Leavey Invitational - Open Boys

Hosted by St. Charles East H.S.

September 1, 2012

72 degrees, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS        PLACES OF FINISHERS         AVG. TIME SPREAD
  1   Marmion Academy          67    7    9   10   12   29   44   46  16:39.7  0:44.4
  2   Wheaton North            97    1   15   18   24   39   47   59  16:46.2  1:39.2
  3   Jacobs                  100    2    4    5   41   48   64   75  16:48.7  1:34.6
  4*  Oswego                  108    3   17   21   27   40   43   45  16:55.0  1:16.8
  5*  Downers Grove North     108    8   14   20   28   38   56   71  16:56.5  0:59.6
  6   Batavia                 155   13   16   35   37   54   57   61  17:10.2  1:09.6
  7*  Benet Academy           182   22   23   34   50   53   68   69  17:22.2  0:45.9
  8*  Waubonsie Valley        182    6   11   19   72   74   81   84  17:21.2  2:01.7
  9   St. Charles East        220   26   36   51   52   55   62   77  17:34.0  0:38.2
 10   St. Charles North       221   25   31   42   60   63   66   78  17:34.1  0:51.5
 11   Bartlett                264   30   33   58   70   73   76   79  17:49.4  1:12.8
 12   Geneva                  293   32   49   65   67   80   82   83  17:59.5  1:30.3

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Wes Noyes, Jr              15:50.4    Wheaton North        
    2     2  Zach Johnson, Jr           16:08.2    Jacobs               
    3     3  Brandon Ramsey, Sr         16:13.1    Oswego               
    4     4  Nick Matysek, Sr           16:17.4    Jacobs               
    5     5  Tyler Teichmann, Sr        16:22.9    Jacobs               
    6     6  Daniel Byczynski, Jr       16:26.0    Waubonsie Valley     
    7     7  Kevin Hoss, Jr             16:27.6    Marmion Academy      
    8     8  Jamie Kennedy, Sr          16:28.4    Downers Grove North  
    9     9  Eric Anderson, Sr          16:28.7    Marmion Academy      
   10    10  Carter Dickson, Jr         16:33.7    Marmion Academy      
   11    11  Griffin Eicher, Jr         16:34.9    Waubonsie Valley     
   12    12  Chris Burrows, Sr          16:36.6    Marmion Academy      
   13    13  Jackson Vance, Sr          16:36.7    Batavia              
   14    14  Jack Ronan, Jr             16:38.7    Downers Grove North  
   15    15  Liam Murray, Jr            16:41.4    Wheaton North        
   16    16  Matt Jones, Jr             16:42.9    Batavia              
   17    17  Ethan Livingston, Sr       16:43.6    Oswego               
   18    18  Josh Brenc, Jr             16:44.7    Wheaton North        
   19    19  Brendan Lynch, Jr          16:51.8    Waubonsie Valley     
   20    20  Sam Ronan, Jr              16:57.9    Downers Grove North  
   21    21  Grant Borchelt, Sr         16:59.8    Oswego               
   22    22  Keaton Schifer, Jr         17:00.0    Benet Academy        
   23    23  Justin Deslaurier, Jr      17:02.7    Benet Academy        
   24    24  Jacob Walhout, Jr          17:05.2    Wheaton North        
   25    25  Jack Feeney, Jr            17:07.2    St. Charles North    
   26    26  Jake Mende, Jr             17:08.4    St. Charles East     
   27    27  Jacob Jones, Jr            17:08.6    Oswego               
   28    28  Anthony Iacovetti, Jr      17:09.6    Downers Grove North  
   29    29  Chris Hall, Jr             17:11.9    Marmion Academy      
   30    30  Alex Isla, Jr              17:14.3    Bartlett             
   31    31  Joseph Potocki, Jr         17:15.3    St. Charles North    
   32    32  Blake Peik, Sr             17:15.4    Geneva               
   33    33  John Mancinelli, Sr        17:17.1    Bartlett             
   34    34  Nick Malone, Jr            17:17.7    Benet Academy        
   35    35  Luke Daniels, Jr           17:18.4    Batavia              
   36    36  Dan Wiitanen, Jr           17:23.9    St. Charles East     
   37    37  Alec Cunningham, Jr        17:26.8    Batavia              
   38    38  Jacob Carter, Sr           17:27.9    Downers Grove North  
   39    39  Donald Rowe, Jr            17:29.5    Wheaton North        
   40    40  Noah Jones, Sr             17:29.8    Oswego               
   41    41  Tanner Bodie, Jr           17:32.2    Jacobs               
   42        Ricardo Hilliard, Jr       17:32.7    Glenbard South       
   43    42  Michael Borger, Sr         17:36.9    St. Charles North    
   44    43  Cody McDougall, Sr         17:37.4    Oswego               
   45    44  Andrew Grahovec, Jr        17:38.6    Marmion Academy      
   46    45  Lucas Kammerer, Jr         17:39.2    Oswego               
   47    46  Nick Ruble, Jr             17:40.3    Marmion Academy      
   48    47  Buchandara Ros, Jr         17:40.3    Wheaton North        
   49    48  Max Rider, Sr              17:42.8    Jacobs               
   50    49  Evan Miles, Jr             17:43.7    Geneva               
   51        Max Kelly, Sr              17:44.6    Marmion Academy      
   52    50  Benjamin Langer, Sr        17:44.9    Benet Academy        
   53    51  Jason Weber, Jr            17:45.4    St. Charles East     
   54    52  Erik Kowalczyk, Sr         17:45.8    St. Charles East     
   55    53  Lucas Maasse, Sr           17:45.8    Benet Academy        
   56    54  Nate Harms, Sr             17:46.2    Batavia              
   57    55  Gage Militello, Sr         17:46.5    St. Charles East     
   58    56  Jack Michka, Jr            17:47.6    Downers Grove North  
   59        Kurt Zepeda, Jr            17:48.3    Marmion Academy      
   60    57  Andrew Kendell, Jr         17:50.9    Batavia              
   61    58  Dylan Rowland, Sr          17:51.4    Bartlett             
   62    59  Danny Gonzales, Jr         17:52.0    Wheaton North        
   63        Anthony Pullano, Jr        17:52.6    Marmion Academy      
   64    60  Kenneth Black, Sr          17:52.6    St. Charles North    
   65        Adam Avila, Sr             17:54.4    Wheaton North        
   66    61  Will Smith, Jr             17:57.0    Batavia              
   67    62  Connor Cockerham, Sr       17:57.3    St. Charles East     
   68    63  Peter Francissen, Jr       17:58.6    St. Charles North    
   69    64  Jesse Heckenberg, Jr       18:01.8    Jacobs               
   70    65  Grant Schumock, Jr         18:04.8    Geneva               
   71    66  John Small, Sr             18:07.6    St. Charles North    
   72    67  Kevin Riordan, Jr          18:08.2    Geneva               
   73    68  Mike Lang, Sr              18:12.6    Benet Academy        
   74    69  Sawyer Yeazel, Sr          18:13.1    Benet Academy        
   75        Brien Robbins, Jr          18:13.3    Benet Academy        
   76    70  Tyler Smith, Sr            18:17.2    Bartlett             
   77    71  Andrew Masciopinto, Sr     18:20.8    Downers Grove North  
   78        Sam Rea, Sr                18:20.9    Benet Academy        
   79        Steven Deller, Jr          18:22.5    Marmion Academy      
   80        Ethan Chapin, Sr           18:23.0    Downers Grove North  
   81        Lewis Trotsky, Jr          18:23.7    Marmion Academy      
   82    72  Jared Kuhel, So            18:25.7    Waubonsie Valley     
   83        Nick Behrens, Jr           18:25.8    Wheaton North        
   84    73  Bryce Coffey, Jr           18:27.1    Bartlett             
   85        Alexander Daniell, Jr      18:27.2    Wheaton North        
   86        Andrew Gorenz, Sr          18:27.3    Benet Academy        
   87    74  Austin White, Jr           18:27.7    Waubonsie Valley     
   88    75  Jake Callihan, Jr          18:28.7    Jacobs               
   89    76  Jorge Martinez, Sr         18:31.3    Bartlett             
   90        Conor Flynn, Sr            18:34.7    Benet Academy        
   91    77  Mitch Ewald, Sr            18:35.9    St. Charles East     
   92        Nick Radakovich, Jr        18:38.5    Oswego               
   93        David Mateyka, Sr          18:39.4    Oswego               
   94        Michael Desch, Jr          18:39.6    Marmion Academy      
   95    78  Tom Lindholm, Jr           18:40.9    St. Charles North    
   96        David Lyda, Jr             18:41.1    Downers Grove North  
   97        Nathan Zakes, Jr           18:42.1    Jacobs               
   98        Nick Sefranek, Jr          18:42.8    Oswego               
   99        Eric Pfeifer, Jr           18:43.7    Jacobs               
  100        Jackson Hicks, Sr          18:44.1    Benet Academy        
  101    79  Sean Ireland, Jr           18:44.7    Bartlett             
  102        Dan Mace, Jr               18:45.1    Batavia              
  103    80  Grif McDonell, Jr          18:45.7    Geneva               
  104        Tom Schafer, Jr            18:50.1    Marmion Academy      
  105        John Matosian, Jr          18:52.3    Wheaton North        
  106        Zach Hughes-Carlson, Jr    18:54.2    Benet Academy        
  107        Omar Medina, Sr            18:54.7    Batavia              
  108        Brandon Rockwood, Jr       18:54.8    Marmion Academy      
  109        Nick Thomka, Sr            18:57.8    St. Charles North    
  110        Alex Zuniga, Sr            18:57.8    Wheaton North        
  111        Bobby Sullivan, Sr         18:58.3    Jacobs               
  112        Jake Thompson, Jr          19:00.6    Marmion Academy      
  113        Julian Lee, Sr             19:04.9    Jacobs               
  114        James Wells, Jr            19:06.7    Bartlett             
  115        Ben Rudy, Sr               19:07.1    Batavia              
  116    81  Evan Kuhel, So             19:09.4    Waubonsie Valley     
  117        Jack Czyzewicz, Sr         19:10.0    Downers Grove North  
  118        Matt Ricciardi, Jr         19:11.0    Bartlett             
  119        Alex Holler, Sr            19:16.4    Downers Grove North  
  120        Dan Bennington, Jr         19:16.6    Benet Academy        
  121        Bobby Wagner, Sr           19:19.7    Marmion Academy      
  122        Jack Simon, Jr             19:20.1    Benet Academy        
  123        Matt Beth, Sr              19:20.3    St. Charles East     
  124        Kyle Nelson, Sr            19:22.5    Jacobs               
  125        Alex Benson, Sr            19:22.7    Bartlett             
  126        Robert Pelletier, Sr       19:23.2    Bartlett             
  127        Robert Wenzel, Sr          19:23.5    Marmion Academy      
  128        Justin Cabrera, So         19:24.4    St. Charles North    
  129        Mike Dolenak, Jr           19:25.3    Oswego               
  130        Michael O'Malley, Sr       19:27.3    Wheaton North        
  131    82  Bob Tomaszewski, Sr        19:28.9    Geneva               
  132        Rimas Barsketis, Sr        19:29.0    Downers Grove North  
  133        Nate Colwell, Sr           19:29.2    Marmion Academy      
  134        Carter O'Brien, Jr         19:30.6    St. Charles North    
  135        Peter Lam, Sr              19:32.2    St. Charles North    
  136        Michael McAndrews, Sr      19:35.0    Wheaton North        
  137        Brian McGough, Sr          19:36.7    St. Charles East     
  138        Noah Throw, Sr             19:37.9    St. Charles North    
  139        Jake Molina, Sr            19:39.4    Oswego               
  140        Daulton Baran, Jr          19:43.1    Jacobs               
  141        Connor Blevins, Jr         19:43.1    Jacobs               
  142        Danny Newman, Sr           19:43.1    St. Charles East     
  143        Trevor Brennan, Jr         19:44.0    Jacobs               
  144        Nick Bonanno, Jr           19:47.0    Downers Grove North  
  145        Jonathan Ko, Jr            19:47.5    Bartlett             
  146        Jake Palubiak, Jr          19:48.2    Downers Grove North  
  147        Will Gradle, Sr            19:52.5    St. Charles East     
  148        Joe Kirby, Jr              19:52.6    Wheaton North        
  149        Jack Cozzi, Jr             19:53.0    St. Charles East     
  150        Noah Cash, Sr              19:53.9    St. Charles East     
  151        Ryan Naughton, Jr          19:55.9    St. Charles North    
  152        Michael Robinson, Sr       19:56.9    Benet Academy        
  153    83  David Bieszke, Sr          19:58.4    Geneva               
  154        Josh Palan, Jr             19:59.7    St. Charles North    
  155        Kyle Hand, Jr              20:14.3    Benet Academy        
  156    84  Kevin Howrath, Jr          20:15.6    Waubonsie Valley     
  157        Matt Pisha, Sr             20:16.4    Oswego               
  158        Mike O'Malley, Sr          20:18.6    Downers Grove North  
  159        James Hickey, Sr           20:19.1    Benet Academy        
  160        Steven Idle, Jr            20:19.1    Jacobs               
  161        Max Claveria, Jr           20:24.0    Bartlett             
  162        Sean Morrissey, Sr         20:26.6    Benet Academy        
  163        Matt Walz, Jr              20:26.6    Marmion Academy      
  164        Greg Fara, Jr              20:26.7    Benet Academy        
  165        Jacob Fragoso, Jr          20:35.4    St. Charles North    
  166        Pat Bartman, Jr            20:38.5    Jacobs               
  167        Dominic Chiappano, Sr      20:41.5    Downers Grove North  
  168        Ben White, Sr              20:53.8    Batavia              
  169        Kyle Hughes, Sr            20:55.1    Bartlett             
  170        Christian Truijillo, Jr    21:02.1    Marmion Academy      
  171        Justin Richman, Jr         21:07.6    Jacobs               
  172        Steven Mendola, Sr         21:10.6    Jacobs               
  173        Eric Wanders, Sr           21:12.3    St. Charles East     
  174        Bill Dutch, Sr             21:32.2    Downers Grove North  
  175        Atkinson Garrett, Jr       21:45.3    Moline               
  176        Gavin Karr, Jr             21:45.3    St. Charles North    
  177        Luke Beifuss, Sr           21:45.9    Marmion Academy      
  178        Andrew Lim, Sr             21:46.3    Benet Academy        
  179        Alejandro Hernandez, Jr    21:47.7    Downers Grove North  
  180        Jack Stover, So            21:52.2    Marmion Academy      
  181        Zach Wulbert, Jr           21:52.8    Marmion Academy      
  182        Jake Proctor, Jr           22:09.5    Downers Grove North  
  183        Sam Thill, Sr              22:14.8    Marmion Academy      
  184        Jackson Lebedun, Jr        22:24.6    Jacobs               
  185        Ted Litchfield, Sr         22:27.5    Benet Academy        
  186        Vince Ford, Jr             22:30.1    Moline               
  187        Noah Switalski, Jr         22:31.6    Wheaton North        
  188        Nate Arnquist, Jr          22:53.9    Downers Grove North  
  189        Tristan Lashbrook, Jr      23:01.4    Downers Grove North  
  190        John Herbik, Jr            23:12.7    Oswego               
  191        Martin Torosian, Jr        23:14.6    Marmion Academy      
  192        T J. Weber, Jr             23:20.6    Marmion Academy      
  193        Alexander Linder, Jr       23:40.2    Benet Academy        
  194        Ian Nogle, Sr              24:06.9    Downers Grove North  
  195        Gio Leguia, Sr             24:28.0    Bartlett             
  196        Ryan Spillane, Sr          24:43.6    Batavia              
  197        Andrew Kilickaya, Sr       24:57.8    Batavia              
  198        Alex Wehrle, Sr            25:00.4    Downers Grove North  
  199        Jake Schmidt, Jr           26:36.2    Marmion Academy      
  200        Stephen McCammon, Sr       27:39.1    Downers Grove North  
  201        Jake Catania, Sr           28:17.9    Oswego               
  202        Kevin Kapustka, Sr         29:34.3    St. Charles East