IHSA Class 3A Sectional Meet - Varsity Boys

Hosted by Wheaton North High School

October 29, 2011

47 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS                 AVG. TIME   SPREAD
  1   Naperville North         60    3   12   13   15   17   27   39    15:25.1   0:19.5
  2   St. Charles North        97   11   14   21   23   28   66   99    15:34.1   0:18.8
  3   Wheaton Warrenville S   104    2    6   16   35   45   54   77    15:32.3   0:45.4
  4   Wheaton North           161    8   18   38   47   50   56   67    15:44.6   0:45.3
  5   West Aurora             171    4   24   34   52   57   78  132    15:46.8   0:53.1
  6   Geneva                  189    5   20   36   42   86   88  126    15:49.1   1:17.3
  7   Batavia                 193    9   19   31   60   74   75   94    15:50.0   1:06.1
  8   Harlem                  200    1   30   46   51   72  106  119    15:50.8   1:16.8
  9   Jacobs                  221   22   37   40   59   63  100  115    15:56.4   0:36.1
 10   Benet Academy           225   10   29   48   58   80   81  123    15:56.5   1:10.2
 11   Waubonsie Valley        245   25   33   49   55   83   89  143    16:01.3   0:51.2
 12   Naperville Central      284   32   44   62   64   82   95  104    16:07.2   0:46.9
 13   Bartlett                324   26   61   71   73   93  109  118    16:15.0   0:57.9
 14   Rockford Jefferson      387    7   43   92  101  144              16:47.4   4:01.2
 15   Huntley                 398   53   65   70  103  107  142         16:31.5   0:57.7
 16   Glenbard North          452   68   69   90  108  117  128  129    16:41.7   0:55.3
 17   Hononegah               486   76   87   91  110  122  127  135    16:48.2   0:50.6
 18   Elgin                   494   84   97   98  102  113  130  140    16:48.1   0:36.5
 19   South Elgin             497   41  105  112  114  125  137  139    16:52.9   1:27.0
 20   Larkin                  500   79   85   96  116  124  131  141    16:51.0   0:51.5
 21   Dundee-Crown            619  111  120  121  133  134  136  138    17:24.8   0:40.7

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1        Joe Stewart, Sr            14:50.1    Metea Valley         
    2        Matt Stewart, Sr           15:04.6    Metea Valley         
    3     1  Nick Miller, Sr            15:05.5    Harlem               
    4     2  Luke Schroer, So           15:10.0    Wheaton Warrenville S 
    5     3  Griffin Haugen, Jr         15:13.0    Naperville North     
    6     4  Omar Gomez, Jr             15:15.4    West Aurora          
    7     5  Michael Bianchina, Jr      15:15.5    Geneva               
    8     6  Nolan Mckenna, So          15:16.0    Wheaton Warrenville S 
    9     7  Jason Reynolds, Jr         15:16.9    Rockford Jefferson   
   10     8  Aidan Askin, Sr            15:17.7    Wheaton North        
   11     9  Chris Spadafora, Sr        15:17.8    Batavia              
   12    10  Matt Rurka, Sr             15:19.8    Benet Academy        
   13    11  Zach Heuer, Sr             15:23.9    St. Charles North    
   14    12  Jake Pecorin, So           15:24.6    Naperville North     
   15    13  Dan Emrie, Sr              15:25.3    Naperville North     
   16    14  Spencer Gray, Jr           15:29.8    St. Charles North    
   17    15  Sam Ceruti, Jr             15:30.3    Naperville North     
   18    16  Quinn Farley, Sr           15:32.3    Wheaton Warrenville S 
   19    17  Jimmy Qiao, Jr             15:32.4    Naperville North     
   20    18  Sam Hoffman, Sr            15:33.1    Wheaton North        
   21    19  Trevor Hollis, Jr          15:33.9    Batavia              
   22    20  Peter Archibald, Sr        15:35.6    Geneva               
   23    21  Nick Borger, Jr            15:36.7    St. Charles North    
   24    22  William Hennessy, Sr       15:37.1    Jacobs               
   25    23  Grant Markowicz, Sr        15:37.7    St. Charles North    
   26    24  Robert Herrera, Jr         15:38.3    West Aurora          
   27    25  Julian Morrison, Jr        15:39.9    Waubonsie Valley     
   28    26  Connor Rachford, Jr        15:41.1    Bartlett             
   29    27  Nick Drendel, Sr           15:41.2    Naperville North     
   30    28  Declan Duggan, Sr          15:42.6    St. Charles North    
   31    29  Anton Vershay, Jr          15:43.0    Benet Academy        
   32    30  Chris Beaupre, Sr          15:43.2    Harlem               
   33    31  Mike Redmond, Sr           15:43.6    Batavia              
   34    32  Matt Stern, Jr             15:43.9    Naperville Central   
   35    33  Alex Foote, Sr             15:45.1    Waubonsie Valley     
   36    34  Calvin Robinson, Sr        15:46.3    West Aurora          
   37    35  Derek Andersen, Sr         15:47.5    Wheaton Warrenville S 
   38    36  Nathan Wendt, Jr           15:48.1    Geneva               
   39    37  Ryan Ross, Jr              15:48.6    Jacobs               
   40    38  Wyatt Didier, Jr           15:49.0    Wheaton North        
   41    39  Kerry Gschwendtner, Fr     15:50.8    Naperville North     
   42    40  Trevor Tschosik, Sr        15:52.6    Jacobs               
   43    41  Francisco Gonzalez, Sr     15:53.1    South Elgin          
   44    42  Dan Herrera, Jr            15:53.7    Geneva               
   45    43  Remaxy Ponchol, Sr         15:54.3    Rockford Jefferson   
   46    44  Forrest Thayer, Sr         15:55.4    Naperville Central   
   47    45  Daryle Worley, Jr          15:55.4    Wheaton Warrenville S 
   48    46  Cameron Reed, Sr           15:59.4    Harlem               
   49    47  Sammy Spivey, Sr           16:00.2    Wheaton North        
   50    48  Tom Berg, Jr               16:00.5    Benet Academy        
   51        Jon Hernandez, Sr          16:01.1    West Chicago         
   52    49  Eric Pembrook, Sr          16:02.9    Waubonsie Valley     
   53    50  Paul Steeno, Jr            16:02.9    Wheaton North        
   54    51  Luke Miller, Jr            16:03.9    Harlem               
   55    52  Nate Pealstrom, Sr         16:05.3    West Aurora          
   56        Jhoan Lino, Sr             16:06.1    Streamwood           
   57        Marcus DeLaTorre, Sr       16:06.5    West Chicago         
   58    53  Trevor Obecny, Jr          16:06.6    Huntley              
   59    54  Dan Krob, Sr               16:06.9    Wheaton Warrenville S 
   60    55  Austin Carlson, Jr         16:07.6    Waubonsie Valley     
   61    56  Alex Ryan, Jr              16:07.7    Wheaton North        
   62    57  Josh Robinson, Sr          16:08.5    West Aurora          
   63    58  Bobby Svoboda, Jr          16:09.0    Benet Academy        
   64    59  Matt Goldby, Fr            16:10.3    Jacobs               
   65    60  Mitch Zabka, So            16:10.7    Batavia              
   66    61  Dan Cotton, So             16:11.2    Bartlett             
   67    62  Christian Schafer, So      16:11.8    Naperville Central   
   68    63  Jon Godinez, So            16:13.1    Jacobs               
   69    64  Ren Rooney, Sr             16:13.9    Naperville Central   
   70    65  Sam Marcuccelli, Jr        16:14.1    Huntley              
   71        Cameron Smith, So          16:14.6    Rockford Guilford    
   72    66  Matthew Davis, Sr          16:14.9    St. Charles North    
   73    67  Joseph Emmanuel, So        16:16.0    Wheaton North        
   74    68  Tyler Dixon, Jr            16:16.7    Glenbard North       
   75    69  Joseph Campagna, Fr        16:17.9    Glenbard North       
   76    70  Ricky Lopez, Jr            16:19.9    Huntley              
   77    71  Anthony Peters, So         16:20.0    Bartlett             
   78        Roberto Campos-Saldana, Sr 16:20.0    West Chicago         
   79    72  Ricky Perkins, Jr          16:22.3    Harlem               
   80    73  Joey Salatino, Sr          16:23.7    Bartlett             
   81    74  Kevin Millen, Sr           16:23.9    Batavia              
   82        Jacob Ditsch, Sr           16:24.3    Rockford Auburn      
   83    75  Chris Koch, Jr             16:24.5    Batavia              
   84    76  Jackson Wells, Sr          16:25.9    Hononegah            
   85    77  Russell Valentin, Sr       16:27.8    Wheaton Warrenville S 
   86    78  Zach Truckenbrod, Jr       16:28.2    West Aurora          
   87    79  Dan Runzel, Sr             16:28.6    Larkin               
   88    80  Ryan Krouse, Sr            16:30.0    Benet Academy        
   89    81  Rory Johnson, Jr           16:30.1    Benet Academy        
   90    82  Kevin Burgoni, Jr          16:30.8    Naperville Central   
   91    83  Eric Onsager, So           16:31.0    Waubonsie Valley     
   92    84  Emilio Mancha, So          16:32.3    Elgin                
   93    85  Cam Powers, So             16:32.5    Larkin               
   94        Aarren Minneyfield, So     16:32.5    Rockford Auburn      
   95    86  Blaine Bartel, So          16:32.8    Geneva               
   96    87  Sam Collins, So            16:35.8    Hononegah            
   97    88  Vince Schaper, Jr          16:36.8    Geneva               
   98    89  Garrett Eicher, So         16:36.9    Waubonsie Valley     
   99    90  Ryan Emmanuel, So          16:37.2    Glenbard North       
  100    91  Jared Christiansen, Fr     16:37.6    Hononegah            
  101    92  Gerardo Castillo, So       16:37.9    Rockford Jefferson   
  102    93  Vince Zipparro, Sr         16:38.9    Bartlett             
  103    94  Chris Orlow, So            16:40.7    Batavia              
  104    95  Danny Couch, Sr            16:41.7    Naperville Central   
  105    96  Mitch Pepa, Jr             16:42.7    Larkin               
  106    97  Richard Childs, So         16:43.4    Elgin                
  107    98  Logan Jostes, Fr           16:43.7    Elgin                
  108    99  Ryan Joyce, Jr             16:43.8    St. Charles North    
  109        Lucas Werner, So           16:46.6    St. Charles East     
  110   100  Pat Nerja, Jr              16:48.7    Jacobs               
  111   101  Tim Brown, Jr              16:49.6    Rockford Jefferson   
  112   102  Fabian Salazar, Jr         16:52.3    Elgin                
  113   103  Nick Meyer, So             16:52.9    Huntley              
  114   104  Ethan Brodeur, Jr          16:54.9    Naperville Central   
  115   105  Rhett Buchmiller, Jr       16:56.3    South Elgin          
  116   106  Nathan Alms, Sr            17:03.4    Harlem               
  117   107  Jacob Augustine, Jr        17:04.2    Huntley              
  118        Kyle Hagmann, Jr           17:04.3    Rockford Guilford    
  119   108  Jake Frank, Sr             17:05.0    Glenbard North       
  120   109  Alejandro Hernandez, Jr    17:05.2    Bartlett             
  121   110  Jeremy Wittmus, Fr         17:05.4    Hononegah            
  122   111  Dillon Muscat, Sr          17:05.5    Dundee-Crown         
  123   112  Matt Stover, So            17:05.5    South Elgin          
  124        Will Muckian, Fr           17:05.9    St. Charles East     
  125   113  Tanner Bednar, Jr          17:08.8    Elgin                
  126   114  Juan Alcantara, Sr         17:09.7    South Elgin          
  127   115  Tyler Estell, Jr           17:10.3    Jacobs               
  128   116  Peter Lennard, Sr          17:11.0    Larkin               
  129   117  Steve Kelm, Sr             17:11.9    Glenbard North       
  130   118  Mike Cotton, Sr            17:12.6    Bartlett             
  131   119  Chandler Poppen, Jr        17:12.6    Harlem               
  132   120  Mario Sanchez, Sr          17:14.1    Dundee-Crown         
  133   121  Todd Noreen, Fr            17:14.4    Dundee-Crown         
  134   122  Josh Harp, Jr              17:16.4    Hononegah            
  135   123  John Stoppelmen, So        17:18.6    Benet Academy        
  136   124  Everett Teetor, Jr         17:20.1    Larkin               
  137   125  Matt McClure, So           17:20.1    South Elgin          
  138   126  Ryan Rasmussen, Jr         17:22.9    Geneva               
  139   127  Dylan Houde, Fr            17:23.6    Hononegah            
  140   128  Joshua Bird, Jr            17:27.3    Glenbard North       
  141   129  Brandon Dluzen, Sr         17:31.0    Glenbard North       
  142   130  Chris Porras, Jr           17:34.0    Elgin                
  143   131  Ernesto Garcia, Sr         17:35.7    Larkin               
  144   132  Vontrel Hawkins, Sr        17:38.2    West Aurora          
  145        Max Rowland, So            17:41.4    St. Charles East     
  146   133  Trevor Vogler, Jr          17:43.9    Dundee-Crown         
  147        Christo Alexander, Fr      17:45.6    Rockford Guilford    
  148   134  Tommy Halverson, Jr        17:46.1    Dundee-Crown         
  149   135  Jake Harp, Sr              17:54.8    Hononegah            
  150   136  Eric Martin, Sr            17:58.4    Dundee-Crown         
  151   137  Jimmy Hegarty, So          18:10.4    South Elgin          
  152   138  Max Grzelak, Fr            18:13.5    Dundee-Crown         
  153   139  Jack Zaley, So             18:27.5    South Elgin          
  154   140  Charlie Wiltgen, Jr        18:29.9    Elgin                
  155   141  Jason Bauer, Jr            18:30.7    Larkin               
  156   142  Kyle Ward, So              18:54.1    Huntley              
  157   143  Christian Noblett, Sr      19:14.9    Waubonsie Valley     
  158   144  Bryan Hernandez, Sr        19:18.1    Rockford Jefferson