Kaneland Invitational - Open Boys

Elburn Woods Forest Preserve, Elburn, IL

September 21, 2013

63 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS        PLACES OF FINISHERS        AVG. TIME  SPREAD
  1   Benet Academy            29    3    5    6    7    8   26   27  17:48.3  0:15.7
  2   Glenbard West            44    2    9   10   11   12   16   21  18:03.6  0:44.4
  3   Jacobs                   74    1    4   15   19   35   37   40  18:26.1  2:46.2
  4   Geneva                   93   13   17   18   22   23   24   25  18:35.6  0:28.9
  5   Kaneland                142   14   20   28   33   47            19:39.1  3:46.2
  6   West Aurora             174   30   31   36   38   39   42   49  20:08.5  1:03.2
  7   DeKalb                  189   29   32   34   44   50   51       20:47.0  3:34.6
  8   Rochelle                223   41   43   45   46   48            21:53.5  1:28.3


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1        Ryan Bush, Jr              17:08.6    Crystal Lake Central 
    2     1  Kyle Eubanks, Jr           17:21.2    Jacobs               
    3     2  Alejandro Rosales, Sr      17:35.5    Glenbard West        
    4     3  Sean Kirwan, Jr            17:39.9    Benet Academy        
    5     4  Alec Bognar, Jr            17:42.2    Jacobs               
    6     5  Ryan Wolfe, Sr             17:42.7    Benet Academy        
    7     6  Jack Tuttle, Jr            17:48.1    Benet Academy        
    8     7  Zach Hughs -Carlson, Sr    17:55.1    Benet Academy        
    9     8  Justin DesLaurier, Sr      17:55.6    Benet Academy        
   10     9  Adam Rozak, Sr             17:57.4    Glenbard West        
   11    10  Kyle Freiler, Jr           18:09.8    Glenbard West        
   12    11  Martin Keane, Jr           18:15.1    Glenbard West        
   13    12  Ethan Ellis, Jr            18:19.9    Glenbard West        
   14    13  Andrew Krieger, Jr         18:20.6    Geneva               
   15    14  Brock Robertsen, Sr        18:24.6    Kaneland             
   16    15  Michael Blanding, Jr       18:24.8    Jacobs               
   17    16  Richard Maganini, Sr       18:26.7    Glenbard West        
   18    17  Jake Kaufman, Jr           18:29.2    Geneva               
   19    18  Issac Drew, Jr             18:32.1    Geneva               
   20    19  Jesse Heckenberg, Sr       18:35.0    Jacobs               
   21    20  Mitch Reger, Jr            18:39.4    Kaneland             
   22    21  Michael Bianchini, Sr      18:45.9    Glenbard West        
   23    22  Grant Schumock, Sr         18:46.8    Geneva               
   24    23  Grif McDonell, Sr          18:49.5    Geneva               
   25    24  Evan Miles, Sr             18:54.0    Geneva               
   26    25  Brian Beck, Jr             18:54.6    Geneva               
   27    26  Jack Zinsky, Fr            18:54.7    Benet Academy        
   28        Andrew Barrueta, Jr        18:56.3    Burlington Central   
   29    27  Max Evans, Jr              18:59.8    Benet Academy        
   30        Mike Ferguson, Jr          19:03.5    Benet Academy        
   31    28  Dylan Kuipers, Sr          19:07.7    Kaneland             
   32        Christian Gaytan, So       19:15.5    Benet Academy        
   33        Justin Boschelli, Jr       19:16.5    Geneva               
   34    29  Ben Martin, So             19:19.7    DeKalb               
   35        Ben Swanson, Jr            19:23.6    Crystal Lake Central 
   36        Jack Barker, Sr            19:29.3    Glenbard West        
   37        Brian Setzke, Sr           19:29.9    Glenbard West        
   38        Michael McGerty, So        19:32.8    Benet Academy        
   39    30  Stephen Ryder, Sr          19:34.9    West Aurora          
   40        Kyle Battin, Jr            19:40.5    Dundee-Crown         
   41    31  Zachary Vincent, Jr        19:44.3    West Aurora          
   42        Charlie Tate, Fr           19:46.1    Benet Academy        
   43        Esteban Serna, Jr          19:48.2    Glenbard West        
   44    32  David Buller, So           19:50.7    DeKalb               
   45    33  James Walker, Jr           19:52.9    Kaneland             
   46    34  Jacob Alvarez, Fr          19:53.2    DeKalb               
   47        Kyle Love, Sr              19:59.7    Sycamore             
   48        Connor Burgess, Jr         20:00.7    Glenbard West        
   49    35  Blake Everett, Jr          20:07.4    Jacobs               
   50        Muneab Ansari, Jr          20:09.8    Glenbard West        
   51        Damien Baez, Jr            20:10.4    Glenbard West        
   52    36  Jason Zak, Jr              20:11.8    West Aurora          
   53        Steve Gruner, Sr           20:15.2    Burlington Central   
   54    37  Connor Blevins, Sr         20:20.9    Jacobs               
   55        William O'Meara, Jr        20:26.9    Benet Academy        
   56        Andy Peruba, Jr            20:27.5    Geneva               
   57        Ryan Houlihan, Sr          20:29.0    Burlington Central   
   58        Teddy Evans, Fr            20:29.2    Benet Academy        
   59    38  Matt Castro, Jr            20:33.4    West Aurora          
   60        Jeremy Swedberg, Jr        20:35.6    Sycamore             
   61    39  Bruce Gonzales, Sr         20:38.1    West Aurora          
   62        Juliano Opiela, Sr         20:40.6    Crystal Lake Central 
   63    40  Thomas Chirayil, Sr        20:41.1    Jacobs               
   64        Alex Kovak, Fr             20:42.3    Benet Academy        
   65        Jonathan Hitchock, Fr      20:44.3    Benet Academy        
   66        Maazin Ansari, Sr          20:46.8    Glenbard West        
   67        Grant Karolich, Sr         20:46.8    Glenbard West        
   68        Jacob Snow, Jr             20:47.3    Glenbard West        
   69        Greg Fara, Sr              20:49.8    Benet Academy        
   70        Nathan Butchley, Jr        20:54.0    Crystal Lake Central 
   71    41  Brendan Kalata, So         21:00.4    Rochelle             
   72        Nick DiMatto, Fr           21:03.8    Benet Academy        
   73        Jacob Gathof, Jr           21:04.6    Glenbard West        
   74        David Petrushka, Jr        21:05.8    Glenbard West        
   75        Nathan Zakes, Sr           21:16.6    Jacobs               
   76        William Grossmann, Jr      21:17.6    Jacobs               
   77        Richard Hernandez, Jr      21:19.1    Dundee-Crown         
   78        Sean Sheehan, Fr           21:43.4    Benet Academy        
   79    42  Efaste Mushanduzi, Sr      21:45.8    West Aurora          
   80        Karl Lagunilla, Sr         21:47.1    Burlington Central   
   81        Edward Marcheselli, Fr     21:48.5    Benet Academy        
   82    43  Gage Siwicki, So           21:55.8    Rochelle             
   83    44  Ahmad Abdel, So            21:57.2    DeKalb               
   84        Andrew Tran, So            21:57.9    Benet Academy        
   85    45  Ben Stoddard, Fr           22:00.4    Rochelle             
   86    46  Brian Heinrich, So         22:02.4    Rochelle             
   87    47  Phil Rawers, Jr            22:10.8    Kaneland             
   88        Martell Thompson, Sr       22:11.7    Dundee-Crown         
   89        Michael O'Sullivan, So     22:13.9    Benet Academy        
   90        Patrick Bartman, Sr        22:14.7    Jacobs               
   91        Mike Mangan, Fr            22:16.2    Benet Academy        
   92        Theodore Gonzales, Sr      22:16.6    Hamphire             
   93    48  Ben Knetsch, Jr            22:28.6    Rochelle             
   94    49  Mayank Kumar, Jr           22:30.8    West Aurora          
   95        Bandon Jacubiec, Sr        22:50.5    Hinckley-Big Rock    
   96        Daniel Murray, Jr          22:52.3    Hamphire             
   97    50  Trent Johnson, So          22:54.3    DeKalb               
   98        Jason Harold, Fr           22:57.8    Benet Academy        
   99        Jack Hiatt, Fr             22:58.6    Benet Academy        
  100        James Beecher, Fr          22:59.2    Benet Academy        
  101        Michael Messina, Jr        23:01.2    Jacobs               
  102        Jacob Buchnat, Jr          23:03.8    Glenbard West        
  103        Khaldon El-Helo, Jr        23:16.0    Burlington Central   
  104        Zach Kocher, Jr            23:16.7    Burlington Central   
  105        Justin Richman, Sr         23:26.4    Jacobs               
  106        Thomas Rice, Sr            23:28.1    Dundee-Crown         
  107        Cole Bukvich, Jr           23:31.0    Jacobs               
  108        Jacob Vander Zaden, Fr     23:55.3    Benet Academy        
  109        Kyle Vilaysane, Sr         24:33.3    Burlington Central   
  110    51  Jimmie Wright, Jr          24:54.1    DeKalb               
  111        Grant Colliander, Jr       25:19.1    Glenbard West        
  112        Brandon Meng, Sr           25:29.1    Dundee-Crown         
  113        Kien Huynh, Sr             27:04.2    West Aurora          
  114        Elliott Murphy, Sr         27:04.5    Glenbard West