St. Charles North Invitational - Varsity Boys

Leroy Oakes Forest Preserve - St. Charles, IL

October 1, 2011

Sunny, 50 degrees
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                 AVG. TIME  SPREAD
  1   St. Charles North        58    6    7   11   15   19   53   66    15:32.0  0:28.8
  2   Wheaton Warrenville S    77    8    9   10   21   29   55   63    15:38.8  0:39.1
  3   Prairie Ridge           114    1    5   18   22   68   73   75    15:39.9  2:10.8
  4   Waubonsie Valley        125   13   14   25   35   38   40   47    15:54.6  0:32.1
  5   Geneva                  166   12   24   31   49   50   62   64    16:02.8  0:44.9
  6   Batavia                 168   16   27   32   33   60   76   78    16:05.2  0:51.5
  7   Hersey                  176   20   23   36   45   52   79         16:06.0  0:33.7
  8   Metea Valley            201    2    4   51   67   77   91  104    16:01.7  2:13.1
  9   Marmion Academy         209   30   34   41   46   58   59   65    16:14.7  0:26.8
 10   Burlington Central      219    3   42   48   57   69   72   94    16:10.6  1:55.5
 11   Centennial              241   17   28   54   61   81   88   96    16:23.8  1:29.0
 12   Glenbard North          315   37   39   70   74   95  101  118    16:46.3  1:28.8
 13   Addison Trail           396   44   82   85   86   99  111  113    17:14.1  1:33.7
 14   Streamwood              413   26   84   98  102  103  105  122    17:26.3  2:10.8
 15   Elk Grove               429   43   80   92  106  108              17:31.2  2:10.5
 16   Benet Academy           440   71   89   90   93   97  100  116    17:25.0  0:46.3
 17   Rockford Auburn         479   56   87  109  110  117  119  121    18:13.4  3:19.3
 18   South Elgin             531   83  107  112  114  115  120  123    18:38.6  1:57.3

              TEAM
PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
   1     1  Mitch Wilkins, Sr          14:40.4    Prairie Ridge        
   2     2  Joe Stewart, Sr            14:51.4    Metea Valley         
   3     3  Clint Kliem, Sr            14:57.2    Burlington Central   
   4     4  Matt Stewart, Sr           15:00.7    Metea Valley         
   5     5  Joe Cowlin, Jr             15:12.2    Prairie Ridge        
   6     6  Declan Duggan, Sr          15:18.1    St. Charles North    
   7     7  Zachary Heuer, Sr          15:18.1    St. Charles North    
   8     8  Nolan McKenna, So          15:23.1    Wheaton Warrenville S 
   9     9  Luke Schroer, So           15:27.8    Wheaton Warrenville S 
  10    10  Quinn Farley, Sr           15:31.2    Wheaton Warrenville S 
  11    11  Spencer Gray, Jr           15:35.0    St. Charles North    
  12    12  Mike Bianchina, Jr         15:35.7    Geneva               
  13    13  Alex Foote, Sr             15:38.6    Waubonsie Valley     
  14    14  Jellybean Morrison, Jr     15:40.9    Waubonsie Valley     
  15    15  Nicholas Borger, Jr        15:41.9    St. Charles North    
  16    16  Chris Spadafora, Sr        15:42.2    Batavia              
  17    17  Blas Garcia-Canga, Sr      15:45.5    Centennial           
  18    18  Adam Procknow, Sr          15:45.7    Prairie Ridge        
  19    19  Grant Markowicz, Sr        15:46.8    St. Charles North    
  20    20  Robert Somary, Jr          15:49.2    Hersey               
  21    21  Daryle Worley, Jr          15:49.8    Wheaton Warrenville S 
  22    22  David Thompson, Sr         15:50.4    Prairie Ridge        
  23    23  Andy Philipose, So         15:51.1    Hersey               
  24    24  Nathan Wendt, Jr           15:54.1    Geneva               
  25    25  Christian Noblett, Sr      15:54.6    Waubonsie Valley     
  26    26  Jhoan Lino, Sr             15:54.7    Streamwood           
  27    27  Mike Redmond, Sr           15:57.3    Batavia              
  28    28  Aaron Miller, Jr           15:59.2    Centennial           
  29    29  Derek Andersen, Sr         16:02.2    Wheaton Warrenville S 
  30    30  Will Graft, Sr             16:03.3    Marmion Academy      
  31    31  Dan Herrera, Jr            16:04.0    Geneva               
  32    32  Trevor Hollis, Jr          16:06.3    Batavia              
  33    33  Mitch Zabka, So            16:06.7    Batavia              
  34    34  John Graft, So             16:07.7    Marmion Academy      
  35    35  Austin Carlson, Jr         16:08.6    Waubonsie Valley     
  36    36  David Rodriguez, Fr        16:09.7    Hersey               
  37    37  Tyler Dixon, Jr            16:10.0    Glenbard North       
  38    38  Eric Pembrook, Sr          16:10.6    Waubonsie Valley     
  39    39  Joseph Campagna, Fr        16:10.9    Glenbard North       
  40    40  Eric Onsager, So           16:12.1    Waubonsie Valley     
  41    41  Ethan Young, So            16:14.4    Marmion Academy      
  42    42  Mike Gulik, Sr             16:15.5    Burlington Central   
  43    43  Alex Mertes, Sr            16:15.7    Elk Grove            
  44    44  Jose Martinez, Sr          16:16.5    Addison Trail        
  45    45  Ryan Kearns, Jr            16:17.0    Hersey               
  46    46  Kevin Grahovec, So         16:18.2    Marmion Academy      
  47    47  Garrett Eicher, So         16:18.4    Waubonsie Valley     
  48    48  Dan Morgan, Jr             16:19.3    Burlington Central   
  49    49  Ryan Rasmussen, Jr         16:19.8    Geneva               
  50    50  Blaine Bartel, So          16:20.5    Geneva               
  51    51  Colin Yorke, Jr            16:21.2    Metea Valley         
  52    52  Erick DeLoera, So          16:22.8    Hersey               
  53    53  Matthew Davis, Sr          16:23.3    St. Charles North    
  54    54  Jackson Shedelbower, Sr    16:23.4    Centennial           
  55    55  Nick Ives, Sr              16:24.2    Wheaton Warrenville S 
  56    56  Aarren Minneyfield, So     16:26.7    Rockford Auburn      
  57    57  Josh Schwarting, So        16:28.3    Burlington Central   
  58    58  Rich Parilla, Sr           16:30.1    Marmion Academy      
  59    59  Tim Riordan, So            16:30.1    Marmion Academy      
  60    60  Chris Orlow, So            16:33.6    Batavia              
  61    61  Reis DeSantis, So          16:36.6    Centennial           
  62    62  Peter Archibald, Sr        16:39.0    Geneva               
  63    63  Dan Krob, Sr               16:39.9    Wheaton Warrenville S 
  64    64  Jordan Midgley, Jr         16:41.2    Geneva               
  65    65  Eric Lifka, So             16:44.6    Marmion Academy      
  66    66  Ryan McSweeney, Jr         16:47.0    St. Charles North    
  67    67  Ekant Desai, Jr            16:50.7    Metea Valley         
  68    68  Travis Lang, Sr            16:51.1    Prairie Ridge        
  69    69  Clay Musial, Fr            16:52.7    Burlington Central   
  70    70  Steve Kelm, Sr             16:53.9    Glenbard North       
  71    71  Phillip Parisi, Fr         16:54.3    Benet Academy        
  72    72  Kyle Nuebauer, Fr          16:56.7    Burlington Central   
  73    73  Drew Ferguson, Sr          16:57.7    Prairie Ridge        
  74    74  Ryan Emmanuel, So          16:57.8    Glenbard North       
  75    75  Andrew Guibord, Sr         17:03.0    Prairie Ridge        
  76    76  Brandon Phillips, Sr       17:03.5    Batavia              
  77    77  Mike Hennessy, Sr          17:04.4    Metea Valley         
  78    78  Sean Sommer, Sr            17:07.0    Batavia              
  79    79  Paul Fredrick, Jr          17:09.3    Hersey               
  80    80  Vince Greco, Sr            17:10.9    Elk Grove            
  81    81  Dominic Corso, So          17:14.5    Centennial           
  82    82  David Kielbania, Sr        17:16.3    Addison Trail        
  83    83  Rhett Buchmiller, Jr       17:19.5    South Elgin          
  84    84  Daniel Robles, Jr          17:19.6    Streamwood           
  85    85  Conor Rowley, Sr           17:23.4    Addison Trail        
  86    86  Kevin Otte, Jr             17:24.1    Addison Trail        
  87    87  Jacob Ditsch, Sr           17:24.5    Rockford Auburn      
  88    88  Justin Werth, Sr           17:26.2    Centennial           
  89    89  Brady McLaughlin, Fr       17:27.0    Benet Academy        
  90    90  Tim Barron, Sr             17:29.8    Benet Academy        
  91    91  Gabe Malca, Jr             17:31.7    Metea Valley         
  92    92  Robert Uehera, Jr          17:31.7    Elk Grove            
  93    93  Jacob Snow, Fr             17:33.2    Benet Academy        
  94    94  Mason Creal, Sr            17:37.6    Burlington Central   
  95    95  Brandon Dluzen, Sr         17:38.7    Glenbard North       
  96    96  Alec Shedelbower, Fr       17:39.1    Centennial           
  97    97  Joey Langhenry, Sr         17:40.5    Benet Academy        
  98    98  Will Troman, So            17:47.2    Streamwood           
  99    99  Joe Atria, Jr              17:50.2    Addison Trail        
 100   100  Conor Culloton, Sr         17:51.1    Benet Academy        
 101   101  Tony Dratnol, Sr           17:51.5    Glenbard North       
 102   102  Jorge Rosiles, Jr          18:04.7    Streamwood           
 103   103  Christian Jaramillo, So    18:05.4    Streamwood           
 104   104  Andrew Kolak, Jr           18:06.2    Metea Valley         
 105   105  Justis Olivarez, Jr        18:06.2    Streamwood           
 106   106  Jose Medina, Sr            18:11.4    Elk Grove            
 107   107  Juan Alcantara, Sr         18:25.5    South Elgin          
 108   108  Kenny Patel, Sr            18:26.1    Elk Grove            
 109   109  Nathaniel Westholder, So   18:42.3    Rockford Auburn      
 110   110  Brandon Seno, Jr           18:47.8    Rockford Auburn      
 111   111  Sam Rodriguez, Sr          18:56.5    Addison Trail        
 112   112  Beny Romo, Jr              18:58.4    South Elgin          
 113   113  Josh Terrill, Sr           19:05.9    Addison Trail        
 114   114  Nicholas LaMore, Jr        19:13.0    South Elgin          
 115   115  Jake Kenny, Jr             19:16.7    South Elgin          
 116   116  Ryan Wolfe, So             19:43.2    Benet Academy        
 117   117  Chris Paxton, Sr           19:46.0    Rockford Auburn      
 118   118  Grant Conners, Sr          19:50.1    Glenbard North       
 119   119  Keegan Ditsch, So          20:08.4    Rockford Auburn      
 120   120  James Hartnett, Jr         20:15.0    South Elgin          
 121   121  Mark Salstrand, Fr         20:41.3    Rockford Auburn      
 122   122  Dan Lim, Sr                20:57.4    Streamwood           
 123   123  Marcus Artwell, Sr         21:42.6    South Elgin