Leavey Invitational - Freshmen/Sophomore Boys

Hosted by St. Charles East H.S.

September 1, 2012

72 degrees, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS       PLACES OF FINISHERS          AVG. TIME SPREAD
  1   Wheaton North           101    3   10   25   30   33   49   50  16:41.3  1:00.8
  2   Marmion Academy         108    8    9   14   37   40   46   60  16:45.2  0:47.6
  3   Waubonsie Valley        133    1    6   19   28   79   83   84  16:50.7  2:26.4
  4   St. Charles North       135    4   16   23   36   56   62   66  16:52.3  1:30.1
  5   Batavia                 146    5   13   27   48   53   64   72  16:55.1  1:18.9
  6   Jacobs                  156    2   15   38   47   54   55   61  16:56.5  1:31.5
  7   Glenbard South          163   17   21   29   44   52   92   98  17:04.1  0:44.1
  8*  Benet Academy           166   18   20   41   42   45   63   71  17:04.8  0:35.6
  9*  Geneva                  166   12   26   32   39   57   69   74  17:03.8  1:05.1
 10   St. Charles East        171   22   24   31   43   51   59   77  17:05.9  0:33.8
 11   Downers Grove North     284   11   35   70   81   87   91   95  17:47.3  2:18.5
 12   Moline                  308    7   67   73   76   85   86   90  17:48.1  2:18.3
 13   Oswego                  360   34   75   78   80   93   94   97  18:16.8  2:29.2
 14   Bartlett                361   58   65   68   82   88   89   96  18:10.3  1:10.1

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Jon Vollrath, So           15:53.4    Waubonsie Valley     
    2     2  Sebastian Baran, So        15:58.3    Jacobs               
    3     3  Kilty Askin, So            16:04.0    Wheaton North        
    4     4  Steve Lewandowski, So      16:05.1    St. Charles North    
    5     5  David Morrison, So         16:10.2    Batavia              
    6     6  Patrick Wolak, Fr          16:13.2    Waubonsie Valley     
    7     7  Koffivi Vonor, So          16:18.2    Moline               
    8     8  John Young, Fr             16:23.6    Marmion Academy      
    9     9  Brady Bobbitt, So          16:23.8    Marmion Academy      
   10    10  Bradley Dowell, So         16:26.1    Wheaton North        
   11    11  Joe Carter, So             16:31.7    Downers Grove North  
   12    12  Andrew Niedbala, So        16:33.6    Geneva               
   13    13  Patrick Redmond, So        16:35.6    Batavia              
   14    14  Paul Bancroft, So          16:39.3    Marmion Academy      
   15    15  Michael Blanding, So       16:40.6    Jacobs               
   16    16  Max Markowicz, So          16:41.1    St. Charles North    
   17    17  Ibrahame Jawad, So         16:43.9    Glenbard South       
   18    18  Sean Kirwan, So            16:44.9    Benet Academy        
   19    19  Amrish Selvam, Fr          16:49.7    Waubonsie Valley     
   20    20  Matt Kowalczyk, Fr         16:50.2    Benet Academy        
   21    21  Colin Meade, So            16:51.6    Glenbard South       
   22    22  Nick Hauptmann, So         16:52.5    St. Charles East     
   23    23  Hayden Joyce, So           16:52.6    St. Charles North    
   24    24  Ben Van Acker, Fr          16:53.2    St. Charles East     
   25    25  Alex Frank, Fr             16:53.4    Wheaton North        
   26    26  Steve Creger, Fr           16:54.1    Geneva               
   27    27  Brendan Kilgallen, So      16:56.6    Batavia              
   28    28  Reilly Devine, Fr          16:57.3    Waubonsie Valley     
   29    29  Jon O'Rourke, Fr           16:58.1    Glenbard South       
   30    30  Danny Steeno, So           16:58.3    Wheaton North        
   31    31  Mike Gerkan, Fr            17:00.7    St. Charles East     
   32    32  Justin Poythress, So       17:01.9    Geneva               
   33    33  Alex Perez, So             17:04.8    Wheaton North        
   34    34  Chris Pagan, So            17:05.2    Oswego               
   35    35  Zac Christensen, So        17:07.5    Downers Grove North  
   36    36  Tyler Stokes, Fr           17:07.7    St. Charles North    
   37    37  Andrew Burroughs, Fr       17:08.1    Marmion Academy      
   38    38  Caleb Knottnerus, So       17:10.3    Jacobs               
   39    39  Andrew Krieger, So         17:10.5    Geneva               
   40    40  Andrew Kasper, So          17:11.2    Marmion Academy      
   41    41  Kevin Flavin, So           17:13.2    Benet Academy        
   42    42  Sean Harnik, So            17:15.5    Benet Academy        
   43    43  Jack Rzepecki, Fr          17:17.1    St. Charles East     
   44    44  Andrew Sunberg, Fr         17:18.9    Glenbard South       
   45    45  Zach Kowalczyk, Fr         17:20.5    Benet Academy        
   46    46  Colten Renier, So          17:21.8    Marmion Academy      
   47    47  Kyle Eubanks, So           17:23.5    Jacobs               
   48    48  Mike Gaik, So              17:24.1    Batavia              
   49    49  Will Thomas, So            17:24.5    Wheaton North        
   50    50  Ryan Kocher, Fr            17:25.8    Wheaton North        
   51    51  Dan Corry, So              17:26.3    St. Charles East     
   52    52  Dan Self, Fr               17:27.9    Glenbard South       
   53    53  Jimmy Roach, Fr            17:29.0    Batavia              
   54    54  Austin Albrecht, Fr        17:29.7    Jacobs               
   55    55  David Atkinson, So         17:34.1    Jacobs               
   56    56  Zach Smith, Fr             17:35.2    St. Charles North    
   57    57  Corey Shaughnessy, Fr      17:38.7    Geneva               
   58    58  David Johnson, So          17:40.1    Bartlett             
   59    59  Mark Sciurba, Fr           17:40.7    St. Charles East     
   60    60  Dan Heineman, Fr           17:43.6    Marmion Academy      
   61    61  Kyle Ross, Fr              17:46.1    Jacobs               
   62        Dylan Rogers, Fr           17:49.3    Jacobs               
   63    62  Justin Delgado, So         17:50.4    St. Charles North    
   64    63  Kelly Crombie, Fr          17:54.1    Benet Academy        
   65    64  Bennett Bernardoni, So     17:54.1    Batavia              
   66        Ethan Peterson, So         17:54.7    Wheaton North        
   67        Ian Holman, Fr             17:54.9    Wheaton North        
   68    65  Eric Hutchison, Fr         17:55.2    Bartlett             
   69    66  Tyler Cabrera, Fr          17:55.6    St. Charles North    
   70    67  Jake Nord, So              17:55.9    Moline               
   71    68  Justin Isla, Fr            17:56.1    Bartlett             
   72    69  Jake Kaufman, So           17:56.6    Geneva               
   73    70  David DelValle, So         17:57.3    Downers Grove North  
   74    71  William O'Meara, So        17:59.1    Benet Academy        
   75    72  Shea Bastian, Fr           17:59.6    Batavia              
   76        Danny Bailey, Fr           17:59.9    Wheaton North        
   77    73  Timothy Knobloch, Fr       18:03.3    Moline               
   78        Danny Obernesser, So       18:03.3    St. Charles North    
   79    74  Andy Peruba, So            18:04.0    Geneva               
   80        Ben Hamsho, Fr             18:05.6    Wheaton North        
   81    75  Matt Taves, So             18:06.0    Oswego               
   82        Jimmy Powers, Fr           18:06.7    Marmion Academy      
   83    76  Conor Sapp, Fr             18:06.7    Moline               
   84        Will Taylor, Fr            18:07.4    Jacobs               
   85    77  Alec Kuhlman, So           18:07.9    St. Charles East     
   86        Matthew Beckerman, Fr      18:08.4    Wheaton North        
   87    78  Jackson Simon, Fr          18:10.6    Oswego               
   88        Connor Weddle, So          18:10.9    Geneva               
   89        Mason Holsford, Fr         18:11.0    St. Charles East     
   90        Max Evans, So              18:16.3    Benet Academy        
   91        Ben Michel, Fr             18:18.9    Marmion Academy      
   92    79  Jacob Liss, Fr             18:19.8    Waubonsie Valley     
   93        Ethan Altmayer, So         18:20.2    Geneva               
   94        Joe Dutton, So             18:20.8    Marmion Academy      
   95        Kyle Decker, So            18:22.1    St. Charles East     
   96        Christian Surtz, Fr        18:25.5    Marmion Academy      
   97        Blake Vankerhoff, So       18:26.9    St. Charles East     
   98    80  Eric D'Argo, Fr            18:27.6    Oswego               
   99        Erik Dierks, So            18:28.9    Geneva               
  100        Alex Hart, So              18:29.0    Benet Academy        
  101        Jack Tuttle, So            18:29.7    Benet Academy        
  102    81  Dillon Murphy, So          18:29.9    Downers Grove North  
  103    82  Will McConville, So        18:30.0    Bartlett             
  104        Brian Beck, So             18:32.2    Geneva               
  105    83  Austin Bruner, So          18:33.2    Waubonsie Valley     
  106        Matt Contreras, So         18:34.4    Wheaton North        
  107    84  Michael Julius, So         18:35.3    Waubonsie Valley     
  108        Justin Boschelli, So       18:36.4    Geneva               
  109    85  Andrew Levesque, So        18:36.5    Moline               
  110        Jake Tracey, Fr            18:39.5    Geneva               
  111        Jake Groeber, So           18:41.4    Waubonsie Valley     
  112    86  Bryce Poston, Fr           18:41.8    Moline               
  113        Eric Small, So             18:42.0    St. Charles East     
  114        Ryan Almer, Fr             18:42.1    Wheaton North        
  115        Jacob Downing, So          18:42.5    Batavia              
  116        Justin Caton, Fr           18:43.8    Waubonsie Valley     
  117        Josh Barlas, So            18:44.0    Waubonsie Valley     
  118        John Speckels, So          18:49.2    Benet Academy        
  119        Joe Komlanc, So            18:50.1    St. Charles East     
  120    87  Ryan Cantlin, Fr           18:50.2    Downers Grove North  
  121    88  Zach Tobin, Fr             18:50.2    Bartlett             
  122        Nathan Mrenna, So          18:51.2    Batavia              
  123        Taran Cumbow, Fr           18:51.5    Batavia              
  124        Richie Jarnell, So         18:51.9    Marmion Academy      
  125        Joey Armonda, Fr           18:52.2    Benet Academy        
  126    89  Lucas Isla, Fr             18:52.5    Bartlett             
  127    90  Aric Fowler, Fr            18:54.4    Moline               
  128        Andrew Olp, Fr             18:54.6    Benet Academy        
  129        Jacob Carlson, So          18:54.7    St. Charles North    
  130        Brandon Hantz, So          18:54.9    Moline               
  131        Cole Schwarz, Fr           18:56.4    Jacobs               
  132        Joey Rangel, Fr            18:56.8    St. Charles North    
  133        Devin Davis, So            18:58.3    St. Charles North    
  134        Michael Cervantes, So      18:59.0    Batavia              
  135        Mike Kammes, So            18:59.8    Batavia              
  136        Ciaran Young, So           19:02.4    Wheaton North        
  137        Evan Allen, Fr             19:02.7    St. Charles East     
  138        Matt O'Connor, Fr          19:02.8    Benet Academy        
  139        Henry Walter, So           19:03.4    Wheaton North        
  140        Evan Schwarz, Fr           19:04.4    Jacobs               
  141    91  Joe Pitelka, So            19:05.3    Downers Grove North  
  142        Paul Belingon, So          19:06.2    St. Charles East     
  143        Sean O'Connell, So         19:06.4    Benet Academy        
  144        Jeff Klouda, So            19:06.8    Benet Academy        
  145        Patrick Barron, Fr         19:06.9    Benet Academy        
  146    92  Ibrahim Ahmed, Fr          19:07.0    Glenbard South       
  147        Adam Diorio, So            19:07.1    St. Charles East     
  148        Drew Pearce, Fr            19:10.0    St. Charles East     
  149        Henry Thompson, So         19:12.8    Benet Academy        
  150        Jackson Elliott, Fr        19:14.8    Wheaton North        
  151        Christian Gaytan, Fr       19:16.0    Benet Academy        
  152        Joey Calabrese, Fr         19:17.1    St. Charles East     
  153        Jake Cornish, So           19:17.9    Marmion Academy      
  154        Tommy Pemrick, Fr          19:20.0    St. Charles East     
  155        Liam Strohrchein, Fr       19:20.8    St. Charles East     
  156        Kevin Butler, So           19:21.8    Benet Academy        
  157        Krastan Dimitrov, Fr       19:22.3    Wheaton North        
  158        Sergei Kelly, Fr           19:25.6    Wheaton North        
  159        Daniel Harris, Fr          19:27.8    Geneva               
  160        Andrew Klair, Fr           19:28.5    St. Charles North    
  161        Josh Morgan, So            19:29.8    Geneva               
  162        Tyler Tomich, Fr           19:30.0    St. Charles North    
  163        Christopher Maiello, Fr    19:30.3    St. Charles North    
  164        Justin Mann, So            19:33.6    St. Charles East     
  165    93  Grant Tuidor, So           19:34.4    Oswego               
  166    94  Logan Torres, Fr           19:34.6    Oswego               
  167        Jonah Sangorska, Fr        19:34.6    Wheaton North        
  168    95  Connor Daugherty, Fr       19:34.7    Downers Grove North  
  169        Michael Anderson, Fr       19:36.1    Geneva               
  170        David Claus, Fr            19:37.5    Wheaton North        
  171        J P. Berg, Fr              19:40.1    Jacobs               
  172        Mark Anderson, Fr          19:40.9    Geneva               
  173        William Grossman, So       19:46.3    Jacobs               
  174        Kevin Loiselle, Fr         19:48.3    Marmion Academy      
  175        Peter Saucedo, So          19:48.8    Marmion Academy      
  176    96  Matt Brown, Fr             19:48.9    Bartlett             
  177        Alex Bishop, So            19:49.6    St. Charles North    
  178        Joey Johnson, So           19:49.9    Waubonsie Valley     
  179        James Hennessy, Fr         19:51.0    Jacobs               
  180        Chris Roberts, So          19:56.3    St. Charles East     
  181        Colin Brown, Fr            19:58.7    Moline               
  182        Josh Doyle, Fr             20:00.8    Geneva               
  183        Brian Proctor, So          20:00.9    Downers Grove North  
  184    97  Nathan DeVos, Fr           20:01.8    Oswego               
  185        Kyle Koener, Fr            20:07.8    Wheaton North        
  186        Billy Welsh, So            20:08.2    Benet Academy        
  187        Jared Reichardt, Fr        20:09.4    Oswego               
  188        Mike McGrath, So           20:09.5    Bartlett             
  189        Luke Lorenzini, So         20:09.9    St. Charles East     
  190        Tanner McAnally, So        20:10.7    Moline               
  191        Andrew Lillie, So          20:12.3    Marmion Academy      
  192        Tyler Cozzi, Fr            20:13.1    St. Charles East     
  193        Alex Druwe, Fr             20:14.6    Oswego               
  194    98  Roy Dodge, Fr              20:14.6    Glenbard South       
  195        Owen McNamara, Fr          20:15.0    Benet Academy        
  196        Kevin Huang, Fr            20:16.2    Waubonsie Valley     
  197        Jake Jennes, Fr            20:21.4    Bartlett             
  198        Jackson Gonnerman, Fr      20:29.1    Geneva               
  199        Andon Christian, So        20:38.3    Moline               
  200        Larry Dunn, So             20:40.7    Benet Academy        
  201        Austin Merck, So           20:41.5    Wheaton North        
  202        Jackson Rosencrans, Fr     20:47.7    St. Charles East     
  203        Bobby Schopp, So           20:51.9    Oswego               
  204        Matt Edmier, Fr            20:52.7    Bartlett             
  205        Nick Krasula, So           20:54.8    Marmion Academy      
  206        Max Denk, So               20:57.9    Downers Grove North  
  207        David Motarjeme, Fr        21:01.0    Bartlett             
  208        Martin Whitmore, So        21:01.8    Downers Grove North  
  209        Liam Carroll, Fr           21:03.4    Wheaton North        
  210        Declean McNamara, Fr       21:45.1    Benet Academy        
  211        Matt Schaschwary, Fr       21:46.7    Oswego               
  212        Abiel Amador, So           21:46.8    Oswego               
  213        Michael McGerty, Fr        21:52.5    Benet Academy        
  214        John Golomb, So            22:05.3    Montini Catholic     
  215        Adam Boehm, Fr             22:06.1    St. Charles North    
  216        Anthony Clementi, So       22:14.4    Marmion Academy      
  217        Jason Schlicher, Fr        22:17.8    Batavia              
  218        Riley Lebedun, Fr          22:27.7    Jacobs               
  219        Ari Scott, Fr              22:31.2    Downers Grove North  
  220        Aarush Gupta, Fr           22:32.9    Waubonsie Valley     
  221        Jacob Johnson, Fr          22:34.9    Jacobs               
  222        Jack Corrigan, Fr          22:38.4    Waubonsie Valley     
  223        Jake Girmscheid, So        22:44.9    Batavia              
  224        Dylan Subrin, Fr           22:51.6    Jacobs               
  225        Brett Husar, Fr            23:03.8    St. Charles North    
  226        Josh Keating, Fr           23:15.2    Glenbard South       
  227        Owen Ferris, So            23:26.1    Glenbard South       
  228        Jeremy Kangas, Fr          23:49.4    St. Charles East     
  229        Adam Borman, Fr            24:04.5    Waubonsie Valley     
  230        Nick Bonelli, Fr           24:39.1    Wheaton North        
  231        Matt Biaglow, Fr           25:06.3    Oswego               
  232        Ethan Heidrich, Fr         25:07.4    Oswego               
  233        Kendrick Delgado, Fr       25:11.7    Jacobs               
  234        Chris Erb, Fr              25:28.7    Glenbard South       
  235        Josh Naponeilla, So        25:58.3    Downers Grove North  
  236        Ryan Moshinsky, Fr         26:01.5    Batavia              
  237        Noah Taranto, Fr           27:31.9    Wheaton North        
  238        Mark Vezina, Fr            28:52.7    St. Charles North    
  239        Lucas Dutra, Fr            30:50.4    Bartlett             
  240        Matt Ratajczyk, Fr         33:43.4    Montini Catholic     
  241        Nick Athitakis, Fr         34:12.4    Oswego