Elgin City Classic - Freshmen / Sophomore Boys

Hosted by Elgin High School

August 28, 2012

75 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1   Batavia                  36    1    2    7   12   14   19   28  11:37.0  0:39.8
  2   St. Charles East         55    6   10   11   13   15   18   20  11:48.9  0:21.3
  3   St. Charles North        59    3    4    9   21   22   25   31  11:49.2  0:43.0
  4   Dundee-Crown            117   17   23   24   26   27   32   42  12:13.3  0:21.1
  5   Glenbard North          165    8   16   40   47   54   55   56  12:50.7  2:24.0
 6*   Bartlett                193   29   30   37   45   52   60   66  12:58.9  1:37.3
 7*   Elgin                   193    5   33   44   50   61            13:14.5  3:15.7
 8*   East Aurora             211   35   38   39   48   51   53   62  13:13.1  1:12.2
 9*   South Elgin             211   34   36   41   43   57   59   65  13:09.8  1:39.4
 10   Larkin                  302   46   49   68   69   70   71   72  15:03.1  2:48.7
 11   Streamwood              325   58   63   64   67   73            15:44.2  4:44.2

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  David Morrison, So         11:16.0    Batavia              
    2     2  Patrick Redmond, So        11:18.7    Batavia              
    3     3  Hayden Joyce, So           11:28.4    St. Charles North    
    4     4  Steve Lewandowski, So      11:30.4    St. Charles North    
    5     5  Logan Jostes, So           11:31.0    Elgin                
    6     6  Nick Hauptmann, So         11:35.2    St. Charles East     
    7     7  Brendan Kilgallen, So      11:42.5    Batavia              
    8     8  Chris Marshall, So         11:44.2    Glenbard North       
    9     9  Max Markowicz, So          11:45.7    St. Charles North    
   10    10  Mark Sciurba, Fr           11:48.2    St. Charles East     
   11    11  Mike Gerkan, Fr            11:51.9    St. Charles East     
   12    12  Jimmy Roach, Fr            11:52.1    Batavia              
   13    13  Mason Holsford, Fr         11:52.9    St. Charles East     
   14    14  Mike Gaik, So              11:55.7    Batavia              
   15    15  Jack Rzepecki, Fr          11:56.5    St. Charles East     
   16    16  Kevin Panuska, So          11:58.4    Glenbard North       
   17    17  David Yonamine, Fr         11:59.5    Dundee-Crown         
   18    18  Dan Corry, So              11:59.9    St. Charles East     
   19    19  Shea Bastian, Fr           12:04.2    Batavia              
   20    20  Ben Van Acker, Fr          12:05.2    St. Charles East     
   21    21  Tyler Cabrera, Fr          12:10.2    St. Charles North    
   22    22  Zach Smith, Fr             12:11.3    St. Charles North    
   23    23  Max Grzelak, So            12:11.3    Dundee-Crown         
   24    24  Alex Clark, So             12:16.7    Dundee-Crown         
   25    25  Tyler Stokes, Fr           12:17.5    St. Charles North    
   26    26  Isaac Duarte, Fr           12:18.2    Dundee-Crown         
   27        Alec Kuhlman, So           12:18.5    St. Charles East     
   28    27  Josh Wizgird, Fr           12:20.6    Dundee-Crown         
   29    28  Bennett Bernardoni, So     12:22.4    Batavia              
   30    29  Eric Hutchison, Fr         12:24.0    Bartlett             
   31    30  Justin Isla, Fr            12:25.1    Bartlett             
   32    31  Justin Delgado, So         12:29.1    St. Charles North    
   33        Blake Vankerhoff, So       12:35.3    St. Charles East     
   34        Carter Stibgen, Fr         12:37.5    St. Charles North    
   35        Spencer Kurth, Fr          12:38.0    Batavia              
   36    32  Whalen Good, So            12:43.3    Dundee-Crown         
   37    33  Chad Billings, Fr          12:43.9    Elgin                
   38    34  Jairus Bush, Fr            12:44.4    South Elgin          
   39        Jacob Downing, So          12:44.8    Batavia              
   40    35  Jose Alvarado, Fr          12:45.7    East Aurora          
   41        Danny Obernesser, So       12:46.0    St. Charles North    
   42        Nathan Mrenna, So          12:46.1    Batavia              
   43        Kyle Decker, So            12:46.9    St. Charles East     
   44    36  Aidan McKeever, Fr         12:47.3    South Elgin          
   45        Joe Komlanc, So            12:48.9    St. Charles East     
   46        Eric Small, So             12:49.0    St. Charles East     
   47    37  Zach Tobin, Fr             12:49.8    Bartlett             
   48    38  Ruben Nino, Fr             12:50.2    East Aurora          
   49        Alex Thomas, Fr            12:50.5    St. Charles East     
   50    39  Eliut Gonzalez, Fr         12:51.4    East Aurora          
   51    40  Zack Prochaska, So         12:52.4    Glenbard North       
   52        Joey Rangel, Fr            12:52.7    St. Charles North    
   53    41  Jaime Reynoso, Fr          12:53.7    South Elgin          
   54    42  Dylan Lanners, Fr          12:54.4    Dundee-Crown         
   55        Taran Cumbow, Fr           12:55.7    Batavia              
   56        Adam Diorio, So            12:56.9    St. Charles East     
   57        Josh Caliguire, So         12:58.0    Dundee-Crown         
   58    43  Max Keough, So             13:00.0    South Elgin          
   59        Sam Parreno, So            13:02.5    Dundee-Crown         
   60        Alec Manthei, So           13:03.1    St. Charles East     
   61        Michael Cervantes, So      13:03.5    Batavia              
   62        Jacob Carlson, So          13:08.2    St. Charles North    
   63        Mike Kammes, So            13:12.3    Batavia              
   64        Paul Belingon, So          13:12.4    St. Charles East     
   65        Tommy Pemrick, Fr          13:13.0    St. Charles East     
   66    44  Brandon Copeland, Fr       13:14.1    Elgin                
   67    45  Lucas Isla, Fr             13:14.4    Bartlett             
   68        Andrew Klair, Fr           13:14.7    St. Charles North    
   69        Alec Bucholc, So           13:14.9    Dundee-Crown         
   70        Drew Pearce, Fr            13:16.1    St. Charles East     
   71        Evan Allen, Fr             13:19.2    St. Charles East     
   72        Kalvin Kozar, So           13:21.0    Batavia              
   73        Andrew Vogler, Fr          13:21.8    Dundee-Crown         
   74    46  Leo Solis, So              13:25.9    Larkin               
   75        James Eisen, So            13:26.4    St. Edwards Catholic 
   76    47  Kyle Zermuehlen, Fr        13:30.4    Glenbard North       
   77        James Minter, Fr           13:34.6    Dundee-Crown         
   78        Luke Lorenzini, So         13:38.1    St. Charles East     
   79    48  Diego Gutierrez, So        13:40.6    East Aurora          
   80        Alex Bishop, So            13:41.3    St. Charles North    
   81        Julian Bethke, So          13:41.7    Dundee-Crown         
   82        Dean Brisebois, Fr         13:43.3    Dundee-Crown         
   83        Christopher Maiello, Fr    13:44.1    St. Charles North    
   84        Liam Strohrchein, Fr       13:47.3    St. Charles East     
   85        Ryder Stout, Fr            13:54.2    St. Charles East     
   86    49  Peerce Williams, So        13:56.6    Larkin               
   87    50  Niraj Patel, So            13:57.0    Elgin                
   88    51  Gilberto Leon, So          13:57.8    East Aurora          
   89    52  Matt Brown, Fr             14:01.2    Bartlett             
   90    53  Luis Gutierrez, Fr         14:05.1    East Aurora          
   91    54  Kevin Push, Fr             14:08.1    Glenbard North       
   92        Jeremy Kangas, Fr          14:08.6    St. Charles East     
   93    55  Colbe Yates, Fr            14:08.7    Glenbard North       
   94    56  Thomas Savegnago, Fr       14:09.6    Glenbard North       
   95        Evan Patel, Fr             14:13.5    St. Charles East     
   96        Blake Burklow, So          14:13.6    Dundee-Crown         
   97        Tyler Cozzi, Fr            14:15.1    St. Charles East     
   98        Jackson Rosencrans, Fr     14:22.3    St. Charles East     
   99    57  Chris Jo, So               14:23.8    South Elgin          
  100        Tyler Tomich, Fr           14:24.3    St. Charles North    
  101        Nathan Engler, Fr          14:24.5    Glenbard North       
  102    58  Joseph Morris, Fr          14:25.4    Streamwood           
  103    59  Kenneth Echevarria, Fr     14:28.9    South Elgin          
  104        Nick Miller, Fr            14:32.1    Dundee-Crown         
  105    60  Jason Smith, Fr            14:33.6    Bartlett             
  106    61  Sydney Liwanag, So         14:46.6    Elgin                
  107    62  Alan Molina, Fr            14:51.0    East Aurora          
  108    63  Kevin Molter, So           14:51.5    Streamwood           
  109        Shovik Patel, So           14:52.8    Glenbard North       
  110        William Heideman, So       14:56.9    Glenbard North       
  111        Tony Ochoa, So             14:57.1    East Aurora          
  112    64  Robert Douglas, Fr         14:59.1    Streamwood           
  113    65  Jonathan Gottschalk, So    14:59.9    South Elgin          
  114    66  Jake Jennes, Fr            15:06.6    Bartlett             
  115        Kristian Keller, So        15:07.1    South Elgin          
  116        Matt Edmier, Fr            15:08.0    Bartlett             
  117        Chris Malek, Fr            15:10.7    Bartlett             
  118        Evan Ferrari, Fr           15:12.9    South Elgin          
  119    67  Steven Benitez, So         15:15.2    Streamwood           
  120        Jason Schlicher, Fr        15:17.1    Batavia              
  121        Derek Lindahl, So          15:17.7    St. Edwards Catholic 
  122        Joshua Murray, Fr          15:17.7    South Elgin          
  123        Adam Boehm, Fr             15:18.1    St. Charles North    
  124        Arturo Arzate, Fr          15:22.2    East Aurora          
  125        Christian Martinez, Fr     15:28.9    East Aurora          
  126        Alejandro Ramos, So        15:35.5    East Aurora          
  127    68  Zach Fifer-Moroetes, Fr    15:36.7    Larkin               
  128        Jake Girmscheid, So        15:38.3    Batavia              
  129        Trevor Krumsee, Fr         15:40.2    Dundee-Crown         
  130    69  Jonathan Panzer, Fr        16:01.8    Larkin               
  131        Brett Husar, Fr            16:03.5    St. Charles North    
  132        Larry Kellett, Fr          16:04.2    East Aurora          
  133    70  Chris Hovey, Fr            16:14.6    Larkin               
  134        Max Arnold, Fr             16:14.8    South Elgin          
  135        Nikhil Patel, So           16:23.2    South Elgin          
  136        Zachary Reedy, So          16:40.2    St. Edwards Catholic 
  137        Zachary Kocher, So         16:41.3    South Elgin          
  138    71  Sam Murguia, Fr            16:47.4    Larkin               
  139    72  Andrew Hubbs, Fr           17:07.8    Larkin               
  140        Brendan McGlinn, Fr        17:22.3    St. Charles North    
  141        Antonio Hernandez, So      17:52.0    East Aurora          
  142        Michael Mikhail, Fr        17:52.9    South Elgin          
  143        Mark Vezina, Fr            18:39.9    St. Charles North    
  144        Jerrick Dictado, Fr        18:42.7    South Elgin          
  145    73  Josmar Reyes, So           19:09.6    Streamwood           
  146        David Motarjeme, Fr        22:39.4    Bartlett