Leavey Invitational - Varsity Boys

Hosted by St. Charles East H.S.

September 1, 2012

72 degrees, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS       PLACES OF FINISHERS          AVG. TIME SPREAD
  1   Wheaton North            88    4    8   16   25   35   50   67  15:30.1  0:57.1
  2   Jacobs                  117   12   18   20   24   43   45   49  15:39.7  0:38.4
  3   St. Charles North       121    6   15   22   26   52   55   81  15:39.0  0:56.4
  4   Batavia                 126    5   10   32   39   40   48   70  15:38.9  0:57.5
  5   Downers Grove North     165    3   27   34   47   54   56   65  15:46.1  1:16.0
  6   Benet Academy           168   11   28   29   42   58   84   90  15:50.7  0:47.4
  7   Marmion Academy         171    7   30   37   46   51   61   69  15:51.7  0:49.2
  8   Oswego                  185    1    9   44   53   78   93   94  15:44.0  1:54.2
  9   Waubonsie Valley        210   14   17   41   64   74   82       15:55.9  0:59.7
 10   Bartlett                217   19   21   31   71   75   79   89  15:58.4  0:52.9
 11   St. Charles East        245   13   36   57   66   73   83   91  16:03.0  1:00.8
 12   Glenbard South          248    2   38   60   68   80   88       15:57.2  1:52.6
 13   Geneva                  281   23   33   72   76   77   86   92  16:11.4  0:49.0
 14   Moline                  389   59   63   85   87   95            16:47.1  1:52.1
 15   Montini Catholic        452   62   96   97   98   99  100       19:51.4  7:19.0

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Caleb Beck, Sr             14:36.1    Oswego               
    2     2  Joe Singleton, Jr          14:41.7    Glenbard South       
    3     3  Ben Eaton, Sr              14:53.5    Downers Grove North  
    4     4  Paul Steeno, Sr            14:58.9    Wheaton North        
    5     5  Mitch Zabka, Jr            15:02.0    Batavia              
    6     6  Spencer Gray, Sr           15:12.5    St. Charles North    
    7     7  John Graft, Jr             15:17.8    Marmion Academy      
    8     8  Wyatt Didier, Sr           15:20.8    Wheaton North        
    9     9  Peter Johnsrud, So         15:21.0    Oswego               
   10    10  Chris Orlow, Jr            15:21.1    Batavia              
   11    11  Anton Vershay, Sr          15:23.5    Benet Academy        
   12    12  Tyler Estell, Sr           15:24.5    Jacobs               
   13    13  Max Rowland, Jr            15:24.7    St. Charles East     
   14    14  Austin Carlson, Sr         15:26.3    Waubonsie Valley     
   15    15  Nicholas Borger, Sr        15:27.9    St. Charles North    
   16    16  Joseph Emmanel, Jr         15:29.5    Wheaton North        
   17    17  Julian Morrison, Sr        15:32.3    Waubonsie Valley     
   18    18  Ryan Ross, Sr              15:33.2    Jacobs               
   19    19  Anthony Peters, Jr         15:33.5    Bartlett             
   20    20  Pat Nerja, Sr              15:36.3    Jacobs               
   21    21  Dan Cotton, Jr             15:37.5    Bartlett             
   22    22  Nathan Klair, Jr           15:39.6    St. Charles North    
   23    23  Dan Herrera, Sr            15:40.6    Geneva               
   24    24  Matt Johnson, Jr           15:41.7    Jacobs               
   25    25  Alex Ryan, Sr              15:45.2    Wheaton North        
   26    26  Ryan Joyce, Sr             15:46.0    St. Charles North    
   27    27  Jared Spilky, Jr           15:46.6    Downers Grove North  
   28    28  Bobby Svoboda, Sr          15:48.1    Benet Academy        
   29    29  Phillip Parisi, So         15:49.5    Benet Academy        
   30    30  Kevin Grahovec, Jr         15:50.6    Marmion Academy      
   31    31  Connor Rachford, Sr        15:51.1    Bartlett             
   32    32  Ryan Wieties, So           15:53.1    Batavia              
   33    33  Nathan Wendt, Sr           15:53.4    Geneva               
   34    34  Jeremy Craven, Jr          15:55.8    Downers Grove North  
   35    35  Zach Ewoldt, Sr            15:56.0    Wheaton North        
   36    36  Lucas Werner, Jr           15:56.9    St. Charles East     
   37    37  Ethan Young, Jr            15:58.2    Marmion Academy      
   38    38  Mark Cizek, Sr             15:58.6    Glenbard South       
   39    39  Jorden Berendt, Jr         15:59.0    Batavia              
   40    40  Ricky Downs, Jr            15:59.4    Batavia              
   41    41  Eric Onsager, Jr           16:01.5    Waubonsie Valley     
   42    42  Brady McLaughlin, So       16:01.7    Benet Academy        
   43    43  Jon Godinez, Jr            16:02.8    Jacobs               
   44    44  Christian Bartell, Sr      16:03.7    Oswego               
   45    45  Josh Yelton, Jr            16:03.8    Jacobs               
   46    46  Eric Lifka, Jr             16:04.9    Marmion Academy      
   47    47  James Diamond, Sr          16:05.4    Downers Grove North  
   48    48  Nick Lowe, Jr              16:05.9    Batavia              
   49    49  Matt Goldby, So            16:06.6    Jacobs               
   50    50  Chris Stopka, Jr           16:06.8    Wheaton North        
   51    51  Nick Delaney, Sr           16:07.0    Marmion Academy      
   52    52  Keane O'Kelley, Sr         16:08.8    St. Charles North    
   53    53  Nick Couch, Sr             16:09.0    Oswego               
   54    54  Ryan Zemel, Sr             16:09.4    Downers Grove North  
   55    55  Kevin Davis, Jr            16:09.7    St. Charles North    
   56    56  Ryan Clevenger, So         16:10.1    Downers Grove North  
   57    57  Will Muckian, So           16:10.1    St. Charles East     
   58    58  Tom Berg, Sr               16:10.8    Benet Academy        
   59    59  Zach Gray, Jr              16:10.9    Moline               
   60    60  Tom Stoffels, Sr           16:11.3    Glenbard South       
   61    61  Liam O'Dea, Sr             16:11.8    Marmion Academy      
   62    62  Tyler Pacana, So           16:12.2    Montini Catholic     
   63    63  Jake Barr, Jr              16:13.4    Moline               
   64    64  Garrett Eicher, Jr         16:13.6    Waubonsie Valley     
   65    65  Marc Mathy, Jr             16:14.9    Downers Grove North  
   66    66  Mike Meyer, Jr             16:18.0    St. Charles East     
   67    67  Josh Doty, Sr              16:18.6    Wheaton North        
   68    68  Erik Greenwell, Sr         16:20.1    Glenbard South       
   69    69  Tim Riordan, Jr            16:21.7    Marmion Academy      
   70    70  Mitch Voellinger, Jr       16:22.3    Batavia              
   71    71  Alex Peters, Jr            16:23.7    Bartlett             
   72    72  Ryan Rasmussen, Sr         16:24.5    Geneva               
   73    73  Nathan Iwanski, Sr         16:25.5    St. Charles East     
   74    74  Stephen Scott, Jr          16:26.0    Waubonsie Valley     
   75    75  Myles Zilinsky, So         16:26.3    Bartlett             
   76    76  Jordan Midgley, Sr         16:29.1    Geneva               
   77    77  Dan Dudman, Jr             16:29.5    Geneva               
   78    78  Sam Vanderhei, Sr          16:30.3    Oswego               
   79    79  Mitch Sullivan, Sr         16:33.9    Bartlett             
   80    80  Andrew Kladiva, Jr         16:34.3    Glenbard South       
   81    81  Ryan McSweeney, Sr         16:34.7    St. Charles North    
   82    82  Ben Cotter, Jr             16:35.8    Waubonsie Valley     
   83    83  Adam Phillips, Sr          16:38.0    St. Charles East     
   84    84  John Stoppelman, Jr        16:42.1    Benet Academy        
   85    85  Matt Tuttle-Timm, Sr       16:43.5    Moline               
   86    86  Daniel MacDonald, Jr       16:44.1    Geneva               
   87    87  Benito Martinez, Sr        16:45.1    Moline               
   88    88  Joe Meade, Jr              16:45.8    Glenbard South       
   89    89  Matt Gray, Jr              16:47.6    Bartlett             
   90    90  Rory Johnson, Sr           16:54.3    Benet Academy        
   91    91  Jesus Galvan, Sr           17:13.7    St. Charles East     
   92    92  Vince Schaper, Sr          17:20.0    Geneva               
   93    93  Chase Hall, Jr             17:29.1    Oswego               
   94    94  Desmond Meyer, Jr          17:59.3    Oswego               
   95    95  Jared Larson, Sr           18:02.9    Moline               
   96    96  Matt Fisch, So             19:02.3    Montini Catholic     
   97    97  Conor Springmire, Sr       20:09.2    Montini Catholic     
   98    98  Jaxom Victor, Sr           20:22.2    Montini Catholic     
   99    99  Alex Corbo, Sr             23:31.1    Montini Catholic     
  100   100  Billy Martinello, Sr       23:54.4    Montini Catholic