Elgin City Classic - Freshmen/Sophomore Girls

Hosted by Elgin High School

August 30, 2011

72 degrees; cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS   PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME   SPREAD
  1   St. Charles East         28    1    3    6    7   11   12   20  13:47.9    1:20.0
  2   St. Charles North        33    2    4    8    9   10   13   15  13:52.0    0:51.7
  3   Glenbard North           80    5   14   17   18   26   28   32  15:06.6    2:44.1
  4   Streamwood              145   19   22   31   36   37   38   42  16:53.9    2:22.3
  5   Bartlett                159   16   23   34   39   47   50   53  17:20.6    4:40.3
  6   South Elgin             182   21   27   35   45   54            18:12.8    5:46.7
  7   East Aurora             191   30   33   41   43   44   55       18:14.3    1:47.7
  8   Dundee-Crown            195   24   29   40   46   56   57   58  19:08.4    7:59.9
  9   Elgin                   225   25   48   49   51   52            19:31.5    4:26.4


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Krista Fitzmaurice, So     13:12.4    St. Charles East     
    2     2  Loriel Hutcheinson, So     13:23.7    St. Charles North    
    3     3  Jeslaine Thompson, So      13:28.3    St. Charles East     
    4     4  Natalia Gawlik, So         13:31.1    St. Charles North    
    5     5  Simone Carr, So            13:40.3    Glenbard North       
    6     6  Lauren Towne, So           13:52.6    St. Charles East     
    7     7  Corrin Adams, So           13:54.2    St. Charles East     
    8     8  Rachel Staudacher, So      13:55.8    St. Charles North    
    9     9  Sydney Bellentrin, Fr      14:14.1    St. Charles North    
   10    10  Audrey Blankenship, So     14:15.4    St. Charles North    
   11    11  Monica Thornton, So        14:32.3    St. Charles East     
   12    12  Kimberly Abels, So         14:33.5    St. Charles East     
   13    13  Sammy White, Fr            14:44.4    St. Charles North    
   14    14  Lisa Lubben, Sr            14:45.8    Glenbard North       
   15    15  Megan Kingston, So         14:59.3    St. Charles North    
   16    16  Courtney Gura, Jr          15:02.9    Bartlett             
   17        Morgan Lain, Fr            15:04.0    St. Charles North    
   18        Maddie August, Fr          15:06.2    St. Charles North    
   19    17  Ariana Hammersmith, So     15:09.5    Glenbard North       
   20        Julia Bailey, So           15:28.9    St. Charles North    
   21    18  Jaclyn Dziewior, Fr        15:33.0    Glenbard North       
   22    19  Cassidy Wingerd, Fr        15:35.6    Streamwood           
   23    20  Mary MacCarthy, So         15:37.9    St. Charles East     
   24        Claire Davis, So           15:41.9    St. Charles East     
   25    21  Kirsten Kochan, Fr         15:53.0    South Elgin          
   26    22  Nicole Witt, So            16:08.9    Streamwood           
   27    23  Kelsie Lynch, Sr           16:13.1    Bartlett             
   28        Juliana Horn, So           16:15.8    St. Charles East     
   29    24  Lillian Ondera, Fr         16:16.2    Dundee-Crown         
   30    25  Amelia Westberg            16:18.8    Elgin                
   31    26  Savanna White, Fr          16:24.4    Glenbard North       
   32    27  Anna Bautista, Fr          16:28.1    South Elgin          
   33        Mandi Balaskovits, So      16:29.4    St. Charles East     
   34        Crocker Laura, So          16:33.4    St. Charles East     
   35        Megan Murtaugh, So         16:37.6    St. Charles East     
   36    28  Katie Chamberlain, So      16:42.9    Glenbard North       
   37    29  Lena Hemmer, Fr            16:49.5    Dundee-Crown         
   38        Katie Kelly, So            17:13.4    St. Charles East     
   39    30  Nixa Delreal, So           17:14.6    East Aurora          
   40    31  Emily Baily, So            17:15.7    Streamwood           
   41    32  Megan VanPoucke, Fr        17:16.2    Glenbard North       
   42    33  Alondra Hernandez, So      17:20.2    East Aurora          
   43        Cynthia Pries, So          17:23.2    Larkin               
   44    34  Monica Hutchison, Jr       17:27.2    Bartlett             
   45    35  Shoshanna Araneta, Fr      17:31.2    South Elgin          
   46    36  Lisa Patel, So             17:31.5    Streamwood           
   47        Morgan Manthei, Fr         17:36.1    St. Charles East     
   48    37  Berenice Cabral, Fr        17:57.9    Streamwood           
   49        Amanda Kruis, Jr           18:05.7    Glenbard North       
   50    38  Diana Ayala, So            18:06.9    Streamwood           
   51    39  Abegail Hibionada, Fr      18:16.7    Bartlett             
   52        Francesca Finocchino, So   18:35.2    St. Charles East     
   53    40  Jacqueline Guerrero, Fr    18:42.5    Dundee-Crown         
   54    41  Norma Ramirez, Fr          18:44.2    East Aurora          
   55    42  Aaliyah Winters, Fr        18:44.4    Streamwood           
   56        Amanda Lehman, So          18:45.0    Streamwood           
   57        Ally Miller, Fr            18:48.8    St. Charles North    
   58    43  Becca Geiger, Fr           18:50.3    East Aurora          
   59        Molly McDonough, Jr        18:54.2    Larkin               
   60        Monica Lewis, So           19:02.2    Glenbard North       
   61    44  Lizbeth Guerrero, Fr       19:02.3    East Aurora          
   62        Jessica Dixon, Fr          19:14.3    Glenbard North       
   63    45  Annika Anderson, Fr        19:32.3    South Elgin          
   64    46  Isabel Rodriguez, Fr       19:37.8    Dundee-Crown         
   65    47  Nicole Doromal, Fr         19:43.1    Bartlett             
   66    48  Zithlalyc Zermeno          19:54.5    Elgin                
   67    49  Marina Lara                19:56.5    Elgin                
   68    50  Bella Tosto, Fr            20:12.5    Bartlett             
   69    51  Cynthia Esparza            20:42.7    Elgin                
   70    52  Dominique Maybank          20:45.2    Elgin                
   71    53  Amanda Bartel, So          20:45.7    Bartlett             
   72        Mandi Oie, So              20:48.3    St. Charles North    
   73    54  Kayla London, Fr           21:39.6    South Elgin          
   74        Brianna Giertz, Fr         21:39.7    Streamwood           
   75        Alyssa Pepe, So            22:26.2    St. Charles North    
   76        Leilah Hovey, Fr           22:46.2    Streamwood           
   77    55  Melissa Mercado, Fr        23:14.9    East Aurora          
   78    56  Lisa Hua, So               24:16.1    Dundee-Crown         
   79    57  Kelsea Nolan, Fr           25:05.1    Dundee-Crown         
   80    58  Claudia Korona, Jr         25:05.2    Dundee-Crown         
   81        Ellen Swartz, Fr           29:25.6    Streamwood