IHSA Class 3A St. Charles East Sectional - Girls

Leroy Oakes Forest Preserve - St. Charles, IL

October 27, 2012

42 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                          POINTS       PLACES OF FINISHERS            AVG. TIME    SPREAD
  1   Naperville (North)                39    3    4    6    7   19   27   36     17:29.6    0:36.0
  2   Wheaton (W. Warrenville South)   115    8    9   16   30   52   67   73     18:01.6    1:18.5
  3   Geneva                           122   17   18   25   28   34   40   56     18:04.5    0:45.3
  4   Naperville (Central)             145   20   26   29   32   38   43   59     18:14.9    0:45.3
  5   St. Charles (North)              176   10   24   44   45   53   61   76     18:23.9    1:14.6
  6   St. Charles (East)               189   13   35   39   48   54   62   63     18:31.1    1:12.9
  7   Algonquin (Jacobs)               193    2   12   57   58   64   87   90     18:23.9    2:13.1
  8   Lisle (Benet Academy)            199   11   31   33   42   82  117          18:30.4    1:46.2
  9   Batavia                          207   14   21   46   60   66   94  104     18:33.8    1:29.3
 10   DeKalb                           296    1   37   72   88   98  106  118     18:52.8    3:03.7
 11   West Chicago (H.S.)              300   22   49   71   75   83   99  102     18:59.0    1:28.3
 12   Wheaton (North)                  320   47   50   69   70   84   92   93     19:07.9    0:42.6
 13   Aurora (Metea Valley)            325    5   74   78   79   89   91   95     19:02.0    2:05.4
 14   Machesney Park (Harlem)          356   23   65   80   81  107  111  114     19:16.8    2:18.0
 15   Rockton (Hononegah)              415   15   86   97  105  112  126  128     19:37.1    2:52.3
 16   Streamwood                       446   68   77   85  103  113  115  122     19:48.3    1:23.0
 17   Huntley                          478   41   96  100  120  121  127  134     20:06.0    2:25.1
 18   Bartlett                         491   55  101  109  110  116  119  133     20:08.2    1:45.7
 19   Rockford (Auburn)                554   51  123  124  125  131  142  144     21:19.2    3:44.8
 20   Elgin (Larkin)                   648  108  132  135  136  137  139  140     22:26.1    2:49.7
 21   Rockford (Jefferson)             681  129  130  138  141  143  145  146     23:26.8    2:23.9

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Kelsey Schrader, Jr        16:57.5    DeKalb               
    2     2  Lauren Van Vlierbergen, So 16:58.9    Algonquin (Jacobs)   
    3     3  Elly DeTurris, So          17:11.9    Naperville (North)   
    4     4  Maria McDaniel, Jr         17:20.0    Naperville (North)   
    5     5  Kendall Cast, Jr           17:27.3    Aurora (Metea Valley) 
    6     6  Judy Pendergast, Fr        17:33.5    Naperville (North)   
    7     7  Kate Shannon, Fr           17:34.9    Naperville (North)   
    8     8  McKenna Kiple, Sr          17:35.6    Wheaton (W. Warrenville South)
    9     9  Hope Schmelzle, Sr         17:35.9    Wheaton (W. Warrenville South)
   10    10  Ashley England, Jr         17:39.8    St. Charles (North)  
   11    11  Audrey Blazek, Sr          17:40.7    Lisle (Benet Academy) 
   12    12  Sam Baran, Sr              17:40.7    Algonquin (Jacobs)   
   13    13  Torree Scull, So           17:42.9    St. Charles (East)   
   14    14  Dakota Roman, Fr           17:44.6    Batavia              
   15    15  Courtney Clayton, Sr       17:44.9    Rockton (Hononegah)  
   16    16  Erin Herrmann, Sr          17:45.5    Wheaton (W. Warrenville South)
   17    17  McKenzie Altmayer, Fr      17:45.6    Geneva               
   18    18  Brooke Nusser, So          17:47.4    Geneva               
   19    19  Kimber Meyer, Sr           17:47.9    Naperville (North)   
   20    20  Katie Hoffman, So          17:52.1    Naperville (Central) 
   21    21  Lexi Slome, So             17:58.9    Batavia              
   22    22  Lindsey Sayner, Jr         17:59.0    West Chicago (H.S.)  
   23    23  Moriah Palmer, Sr          18:00.5    Machesney Park (Harlem) 
   24    24  Nina Olshever, Fr          18:01.2    St. Charles (North)  
   25    25  Sydney Geils, Jr           18:04.4    Geneva               
   26    26  Rachel Hoffman, So         18:07.2    Naperville (Central) 
   27    27  Jenny Smith, So            18:08.9    Naperville (North)   
   28    28  Kathryn Adelman, Jr        18:14.3    Geneva               
   29    29  Emily White, Jr            18:14.7    Naperville (Central) 
   30    30  Helen Majer, Sr            18:17.0    Wheaton (W. Warrenville South)
   31    31  Elli Chalkey, So           18:18.6    Lisle (Benet Academy) 
   32    32  Ruta Raulickis, Jr         18:23.0    Naperville (Central) 
   33    33  Clare McCabe, Fr           18:25.2    Lisle (Benet Academy) 
   34        Ashley Bruner, Sr          18:28.9    Aurora (Waubonsie Valley) 
   35    34  Marin Leone, So            18:30.9    Geneva               
   36    35  Sarah Hill, Sr             18:31.6    St. Charles (East)   
   37        Claire Loran, Sr           18:32.1    Aurora (West Aurora) 
   38    36  Alex Moxon, Jr             18:33.6    Naperville (North)   
   39    37  Danielle Dlabal, Sr        18:35.0    DeKalb               
   40    38  Ellie Marcet, Fr           18:37.4    Naperville (Central) 
   41    39  Corrin Adams, Jr           18:37.6    St. Charles (East)   
   42    40  Emma McSpadden, Fr         18:37.8    Geneva               
   43    41  Kate Mitchell, Fr          18:39.1    Huntley              
   44    42  Rachel Mann, Jr            18:40.7    Lisle (Benet Academy) 
   45    43  Isabel Lopez, So           18:40.7    Naperville (Central) 
   46    44  Kaylee Wessel, Jr          18:42.0    St. Charles (North)  
   47    45  Shelby Artman, Fr          18:42.1    St. Charles (North)  
   48    46  Gracie Ball, Sr            18:44.8    Batavia              
   49    47  Kate Shikany, Jr           18:46.2    Wheaton (North)      
   50    48  Sam Perez, Sr              18:47.8    St. Charles (East)   
   51    49  Mae Elizabeth Gimre, So    18:49.3    West Chicago (H.S.)  
   52    50  Lindsay Johnson, Jr        18:51.0    Wheaton (North)      
   53    51  Janelle Ferguson, So       18:51.8    Rockford (Auburn)    
   54    52  Kayla Kightlinger, Sr      18:54.1    Wheaton (W. Warrenville South)
   55    53  Nicole Lopez, Sr           18:54.4    St. Charles (North)  
   56    54  Maddie Westerhoff, Sr      18:55.7    St. Charles (East)   
   57    55  Nicole Watkins, Sr         18:58.0    Bartlett             
   58    56  Mackenzie Williams, Sr     18:59.3    Geneva               
   59    57  Alex Lorenz, Fr            19:03.8    Algonquin (Jacobs)   
   60    58  Tori Tamburrino, Sr        19:04.1    Algonquin (Jacobs)   
   61    59  Allie Ciha, Jr             19:06.7    Naperville (Central) 
   62    60  Jenny Muehlbauer, So       19:06.9    Batavia              
   63    61  Elle Murata, Sr            19:08.3    St. Charles (North)  
   64    62  Lizze Deutsch, Sr          19:09.6    St. Charles (East)   
   65    63  Krista Fitzmaurice, Jr     19:11.1    St. Charles (East)   
   66    64  Courtney Eubanks, So       19:11.9    Algonquin (Jacobs)   
   67    65  Kiley Golden, Fr           19:12.1    Machesney Park (Harlem) 
   68    66  Alicia Grant, So           19:13.8    Batavia              
   69    67  Stephanie Gorski, Fr       19:15.3    Wheaton (W. Warrenville South)
   70    68  Samantha Harding, So       19:15.9    Streamwood           
   71    69  Jill Humecke, Fr           19:16.7    Wheaton (North)      
   72    70  Anne Denz, Sr              19:16.9    Wheaton (North)      
   73    71  Julia Caithamer, Sr        19:17.1    West Chicago (H.S.)  
   74    72  Sara Schafer, Jr           19:18.1    DeKalb               
   75    73  Kendall Laveen, Fr         19:20.1    Wheaton (W. Warrenville South)
   76    74  Rachel Dorencz, Sr         19:21.6    Aurora (Metea Valley) 
   77    75  Diana Beltran, Jr          19:22.2    West Chicago (H.S.)  
   78    76  Fabiola Ortiz, Sr          19:22.3    St. Charles (North)  
   79    77  Cassidy Wingerd, So        19:24.0    Streamwood           
   80    78  Taylor Majher, Jr          19:24.0    Aurora (Metea Valley) 
   81    79  Analise Carmona, Jr        19:24.2    Aurora (Metea Valley) 
   82    80  Allison Hartman, Jr        19:26.1    Machesney Park (Harlem) 
   83    81  Kenzie Barlow, Jr          19:26.6    Machesney Park (Harlem) 
   84    82  Emma Sliwinski, Jr         19:26.8    Lisle (Benet Academy) 
   85    83  Ana Flores, So             19:27.3    West Chicago (H.S.)  
   86    84  Mikayla Hartel, Sr         19:28.8    Wheaton (North)      
   87    85  Adelaide Kelly, So         19:29.3    Streamwood           
   88    86  Natalie Prescott, Sr       19:29.7    Rockton (Hononegah)  
   89        Miranda Gollwitzer, So     19:30.2    Aurora (West Aurora) 
   90    87  Kayla Giuliano, Jr         19:31.5    Algonquin (Jacobs)   
   91    88  Christin Bothe, Sr         19:32.2    DeKalb               
   92    89  Amy Hennessy, Jr           19:32.6    Aurora (Metea Valley) 
   93    90  Tiffany Johnson, Jr        19:34.6    Algonquin (Jacobs)   
   94    91  Emily Blair, So            19:34.9    Aurora (Metea Valley) 
   95    92  Alison Farnsworth, Jr      19:36.0    Wheaton (North)      
   96    93  Sarah Santizo, Jr          19:39.5    Wheaton (North)      
   97    94  Lia Kruse, Jr              19:39.6    Batavia              
   98    95  Rachael Harris, Jr         19:39.6    Aurora (Metea Valley) 
   99    96  Kelly Meehleib, So         19:40.5    Huntley              
  100        Simone Carr, Jr            19:53.1    Carol Stream (Glenbard North) 
  101        Jematia Chepyator, Sr      19:55.6    Carol Stream (Glenbard North) 
  102    97  Tracy Van, Sr              19:57.0    Rockton (Hononegah)  
  103        Alisha Urban, Sr           19:57.7    Carol Stream (Glenbard North) 
  104    98  Monica York, Jr            20:01.1    DeKalb               
  105    99  Michelle Franch, So        20:03.8    West Chicago (H.S.)  
  106   100  Jerissa Chan, Fr           20:06.7    Huntley              
  107   101  Heather Vance, So          20:07.8    Bartlett             
  108   102  Gena Rodriguez, Jr         20:12.3    West Chicago (H.S.)  
  109   103  Gabby Juarez, So           20:13.5    Streamwood           
  110   104  Kristin Ullberg, Sr        20:15.3    Batavia              
  111        Kristina Chapman, Sr       20:15.9    Aurora (Waubonsie Valley) 
  112   105  Becky DalSanto, Sr         20:16.6    Rockton (Hononegah)  
  113   106  Kayla Federici, Jr         20:16.6    DeKalb               
  114   107  Brianna Barnes, Sr         20:18.5    Machesney Park (Harlem) 
  115   108  Crystal Nava, Sr           20:20.2    Elgin (Larkin)       
  116   109  Megan Seidl, Sr            20:22.3    Bartlett             
  117        Taylor Warrick, Jr         20:23.6    South Elgin          
  118        Samantha Czuprinski, Fr    20:24.6    South Elgin          
  119        Siena Peterson, Sr         20:26.1    Rockford (Guilford)  
  120   110  Gabrielle Murdoch, Fr      20:28.9    Bartlett             
  121        Emily Vanderwaal, Jr       20:30.2    Rockford (Guilford)  
  122   111  Morgan Hume, Jr            20:36.4    Machesney Park (Harlem) 
  123   112  Olivia Pina, So            20:37.1    Rockton (Hononegah)  
  124   113  Lisa Patel, Jr             20:38.8    Streamwood           
  125   114  Rachel Huwe, Fr            20:42.0    Machesney Park (Harlem) 
  126   115  Nicole Witt, Jr            20:43.2    Streamwood           
  127   116  Emily Dowden, So           20:43.7    Bartlett             
  128   117  Elise Stout, Fr            20:49.9    Lisle (Benet Academy) 
  129   118  Tessa Gridley, Fr          20:54.3    DeKalb               
  130   119  Kelly Zilinsky, Sr         20:59.0    Bartlett             
  131   120  Jenni Carlson, Jr          20:59.6    Huntley              
  132   121  Savannah Henn, Jr          21:04.1    Huntley              
  133   122  Berenice Cabral, So        21:08.6    Streamwood           
  134   123  Phoebe Cooper, Fr          21:42.0    Rockford (Auburn)    
  135   124  Megan Polnow, Sr           21:42.7    Rockford (Auburn)    
  136   125  Lisa Trowbridge, So        21:43.3    Rockford (Auburn)    
  137   126  Kati Juhlin, Sr            21:56.6    Rockton (Hononegah)  
  138   127  Sarah Gargano, Jr          21:57.0    Huntley              
  139   128  Sarah Willett, Sr          22:06.0    Rockton (Hononegah)  
  140   129  Evangeline Ndacayisaba, Jr 22:28.9    Rockford (Jefferson) 
  141   130  Amy Trostel, Sr            22:32.4    Rockford (Jefferson) 
  142   131  Sarah Valentine, Jr        22:36.5    Rockford (Auburn)    
  143   132  Sarah Fischer, Jr          22:37.4    Elgin (Larkin)       
  144   133  Yumi Ota, So               22:39.3    Bartlett             
  145   134  Haley Seaman, Sr           22:41.5    Huntley              
  146   135  Elizabeth Alvarado, So     22:54.4    Elgin (Larkin)       
  147   136  Jocelyn Salinas, Jr        23:08.3    Elgin (Larkin)       
  148   137  Jennifer Miller, Jr        23:09.9    Elgin (Larkin)       
  149   138  Evelia Flores, Sr          23:11.7    Rockford (Jefferson) 
  150   139  Cynthia Pries, Jr          23:21.3    Elgin (Larkin)       
  151   140  Janet Guadarrama, Fr       23:34.0    Elgin (Larkin)       
  152   141  Megan Massey, Fr           24:08.5    Rockford (Jefferson) 
  153   142  Emma Veitch, So            24:25.1    Rockford (Auburn)    
  154   143  Alicia Rodriguez, Fr       24:52.7    Rockford (Jefferson) 
  155   144  Madison Turner, Fr         25:51.1    Rockford (Auburn)    
  156   145  Kara Walter, Fr            26:49.9    Rockford (Jefferson) 
  157   146  Emily Pete, Jr             30:04.7    Rockford (Jefferson)