Leavey Invitational - Open Boys

Hosted by St. Charles East H.S.

September 3, 2011

80 degrees; 45% humidity
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS  PLACES OF FINISHERS                AVG. TIME    SPREAD
  1   Marmion Academy          42    2    3    8   14   15   17   18    17:00.2    0:58.5
  2   Wheaton North            96    4    5   16   24   47   51   54    17:20.9    1:32.9
  3   Oswego                  105    6    7   13   33   46   72   80    17:23.8    1:28.9
  4   Downers Grove North     116    1   10   28   37   40   52   57    17:27.5    1:37.9
  5   Bartlett                175   21   29   36   41   48   59   66    17:55.5    0:36.6
  6   Benet Academy           181   27   30   31   44   49   56   60    17:56.0    0:37.6
  7   St. Charles North       227    9   12   61   70   75   86  100    18:08.6    1:48.0
  8   Geneva                  232   22   23   26   71   90   95  101    18:14.1    1:47.3
  9   St. Charles East        244   19   45   50   63   67   92   93    18:17.0    1:06.7
 10   Jacobs                  257   20   39   64   65   69   89   96    18:20.7    1:10.1
 11   Lake Forest             301   25   53   73   74   76   79   81    18:32.0    1:20.9
 12   Prairie Ridge           314   11   38   83   85   97   99  104    18:40.6    2:37.8
 13   St. Ignatius            334   32   55   78   82   87   94   98    18:44.7    1:31.7
 14   Batavia                 338   43   62   68   77   88  103  105    18:46.3    1:09.6
 15   Waubonsie Valley        374   35   58   84   91  106              19:17.2    3:22.9
 16   Hononegah               469   42  102  107  108  110  114  116    20:44.7    4:11.6
 17   Montini                 479   34  109  111  112  113  115  117    21:33.7    5:21.4


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Brendan McBride, Sr        16:26.4    Downers Grove North  
    2     2  Liam O'Dea, Jr             16:26.6    Marmion Academy      
    3     3  Josh Kanute, Jr            16:38.2    Marmion Academy      
    4     4  Josh Currie, Sr            16:40.0    Wheaton North        
    5     5  Josh Doty, Jr              16:42.8    Wheaton North        
    6     6  Peter Rogalla, Jr          16:43.7    Oswego               
    7     7  Grant Borchelt, Jr         17:02.1    Oswego               
    8     8  Chris Burrows, Jr          17:08.6    Marmion Academy      
    9     9  Keane O'Kelley, Jr         17:08.9    St. Charles North    
   10    10  Jacob Carter, Jr           17:09.8    Downers Grove North  
   11    11  Andrew Guibord, Sr         17:10.7    Prairie Ridge        
   12    12  Matthew Davis, Sr          17:12.6    St. Charles North    
   13    13  Dominic Pizzo, Jr          17:13.1    Oswego               
   14    14  Andy Young, Sr             17:22.6    Marmion Academy      
   15    15  Nick Delaney, Jr           17:25.1    Marmion Academy      
   16    16  Nick Decraene, Sr          17:29.5    Wheaton North        
   17    17  Chris Rockwood, Sr         17:29.7    Marmion Academy      
   18    18  Eric Anderson, Jr          17:30.2    Marmion Academy      
   19    19  Matt Heisey, Sr            17:35.5    St. Charles East     
   20    20  Tyler Estell, Jr           17:37.3    Jacobs               
   21    21  Antonio Spina, Sr          17:38.1    Bartlett             
   22    22  Vince Schaper, Jr          17:38.5    Geneva               
   23    23  Justin Davis, Jr           17:38.9    Geneva               
   24    24  Jack Miller, So            17:39.6    Wheaton North        
   25    25  Timothy Dugan, Jr          17:39.6    Lake Forest          
   26    26  Kristoffer Larsen, Sr      17:39.7    Geneva               
   27    27  Tom Gannon, Sr             17:40.0    Benet Academy        
   28    28  Nicholas Lauterbach, Jr    17:41.2    Downers Grove North  
   29    29  Alex Benson, Jr            17:44.9    Bartlett             
   30    30  Nick Kwilinksi, Sr         17:45.4    Benet Academy        
   31    31  Conor Culloton, Sr         17:46.2    Benet Academy        
   32    32  Neil Browne, Jr            17:47.0    St. Ignatius         
   33    33  Sam Vanderhei, Jr          17:47.4    Oswego               
   34    34  Tyler Pacana, Fr           17:48.4    Montini              
   35    35  Ryan O'Sullivan, Sr        17:53.2    Waubonsie Valley     
   36    36  Kevin Westerland, Jr       17:54.2    Bartlett             
   37    37  Ian Correll, Sr            17:55.9    Downers Grove North  
   38    38  Nate Long, Sr              17:56.9    Prairie Ridge        
   39    39  Tyler Teichmann, Jr        17:58.6    Jacobs               
   40    40  Max Dipple, Jr             18:04.3    Downers Grove North  
   41    41  Mitch Sullivan, Jr         18:05.6    Bartlett             
   42    42  Cole Brandt, So            18:05.7    Hononegah            
   43    43  Danny Metz, Sr             18:09.4    Batavia              
   44    44  Tim Barron, Sr             18:10.8    Benet Academy        
   45    45  Rayn Shannon, Sr           18:11.0    St. Charles East     
   46    46  Ethan Livingston, Jr       18:12.6    Oswego               
   47    47  Ryan Mathis, Sr            18:12.9    Wheaton North        
   48    48  Jake Schmieder, Jr         18:14.7    Bartlett             
   49    49  Nick Malone, So            18:17.6    Benet Academy        
   50    50  Colin Sullivan, So         18:17.8    St. Charles East     
   51    51  Liam Murray, So            18:17.9    Wheaton North        
   52    52  Nathaniel Stelter, Sr      18:19.3    Downers Grove North  
   53    53  James Napier, Fr           18:20.1    Lake Forest          
   54    54  Scott Mathis, Sr           18:22.2    Wheaton North        
   55        Micheal Pipp, Sr           18:23.4    Marmion Academy      
   56    55  Jay Hartman, Jr            18:25.5    St. Ignatius         
   57    56  Sawyer Yeazeal, Jr         18:26.7    Benet Academy        
   58    57  Ethan Chapin, Jr           18:28.7    Downers Grove North  
   59    58  James Hunter, Sr           18:34.3    Waubonsie Valley     
   60    59  Myles Zilinsky, Fr         18:35.0    Bartlett             
   61        Connor Medernach, Sr       18:35.1    Marmion Academy      
   62    60  Chris Oechesel, Sr         18:36.3    Benet Academy        
   63    61  Austin Kyle, So            18:36.8    St. Charles North    
   64    62  Ben Rudy, Jr               18:37.6    Batavia              
   65        Zachary Smith, Jr          18:37.9    Downers Grove North  
   66    63  Connor Cockerham, Jr       18:38.2    St. Charles East     
   67        Mike Lang, Jr              18:38.4    Benet Academy        
   68        Will Thomas, Fr            18:38.4    Wheaton North        
   69        Jamie Kennedy, Jr          18:38.9    Downers Grove North  
   70    64  Maxwell Rider, Jr          18:39.6    Jacobs               
   71        Andrew Noll, Jr            18:40.6    Downers Grove North  
   72    65  Kyle Nelson, Jr            18:40.7    Jacobs               
   73    66  Dylan Rowland, Jr          18:41.3    Bartlett             
   74    67  Erik Kowlaczk, Jr          18:42.2    St. Charles East     
   75        Buchandara Ros, So         18:42.3    Wheaton North        
   76        John Mancinelli, Jr        18:42.3    Bartlett             
   77        Robert Wenzel, Jr          18:43.7    Marmion Academy      
   78    68  Jackson Vance, Jr          18:44.0    Batavia              
   79        Joey Boyle, Sr             18:44.9    Benet Academy        
   80        Jackson Stucker, Sr        18:44.9    Downers Grove North  
   81        Ryan Drobnik, Jr           18:45.8    Downers Grove North  
   82        Cole Manschot, Sr          18:46.7    Wheaton North        
   83        Dan Ericson, Sr            18:47.0    Wheaton North        
   84    69  Luis Nava, Jr              18:47.3    Jacobs               
   85        Andrew Murray, Jr          18:47.5    Downers Grove North  
   86    70  Michael Borger, Jr         18:47.7    St. Charles North    
   87    71  West Adelman, Sr           18:47.8    Geneva               
   88    72  Noah Jones, Jr             18:49.5    Oswego               
   89    73  Alexander Acker, Sr        18:49.7    Lake Forest          
   90        Ben Langer, Jr             18:49.8    Benet Academy        
   91        Sean Powers, Sr            18:49.8    Benet Academy        
   92    74  Frank Theodore, Jr         18:50.4    Lake Forest          
   93        Keaton Schifer, So         18:50.7    Benet Academy        
   94        Lucas Masse, Jr            18:56.5    Benet Academy        
   95    75  Justin Keen, Jr            18:56.9    St. Charles North    
   96        Peter Savage, Sr           18:59.9    Benet Academy        
   97    76  William Arnson, Sr         19:00.5    Lake Forest          
   98    77  Carlos Cervantes, Sr       19:01.3    Batavia              
   99        Tyler Smith, Jr            19:03.9    Bartlett             
  100        Matthew Wagner, Sr         19:04.8    Downers Grove North  
  101    78  Ray Lewis, Jr              19:05.7    St. Ignatius         
  102        Adam Avila, Jr             19:06.0    Wheaton North        
  103    79  Christopher Stride, Jr     19:06.4    Lake Forest          
  104    80  Christian Fay, So          19:06.5    Oswego               
  105    81  Conor Donovan, So          19:06.6    Lake Forest          
  106    82  Miguel Aviles, Sr          19:06.9    St. Ignatius         
  107        Conor Flynn, Jr            19:09.7    Benet Academy        
  108        Bobby Wagner, Jr           19:10.6    Marmion Academy      
  109        Alexander Holler, Jr       19:11.0    Downers Grove North  
  110    83  Mike Jacobson, Jr          19:11.2    Prairie Ridge        
  111        Hugo Olvera M              19:11.8    Larkin               
  112        Peter Grum, Sr             19:12.4    Lake Forest          
  113        Max Kelly, Jr              19:13.4    Marmion Academy      
  114        Andrew Gorenz, Jr          19:14.4    Benet Academy        
  115        Andrew Masciopinto, Jr     19:14.5    Downers Grove North  
  116    84  Flo Weitz, Sr              19:15.1    Waubonsie Valley     
  117        Jacob Sojka, Sr            19:15.1    Benet Academy        
  118    85  Casey Hanley, Sr           19:15.8    Prairie Ridge        
  119    86  Peter Lam, Jr              19:17.7    St. Charles North    
  120    87  Andrew Musur, Jr           19:18.6    St. Ignatius         
  121    88  Jacob Prosser, Jr          19:19.0    Batavia              
  122        Brien Robbins, So          19:20.9    Benet Academy        
  123        Nate Colwell, Jr           19:21.8    Marmion Academy      
  124        William Oakley, Sr         19:22.2    Lake Forest          
  125        Matt Contreras, Fr         19:23.9    Wheaton North        
  126    89  Clay Bahl, Jr              19:24.1    Jacobs               
  127    90  Robert Schuman, Sr         19:25.8    Geneva               
  128    91  Kyle Devry, Sr             19:27.3    Waubonsie Valley     
  129        Nick Rasakovich, So        19:30.8    Oswego               
  130        Jd Moore, So               19:32.1    Wheaton North        
  131    92  Mitch Ewald, Jr            19:32.3    St. Charles East     
  132        Robbie Gosling, Sr         19:32.4    Wheaton North        
  133        Johnny Matosian, So        19:33.5    Wheaton North        
  134        Navdeep Gill, Sr           19:34.2    Bartlett             
  135        Sean Harnik, Fr            19:34.9    Benet Academy        
  136    93  Matt Beth, Jr              19:37.0    St. Charles East     
  137        Sean Kirwan, Fr            19:37.0    Benet Academy        
  138    94  Sean Goebelbecker, Jr      19:37.7    St. Ignatius         
  139        Anthony Clewlow, Sr        19:39.2    Lake Forest          
  140    95  Louis Foglia, Sr           19:39.7    Geneva               
  141    96  Christian Nieto, Jr        19:39.7    Jacobs               
  142        Austin Kelsch, Sr          19:42.3    Benet Academy        
  143        Chance Shea, Sr            19:44.1    Lake Forest          
  144        Zach Singleton, Sr         19:45.2    Wheaton North        
  145        Rob Pelletier, Jr          19:46.0    Bartlett             
  146    97  Jeffrey Gorz, Jr           19:48.5    Prairie Ridge        
  147    98  Emilio Jauregui, Sr        19:49.0    St. Ignatius         
  148        Marc Jaynes, Sr            19:50.4    Bartlett             
  149    99  Jason Hendricks, Sr        19:51.3    Prairie Ridge        
  150        Austin Ruf, Sr             19:53.0    Downers Grove North  
  151   100  Justin Cabrera, So         19:53.1    St. Charles North    
  152        Matthew Mekaelian, Fr      19:55.1    Lake Forest          
  153        Eric Meinhart, Sr          19:55.3    Downers Grove North  
  154   101  Joe Trendell, Jr           19:56.4    Geneva               
  155        Zachary Kranz, Jr          19:58.5    Jacobs               
  156   102  Tristan Lewandowski, So    19:58.6    Hononegah            
  157        Hunter Therron, So         20:01.3    Wheaton North        
  158        Jacob Carlson, Fr          20:02.7    St. Charles North    
  159        Connor Dimmick, Jr         20:04.3    Downers Grove North  
  160        Jake Molina, Jr            20:04.6    Oswego               
  161        Ryan Burns, Sr             20:07.3    Lake Forest          
  162        Elvin Donald, Jr           20:08.7    Bartlett             
  163        Will O'Meara, Fr           20:09.3    Benet Academy        
  164        Grayson Meunier, Sr        20:09.7    Jacobs               
  165        Michael Robinson, Jr       20:10.2    Benet Academy        
  166        Nevin Abraham, Sr          20:10.8    Marmion Academy      
  167        Jack Tuttle, Fr            20:11.0    Benet Academy        
  168        Grant Macy, So             20:14.6    Wheaton North        
  169        Steven Idle, So            20:15.8    Jacobs               
  170        Kenneth Black, Jr          20:16.6    St. Charles North    
  171        Alex Perez, Fr             20:17.5    Wheaton North        
  172        Jackson Hodonicky, Jr      20:18.4    Downers Grove North  
  173        Timothy Wendel, Fr         20:20.2    Wheaton North        
  174   103  Omar Medina, Jr            20:20.5    Batavia              
  175   104  Ryan Martenson, Jr         20:20.6    Prairie Ridge        
  176        Bradley Ketchmark, Sr      20:20.9    Downers Grove North  
  177        Zachary Streightiff, Fr    20:22.1    Lake Forest          
  178        Kyle Eubanks, Fr           20:25.3    Jacobs               
  179        James Hickey, Jr           20:25.5    Benet Academy        
  180        Gavin Regelbrugge, Sr      20:27.5    Geneva               
  181        Gavin Karr, So             20:28.8    St. Charles North    
  182        Jorge Martinez, Jr         20:29.4    Bartlett             
  183        David Johnson, Fr          20:31.5    Bartlett             
  184        Brandon Curtin, Jr         20:32.8    Prairie Ridge        
  185        Zach Hughes-Carlson, So    20:33.1    Benet Academy        
  186        Jeremy Dimalaluan, Sr      20:34.7    Bartlett             
  187        Jacob Walhout, So          20:35.2    Wheaton North        
  188        Brian Lanigan, Sr          20:36.0    Downers Grove North  
  189        Paul Thornton, Sr          20:38.1    Marmion Academy      
  190        Mike Dolenak, So           20:40.7    Oswego               
  191        Mike Adams, Sr             20:41.9    Downers Grove North  
  192        David Bieszke, Jr          20:42.3    Geneva               
  193        Tyler Richmond, Jr         20:43.3    Bartlett             
  194        Erik Steinbrenner, Sr      20:46.5    Bartlett             
  195        T J. Tills, Jr             20:50.9    St. Charles East     
  196        Emmanuel DelaCruz, Sr      20:51.1    Marmion Academy      
  197        Will Sperry, Jr            20:51.4    Lake Forest          
  198        Ben Riley, Jr              20:52.9    Wheaton North        
  199        Rimas Barsketis, Jr        20:54.8    Downers Grove North  
  200        Alexander VandenBussche, Fr
                                       20:55.5    Jacobs               
  201   105  Matt Kopala, Sr            20:55.7    Batavia              
  202        Greg Peterson, Sr          20:57.1    Benet Academy        
  203        Matthew Pospisil, Sr       20:58.6    Downers Grove North  
  204        Mike O'Malley, Jr          20:59.2    Wheaton North        
  205        Rafael Quintana M          20:59.2    Larkin               
  206        Daniel Klug, Sr            21:04.8    Marmion Academy      
  207        Griffin Mooney, Fr         21:09.0    Lake Forest          
  208        Nicholas Magerko, Fr       21:09.2    Jacobs               
  209        Conor Donahue, Sr          21:09.7    Lake Forest          
  210        Dan Nisbett, Jr            21:10.9    Wheaton North        
  211        Alex Bishop, Fr            21:11.2    St. Charles North    
  212        David Havrin, Jr           21:12.6    Lake Forest          
  213        Alex Hart, Fr              21:12.7    Benet Academy        
  214        Andew Drennan, Sr          21:13.2    Benet Academy        
  215   106  Amir Richardson, Jr        21:16.1    Waubonsie Valley     
  216        Ryan John, Jr              21:17.5    Bartlett             
  217        Danny Smetak, Jr           21:18.6    St. Charles East     
  218        Kyle Hand, So              21:18.8    Benet Academy        
  219        Shane Gemkow, Fr           21:21.2    Wheaton North        
  220        Nathan Moran, Jr           21:22.9    Bartlett             
  221        Anthony Theisen, Jr        21:24.3    Bartlett             
  222        Kyle Garhan, Fr            21:24.8    Benet Academy        
  223        Alec Bognar, Fr            21:28.6    Jacobs               
  224        Max Evans, Fr              21:31.9    Benet Academy        
  225   107  Collin Christensen, So     21:32.7    Hononegah            
  226        Christopher Graefe, Sr     21:33.6    Downers Grove North  
  227        Bobby Schopp, Fr           21:36.4    Oswego               
  228        Kreg Westergren, Fr        21:36.9    Wheaton North        
  229        John Lesniak, Sr           21:38.1    Bartlett             
  230        Noah Cash, Jr              21:38.5    St. Charles East     
  231        Matt Genovese, So          21:40.6    Benet Academy        
  232        Patrick Bartman, So        21:43.6    Jacobs               
  233        Archit Potharazu, Fr       21:46.1    Jacobs               
  234        Sean Morrissey, Jr         21:47.1    Benet Academy        
  235        Nathan Greathouse, So      21:47.2    Bartlett             
  236        Alex Daniell, So           21:48.2    Wheaton North        
  237        Jeff Klouda, Fr            21:49.0    Benet Academy        
  238   108  Zach Colson, So            21:49.2    Hononegah            
  239        Robert Sullivan, Jr        21:51.5    Jacobs               
  240   109  Thomas Caruso, Fr          21:52.7    Montini              
  241        Greg Fara, So              21:53.5    Benet Academy        
  242        Will McGinty, Jr           21:53.5    St. Charles East     
  243        Sean Spratt, Sr            21:55.1    Downers Grove North  
  244        Michael Krapf, Sr          21:59.3    Lake Forest          
  245        Andrew Lim, Jr             21:59.4    Benet Academy        
  246        Ravi Trivedi, Sr           22:00.6    St. Charles East     
  247        Austin Merck, Fr           22:06.1    Wheaton North        
  248        Michael Harris, Fr         22:06.3    Prairie Ridge        
  249        Kishan Patel, Fr           22:06.6    Jacobs               
  250        Peter Wilkerson, Sr        22:08.0    Prairie Ridge        
  251        Mark DiValerio, So         22:09.4    Lake Forest          
  252        Dominic Chiappano, Jr      22:10.2    Downers Grove North  
  253        Josh Kochniarczyk, Jr      22:10.4    Geneva               
  254        Ethan Peterson, Fr         22:12.2    Wheaton North        
  255        Chris Pagan, Fr            22:14.3    Oswego               
  256        Sean Gardner, Fr           22:14.6    Benet Academy        
  257   110  Kellen Johnson, Fr         22:17.3    Hononegah            
  258        David Matias, Sr           22:19.9    Downers Grove North  
  259   111  Cameron Casey, Fr          22:23.4    Montini              
  260        Ben White, Jr              22:23.5    Batavia              
  261        Cahill John, Jr            22:28.6    Wheaton North        
  262        Ted Litchfield, Jr         22:32.4    Benet Academy        
  263   112  John Golomb, Fr            22:34.2    Montini              
  264        Tyler Kendall, Jr          22:38.5    Prairie Ridge        
  265        Josh Palan, So             22:41.3    St. Charles North    
  266        Larry Dunn, Fr             22:46.7    Benet Academy        
  267        Liam Manglano, Jr          22:50.6    St. Ignatius         
  268        William Dutch, Jr          22:51.4    Downers Grove North  
  269        Myles VanSomeren, Fr       22:54.1    Wheaton North        
  270        Nicolas Nuila, Fr          22:54.8    Lake Forest          
  271        Brandt Johnson M           23:01.2    Larkin               
  272        Eric Asmussen, Jr          23:03.9    Lake Forest          
  273        Noah Switalski, So         23:09.1    Wheaton North        
  274   113  Michael Almassey, Sr       23:09.8    Montini              
  275        Muhammend Bhatti, Sr       23:17.3    Benet Academy        
  276        Brian Daly, Sr             23:20.9    St. Charles East     
  277        Matt Dahlman, Fr           23:29.5    Wheaton North        
  278        Kevin Butler, Fr           23:52.9    Benet Academy        
  279        John Speckels, Fr          24:00.0    Benet Academy        
  280        Brian Hill, Jr             24:12.4    Lake Forest          
  281   114  Cody Reihold, Fr           24:12.8    Hononegah            
  282   115  Jay Disis, Sr              24:39.0    Montini              
  283        Henry Walter, Fr           24:42.1    Wheaton North        
  284        Derek Voel-Pel, Jr         24:44.5    Prairie Ridge        
  285        Aaron Hewitt, So           24:55.6    Wheaton North        
  286        Stephen McCammon, Jr       25:27.2    Downers Grove North  
  287        Caleb Scott, So            25:35.3    Prairie Ridge        
  288        Eduardo Castillo, Jr       25:39.6    St. Ignatius         
  289        Ian Nogle, Jr              25:44.8    Downers Grove North  
  290        Matthew Goodman, Fr        26:01.7    Lake Forest          
  291        Calvin Fiore, Jr           26:14.7    St. Ignatius         
  292        Glen Schutz, Sr            26:18.3    Prairie Ridge        
  293   116  Ravi Patel, So             26:49.8    Hononegah            
  294        Alexander Linder, So       27:24.4    Benet Academy        
  295        David Lewis, Jr            27:57.2    Oswego               
  296   117  Andrew Kowal, Fr           31:59.4    Montini              
  297        Kevin Kaptuska, Jr         33:02.3    St. Charles East