IHSA Class 2A Sectional Meet - Boys

Hosted by Belvidere High School

October 30, 2010

58 degrees; sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE SCHOOL                         POINTS          PLACES OF FINISHERS         AVG. TIME   SPREAD
  1   Belvidere (North)                 30      1    2    6    7   14   24   28    15:51.1   0:37.0
  2   Crystal Lake (Central)            87      5   15   20   22   25   68   83    16:11.5   0:27.7
  3   Aurora (Marmion Academy)          96      3   11   23   29   30   37   48    16:13.0   0:40.7
  4   Glen Ellyn (Glenbard South)      183     12   16   42   52   61   65   90    16:38.2   0:58.8
  5   Woodstock (H S )                 203      4    9   53   59   78  122  123    16:38.8   1:33.7
  6   Maple Park (Kaneland)            231     10   44   45   58   74   77   99    16:50.1   1:19.0
  7   Wheaton (St. Francis)            239     17   33   41   73   75  102  130    16:52.0   1:07.5
  8   Burlington (Central)             252      8   36   43   69   96   98  137    16:53.2   1:48.4
  9   Bensenville (Fenton)             268     27   38   47   76   80   92  117    16:58.0   1:02.4
 10   Richmond (R -Burton)             269     13   34   50   85   87   91   93    16:58.4   1:26.2
 11   Grayslake (Central)              274     18   35   40   81  100  114  119    16:59.8   1:30.9
 12   Aurora (Central Catholic)        290     31   55   63   70   71  116  128    17:00.9   0:44.3
 13   Grayslake (North)                344     26   49   72   79  118  135         17:15.5   1:58.0
 14   Lake Villa (Lakes)               377     19   66   88   94  110              17:20.5   1:50.0
 15   Wauconda                         378     32   46   89  103  108  113  127    17:23.1   1:20.0
 16   Marengo                          379     21   62   84  101  111  120  125    17:21.3   1:49.0
 17   Vernon Hills                     385     56   64   82   86   97  106  112    17:22.9   0:40.8
 18   Woodstock (Marian)               400     57   60   67   95  121  133  134    17:30.0   1:23.6
 19   Rochelle                         430     39   54  104  109  124  131  136    17:38.6   1:44.4
 20   West Chicago (Wheaton Academy)   504     51  105  107  115  126  129  132    17:56.0   1:40.0


              TEAM
 BIB#  PLACE SCORE      FINISHER                  TIME     SCHOOL         
  285     1     1    Tyler Yunk, So             15:30.9    Belvidere (North)    
  279     2     2    Paxson Menard, So          15:46.9    Belvidere (North)    
  266     3     3    Ben Kanute, Sr             15:48.2    Aurora (Marmion Academy) 
  478     4     4    J D. Fuller, Sr            15:48.9    Woodstock (H S )     
  311     5     5    Chris Alvarez, Jr          15:53.0    Crystal Lake (Central) 
  286     6     6    Paul Zeman, Sr             15:54.5    Belvidere (North)    
  284     7     7    Bruyn Yunk, Sr             15:55.3    Belvidere (North)    
  306     8     8    Clint Kliem, Jr            15:56.2    Burlington (Central) 
  483     9     9    Phillip Meyer, Sr          15:58.1    Woodstock (H S )     
  382    10    10    Trevor Holm, Sr            15:59.4    Maple Park (Kaneland) 
  261    11    11    Nolan Dickson, Jr          16:03.7    Aurora (Marmion Academy) 
  335    12    12    John Wold, Fr              16:06.6    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  404    13    13    Matt Lytle, Sr             16:07.0    Richmond (R -Burton) 
  283    14    14    Logan Volkey, Sr           16:07.9    Belvidere (North)    
  314    15    15    Michael Bondi, Sr          16:09.4    Crystal Lake (Central) 
  334    16    16    Collin White, Sr           16:09.9    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  468    17    17    Joe Giamberdino, Sr        16:11.5    Wheaton (St. Francis) 
  323    18          Brendyn Smith, So          16:14.2    Freeport (H S )      
  347    19    18    Luke Zygmunt, Jr           16:15.1    Grayslake (Central)  
  373    20    19    Ryan Prais, So             16:15.6    Lake Villa (Lakes)   
  319    21    20    Chris Sirridge, Sr         16:16.4    Crystal Lake (Central) 
  394    22    21    Torben Hoffmeyer, Jr       16:17.2    Marengo              
  317    23    22    Eric Loria, Sr             16:18.0    Crystal Lake (Central) 
  268    24    23    Bennett Marsh, Sr          16:18.4    Aurora (Marmion Academy) 
  278    25    24    Garrett Lee, So            16:20.0    Belvidere (North)    
  313    26    25    Alex Baker, So             16:20.7    Crystal Lake (Central) 
  350    27    26    Matt Kendzior, Jr          16:21.7    Grayslake (North)    
  291    28    27    Rob Howe, Sr               16:22.3    Bensenville (Fenton) 
  282    29    28    Carl Rapp, Sr              16:25.5    Belvidere (North)    
  265    30    29    Brady Hunt, Jr             16:25.7    Aurora (Marmion Academy) 
  264    31    30    Chris Hebert, Sr           16:28.8    Aurora (Marmion Academy) 
  252    32    31    Matthew Meyers, So         16:29.6    Aurora (Central Catholic) 
  424    33          Mark Stice, Fr             16:35.7    Sycamore (H S )      
  360    34          Dan Fox, Jr                16:38.1    Johnsburg            
  445    35    32    Jake Stronz, Sr            16:38.7    Wauconda             
  467    36    33    Matt Denny, Jr             16:42.0    Wheaton (St. Francis) 
  407    37    34    D. J. Wolfram, So          16:42.1    Richmond (R -Burton) 
  337    38    35    Will Brewster, Jr          16:42.4    Grayslake (Central)  
  304    39    36    Mike Gulik, Jr             16:43.1    Burlington (Central) 
  262    40    37    Will Graft, Jr             16:44.5    Aurora (Marmion Academy) 
  298    41    38    Fabiel Urzua, So           16:45.4    Bensenville (Fenton) 
  245    42          Matt Poss, Jr              16:47.3    Antioch              
  414    43    39    Tyler Rivera, So           16:48.2    Rochelle             
  343    44    40    Kyle Rehberg, Sr           16:49.7    Grayslake (Central)  
  469    45    41    Trevor Holzman, Sr         16:50.4    Wheaton (St. Francis) 
  331    46    42    Arsal Shareef, Sr          16:50.5    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  303    47    43    Joe Gannon, Jr             16:50.5    Burlington (Central) 
  386    48    44    Nate Rehkopf, Jr           16:53.7    Maple Park (Kaneland) 
  377    49    45    Grant Alef, Sr             16:54.5    Maple Park (Kaneland) 
  439    50    46    Robert Brunn, Sr           16:55.0    Wauconda             
  290    51    47    M. J. Harkins, Sr          16:56.0    Bensenville (Fenton) 
  263    52    48    Eddie Grahovec, Sr         16:57.1    Aurora (Marmion Academy) 
  357    53    49    Tyler Vincent, Sr          16:57.4    Grayslake (North)    
  406    54    50    Aaron Spivey, So           16:58.6    Richmond (R -Burton) 
  455    55    51    Widi Moestopo, So          16:58.9    West Chicago (Wheaton Academy)
  324    56    52    Kyle Berenschot, Sr        16:58.9    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  486    57    53    Tim Semmen, Jr             16:59.9    Woodstock (H S )     
  415    58    54    Kevin Smith, Jr            17:01.6    Rochelle             
  247    59    55    Adrian Alviar, So          17:03.0    Aurora (Central Catholic) 
  436    60    56    Kyle Whitney, Fr           17:04.0    Vernon Hills         
  499    61    57    Andrew Wozniak, Sr         17:04.2    Woodstock (Marian)   
  384    62    58    Conor Johnson, So          17:04.5    Maple Park (Kaneland) 
  481    63    59    Jake Leinweber, Sr         17:04.8    Woodstock (H S )     
  490    64    60    Alex Foley, Sr             17:05.0    Woodstock (Marian)   
  332    65    61    Joe Singleton, Fr          17:05.3    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  395    66    62    Pat Kueking, Sr            17:05.5    Marengo              
  251    67    63    Matthew Marter, Jr         17:06.0    Aurora (Central Catholic) 
  433    68    64    Ben Mohrdieck, Fr          17:06.6    Vernon Hills         
  329    69    65    David McGrath, Sr          17:07.5    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  370    70    66    David Kosman, Sr           17:07.6    Lake Villa (Lakes)   
  488    71    67    Ty Balduf, Jr              17:09.3    Woodstock (Marian)   
  320    72    68    Connor Sterchi, Sr         17:10.3    Crystal Lake (Central) 
  361    73          Alex Krebs, Jr             17:11.3    Johnsburg            
  302    74    69    Will Evans, Sr             17:11.5    Burlington (Central) 
  256    75    70    Jimmy Spencer, Sr          17:12.0    Aurora (Central Catholic) 
  249    76    71    Alexander Duncan, Jr       17:13.9    Aurora (Central Catholic) 
  500    77          Sergio Rodriguez, Fr       17:14.5    Woodstock (North)    
  352    78    72    Mike Lahera, Sr            17:15.1    Grayslake (North)    
  464    79    73    Anthony Calderone, Sr      17:17.2    Wheaton (St. Francis) 
  385    80    74    John Meisenger, So         17:18.4    Maple Park (Kaneland) 
  466    81    75    Robert Delfin, Sr          17:19.0    Wheaton (St. Francis) 
  259    82          Sam Kwak, Sr               17:19.3    Aurora (Illinois Math & Science Academy)
  258    83          Kevin Baker, Sr            17:20.4    Aurora (Illinois Math & Science Academy)
  273    84          Jon Libby, Fr              17:21.1    Belvidere (H S )     
  296    85    76    Wade Smith, So             17:21.6    Bensenville (Fenton) 
  388    86    77    Tommy Whittaker, Sr        17:21.8    Maple Park (Kaneland) 
  484    87    78    Matt Nordin, Sr            17:22.5    Woodstock (H S )     
  354    88    79    Tim Rollings, Jr           17:23.4    Grayslake (North)    
  294    89    80    Jon Schwengler, Sr         17:24.7    Bensenville (Fenton) 
  340    90    81    Michael Hamilton, Sr       17:25.6    Grayslake (Central)  
  427    91    82    Thom Flynn, Sr             17:26.3    Vernon Hills         
  318    92    83    Elias Peters, Sr           17:28.1    Crystal Lake (Central) 
  390    93    84    David Alvarez, So          17:31.2    Marengo              
  402    94    85    James Kaht, Fr             17:31.2    Richmond (R -Burton) 
  430    95    86    Morgan Lichtenstein, So    17:32.8    Vernon Hills         
  403    96    87    Blake Krause, Jr           17:33.2    Richmond (R -Burton) 
  364    97    88    Jimmy Burchard, Fr         17:33.7    Lake Villa (Lakes)   
  440    98    89    David Carter, So           17:35.2    Wauconda             
  326    99    90    Grant Gibson, Sr           17:38.4    Glen Ellyn (Glenbard South) 
  362   100          Kyle Stelmasek, So         17:38.8    Johnsburg            
  401   101    91    Ryan Garrett, Fr           17:39.0    Richmond (R -Burton) 
  272   102          Logan Heacock, Jr          17:39.1    Belvidere (H S )     
  287   103    92    Michael Cronn, So          17:39.2    Bensenville (Fenton) 
  398   104    93    Mike Bland, So             17:39.9    Richmond (R -Burton) 
  365   105    94    Josh Camp, Jr              17:40.1    Lake Villa (Lakes)   
  422   106          Jason Chyson, Sr           17:42.6    Sycamore (H S )      
  491   107    95    Tommy Frederick, Jr        17:43.5    Woodstock (Marian)   
  309   108    96    Tyler Panariello, Sr       17:44.5    Burlington (Central) 
  428   109    97    Nick Garpow, Sr            17:44.8    Vernon Hills         
  300   110    98    Mason Creal, Jr            17:45.3    Burlington (Central) 
  381   111    99    Jake Ginther, Jr           17:45.9    Maple Park (Kaneland) 
  346   112   100    Ben Shwaiko, Fr            17:46.0    Grayslake (Central)  
  423   113          John Mathey, Jr            17:46.3    Sycamore (H S )      
  393   114   101    Jake Hart, Jr              17:46.5    Marengo              
  470   115   102    John Lyons, So             17:47.3    Wheaton (St. Francis) 
  443   116   103    Dustin Montoya, Sr         17:47.8    Wauconda             
  412   117   104    Frank Huftalin, Jr         17:50.1    Rochelle             
  460   118   105    Baxter Wennlund, So        17:51.8    West Chicago (Wheaton Academy)
  435   119   106    Kyle Schrems, Jr           17:52.7    Vernon Hills         
  421   120          Oscar Gomez, Sr            17:54.2    Rockford (East)      
  449   121   107    Jerry Budzisz, Jr          17:55.5    West Chicago (Wheaton Academy)
  444   122   108    Connor Rueb, Jr            17:58.6    Wauconda             
  420   123   109    Josh Williams, Jr          18:00.8    Rochelle             
  369   124   110    Ryan Hergott, Sr           18:05.5    Lake Villa (Lakes)   
  391   125   111    John Bowen, Fr             18:06.2    Marengo              
  425   126   112    Oleg Babin, So             18:09.5    Vernon Hills         
  441   127   113    Cameron Ciesil, Sr         18:10.2    Wauconda             
  339   128   114    Kirk Dickson, Fr           18:11.4    Grayslake (Central)  
  454   129   115    Kent McDonell, So          18:14.9    West Chicago (Wheaton Academy)
  250   130   116    Justin Jerwers, So         18:15.5    Aurora (Central Catholic) 
  295   131   117    Cristian Silva, Fr         18:19.4    Bensenville (Fenton) 
  274   132          Christian McCaffrey, So    18:19.5    Belvidere (H S )     
  358   133   118    Zach Vincent, Jr           18:19.7    Grayslake (North)    
  345   134   119    Brett Seaholm, Jr          18:20.7    Grayslake (Central)  
  392   135   120    Luc Broling, Jr            18:23.4    Marengo              
  492   136   121    Nate Kiekens, Sr           18:27.8    Woodstock (Marian)   
  461   137          Miguel Cornier, Jr         18:28.7    Westchester (St. Joseph) 
  479   138   122    Cameron Fyfe, Sr           18:29.5    Woodstock (H S )     
  476   139   123    Zach Bellavia, Fr          18:31.1    Woodstock (H S )     
  413   140   124    Bradlee Miller, So         18:32.6    Rochelle             
  389   141   125    Sergio Aguilar, Sr         18:37.2    Marengo              
  451   142   126    Andrew Duncan, So          18:38.9    West Chicago (Wheaton Academy)
  438   143   127    Colin Bernhardt, So        18:41.3    Wauconda             
  255   144   128    Arnulfo Olivia, Jr         18:46.6    Aurora (Central Catholic) 
  459   145   129    Matt Weiss, Jr             19:02.3    West Chicago (Wheaton Academy)
  473   146   130    Ryan Shulski, Sr           19:14.0    Wheaton (St. Francis) 
  419   147   131    Dan Walsh, Sr              19:21.5    Rochelle             
  463   148          Enrique Munoz, So          19:23.2    Westchester (St. Joseph) 
  462   149          Maurice Lumpkin, Jr        19:26.6    Westchester (St. Joseph) 
  458   150   132    Ben Spoelhof, So           19:34.6    West Chicago (Wheaton Academy) 
  375   151          Matt Leakakos, Jr          19:42.4    Lombard (Montini)    
  494   152   133    Danny McConville, So       19:43.4    Woodstock (Marian)   
  376   153          Shane McGann, Fr           19:54.6    Lombard (Montini)    
  493   154   134    Andrew Koenig, Fr          19:55.7    Woodstock (Marian)   
  351   155   135    Kyle Kleinschmidt, Sr      19:58.1    Grayslake (North)    
  409   156   136    Israel Belmonte, Sr        20:31.0    Rochelle             
  307   157   137    Dan Morgan, So             24:55.2    Burlington (Central)