St. Charles North Invitational - Boys Varsity

St. Charles, IL

September 29, 2012

Sunny, 58 degrees
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS      PLACES OF FINISHERS           AVG. TIME SPREAD
  1   Niles North              63    1   12   13   15   22   48   66  15:39.8  0:56.6
  2   Wheaton Warrenville S   100    4   14   17   30   35   58   62  15:51.2  0:54.8
  3   Batavia                 105    5   11   25   28   36   50   80  15:52.0  0:44.9
  4   St. Charles North       119    6    7   27   39   40   44   53  15:53.7  0:45.4
  5   Marmion Academy         150   10   29   31   37   43   51   54  16:03.0  0:42.3
  6   Waubonsie Valley        151    8    9   41   46   47   56   57  15:58.6  0:46.2
  7   Jones College Prep      170    2   24   33   52   59   60       16:02.1  1:36.4
  8   Geneva                  187   16   21   34   45   71   85   99  16:16.1  1:11.9
  9   Prairie Ridge           217    3   18   19   86   91   97  108  16:25.9  2:32.6
 10   Glenbard North          280   20   38   61   72   89   90   96  16:41.8  1:44.2
 11   Burlington Central      306   23   26   68   69  120            17:36.6  6:12.5
 12   Metea Valley            321   42   63   64   73   79   82   88  16:46.8  0:58.3
 13   Elk Grove               342   32   49   76   87   98  101  110  17:03.5  1:55.7
 14   Benet Academy           374   70   74   75   77   78  103  104  17:06.5  0:10.7
 15   South Elgin             400   55   65   81   94  105  107  117  17:24.9  2:07.2
 16   Addison Trail           479   83   92   95  100  109  114       18:03.2  1:38.0
 17   Streamwood              481   67   84  102  112  116            18:16.3  2:37.6
 18   Rockford Auburn         538   93  106  111  113  115  118  119  18:49.7  1:33.4


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME       TEAM         
    1     1  Micah Beller, Sr           15:00.9    Niles North          
    2     2  Jamison Dale, Sr           15:01.1    Jones College Prep   
    3     3  Joe Cowlin, Sr             15:09.1    Prairie Ridge        
    4     4  Nolan McKenna, Jr          15:16.1    Wheaton Warrenville S 
    5     5  Chris Orlow, Jr            15:26.9    Batavia              
    6     6  Spencer Gray, Sr           15:28.0    St. Charles North    
    7     7  Nicholas Borger, Sr        15:31.2    St. Charles North    
    8     8  Austin Carlson, Sr         15:31.6    Waubonsie Valley     
    9     9  Julian Morrison, Sr        15:32.7    Waubonsie Valley     
   10    10  John Graft, Jr             15:32.9    Marmion Academy      
   11    11  Mitch Zabka, Jr            15:37.3    Batavia              
   12    12  Ian Crane, Sr              15:43.0    Niles North          
   13    13  Justin Suh, Sr             15:47.4    Niles North          
   14    14  Kyle Cepeda, So            15:47.6    Wheaton Warrenville S 
   15    15  Emmett Barr, Sr            15:50.2    Niles North          
   16    16  Ryan Rasmussen, Sr         15:52.1    Geneva               
   17    17  Daryle Worley, Sr          15:53.1    Wheaton Warrenville S 
   18    18  Scott Hearne, So           15:53.3    Prairie Ridge        
   19    19  Mitch Kazin, So            15:54.4    Prairie Ridge        
   20    20  Tyler Dixon, Sr            15:54.8    Glenbard North       
   21    21  Nathan Wendt, Sr           15:56.9    Geneva               
   22    22  Dan Noboa, Sr              15:57.4    Niles North          
   23    23  Josh Schwarting, Jr        15:58.0    Burlington Central   
   24    24  Kevin Johnson, Jr          15:58.5    Jones College Prep   
   25    25  Ryan Wieties, So           16:00.2    Batavia              
   26    26  Clay Musial, So            16:00.4    Burlington Central   
   27    27  Nathan Klair, Jr           16:02.9    St. Charles North    
   28    28  David Morrison, So         16:03.9    Batavia              
   29    29  Kevin Grahovec, Jr         16:06.4    Marmion Academy      
   30    30  David Dillon, Jr           16:08.5    Wheaton Warrenville S 
   31    31  Nick Delaney, Sr           16:08.5    Marmion Academy      
   32    32  Mike Frintner, Jr          16:08.8    Elk Grove            
   33    33  Benjamin Boswell, So       16:08.9    Jones College Prep   
   34    34  Blaine Bartel, Jr          16:10.7    Geneva               
   35    35  Andrew Martz, Sr           16:10.9    Wheaton Warrenville S 
   36    36  Ricky Downs, Jr            16:11.7    Batavia              
   37        Reis DeSantis, Jr          16:11.9    Champaign Centennial 
   38    37  Liam O'Dea, Sr             16:12.2    Marmion Academy      
   39    38  Joey Campagna, So          16:12.4    Glenbard North       
   40    39  Ryan Joyce, Sr             16:13.1    St. Charles North    
   41    40  Ryan McSweeney, Sr         16:13.3    St. Charles North    
   42    41  Griffin Eicher, Jr         16:13.8    Waubonsie Valley     
   43    42  Connor Oats, Jr            16:14.4    Metea Valley         
   44    43  Ethan Young, Jr            16:15.1    Marmion Academy      
   45    44  Kevin Davis, Jr            16:16.2    St. Charles North    
   46    45  Jordan Midgley, Sr         16:17.1    Geneva               
   47    46  Patrick Wolak, Fr          16:17.2    Waubonsie Valley     
   48    47  Garrett Eicher, Jr         16:17.7    Waubonsie Valley     
   49    48  Randy Mortell, Sr          16:17.8    Niles North          
   50    49  Joey Kraemer, Jr           16:23.0    Elk Grove            
   51    50  Jorden Berendt, Jr         16:23.4    Batavia              
   52    51  Eric Lifka, Jr             16:24.0    Marmion Academy      
   53    52  Johnny Castillo, Jr        16:24.8    Jones College Prep   
   54    53  Keane O'Kelley, Sr         16:24.9    St. Charles North    
   55    54  Tim Riordan, Jr            16:27.3    Marmion Academy      
   56    55  Matthew Stover, Jr         16:28.3    South Elgin          
   57    56  Stephen Scott, Jr          16:35.2    Waubonsie Valley     
   58    57  Daniel Byczynski, Jr       16:36.0    Waubonsie Valley     
   59    58  David Santana, Fr          16:36.9    Wheaton Warrenville S 
   60    59  Armando Rodriguez, Sr      16:37.4    Jones College Prep   
   61    60  Tony Gonzalez, So          16:37.5    Jones College Prep   
   62    61  Ryan Emmanuel, Jr          16:37.7    Glenbard North       
   63    62  Andrew Smith, Sr           16:38.2    Wheaton Warrenville S 
   64    63  Ekant Desai, Sr            16:38.2    Metea Valley         
   65    64  Tim Danielsen, Jr          16:43.5    Metea Valley         
   66    65  Matt McClure, Jr           16:43.8    South Elgin          
   67    66  Eddie Reinfranck, Sr       16:53.4    Niles North          
   68    67  Daniel Robles, Sr          16:54.6    Streamwood           
   69    68  Thomas Osko, Jr            16:56.1    Burlington Central   
   70    69  Kyle Neubauer, So          16:58.3    Burlington Central   
   71    70  Sean Harnik, So            16:59.7    Benet Academy        
   72    71  Dan Dudman, Jr             17:04.0    Geneva               
   73    72  Josh Bird, Sr              17:05.0    Glenbard North       
   74    73  Gabe Malca, Sr             17:05.3    Metea Valley         
   75    74  Justin Deslaurier, Jr      17:05.9    Benet Academy        
   76    75  Nick Malone, Jr            17:06.9    Benet Academy        
   77    76  Jersson Pachar, Jr         17:09.2    Elk Grove            
   78    77  Zach Kowalczyk, Fr         17:09.7    Benet Academy        
   79    78  Matt Kowalczyk, Fr         17:10.4    Benet Academy        
   80    79  Michael Tierney, Sr        17:12.7    Metea Valley         
   81    80  Nick Lowe, Jr              17:21.5    Batavia              
   82    81  Beny Romo, Sr              17:22.0    South Elgin          
   83    82  Ben Casselman, So          17:22.1    Metea Valley         
   84    83  Luis Miranda, Jr           17:22.2    Addison Trail        
   85    84  William Troman, Jr         17:28.9    Streamwood           
   86    85  Blake Peik, Sr             17:29.7    Geneva               
   87    86  Chris Berg, So             17:31.1    Prairie Ridge        
   88    87  Zach Pindras, Jr           17:32.0    Elk Grove            
   89    88  Brendan McGrath, So        17:36.1    Metea Valley         
   90    89  Isaac Medina, Jr           17:38.9    Glenbard North       
   91    90  Chris Marshall, So         17:41.5    Glenbard North       
   92    91  Ryan Martenson, Sr         17:41.6    Prairie Ridge        
   93    92  Kevin Otte, Sr             17:41.9    Addison Trail        
   94    93  Nathaniel Westholder, Jr   17:49.1    Rockford Auburn      
   95    94  Max Keough, So             17:54.9    South Elgin          
   96    95  Juan Valdez, Jr            17:56.4    Addison Trail        
   97    96  Nick Hatler, Sr            17:56.8    Glenbard North       
   98    97  Mike Jacobson, Sr          17:57.0    Prairie Ridge        
   99    98  Robert Uehera, Sr          18:04.5    Elk Grove            
  100    99  Evan Miles, Jr             18:07.4    Geneva               
  101   100  Will Kelly, Sr             18:15.7    Addison Trail        
  102   101  Ryan Hennesy, Jr           18:17.9    Elk Grove            
  103   102  Zel Salazar, So            18:20.3    Streamwood           
  104   103  Keaton Schifer, Jr         18:20.3    Benet Academy        
  105   104  Kevin Flavin, So           18:29.1    Benet Academy        
  106   105  Rhett Buchmiller, Sr       18:35.5    South Elgin          
  107   106  Brandon Seno, Sr           18:40.6    Rockford Auburn      
  108   107  Brandon VanBogaert, So     18:48.6    South Elgin          
  109   108  Jeffrey Gorz, Sr           18:56.0    Prairie Ridge        
  110   109  Willy Foster, Sr           19:00.1    Addison Trail        
  111   110  Elias Linares, Jr          19:02.3    Elk Grove            
  112   111  Henrik Wunn, Sr            19:05.3    Rockford Auburn      
  113   112  Vasu Patel, Jr             19:05.7    Streamwood           
  114   113  Keegan Ditsch, Jr          19:11.2    Rockford Auburn      
  115   114  Elesio Trejo, Jr           19:13.5    Addison Trail        
  116   115  Sebastian Giakas, Jr       19:22.4    Rockford Auburn      
  117   116  Collin Crumlett, Jr        19:32.1    Streamwood           
  118   117  Jeff Smogolski, Sr         19:41.3    South Elgin          
  119   118  Andy Boettcher, Jr         20:03.3    Rockford Auburn      
  120   119  A J. Shirley, Jr           20:08.2    Rockford Auburn      
  121   120  Dan Morgan, Sr             22:10.4    Burlington Central