Eddington Invitational - Varsity Boys

Hosted by Kaneland High School

September 17, 2011

52 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS  PLACES OF FINISHERS                AVG. TIME    SPREAD
  1   Crystal Lake Central     88    3    5   24   25   31   53   83    16:46.0    1:23.9
  2   Benet Academy           106    6    8   21   35   36   59   88    16:54.6    1:09.0
  3   Jacobs                  115    1   16   19   34   45   63   69    16:54.9    1:40.9
  4   Glenbard West           139   11   14   15   41   58   76   80    17:07.6    1:02.0
  5   Burlington Central      145    2   18   26   43   56   71   77    17:04.3    1:53.9
  6   Kaneland                150   17   20   22   44   47   75   97    17:13.3    0:39.9
  7   Batavia                 175    9   10   49   52   55   67   74    17:10.9    1:14.6
  8   DeKalb                  235    4   23   60   66   82   89         17:26.2    2:23.5
  9   Geneva                  250   30   37   48   65   70   72   78    17:36.5    0:41.9
 10   Glenbard North          270   32   39   51   61   87   96  117    17:43.7    1:12.0
 11   West Aurora             275   12   33   62   73   95  108  112    17:46.0    1:59.3
 12   Sycamore                311   13   40   81   84   93  111         17:57.5    1:53.7
 13   Marengo                 316    7   42   64   98  105  106         17:56.3    2:49.3
 14   Rochelle                341   29   46   54  103  109  110  122    18:12.1    2:09.5
 15   Larkin                  357   28   57   79   94   99  101  104    18:11.3    1:35.5
 16   Timothy Christian       371   27   50   92  100  102  114  118    18:16.8    1:40.2
 17   Dundee-Crown            486   85   90   91  107  113  115  123    18:57.3    1:12.9
 18   Sandwich                521   68   86  116  125  126  127         19:56.3    3:47.9
 19   Freeport                522   38  119  120  121  124

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME       TEAM         
    1     1  William Hennessy, Sr       15:47.9    Jacobs               
    2     2  Clint Kliem, Sr            15:50.6    Burlington Central   
    3     3  Alex Baker, Jr             15:54.6    Crystal Lake Central 
    4     4  Marc Dubrick, Jr           16:00.9    DeKalb               
    5     5  Chris Alvarez, Sr          16:11.0    Crystal Lake Central 
    6     6  Matt Rurka Sr              16:13.2    Benet Academy        
    7     7  Torben Hoffmeyer, Sr       16:22.7    Marengo              
    8     8  Anton Vershay, Jr          16:28.0    Benet Academy        
    9     9  Chris Spadafora, Sr        16:28.5    Batavia              
   10    10  Mike Redmond, Sr           16:30.4    Batavia              
   11    11  Brandon Bonifer, Jr        16:43.2    Glenbard West        
   12    12  Nate Pealstrom, Sr         16:48.5    West Aurora          
   13    13  Mark Stice, So             16:49.1    Sycamore             
   14    14  Ken Leaf, Sr               16:51.1    Glenbard West        
   15    15  Alec Larsen, Jr            16:51.3    Glenbard West        
   16    16  Ryan Ross, Jr              16:51.5    Jacobs               
   17    17  Kyle Carter, So            16:51.7    Kaneland             
   18    18  Mike Gulik, Sr             17:03.7    Burlington Central   
   19    19  Trevor Tschosik, Sr        17:04.8    Jacobs               
   20    20  Conor Johnson, Jr          17:05.9    Kaneland             
   21    21  Tom Berg Jr                17:07.7    Benet Academy        
   22    22  John Meisenger, Jr         17:08.9    Kaneland             
   23    23  Patrick Martin, Jr         17:09.5    DeKalb               
   24    24  Nick Amato, So             17:11.3    Crystal Lake Central 
   25    25  Adam Baker, Jr             17:14.5    Crystal Lake Central 
   26    26  Josh Schwarting, So        17:14.7    Burlington Central   
   27    27  Ryan DeGroot, Sr           17:15.5    Timothy Christian    
   28    28  Dan Runzel M               17:17.6    Larkin               
   29    29  Kevin Smith, Sr            17:17.6    Rochelle             
   30    30  Nathan Wendt, Jr           17:17.8    Geneva               
   31    31  Mark Talarico, Jr          17:18.4    Crystal Lake Central 
   32    32  Tyler Dixon, Jr            17:19.2    Glenbard North       
   33    33  Graham Isaacson, Jr        17:20.9    West Aurora          
   34    34  Patrick Nerja, Jr          17:21.8    Jacobs               
   35    35  Bobby Svoboda, Jr          17:21.9    Benet Academy        
   36    36  Ryan Krouse, Sr            17:22.2    Benet Academy        
   37    37  Dan Herrera, Jr            17:22.3    Geneva               
   38    38  B.J. Smith, Jr             17:23.8    Freeport             
   39    39  Joseph Campagna, Fr        17:25.0    Glenbard North       
   40    40  Nick Aase, So              17:26.8    Sycamore             
   41    41  Nick Posegay, Sr           17:27.3    Glenbard West        
   42    42  David Alvarez, Jr          17:27.8    Marengo              
   43    43  Dan Morgan, Jr             17:27.9    Burlington Central   
   44    44  Brandon Huber, Jr          17:28.4    Kaneland             
   45    45  Zachary Johnson, So        17:28.8    Jacobs               
   46    46  Tyler Rivera, Jr           17:30.4    Rochelle             
   47    47  Clayton Brundige, Sr       17:31.5    Kaneland             
   48    48  Blaine Bartel, So          17:33.6    Geneva               
   49    49  Chris Orlow, So            17:34.7    Batavia              
   50    50  Alex Sweatman, Sr          17:37.2    Timothy Christian    
   51    51  Steve Kelm, Sr             17:37.7    Glenbard North       
   52    52  Mitch Zabka, So            17:38.1    Batavia              
   53    53  Stuart Streit, Sr          17:40.2    Crystal Lake Central 
   54    54  Gabe Pedraza, Fr           17:42.3    Rochelle             
   55    55  Ryan Wietes, Fr            17:43.0    Batavia              
   56    56  Joe Gannon, Sr             17:44.5    Burlington Central   
   57    57  Peter Lennard M            17:44.7    Larkin               
   58    58  Kyle Johnson, Jr           17:45.2    Glenbard West        
   59    59  Rory Johnson, Jr           17:45.3    Benet Academy        
   60    60  Colin Martin, Jr           17:45.4    DeKalb               
   61    61  Ryan Emmanuel, So          17:45.4    Glenbard North       
   62    62  Vontrel Hawkins, Sr        17:46.6    West Aurora          
   63    63  Matthew Johnson, So        17:47.3    Jacobs               
   64    64  Jake Hart, Sr              17:47.8    Marengo              
   65    65  Ryan Rasmussen, Jr         17:49.0    Geneva               
   66    66  T.J. Neidel, Jr            17:51.0    DeKalb               
   67    67  Nick Lowe, So              17:52.5    Batavia              
   68    68  Matt Lundeen, Sr           17:55.4    Sandwich             
   69    69  Anthony Ott, Sr            17:56.7    Jacobs               
   70    70  Jordan Midgley, Jr         17:59.6    Geneva               
   71    71  Mason Creal, Sr            18:00.0    Burlington Central   
   72    72  Blake Peik, Jr             18:01.7    Geneva               
   73    73  Zach Truckenbrod, Jr       18:06.2    West Aurora          
   74    74  Sean Sommer, Sr            18:07.0    Batavia              
   75    75  Miroljub Marin, Sr         18:07.4    Kaneland             
   76    76  Jack Prescott, Jr          18:07.9    Glenbard West        
   77    77  Clint Creal, Sr            18:08.8    Burlington Central   
   78    78  Christian Stornello, Jr    18:10.0    Geneva               
   79    79  Mitch Pepa M               18:17.0    Larkin               
   80    80  Neel Patel, Jr             18:19.1    Glenbard West        
   81    81  Nathan Ruetten, Sr         18:21.5    Sycamore             
   82    82  Dalton Bates, Sr           18:24.4    DeKalb               
   83    83  Jordan Pitner, Sr          18:25.5    Crystal Lake Central 
   84    84  John Mathey, Sr            18:27.6    Sycamore             
   85    85  Dillon Muscat, Sr          18:27.6    Dundee-Crown         
   86    86  Joe Gaesser, Sr            18:29.6    Sandwich             
   87    87  Joshua Bird, Jr            18:31.2    Glenbard North       
   88    88  Tom Gannon, Sr             18:34.6    Benet Academy                  
   89    89  Tyler Greenwood, Jr        18:37.1    DeKalb               
   90    90  Trevor Vogler, Jr          18:38.3    Dundee-Crown         
   91    91  Tommy Halverson, Jr        18:39.6    Dundee-Crown         
   92    92  Philip Stanton, Jr         18:40.7    Timothy Christian    
   93    93  Erik Ruud, Sr              18:42.7    Sycamore             
   94    94  Everett Teetor M           18:44.2    Larkin               
   95    95  Alan Martinez, Jr          18:47.7    West Aurora          
   96    96  Brandon Dluzen, Sr         18:49.3    Glenbard North       
   97    97  Ryan Paulson, Jr           18:50.7    Kaneland             
   98    98  Luc Broling, Sr            18:51.0    Marengo              
   99    99  Jason Bauer M              18:53.0    Larkin               
  100   100  Clarke Doig, Jr            18:54.9    Timothy Christian    
  101   101  Cyrus French M             18:55.6    Larkin               
  102   102  Andrew Groenewold, Jr      18:55.7    Timothy Christian    
  103   103  Frank Hutalin, Sr          19:03.1    Rochelle             
  104   104  Ernesto Garcia M           19:11.0    Larkin               
  105   105  John Bowen, So             19:12.0    Marengo              
  106   106  Garret Holley, Sr          19:12.3    Marengo              
  107   107  Mario Sanchez, Sr          19:20.5    Dundee-Crown         
  108   108  Chase Woods, Jr            19:22.4    West Aurora          
  109   109  Zechariah VanVickle, So    19:27.1    Rochelle             
  110   110  Bradlee Miller, Jr         19:29.2    Rochelle             
  111   111  Connor Hickey, Sr          19:31.2    Sycamore             
  112   112  Austin Rosenwinkle, Jr     19:38.9    West Aurora          
  113   113  David Breyette, Jr         19:40.5    Dundee-Crown         
  114   114  Christian Rasmussen, Jr    19:51.2    Timothy Christian    
  115   115  Joe Sanders, Jr            19:54.8    Dundee-Crown         
  116   116  Nick Rudd, Jr              19:56.0    Sandwich             
  117   117  Grant Conners, Sr          20:01.0    Glenbard North       
  118   118  Aaron Snoeyink, Sr         20:01.5    Timothy Christian    
  119   119  Andrew McDermott, Sr       20:01.8    Freeport             
  120   120  Collin McKinney, Sr        20:15.6    Freeport
  121   121  Brian Meiborg, Jr          20:23.1    Freeport             
  122   122  Joe Goshko, So             20:24.2    Rochelle             
  123   123  Jeremy Wodka, Jr           20:34.1    Dundee-Crown         
  124   124  Daniel Groat, Jr           21:34.0    Freeport             
  125   125  Brian Moran, Jr            21:37.4    Sandwich             
  126   126  Robby Paul, Jr             21:43.3    Sandwich             
  127   127  Carlton Pendry, Jr         23:54.7    Sandwich