IHSA Class 3A Sectional Meet - Varsity Girls

Hosted by Wheaton North High School

October 29, 2011

47 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS       PLACES OF FINISHERS             AVG. TIME   SPREAD
  1   Naperville North         73    6    7   11   24   25   33   47      17:49.7   0:32.3
  2   Wheaton Warrenville S    80    5   16   17   19   23   31   36      17:48.2   0:24.0
  3   St. Charles East         81    3    4   15   20   39   56   78      17:53.7   1:07.1
  4   St. Charles North       173    2   13   51   52   55   59   76      18:28.9   1:31.1
  5   Benet Academy           186   18   26   30   37   75   83   99      18:28.4   1:33.7
  6   Naperville Central      201    1   35   53   54   58   66   67      18:33.0   2:07.8
  7   Geneva                  230   27   28   46   64   65   71   86      18:47.0   1:00.5
  8   Metea Valley            234   10   41   44   45   94  100  106      18:46.2   2:10.3
  9   Batavia                 236    8   21   40   82   85   90   96      18:41.4   1:58.1
 10   West Aurora             269    9   29   50   89   92   97   98      18:54.5   2:09.8
 11   Jacobs                  276   22   42   43   68  101  113  121      18:57.4   2:00.2
 12   Huntley                 281   32   57   61   62   69   80   93      19:03.5   0:46.4
 13   Wheaton North           321   34   63   72   73   79   81   95      19:11.2   0:56.0
 14   Streamwood              390   38   74   84   87  107  117  126      19:31.1   1:38.2
 15   Harlem                  397   12   49  103  115  118  119  122      19:33.1   2:49.4
 16   Bartlett                421   48   60   91  102  120  131           19:41.6   1:37.6
 17   Hononegah               453   14   88  112  116  123  124  130      19:48.0   2:51.9
 18   Glenbard North          514   70   77  108  125  134  137  138      20:21.7   2:38.0
 19   Dundee-Crown            581  104  105  110  129  133  135  136      20:38.9   1:44.8
 20   Rockford Auburn         637  111  127  128  132  139  140  143      21:22.6   2:21.3
 21   Rockford Guilford       650  109  114  141  142  144  145  146      22:12.6   3:36.7

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Amanda Fox, Sr             16:57.9    Naperville Central   
    2     2  Sydney Stuenkel, Sr        17:33.4    St. Charles North    
    3     3  Torree Scull, Fr           17:33.9    St. Charles East     
    4     4  Mallory Abel, Sr           17:34.8    St. Charles East     
    5     5  McKenna Kiple, Jr          17:35.9    Wheaton Warrenville S 
    6     6  Maria McDaniel, So         17:37.4    Naperville North     
    7        Ashley Bruner, Jr          17:38.3    Waubonsie Valley     
    8     7  Elly DeTurris, Fr          17:38.6    Naperville North     
    9     8  Lexi Slome, Fr             17:40.1    Batavia              
   10     9  Rachel Cavender, Jr        17:40.1    West Aurora          
   11    10  Kendall Cast, So           17:41.8    Metea Valley         
   12    11  Kimber Meyer, Jr           17:42.7    Naperville North     
   13    12  Leah Raffety, Sr           17:43.4    Harlem               
   14    13  Ashley England, So         17:44.4    St. Charles North    
   15    14  Courtney Clayton, Jr       17:44.4    Hononegah            
   16    15  Sarah Hill, Jr             17:44.7    St. Charles East     
   17    16  Kayla Kightlinger, Jr      17:46.3    Wheaton Warrenville S 
   18    17  Hope Schmelzle, Jr         17:47.4    Wheaton Warrenville S 
   19    18  Audrey Blazek, Jr          17:47.5    Benet Academy        
   20    19  Lauren Mordini, Sr         17:51.4    Wheaton Warrenville S 
   21    20  Jess Evans, Jr             17:53.9    St. Charles East     
   22    21  Rachael Spalding, Jr       17:54.4    Batavia              
   23    22  Lauren VanVlierbergen, Fr  17:58.7    Jacobs               
   24    23  Katie Popejoy, Fr          17:59.9    Wheaton Warrenville S 
   25    24  Rachel Weathered, Sr       18:00.3    Naperville North     
   26    25  Britney Weizeorick, Sr     18:09.7    Naperville North     
   27    26  Alexis Mayfield, Fr        18:13.7    Benet Academy        
   28    27  Brook Nusser, Fr           18:14.2    Geneva               
   29    28  Kathryn Adelman, So        18:19.7    Geneva               
   30    29  Miranda Gollwitzer, Fr     18:22.7    West Aurora          
   31    30  Rachel Mann, So            18:23.0    Benet Academy        
   32    31  Amy Yong, Sr               18:30.3    Wheaton Warrenville S 
   33    32  Kelley Meehleib, Fr        18:31.2    Huntley              
   34    33  Emma Shannon, Sr           18:31.4    Naperville North     
   35        Jordan Tuin, Sr            18:32.3    South Elgin         
   36    34  Anne Denz, Jr              18:34.0    Wheaton North        
   37    35  Nicole Latronica, Jr       18:35.4    Naperville Central   
   38    36  Hana Lobsinger, Sr         18:35.9    Wheaton Warrenville S 
   39    37  Nini Marchese, Sr          18:36.7    Benet Academy        
   40    38  Amanda Patterson, Sr       18:38.7    Streamwood           
   41    39  Kristin Sheehan, Sr        18:41.0    St. Charles East     
   42    40  Alicia Grant, Fr           18:41.3    Batavia              
   43    41  Kathleen Adolf, Jr         18:42.9    Metea Valley         
   44    42  Sam Baran, Jr              18:45.5    Jacobs               
   45    43  Kayla Giuliano, So         18:46.4    Jacobs               
   46    44  Analise Carmona, So        18:46.9    Metea Valley         
   47    45  Lauren Lindholm, Sr        18:47.5    Metea Valley         
   48    46  Kylie Monahan, Fr          18:52.3    Geneva               
   49    47  Alex Moxon, So             18:52.7    Naperville North     
   50    48  Taylor Crawford, Sr        18:56.4    Bartlett             
   51    49  Moriah Palmer, Jr          18:57.2    Harlem               
   52    50  Nicky Bartell, Jr          18:57.6    West Aurora          
   53    51  Natalia Gawlik, So         19:00.9    St. Charles North    
   54    52  Kelly Manski, Jr           19:01.5    St. Charles North    
   55    53  Catherine Finedore, Sr     19:02.4    Naperville Central   
   56    54  Kailey Mikulec, Sr         19:03.6    Naperville Central   
   57    55  Kaylee Wessel, So          19:04.4    St. Charles North    
   58    56  Maddie Westerhoff, Jr      19:04.4    St. Charles East     
   59    57  Emily Kahl, Sr             19:05.7    Huntley              
   60    58  Ruta Raulickis, So         19:05.7    Naperville Central   
   61    59  Megan Young, Jr            19:06.3    St. Charles North    
   62    60  Nicole Watkins, Jr         19:08.0    Bartlett             
   63    61  McKenna Moffett, So        19:11.5    Huntley              
   64    62  Sara Scarbro, Sr           19:11.8    Huntley              
   65        Lauren Newmyer, Jr         19:13.1    Waubonsie Valley     
   66    63  Katie Blume, So            19:13.6    Wheaton North        
   67    64  Marin Leone, Fr            19:14.4    Geneva               
   68    65  Kristi Shogren, Sr         19:14.6    Geneva               
   69    66  Allie Ciha, So             19:16.6    Naperville Central   
   70    67  Gianna Gorzak, Fr          19:17.0    Naperville Central   
   71    68  Courtney Eubanks, Fr       19:17.4    Jacobs               
   72    69  Delaney Loprieno, So       19:17.6    Huntley              
   73    70  Kailey James, Jr           19:17.8    Glenbard North       
   74    71  Mackenzie Williams, Jr     19:17.8    Geneva               
   75    72  Jacky Rowe, Sr             19:17.9    Wheaton North        
   76    73  Lindsay Johnson, So        19:20.4    Wheaton North        
   77    74  Samantha Harding, Fr       19:21.1    Streamwood           
   78    75  Sara Logemann, Sr          19:21.2    Benet Academy        
   79    76  Ania Gawlik, Sr            19:24.9    St. Charles North    
   80        Kristina Chapman, Jr       19:25.2    Waubonsie Valley     
   81    77  Jematia Chepyator, Jr      19:27.4    Glenbard North       
   82    78  Lizzie Deutsch, Jr         19:28.2    St. Charles East     
   83    79  Laura Gann, Sr             19:30.0    Wheaton North        
   84    80  Amy Kahl, Sr               19:30.9    Huntley              
   85    81  Alison Farnsworth, So      19:32.0    Wheaton North        
   86    82  Jenny Muehlbauer, Fr       19:32.9    Batavia              
   87    83  Kate Zimmermann, So        19:35.4    Benet Academy        
   88        Syndia Delgado, Jr         19:37.8    Rockford Jefferson   
   89    84  Gabby Juarez, Fr           19:37.9    Streamwood           
   90    85  Jessica Roach, So          19:38.2    Batavia              
   91    86  Courtney Reynolds, Fr      19:40.8    Geneva               
   92    87  Jeneatte Kirshenbaum, Sr   19:41.1    Streamwood           
   93    88  Natalie Prescott, Jr       19:41.2    Hononegah            
   94        Kelsey Sayner, Sr          19:41.2    West Chicago         
   95    89  Jazmin Zepeda, Sr          19:42.4    West Aurora          
   96    90  Lia Kruse, So              19:42.7    Batavia              
   97    91  Megan Neilson, Jr          19:49.3    Bartlett             
   98    92  Rachelle Buhrke, Sr        19:49.9    West Aurora          
   99    93  Beth Parks, So             19:51.3    Huntley              
  100    94  Rachael Harris, So         19:52.0    Metea Valley         
  101    95  Kate Shikany, So           19:52.6    Wheaton North        
  102    96  Amanda Rempert, Fr         19:53.2    Batavia              
  103    97  Claire Loran, Jr           19:53.6    West Aurora          
  104        Abby Kenny, Jr             19:54.0    South Elgin          
  105    98  Alejandra Rios, Jr         19:54.3    West Aurora          
  106    99  Elaine Cleary, Jr          19:56.8    Benet Academy        
  107   100  Amanda Levin, Sr           19:57.5    Metea Valley         
  108   101  Elizabeth Berry, So        19:58.8    Jacobs               
  109   102  Sarah Kasiurak, Sr         20:00.1    Bartlett             
  110   103  Miranda Milne, Sr          20:00.7    Harlem               
  111   104  Jade Franz, Jr             20:01.3    Dundee-Crown         
  112   105  ReBecca Libricz, Sr        20:03.5    Dundee-Crown         
  113   106  Rachel Dorencz, Jr         20:13.0    Metea Valley         
  114   107  Jess Kirshenbaum, Sr       20:16.9    Streamwood           
  115   108  Alisha Urban, Jr           20:18.3    Glenbard North       
  116   109  Ellie Anderson, Sr         20:18.8    Rockford Guilford    
  117        Casey Schoenborn, Jr       20:22.9    South Elgin          
  118   110  Natalie Himmel, Jr         20:24.5    Dundee-Crown         
  119   111  Hannah Mesa, Sr            20:24.7    Rockford Auburn      
  120        Elizabeth Sapoznik, Jr     20:26.1    Waubonsie Valley     
  121   112  Tracy Van, Jr              20:26.2    Hononegah            
  122   113  Amanda Pasetes, Fr         20:29.9    Jacobs               
  123   114  Emily Vanderwaal, So       20:30.4    Rockford Guilford    
  124   115  Arin Whitmore, Sr          20:31.5    Harlem               
  125   116  Sarah Simonsen, Sr         20:31.8    Hononegah            
  126   117  Crystal Prusek, Jr         20:32.3    Streamwood           
  127   118  Kenzie Barlow, So          20:32.8    Harlem               
  128   119  Grace Perian, Jr           20:33.6    Harlem               
  129   120  Stephanie Kasiurak, Sr     20:34.0    Bartlett             
  130   121  Hannah Pankau, So          20:35.3    Jacobs               
  131   122  Stephanie Huwe, Sr         20:35.7    Harlem               
  132   123  Katie Juhlin, Jr           20:36.3    Hononegah            
  133   124  Carson Sedivy, Sr          20:45.8    Hononegah            
  134   125  Simone Carr, So            20:49.3    Glenbard North       
  135   126  Alyssa Patterson, Sr       20:52.5    Streamwood           
  136   127  Stephanie Comstock, Sr     20:57.7    Rockford Auburn      
  137   128  Janelle Ferguson, Fr       20:59.2    Rockford Auburn      
  138   129  Kirsten Berlet, Jr         20:59.5    Dundee-Crown         
  139   130  Claire Warren, Sr          20:59.8    Hononegah            
  140        Taylor Warrick, So         21:06.3    South Elgin         
  141        Kelci Hogue, Sr            21:13.3    Larkin               
  142   131  Cortney Kingsmill, Sr      21:14.6    Bartlett             
  143        Karina Romo, Sr            21:16.3    South Elgin          
  144        Crystal Nava, Jr           21:41.0    Larkin               
  145   132  Megan Polnow, So           21:45.5    Rockford Auburn      
  146   133  Allison Beck, Sr           21:46.0    Dundee-Crown         
  147   134  Jennifer Duffy, Jr         21:55.7    Glenbard North       
  148   135  Carolyn Schneider, Jr      21:58.5    Dundee-Crown         
  149   136  Liilian Ondera, Fr         22:04.1    Dundee-Crown         
  150   137  Ariana Hammersmith, So     22:17.5    Glenbard North       
  151   138  Jacklyn Dziewior, Fr       22:27.7    Glenbard North       
  152        Amanda Lane, Sr            22:34.9    Larkin               
  153   139  Kailey Hundt, Sr           22:46.0    Rockford Auburn      
  154   140  Alison Bradley, Sr         22:55.5    Rockford Auburn      
  155   141  Siena Peterson, Jr         23:04.1    Rockford Guilford    
  156   142  Kitzia Picon, Sr           23:14.0    Rockford Guilford    
  157        Emma Dwyer, Fr             23:34.1    Larkin               
  158   143  Stephanie George, Sr       23:42.6    Rockford Auburn      
  159   144  Audrey Gilfillan, Jr       23:55.5    Rockford Guilford    
  160   145  Sadie Pierce-Mulligan, So  25:08.1    Rockford Guilford    
  161   146  Veronica Crichton-Hill, So 26:36.7    Rockford Guilford