IHSA Class 3A St. Charles East Sectional - Boys

Leroy Oakes Forest Preserve - St. Charles, IL

October 27, 2012

45 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                          POINTS       PLACES OF FINISHERS            AVG. TIME    SPREAD
  1   Naperville (North)                80    1   15   18   22   24   45   68     15:22.0    0:23.1
  2   St. Charles (North)              111    2   16   23   31   39   79  103     15:28.8    0:31.2
  3   Wheaton (W. Warrenville South)   155    6    8   26   44   71   93   99     15:33.6    0:47.8
  4   Naperville (Central)             166   14   21   29   40   62   89  117     15:36.7    0:33.5
  5   Wheaton (North)                  174    4   33   36   49   52   57          15:38.7    0:37.0
  6   Geneva                           189    3   25   46   55   60   81   88     15:39.8    0:41.8
  7   Bartlett                         190    7   20   47   50   66   98  118     15:39.3    0:43.0
  8   Huntley                          205   11   30   41   51   72   97  132     15:42.3    0:45.3
  9   Rockford (Jefferson)             252    9   42   58   59   84  131  145     15:47.9    0:53.6
 10   Aurora (West Aurora)             256   12   13   63   82   86  113  126     15:48.0    0:51.1
 11   Batavia                          257    5   27   64   76   85   95  109     15:48.2    0:56.3
 12   DeKalb                           258   10   35   38   74  101  121  124     15:51.0    1:13.0
 13   Algonquin (Jacobs)               262   34   37   56   65   70   80   87     15:50.6    0:19.8
 14   Aurora (Waubonsie Valley)        265   17   19   61   77   91  110  119     15:50.3    0:55.7
 15   Lisle (Benet Academy)            296   28   32   67   75   94  120  142     15:55.6    0:50.0
 16   St. Charles (East)               366   43   54   83   90   96  104  108     16:06.5    0:41.5
 17   Rockton (Hononegah)              460   53   78  102  112  115  129  130     16:25.7    1:00.3
 18   Machesney Park (Harlem)          497   48  100  107  114  128  141  143     16:36.6    1:29.6
 19   Carol Stream (Glenbard North)    499   69   73  105  125  127  134  140     16:38.2    1:16.3
 20   Elgin (Larkin)                   578   92  106  122  123  135  136  137     16:56.7    1:18.0
 21   Rockford (Guilford)              637  111  116  133  138  139  144          17:24.2    1:13.6

        TEAM
 PLACE SCORE   FINISHER                  TIME      TEAM         
    1     1  Jimmy Qiao, Sr             15:05.5    Naperville (North)   
    2     2  Spencer Gray, Sr           15:12.5    St. Charles (North)  
    3     3  Michael Bianchina, Sr      15:13.8    Geneva               
    4     4  Alex Ryan, Sr              15:14.0    Wheaton (North)      
    5     5  Trevor Hollis, Sr          15:14.2    Batavia              
    6     6  Nolan McKenna, Jr          15:15.0    Wheaton (W. Warrenville South) 
    7     7  Connor Rachford, Sr        15:15.1    Bartlett             
    8     8  Kyle Cepeda, So            15:15.3    Wheaton (W. Warrenville South)
    9     9  Jason Reynolds, Sr         15:16.5    Rockford (Jefferson) 
   10    10  Marc Dubrick, Sr           15:17.1    DeKalb               
   11    11  Keagan Smith, Fr           15:19.1    Huntley              
   12    12  Omar Gomez, Sr             15:20.4    Aurora (West Aurora) 
   13    13  Robert Herrera, Sr         15:22.2    Aurora (West Aurora) 
   14    14  Ryan Auld, Jr              15:22.8    Naperville (Central) 
   15    15  Jake Pecorin, Jr           15:23.2    Naperville (North)   
   16    16  Nathan Klair, Jr           15:23.5    St. Charles (North)  
   17    17  Austin Carlson, Sr         15:24.3    Aurora (Waubonsie Valley) 
   18    18  Ryan Hanselman, Jr         15:24.6    Naperville (North)   
   19    19  Julian Morrison, Sr        15:25.1    Aurora (Waubonsie Valley) 
   20    20  Anthony Peters, Jr         15:26.6    Bartlett             
   21    21  Matt Stern, Sr             15:26.9    Naperville (Central) 
   22    22  Griffin Haugen, Sr         15:28.0    Naperville (North)   
   23    23  Nick Borger, Sr            15:28.1    St. Charles (North)  
   24    24  Kerry Gshwendtner, So      15:28.6    Naperville (North)   
   25    25  Dan Herrera, Sr            15:28.7    Geneva               
   26    26  David Dillon, Jr           15:28.8    Wheaton (W. Warrenville South)
   27    27  Mitch Zabka, Jr            15:32.7    Batavia              
   28    28  Anton Vershay, Sr          15:32.7    Lisle (Benet Academy) 
   29    29  Ethan Brodeur, Sr          15:33.6    Naperville (Central) 
   30    30  Seth Conroy, Fr            15:34.7    Huntley              
   31    31  Ryan McSweeney, Sr         15:36.4    St. Charles (North)  
   32    32  Bobby Svoboda, Sr          15:37.9    Lisle (Benet Academy) 
   33    33  Wyatt Didier, Sr           15:39.5    Wheaton (North)      
   34    34  Matt Johnson, Jr           15:39.9    Algonquin (Jacobs)   
   35    35  Isaac Hietanen, Jr         15:40.1    DeKalb               
   36    36  Josh Doty, Sr              15:40.6    Wheaton (North)      
   37    37  Zach Johnson, Jr           15:41.6    Algonquin (Jacobs)   
   38    38  Colin Martin, Sr           15:42.4    DeKalb               
   39    39  Ryan Joyce, Sr             15:43.6    St. Charles (North)  
   40    40  Christian Schafer, Jr      15:43.9    Naperville (Central) 
   41    41  Sam Marcuccelli, Sr        15:44.0    Huntley              
   42    42  Aarren Minneyfield, Jr     15:44.3    Rockford (Jefferson) 
   43    43  Max Rowland, Jr            15:45.0    St. Charles (East)   
   44    44  Daryle Worley, Sr          15:46.5    Wheaton (W. Warrenville South)
   45    45  Sam Ceruti, Sr             15:47.5    Naperville (North)   
   46    46  Nathan Wendt, Sr           15:47.6    Geneva               
   47    47  Alex Peters, Jr            15:47.6    Bartlett             
   48    48  Luke Miller, Sr            15:47.9    Machesney Park (Harlem) 
   49    49  Zach Ewoldt, Sr            15:48.3    Wheaton (North)      
   50    50  Dan Cotton, Jr             15:49.3    Bartlett             
   51    51  Trevor Obecny, Sr          15:49.5    Huntley              
   52    52  Paul Steeno, Sr            15:50.9    Wheaton (North)      
   53    53  Jared Christiansen, So     15:51.5    Rockton (Hononegah)  
   54    54  Lucas Werner, Jr           15:52.1    St. Charles (East)   
   55    55  Jordan Midgley, Sr         15:53.5    Geneva               
   56    56  Ryan Ross, Sr              15:54.0    Algonquin (Jacobs)   
   57    57  Wes Noyes, Jr              15:54.1    Wheaton (North)      
   58    58  Gerardo Castillo, Jr       15:54.2    Rockford (Jefferson) 
   59    59  Mike Rodriguez, Jr         15:54.4    Rockford (Jefferson) 
   60    60  Ryan Rasmussen, Sr         15:55.5    Geneva               
   61    61  Griffin Eicher, Jr         15:55.8    Aurora (Waubonsie Valley) 
   62    62  Scott Hicks, So            15:56.3    Naperville (Central) 
   63    63  Connor McCue, Fr           15:56.6    Aurora (West Aurora) 
   64    64  Chris Orlow, Jr            15:57.4    Batavia              
   65    65  Sebastian Baran, So        15:57.6    Algonquin (Jacobs)   
   66    66  Brandon Smith, Sr          15:58.1    Bartlett             
   67    67  Tom Berg, Sr               15:58.4    Lisle (Benet Academy) 
   68    68  Tyler Woodward, Sr         15:58.7    Naperville (North)   
   69    69  Tyler Dixon, Sr            15:59.3    Carol Stream (Glenbard North) 
   70    70  Matt Goldby, So            15:59.7    Algonquin (Jacobs)   
   71        Daniel Robles, Sr          16:01.7    Streamwood           
   72    71  David Santana, Jr          16:02.7    Wheaton (W. Warrenville South)
   73    72  Ricardo Lopez, Sr          16:04.4    Huntley              
   74    73  Joey Campagna, So          16:04.7    Carol Stream (Glenbard North) 
   75    74  Patrick Martin, Sr         16:05.6    DeKalb               
   76    75  Brady McLaughlin, So       16:06.2    Lisle (Benet Academy) 
   77    76  David Morrison, So         16:06.3    Batavia              
   78    77  Jon Vollrath, So           16:06.4    Aurora (Waubonsie Valley) 
   79    78  Sam Collins, Jr            16:07.0    Rockton (Hononegah)  
   80    79  Kevin Davis, Jr            16:07.2    St. Charles (North)  
   81        Felipe Nino, So            16:07.3    Aurora (East)        
   82    80  Pat Nerja, Sr              16:07.9    Algonquin (Jacobs)   
   83    81  Blaine Bartel, Jr          16:09.0    Geneva               
   84    82  Joe Chavez, Jr             16:09.7    Aurora (West Aurora) 
   85    83  Will Muckian, So           16:10.0    St. Charles (East)   
   86    84  Tim Brown, Sr              16:10.1    Rockford (Jefferson) 
   87    85  Ricky Downs, Jr            16:10.5    Batavia              
   88    86  Alan Martinez, Sr          16:11.4    Aurora (West Aurora) 
   89        Eric Anderson, Sr          16:11.8    Aurora (Marmion Academy) 
   90        Cristian Martinez, Sr      16:12.3    Elgin (H.S.)         
   91    87  Tyler Estell, Sr           16:12.5    Algonquin (Jacobs)   
   92    88  Dan Dudman, Jr             16:14.7    Geneva               
   93    89  Masic Chen, Jr             16:15.3    Naperville (Central) 
   94    90  Nathan Iwanski, Sr         16:19.1    St. Charles (East)   
   95        Logan Jostes, So           16:19.6    Elgin (H.S.)         
   96    91  Garrett Eicher, Jr         16:20.0    Aurora (Waubonsie Valley) 
   97        Liam O'Dea, Sr             16:21.0    Aurora (Marmion Academy) 
   98    92  Alex O'Claire, Jr          16:21.6    Elgin (Larkin)       
   99    93  Peter Kania, Jr            16:22.6    Wheaton (W. Warrenville South)
  100    94  Rory Johnson, Sr           16:22.7    Lisle (Benet Academy) 
  101    95  Jorden Berendt, Jr         16:24.0    Batavia              
  102    96  Mike Meyer, Jr             16:26.5    St. Charles (East)   
  103    97  Bryton Thompson, Sr        16:27.5    Huntley              
  104    98  Mitch Sullivan, Sr         16:27.5    Bartlett             
  105    99  Andrew Martz, Sr           16:28.7    Wheaton (W. Warrenville South)
  106   100  Austin Wallschlaeger, So   16:29.2    Machesney Park (Harlem) 
  107        Kevin Grahovec, Jr         16:29.7    Aurora (Marmion Academy) 
  108   101  Tyler Greenwood, Sr        16:30.0    DeKalb               
  109        Eric Lifka, Jr             16:30.4    Aurora (Marmion Academy) 
  110   102  Dylan Houde, So            16:31.0    Rockton (Hononegah)  
  111        Matt Stover, Jr            16:31.2    South Elgin          
  112   103  Keane O'Kelley, Sr         16:31.9    St. Charles (North)  
  113   104  Mark Sciurba, Fr           16:34.5    St. Charles (East)   
  114   105  Ryan Emmanuel, Jr          16:36.4    Carol Stream (Glenbard North) 
  115   106  Cameron Powers, Jr         16:37.5    Elgin (Larkin)       
  116   107  Ricky Perkins, Sr          16:39.5    Machesney Park (Harlem) 
  117   108  Adam Phillips, Sr          16:39.7    St. Charles (East)   
  118   109  Ryan Wieties, So           16:39.7    Batavia              
  119   110  Patrick Wolak, Fr          16:40.3    Aurora (Waubonsie Valley) 
  120   111  Christo Alexander, So      16:42.5    Rockford (Guilford)  
  121   112  Winston Provost, Jr        16:47.0    Rockton (Hononegah)  
  122   113  Deonta Motley, Sr          16:47.5    Aurora (West Aurora) 
  123        Matt McClure, Jr           16:48.7    South Elgin          
  124   114  Chandler Poppen, Sr        16:48.9    Machesney Park (Harlem) 
  125   115  Jeremy Wittmus, So         16:51.8    Rockton (Hononegah)  
  126   116  Kyle Hagmann, Sr           16:52.6    Rockford (Guilford)  
  127   117  Tim Gianopoulos, Jr        16:53.3    Naperville (Central) 
  128   118  Matt Gray, Jr              16:55.2    Bartlett             
  129   119  Ben Cotter, Jr             16:55.5    Aurora (Waubonsie Valley) 
  130   120  Matt Kowalczyk, Fr         17:00.0    Lisle (Benet Academy) 
  131   121  T.J. Neidel, Sr            17:00.9    DeKalb               
  132   122  Jeremy Bauer, Sr           17:02.4    Elgin (Larkin)       
  133   123  Mitch Pepa, Sr             17:02.4    Elgin (Larkin)       
  134   124  Troy Harness, Sr           17:08.1    DeKalb               
  135   125  Chris Marshall, So         17:14.9    Carol Stream (Glenbard North) 
  136   126  Zach Truckenbrod, Sr       17:15.2    Aurora (West Aurora) 
  137   127  Dennis Jenkins, Jr         17:15.5    Carol Stream (Glenbard North) 
  138        Henrik Wunn, Jr            17:16.4    Rockford (Auburn)    
  139   128  Seth Wescom, So            17:17.4    Machesney Park (Harlem) 
  140   129  Josh Harp, Sr              17:18.2    Rockton (Hononegah)  
  141   130  Michael Rosplock, Sr       17:18.4    Rockton (Hononegah)  
  142   131  Stephan Jimenez, Sr        17:30.1    Rockford (Jefferson) 
  143   132  Kyle Ward, Jr              17:36.3    Huntley              
  144   133  Hunter Saporiti, Jr        17:36.7    Rockford (Guilford)  
  145   134  Isaac Medina, Jr           17:37.8    Carol Stream (Glenbard North) 
  146   135  Jason Bauer, Sr            17:39.6    Elgin (Larkin)       
  147   136  Ernesto Garcia, Sr         17:43.1    Elgin (Larkin)       
  148   137  Jose Mendoza, Sr           17:48.7    Elgin (Larkin)       
  149        Nathaniel Westholder, Jr   17:49.4    Rockford (Auburn)    
  150   138  Jon Kuchinski, Fr          17:53.3    Rockford (Guilford)  
  151   139  Arron Buck, Sr             17:56.1    Rockford (Guilford)  
  152   140  Kevin Panuska, So          17:56.2    Carol Stream (Glenbard North) 
  153   141  Adem Talic, Sr             18:05.4    Machesney Park (Harlem) 
  154   142  Phillip Parisi, So         18:19.4    Lisle (Benet Academy) 
  155        Brandon Seno, Sr           18:21.3    Rockford (Auburn)    
  156   143  Grant Hume, Fr             18:23.7    Machesney Park (Harlem) 
  157   144  Giovanni Ramos, Fr         18:29.0    Rockford (Guilford)  
  158        Sebastian Giakas, Jr       19:23.3    Rockford (Auburn)  
  159   145  Ismael Gomez, Jr           19:23.6    Rockford (Jefferson) 
  160        Keegan Ditsch, Jr          20:11.0    Rockford (Auburn)