Elgin City Classic - Freshmen/Sophomore Boys

Hosted by Elgin High School

August 30, 2011

72 degrees; cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS    PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME  SPREAD
  1   Batavia                  28    2    4    5    6   11   13   15  11:18.1    0:37.4
  2   St. Charles North        82    9   12   18   21   22   24   44  12:00.4    0:52.7
  3   Glenbard North          101    3    7   26   32   33   43   49  12:10.5    1:37.7
  4   East Aurora             119    8   10   17   27   57   60   63  12:27.9    3:10.1
  5   St. Charles East        127   16   19   28   30   34   39   41  12:27.1    0:57.2
  6   Elgin                   171    1   14   25   65   66            13:46.4    5:54.7
  7   Dundee-Crown            175   29   31   37   38   40   45   48  12:50.7    0:18.7
  8   Bartlett                206   35   36   42   46   47   50   54  13:13.3    0:49.3
  9   Streamwood              209   20   23   51   56   59   64       13:41.8    3:03.8
 10   South Elgin             279   52   53   55   58   61   62   67  14:38.0    1:19.4


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Emilio Mancha, So          10:56.0    Elgin                
    2     2  Mitch Zabka, So            10:59.6    Batavia              
    3     3  Joseph Campagna, Fr        11:12.5    Glenbard North       
    4     4  Ryan Wietes, Fr            11:15.1    Batavia              
    5     5  Chris Orlow, So            11:15.2    Batavia              
    6     6  Nick Lowe, So              11:23.9    Batavia              
    7     7  Ryan Emmanuel, So          11:28.7    Glenbard North       
    8     8  Felipe Nino, Fr            11:30.9    East Aurora          
    9     9  Nathan Klair, So           11:31.0    St. Charles North    
   10    10  Isaac Soriano, So          11:32.4    East Aurora          
   11    11  Ricky Downs, So            11:36.9    Batavia              
   12    12  Hayden Joyce, Fr           11:42.5    St. Charles North    
   13    13  Matt Jones, So             11:53.5    Batavia              
   14    14  Richard Childs, So         11:54.3    Elgin                
   15    15  Luke Daniels, So           11:56.0    Batavia              
   16    16  Jake Mende, So             11:56.8    St. Charles East     
   17    17  Francisco Valtierrez, So   11:59.5    East Aurora          
   18    18  Kevin Davis, So            12:04.4    St. Charles North    
   19    19  Will Muckian, Fr           12:07.0    St. Charles East     
   20    20  William Troman, So         12:14.1    Streamwood           
   21    21  Steve Lewandowski, Fr      12:20.3    St. Charles North    
   22        David Morrison, Fr         12:23.1    Batavia              
   23    22  Joe Potocki, So            12:23.6    St. Charles North    
   24    23  Cristian Jaramillo, So     12:24.0    Streamwood           
   25    24  Justin Delgado, Fr         12:26.5    St. Charles North    
   26        Andrew Kendell, So         12:27.1    Batavia              
   27    25  Logan Jostes, Fr           12:28.2    Elgin                
   28    26  Christopher Marshall, Fr   12:35.3    Glenbard North       
   29        Jake Downing, Fr           12:35.6    Batavia              
   30    27  Fredrick Wilson, So        12:35.7    East Aurora          
   31    28  Dan Corry, Fr              12:37.7    St. Charles East     
   32    29  Max Grzelak, Fr            12:38.7    Dundee-Crown         
   33        Alec Cunningham, So        12:39.6    Batavia              
   34    30  Nick Hauptmann, Fr         12:40.3    St. Charles East     
   35    31  Todd Noreen, Fr            12:43.9    Dundee-Crown         
   36        Bennet Bernardoni, Fr      12:44.7    Batavia              
   37    32  Jeremy Karll, So           12:45.6    Glenbard North       
   38        Patrick Redmond, Fr        12:47.0    Batavia              
   39    33  Kevin Panuska, Fr          12:50.1    Glenbard North       
   40        Nathan Mrenna, Fr          12:50.2    Batavia              
   41    34  Joe Komlanc, Fr            12:53.9    St. Charles East     
   42    35  Jacob Sellers, So          12:54.6    Bartlett             
   43    36  Myles Zilinsky, Fr         12:55.4    Bartlett             
   44    37  Andrew Cassiere, So        12:56.2    Dundee-Crown         
   45    38  Alec Bucholc, Fr           12:57.1    Dundee-Crown         
   46    39  Adam Diorio, Fr            12:57.2    St. Charles East     
   47    40  Whalen Good, Fr            12:57.4    Dundee-Crown         
   48        Brendan Kilgallen, Fr      13:00.3    Batavia              
   49    41  Alec Mandhei, So           13:01.0    St. Charles East     
   50    42  Max Claveria, So           13:02.0    Bartlett             
   51        Alec Kuhlman, Fr           13:08.9    St. Charles East     
   52    43  Zack Prochaska, Fr         13:10.8    Glenbard North       
   53    44  Danny Obernesser, Fr       13:11.8    St. Charles North    
   54        Max Markowicz, Fr          13:13.3    St. Charles North    
   55        Eric Karkos, So            13:13.7    Batavia              
   56        Travis Markett, Fr         13:16.6    St. Charles North    
   57        Devin Davis, Fr            13:18.9    St. Charles North    
   58    45  Sam Parreno, Fr            13:20.0    Dundee-Crown         
   59        Dan Mace, Fr               13:23.5    Batavia              
   60        Mike Kammes, Fr            13:23.9    Batavia              
   61    46  David Johnson, Fr          13:30.9    Bartlett             
   62        Donald Cruz, So            13:31.6    Batavia              
   63        Gavin Karr, So             13:36.3    St. Charles North    
   64        Justin Cabrera, So         13:36.9    St. Charles North    
   65        George Spoerl, So          13:43.7    St. Charles East     
   66    47  Nathan Greathouse, So      13:43.8    Bartlett             
   67    48  Andrew Clark, Fr           13:44.5    Dundee-Crown         
   68        Peter Francissan, So       13:46.4    St. Charles North    
   69        Alex Bishop, Fr            13:46.7    St. Charles North    
   70        Sergio Ramirez             13:50.7    Larkin               
   71        Charlie Hearn, So          13:52.1    St. Charles East     
   72    49  Andrew Krohn               13:52.9    Glenbard North       
   73    50  Jordan Bickelhaupt, Fr     13:57.1    Bartlett             
   74        Jake Girmscheid, Fr        13:58.4    Batavia              
   75        Jacob Carlson, Fr          14:00.0    St. Charles North    
   76    51  Vasu Patel, So             14:01.9    Streamwood           
   77        Josh Palan, So             14:04.3    St. Charles North    
   78        Brian Anderson, So         14:04.9    Dundee-Crown         
   79        Mike Gaik, Fr              14:06.0    Batavia              
   80    52  Glenn Lyle, So             14:08.7    South Elgin          
   81    53  Max Keough, Fr             14:09.5    South Elgin          
   82    54  John Ko, So                14:09.7    Bartlett             
   83        Luke Lorenzini, Fr         14:11.2    St. Charles East     
   84        Francisco Ruiz, Fr         14:28.8    Dundee-Crown         
   85    55  Jordan Bolin, So           14:31.2    South Elgin          
   86    56  Zel Salazar, Fr            14:31.4    Streamwood           
   87    57  Diego Gutierrez, Fr        14:41.0    East Aurora          
   88        Shovik Patel, Fr           14:41.2    Glenbard North       
   89        Michael Swiatlo, So        14:43.7    Bartlett             
   90        Thomas Rice, So            14:45.3    Dundee-Crown         
   91        Eric Faler, So             14:47.1    Dundee-Crown         
   92        Anthony Betancourt, Fr     14:48.3    Glenbard North       
   93        Clayton Gieseke, Fr        14:49.4    Dundee-Crown         
   94    58  Yonathan Zewdie, So        14:52.3    South Elgin          
   95        Dillon O'Driscol, So       14:54.9    St. Charles East     
   96        Zachary Reedy              15:07.3    St. Edwards          
   97        Brandon Meng, So           15:17.1    Dundee-Crown         
   98    59  Ryan Ashenhurst, So        15:17.9    Streamwood           
   99        Tyler Dispensa, Fr         15:17.9    Dundee-Crown         
  100    60  Gilberto Leon, Fr          15:27.4    East Aurora          
  101        Joe Wrona                  15:27.7    St. Edwards          
  102    61  Christopher Jo, Fr         15:28.1    South Elgin          
  103    62  Josue Lara, So             15:30.4    South Elgin          
  104    63  Alejandro Ramos, Fr        15:31.6    East Aurora          
  105        Chris Moran, Fr            15:36.6    Bartlett             
  106        Danny O'Leary, So          15:45.4    Glenbard North       
  107    64  Kevin Molter, Fr           15:56.4    Streamwood           
  108        Justin Sheehan, Fr         15:59.6    Dundee-Crown         
  109        James Eisen                16:14.7    St. Edwards          
  110        Matt Heath, So             16:35.6    St. Charles North    
  111    65  Niraj Patel, Fr            16:42.7    Elgin                
  112        Tony Ochoa, Fr             16:43.0    East Aurora          
  113    66  Sydney Liwanag, Fr         16:50.7    Elgin                
  114        Jose Pacheco, So           17:01.5    Dundee-Crown         
  115    67  Devlin Deany, Fr           17:04.3    South Elgin          
  116        Lionel Solis, Fr           18:21.2    Larkin               
  117        Adil Ahmad, So             18:23.0    South Elgin          
  118        Zach Kocher, Fr            20:40.4    South Elgin          
  119        Nick Weisbacker, Fr        21:18.4    Bartlett             
  120        Michael Beirne, Fr         23:56.0    St. Charles North