Elgin City Classic Invitational - Varsity Boys

Elgin, IL

August 31, 2010


Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Dundee-Crown             46    3    6   10   12   15   19   21  16:42.8  0:38.5
  2 St. Charles North        53    1    5    7   16   24   27   35  16:48.8  1:14.4
  3 Batavia                  71    4    8    9   20   30   31   34  16:57.7  1:13.6
  4 Glenbard North           92    2   13   23   26   28   40   45  17:13.4  1:15.5
  5 Bartlett                130   17   18   22   32   41   42   43  17:36.7  1:19.1
  6 East Aurora             152   14   25   29   38   46   49   60  17:48.3  1:56.3
  7 South Elgin             206   11   37   51   53   54   55   57  18:44.3  3:05.5
  8 Larkin                  233   33   36   48   52   64   66   67  19:10.3  3:46.9
  9 Elgin                   273   47   50   56   59   61   62   63  19:58.3  1:26.2
 10 Streamwood              275   39   44   58   65   69   70   71  20:42.9  6:36.8
 11 St. Edward              752   68                                23:54.6 23:54.6


 PLACE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1  Ryan Senci, Sr             16:20.3    St. Charles North    
    2  Kyle Flores, Sr            16:25.4    Glenbard North       
    3  Andrew Knapik, Sr          16:26.4    Dundee-Crown         
    4  Mike Redmond, Jr           16:27.4    Batavia              
    5  Billy Clink, Jr            16:29.9    St. Charles North    
    6  Anthony Manfrin, Sr        16:32.4    Dundee-Crown         
    7  Declan Duggan, Jr          16:33.9    St. Charles North    
    8  Chris Spadafora, Jr        16:35.5    Batavia              
    9  Matt Lash, Sr              16:41.8    Batavia              
   10  Jon Keable, Sr             16:43.5    Dundee-Crown         
   11  Francisco Gonzalez, Jr     16:46.7    South Elgin          
   12  Robert Medina, Sr          16:46.9    Dundee-Crown         
   13  Tyler Warner, Sr           16:48.1    Glenbard North       
   14  Gerardo Paleo, Sr          16:54.5    East Aurora          
   15  Ryan Smith, Sr             17:04.8    Dundee-Crown         
   16  Grant Markowicz, Jr        17:05.1    St. Charles North    
   17  Dan Guimon, Sr             17:08.9    Bartlett             
   18  Joey Salatino, Jr          17:15.5    Bartlett             
   19  Mike Rice, Sr              17:19.9    Dundee-Crown         
   20  Zach Leonhard, Jr          17:23.0    Batavia              
   21  Ryan Saylor, Sr            17:25.5    Dundee-Crown         
   22  Connor Rachford, So        17:28.1    Bartlett             
   23  Jake Frank, Jr             17:34.0    Glenbard North       
   24  Graham Bultema, Sr         17:34.6    St. Charles North    
   25  Felipe Rodriguez, Sr       17:36.4    East Aurora          
   26  Steve Kelm, Jr             17:39.0    Glenbard North       
   27  Zachary Heuer, Jr          17:39.4    St. Charles North    
   28  Shawn Rizvi, Sr            17:40.8    Glenbard North       
   29  Ricky Barajas, Jr          17:40.9    East Aurora          
   30  Everett Vacek, Sr          17:40.9    Batavia              
   31  Kevin Millen, Jr           17:42.7    Batavia              
   32  Alex Hernandez, So         17:43.1    Bartlett             
   33  Peter Lennard, Jr          17:43.4    Larkin               
   34  Sean Sommer, Jr            17:46.6    Batavia              
   35  Clayton Schmitt, Jr        17:49.0    St. Charles North    
   36  Matthew Davis, Jr          17:50.8    St. Charles North    
   37  Dan Runzel, Jr             17:53.2    Larkin               
   38  Rich Vient, Sr             17:55.4    South Elgin          
   39  Jesse Ostermann, Sr        17:56.5    Batavia              
   40  Luis Acevedo, Sr           17:58.7    East Aurora          
   41  Brandon Phillips, Jr       18:04.0    Batavia              
   42  Kevin Kilroy, Jr           18:08.3    St. Charles North    
   43  Jhoan Lino, Jr             18:13.2    Streamwood           
   44  Ben Helfrecht, Jr          18:20.0    Batavia              
   45  Luke Fortuna, Jr           18:24.3    Glenbard North       
   46  Kevin Kibler, Sr           18:28.0    Bartlett             
   47  Mike Cotton, Jr            18:31.2    Bartlett             
   48  Kirk Hanselmann, Sr        18:33.0    Dundee-Crown         
   49  Vince Zipparro, Jr         18:36.5    Bartlett             
   50  Joel Pinto, Sr             18:40.1    Streamwood           
   51  Mikey Bottiglieri, Sr      18:43.2    Bartlett             
   52  Jon Hootman, Sr            18:50.6    Glenbard North       
   53  Abel Mosqueda, Jr          18:50.8    East Aurora          
   54  Tyler Krystal, Jr          18:52.2    Glenbard North       
   55  Daniels David, Jr          18:55.3    Batavia              
   56  Kurt Druffel, Sr           18:57.9    St. Charles North    
   57  Brandon Hatler, Sr         18:57.9    Glenbard North       
   58  Eric Hof, Sr               19:04.2    Dundee-Crown         
   59  Kevin Westerland, So       19:05.5    Bartlett             
   60  Shivam Sharma, Sr          19:08.0    Glenbard North       
   61  Dillon Muscat, Jr          19:10.0    Dundee-Crown         
   62  Matt Szalinski, Sr         19:10.2    Bartlett             
   63  Adrian Perez, Sr           19:10.7    Bartlett             
   64  Matthew Eck, Sr            19:13.0    Elgin                
   65  Everett Teetor, So         19:17.8    Larkin               
   66  Hector Ruiz, Sr            19:18.7    East Aurora          
   67  Andrew Wood, Jr            19:18.8    Batavia              
   68  Andrew Lehnert, Sr         19:22.6    Elgin                
   69  Matt Swanson, Sr           19:24.4    South Elgin          
   70  Ernesto Garcia, So         19:26.9    Larkin               
   71  Mitch Sullivan, So         19:27.1    Bartlett             
   72  Keegan Yates, Sr           19:31.5    Glenbard North       
   73  Danny Metz, Jr             19:42.8    Batavia              
   74  Jose Gonzalez, Fr          19:43.1    South Elgin          
   75  Matt McCue, Sr             19:44.8    Bartlett             
   76  Dan Esmail, Sr             19:47.7    Bartlett             
   77  Michael Franczyk, Jr       19:49.9    Batavia              
   78  Grant Connors, Jr          19:50.3    Glenbard North       
   79  Joe Cortese, Sr            19:52.2    South Elgin          
   80  Matt McClure, Fr           19:58.7    South Elgin          
   81  Dylan McCarthy, Sr         20:00.1    Dundee-Crown         
   82  Sam Gustafson, Sr          20:00.4    St. Charles North    
   83  Dan Brodersen, Sr          20:01.1    Dundee-Crown         
   84  Dylan Rowland, So          20:01.5    Bartlett             
   85  Derek Backer, Sr           20:06.1    St. Charles North    
   86  Johns Hopkins, Sr          20:06.4    Bartlett             
   87  Matt Daley, Jr             20:09.2    Glenbard North       
   88  Nathan Bruggeman, Jr       20:11.2    Elgin                
   89  Marc Jaynes, Jr            20:11.7    Bartlett             
   90  Tony Dratnol, Jr           20:12.7    Glenbard North       
   91  Juan Alcantara, Jr         20:13.9    South Elgin          
   92  Sharif Kurdi, Sr           20:18.8    Streamwood           
   93  Cal Shannon, Sr            20:20.1    Batavia              
   94  Connor Olson, Sr           20:23.2    St. Charles North    
   95  Nick Natalizio, Sr         20:23.9    South Elgin          
   96  Alex Benson, So            20:24.5    Bartlett             
   97  Zach Ramos, So             20:25.3    Bartlett             
   98  James Glowinski, Jr        20:25.7    Elgin                
   99  Leo Cabrera, Sr            20:27.8    East Aurora          
  100  Antonio Spina, Jr          20:31.5    Bartlett             
  101  Marcos Gomez, Sr           20:32.3    East Aurora          
  102  Justin Carrico, Jr         20:36.2    Glenbard North       
  103  Christopher Taylor, Jr     20:39.1    Elgin                
  104  David Czeschka, Sr         20:46.6    Batavia              
  105  Saurabh Patel, Sr          20:47.4    Glenbard North       
  106  Dan Polheber, Sr           20:53.5    Bartlett             
  107  Jake Kenny, So             20:53.7    South Elgin          
  108  Victor Barrera, Sr         20:59.2    Dundee-Crown         
  109  Henry Leon, Jr             21:04.2    Dundee-Crown         
  110  Tyler Smith, So            21:05.9    Bartlett             
  111  Tyler Hines, Sr            21:08.3    St. Charles North    
  112  Max Kittle, Sr             21:09.5    Dundee-Crown         
  113  Kyle Bayram, Sr            21:09.7    Batavia              
  114  Paul Dineen, Jr            21:10.1    South Elgin          
  115  Robert Burrell, Sr         21:11.1    South Elgin          
  116  Brandon Dluzen, Jr         21:12.5    Glenbard North       
  117  Vince Ortiz, Sr            21:13.8    Batavia              
  118  Matt Stover, Fr            21:15.3    South Elgin          
  119  Nathan Andresen, Sr        21:18.1    Elgin                
  120  Mark Mengar, Sr            21:19.6    Bartlett             
  121  Rafael Soto, Sr            21:21.5    Elgin                
  122  Quick Nigel, Sr            21:21.9    Glenbard North       
  123  Jimmy Hegarty, Fr          21:26.4    South Elgin          
  124  Garrett Grant, Sr          21:27.9    Batavia              
  125  Brandt Johnson, Jr         21:30.3    Larkin               
  126  Patrick Dowd, Sr           21:30.8    South Elgin          
  127  Eric Martin, Jr            21:31.4    Dundee-Crown         
  128  Nick Ortiz, Sr             21:32.4    Streamwood           
  129  Jeremy Dimalaluan, Jr      21:34.5    Bartlett             
  130  Rhett Buchmiller, So       21:34.9    South Elgin          
  131  Derek Schwartz, Sr         21:42.3    East Aurora          
  132  Quinton Babusch, Sr        21:45.1    Larkin               
  133  Trent Sparrow, Jr          21:45.2    South Elgin          
  134  David Le, Jr               21:46.8    Glenbard North       
  135  Alex Deguzman, Sr          21:47.3    South Elgin          
  136  Mark Lind, Sr              21:50.0    Larkin               
  137  David Rodriguez, Sr        22:07.7    Glenbard North       
  138  Sam Tornabene, Jr          22:08.0    Glenbard North       
  139  Navdeep Gill, Jr           22:08.5    Bartlett             
  140  Kyle Hughes, So            22:13.5    Bartlett             
  141  Elvin Donald, So           22:13.9    Bartlett             
  142  Chris Hamilton, Jr         22:18.4    Dundee-Crown         
  143  John Mancinelli, So        22:21.3    Bartlett             
  144  Jorge Martinez, So         22:28.6    Bartlett             
  145  John O'Leary, Jr           22:33.8    Glenbard North       
  146  Kyle Bowen, Sr             22:36.8    Dundee-Crown         
  147  Rob Mohr, Sr               22:36.9    Batavia              
  148  Gavontae Marshall, Sr      22:37.8    Batavia              
  149  Brent Marquez, Jr          22:41.3    St. Charles North    
  150  Eric Zange, Jr             22:48.9    St. Charles North    
  151  Matt Kopala, Jr            22:51.1    Batavia              
  152  Jack Zaley, Fr             23:10.9    South Elgin          
  153  Erik Steinbrenner, Jr      23:21.9    Bartlett             
  154  Carlos Cervantes, Jr       23:39.1    Batavia              
  155  Andy Louis, Sr             23:54.6    St. Edward           
  156  Marcus Artwell, Jr         23:59.0    South Elgin          
  157  Troy Jackson, Jr           23:59.2    Glenbard North       
  158  Anthony Theisen, So        24:30.0    Bartlett             
  159  Brandon Rohlwing, Jr       24:37.2    Dundee-Crown         
  160  Justin King, Jr            24:50.0    Streamwood           
  161  Tim Zenker, Sr             24:50.5    South Elgin          
  162  Chris Kachelmuss, Sr       24:59.8    South Elgin          
  163  Michael Molter, Jr         25:01.3    Streamwood           
  164  Bryce Soule, Jr            25:37.4    St. Charles North    
  165  Andrew Nemec, Sr           26:45.2    Dundee-Crown         
  166  Cristian Villagomez, Sr    26:59.1    Dundee-Crown         
  167  Erik Brewer, Jr            27:01.3    Dundee-Crown         
  168  Alan Gonzalez, Sr          27:13.9    East Aurora          
  169  Jimmy Gabioud, Jr          27:37.1    Streamwood           
  170  Hugo Olvera, So            27:45.3    Larkin