, Jr 22:42.6 Addison Trail 76 Aj Line, Jr 22:59.6 Addison Trail 13 finishers among Men Under 3 63 finishers among Men 3 & Up 76 male finishers 0 female finishers 76 total finishers

Return to home page.