Eddington Invitational - Open Boys

Hosted by Kaneland High School

September 17, 2011

59 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                 AVG. TIME    SPREAD
  1   Batavia                  29    2    4    5    7   11   19   31    18:17.3    0:35.4
  2   Geneva                   66    1    6    8    9   42   47   59    18:37.3    1:49.1
  3   Benet Academy            83   10   14   18   20   21   22   23    18:50.7    0:22.3
  4   Kaneland                104   12   15   17   25   35   37   43    19:00.0    0:53.1
  5   Jacobs                  123    3   13   28   38   41   51   67    19:08.2    1:41.4
  6   Glenbard North          138   16   26   27   33   36   45   54    19:17.4    0:42.3
  7   Crystal Lake Central    252   30   48   55   57   62   71   77    20:10.1    1:20.8
  8   Dundee-Crown            253   29   34   53   68   69   73   80    20:19.1    1:58.9
  9   Glenbard West           257   24   49   56   63   65   74   78    20:14.6    1:56.3
 10   West Aurora             267   40   50   52   61   64   72   79    20:22.7    1:07.7
 11   Burlington Central      286   44   46   60   66   70   75   76    20:35.9    1:28.3
 12   Sycamore                292   32   39   58   81   82              21:46.2    5:43.7

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME       TEAM         
    1     1  West Adelman, Sr           18:00.7    Geneva               
    2     2  Trevor Hollis, Jr          18:01.7    Batavia              
    3     3  Tyler Estell, Jr           18:07.6    Jacobs               
    4     4  Chris Koch, Jr             18:10.4    Batavia              
    5     5  Ben Helfrecht, Sr          18:14.6    Batavia              
    6     6  Kristoffer Larsen, Sr      18:19.4    Geneva               
    7     7  David Daniels, Sr          18:22.6    Batavia              
    8     8  Vince Schaper, Jr          18:27.6    Geneva               
    9     9  Justin Davis, Jr           18:29.1    Geneva               
   10    10  Joey Langhenry Sr          18:35.9    Benet Academy        
   11    11  Danny Metz, Sr             18:37.1    Batavia              
   12    12  Brad Kigyos, Jr            18:39.0    Kaneland             
   13    13  Tyler Teichmann, Jr        18:42.5    Jacobs               
   14    14  Tim Barron Sr              18:48.8    Benet Academy        
   15    15  Gus Stott, Jr              18:49.5    Kaneland             
   16    16  Tony Dratnol, Sr           18:52.4    Glenbard North       
   17    17  Nick Albano, Jr            18:53.1    Kaneland             
   18    18  Conor Culloton Sr          18:54.3    Benet Academy        
   19    19  Jackson Vance, Jr          18:54.3    Batavia              
   20    20  Nick Kwilinksi Sr          18:56.4    Benet Academy        
   21    21  Kevin Flavin, Fr           18:58.1    Benet Academy        
   22    22  Ben Langer, Jr             18:58.6    Benet Academy        
   23    23  Sawyer Yeazeal, Jr         18:59.1    Benet Academy        
   24        Jacob Marx, Jr             18:59.6    DeKalb               
   25    24  Liam McGee, Sr             19:00.0    Glenbard West        
   26        Joey Boyle Sr              19:03.2    Benet Academy        
   27        Chris Oechesel, Sr         19:03.2    Benet Academy        
   28    25  Kelvin Peterson, Sr        19:06.3    Kaneland             
   29    26  Johnny Vincent, Sr         19:12.1    Glenbard North       
   30    27  Matthew Daley, Sr          19:17.1    Glenbard North       
   31    28  Zachary Kranz, Jr          19:17.1    Jacobs               
   32        Lucas Masse, Jr            19:17.5    Benet Academy        
   33    29  Eric Martin, Sr            19:18.8    Dundee-Crown         
   34        Mike Lang, Jr              19:23.5    Benet Academy        
   35    30  Brandon Solarte, Sr        19:23.5    Crystal Lake Central 
   36        Peter Savage, Sr           19:23.7    Benet Academy        
   37    31  Nate Harms, Jr             19:25.5    Batavia              
   38    32  Henry Weberpal, Sr         19:26.7    Sycamore             
   39    33  Nick Hatler, Jr            19:30.7    Glenbard North       
   40    34  Jonathan Caliguire, Jr     19:31.8    Dundee-Crown         
   41    35  Chris Wido, Jr             19:32.0    Kaneland             
   42        Sean Powers, Sr            19:33.5    Benet Academy        
   43        Troy Harness, Jr           19:34.4    DeKalb               
   44    36  John O'Leary, Sr           19:34.6    Glenbard North       
   45        Keaton Schifer, So         19:36.4    Benet Academy        
   46        Conor Flynn, Jr            19:36.8    Benet Academy        
   47    37  Joe Kuipers, Jr            19:41.4    Kaneland             
   48    38  Maxwell Rider, Jr          19:44.6    Jacobs               
   49    39  Shawn Wolf, Jr             19:45.3    Sycamore             
   50        Sean Kirwan, Fr            19:47.7    Benet Academy        
   51    40  Alex Nagy, Jr              19:48.5    West Aurora          
   52    41  Kyle Nelson, Jr            19:48.9    Jacobs               
   53    42  Cody Carson, Jr            19:49.7    Geneva               
   54    43  Nick Messina, Jr           19:51.2    Kaneland             
   55        Jeremy Bauer M             19:51.3    Larkin               
   56    44  Andrei Pawelczyk, Sr       19:52.9    Burlington Central   
   57        Will O'Meara, Fr           19:57.8    Benet Academy        
   58        Jackson Hicks Jr           19:57.8    Benet Academy        
   59    45  Tyler Krystal, Sr          20:02.1    Glenbard North       
   60    46  Danny Hartwell, Sr         20:03.8    Burlington Central   
   61        Andrew Gorenz, Jr          20:03.8    Benet Academy        
   62    47  Robert Schuman, Sr         20:04.0    Geneva               
   63    48  Henry Cortes, Sr           20:04.9    Crystal Lake Central 
   64    49  Sam Nevins, Sr             20:07.0    Glenbard West        
   65    50  Ethan Lesher, Jr           20:08.3    West Aurora          
   66        Brayden Miller, Jr         20:14.7    Kaneland             
   67    51  Clay Bahl, Jr              20:16.4    Jacobs               
   68        Brandt Johnson M           20:16.8    Larkin               
   69    52  Phil Biondo, Jr            20:16.9    West Aurora          
   70    53  Tim Olson, Jr              20:17.1    Dundee-Crown         
   71    54  Sam Tornabene, Sr          20:17.4    Glenbard North       
   72    55  Matthew Torres, Jr         20:17.5    Crystal Lake Central 
   73        Justin Carrico, Sr         20:18.1    Glenbard North       
   74    56  Andres Herrera, Jr         20:19.0    Glenbard West        
   75        Hugo Olvera M              20:19.1    Larkin               
   76    57  Chris Dowell, Jr           20:20.0    Crystal Lake Central 
   77        Jacob Sojka Sr             20:20.3    Benet Academy        
   78    58  Joey Thompson, Sr          20:21.6    Sycamore             
   79    59  Bob Tomaszewski, Jr        20:23.3    Geneva               
   80        Jacob Prosser, Jr          20:23.5    Batavia              
   81        Zach Hughes-Carlson, So    20:24.8    Benet Academy        
   82        Louis Foglia, Sr           20:28.3    Geneva               
   83        Ben Rudy, Jr               20:28.7    Batavia              
   84        Anthony Maggiore, Jr       20:30.8    Glenbard North       
   85        James Hickey, Jr           20:33.4    Benet Academy        
   86        Gavin Regelbrugge, Sr      20:33.7    Geneva               
   87        Jack Tuttle, Fr            20:34.2    Benet Academy        
   88        Adam Gracz, Jr             20:34.5    Glenbard North       
   89        Max Evans, Fr              20:37.6    Benet Academy        
   90    60  Chris Mull, Sr             20:42.7    Burlington Central   
   91    61  Brett Hessenauer, Sr       20:43.7    West Aurora          
   92    62  Tyler Thompson, Jr         20:44.3    Crystal Lake Central 
   93        Joey Pollastrini, Jr       20:47.6    Kaneland             
   94    63  Dan Motz, Jr               20:51.1    Glenbard West        
   95        Andrew Wood, Sr            20:51.3    Batavia              
   96        Austin Kelsch, Sr          20:56.0    Benet Academy        
   97    64  Cesar Perez, Jr            20:56.2    West Aurora          
   98    65  Patrick Kelly, Jr          20:56.2    Glenbard West        
   99        Michael Robinson, Jr       20:57.7    Benet Academy        
  100    66  Adriel Valdez, Jr          20:59.2    Burlington Central   
  101        Brian Durancik, Sr         21:02.9    Rochelle             
  102    67  Robert Sullivan, Jr        21:05.8    Jacobs               
  103        John Michek, Sr            21:07.5    Kaneland             
  104    68  Alex Breyette, Jr          21:10.3    Dundee-Crown         
  105        Tyler Albers, Jr           21:10.4    Batavia              
  106        Konstantin Paraskevov, Sr  21:15.1    Kaneland             
  107    69  Kevin Dispensa, Jr         21:17.7    Dundee-Crown         
  108        Alex Hart, Fr              21:20.4    Benet Academy        
  109        Matt Kopala, Sr            21:21.1    Batavia              
  110    70  Mike Dorband, Sr           21:21.2    Burlington Central   
  111    71  Danny Bush, Jr             21:22.5    Crystal Lake Central 
  112        Jason Push, Jr             21:24.4    Glenbard North       
  113        David Bieszke, Jr          21:25.2    Geneva               
  114    72  Antonio Reynolds, Jr       21:25.8    West Aurora          
  115    73  Chris Hamilton, Sr         21:27.7    Dundee-Crown         
  116        Greg Peterson, Sr          21:28.6    Benet Academy        
  117        Kyle Garhan, Fr            21:29.0    Benet Academy        
  118        Henry Thompspn, Fr         21:30.6    Benet Academy        
  119        Greg Fara, So              21:31.0    Benet Academy        
  120        Liam Flynn, So             21:31.4    Benet Academy        
  121    74  Morgan Adams, Jr           21:32.7    Glenbard West        
  122    75  Andy Evers, Sr             21:33.4    Burlington Central   
  123    76  Weston Holt, Jr            21:35.4    Burlington Central   
  124    77  Justin Klusendorf, Jr      21:36.2    Crystal Lake Central 
  125        Sean Morrissey, Jr         21:37.8    Benet Academy        
  126        Jorge Esquivel, Jr         21:38.4    Crystal Lake Central 
  127        Spencer Miller, So         21:39.5    Benet Academy        
  128    78  Brian Ritter, Jr           21:44.8    Glenbard West        
  129    79  Phil Ottesen, Jr           21:47.9    West Aurora          
  130        Kyle Hand, So              21:50.5    Benet Academy        
  131        Sean Gardner, Fr           21:58.2    Benet Academy        
  132        Andew Drennan, Sr          22:05.4    Benet Academy        
  133        Rafael Quintana M          22:05.7    Larkin               
  134        Alec Leali, Sr             22:10.2    West Aurora          
  135        Jimmy Walker, Fr           22:10.8    Kaneland             
  136        James Priewe, Sr           22:10.8    Freeport             
  137        Derek Hagen, Jr            22:11.1    Burlington Central   
  138        Billy Welsh, Fr            22:11.7    Benet Academy        
  139        Andrew Lim, Jr             22:13.4    Benet Academy        
  140        Nimor Esparza, Sr          22:15.8    Glenbard North       
  141        Zach Toepfer, Sr           22:16.9    Freeport             
  142        Austin Paulson, Sr         22:19.4    Kaneland             
  143        Matt Genovese, So          22:21.1    Benet Academy        
  144        Eric Holmgren, Jr          22:22.5    Burlington Central   
  145        Jack Simon, So             22:29.3    Benet Academy        
  146        Kolio Kolev, Sr            22:33.8    Burlington Central   
  147        Jason Conn, Jr             22:34.0    Burlington Central   
  148        Luke Fortuna, Sr           22:39.1    Glenbard North       
  149    80  Tim Komaromy, Jr           22:39.6    Dundee-Crown         
  150        Shivam Patel, Jr           23:04.0    Glenbard North       
  151        Anthony Betancourt, Fr     23:05.3    Glenbard North       
  152        Ted Litchfield, Jr         23:05.8    Benet Academy        
  153        Troy Jackson, Sr           23:08.4    Glenbard North       
  154        Miguel Valencia, Sr        23:12.6    Crystal Lake Central 
  155        Jon Heideman, Jr           23:35.3    Glenbard North       
  156        Tim Ledvora, Fr            23:39.9    Benet Academy        
  157        Larry Dunn, Fr             23:42.8    Benet Academy        
  158        Sam Marshall, Sr           24:02.1    Freeport             
  159    81  Logan Miller, Sr           24:07.4    Sycamore             
  160        Kevin Butler, Fr           24:16.8    Benet Academy        
  161        John Speckels, Fr          24:23.7    Benet Academy        
  162        Talha Ahmad, Jr            24:28.3    Crystal Lake Central 
  163        T J. Blackmore, Jr         24:40.0    Crystal Lake Central 
  164        Ben White, Jr              24:40.6    Batavia              
  165        Jack Miller, Fr            24:58.1    Benet Academy        
  166        John Whitman, Jr           25:02.4    Rochelle             
  167        Muhammend Bhatti Sr        25:09.5    Benet Academy        
  168    82  Zach Swanson, Sr           25:10.3    Sycamore             
  169        Joe Laurich, Jr            25:54.3    Burlington Central   
  170        Gonzalo Moreno, Sr         26:00.1    West Aurora          
  171        Lijah Spears, Sr           27:01.4    West Aurora          
  172        Phil Rawers, Fr            27:59.4    Kaneland             
  173        Parth Patel, Jr            29:03.6    Glenbard West        
  174        Alexander Linder, So       29:16.8    Benet Academy