Kaneland Invitational - Varsity Boys

Elburn Woods Forest Preserve, Elburn, IL

September 21, 2013

59 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS       PLACES OF FINISHERS         AVG. TIME  SPREAD
  1   Crystal Lake Central     41    1    4    5   12   19   33   36  16:21.9  0:53.3
  2   Glenbard West            53    3    9   11   13   17   27   34  16:29.7  0:25.7
  3   Jacobs                   74    2   14   15   18   25   26   29  16:35.4  0:54.0
  4   Benet Academy           152    8   31   35   37   41   55   59  17:02.3  0:57.2
  5   West Aurora             158    6   20   38   40   54   56   57  17:07.5  1:26.5
  6   Kaneland                160   21   22   32   42   43   60   62  17:06.6  0:35.9
  7   Burlington Central      207    7   24   46   61   69            17:24.4  1:50.3
  8   Geneva                  226   39   44   45   47   51   58   64  17:27.5  0:29.9
  9   Sycamore                249   10   50   52   63   74            17:46.2  2:23.8
 10   DeKalb                  256   23   30   49   73   81   83       18:05.0  3:13.6
 11   Larkin                  271   16   28   72   76   79   80   84  18:14.1  3:01.2
 12   Dundee-Crown            329   48   66   68   70   77   78       18:17.9  1:37.9
 13   Marengo                 331   53   65   67   71   75   82       18:21.4  1:10.0


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Ryan Pitner, Sr            15:51.1    Crystal Lake Central 
    2     2  Matthew Johnson, Sr        16:02.8    Jacobs               
    3     3  Paul Christian, Jr         16:14.8    Glenbard West        
    4        Wal Khat, Jr               16:15.7    Mooseheart           
    5     4  Nick Amato, Sr             16:16.3    Crystal Lake Central 
    6     5  Zach Gemmel, Sr            16:23.6    Crystal Lake Central 
    7     6  Connor McCue, So           16:24.3    West Aurora          
    8     7  Clay Musial, Jr            16:24.7    Burlington Central   
    9     8  Brady McLaughlin, Jr       16:25.3    Benet Academy        
   10     9  Ben Hecht, Jr              16:27.3    Glenbard West        
   11    10  Mark Stice, Sr             16:28.0    Sycamore             
   12    11  Eric Neumann, So           16:31.5    Glenbard West        
   13    12  P J. McKay, Sr             16:33.9    Crystal Lake Central 
   14    13  Jack Billings, Sr          16:34.8    Glenbard West        
   15    14  Corey Albrecht, Sr         16:36.8    Jacobs               
   16    15  Sebastian Baran, Jr        16:38.5    Jacobs               
   17    16  Alex O'Claire, Sr          16:40.0    Larkin               
   18    17  Jake Jaskowiak, Jr         16:40.4    Glenbard West        
   19    18  Matthew Goldby, Jr         16:42.0    Jacobs               
   20    19  Cole Barkocy, Fr           16:44.4    Crystal Lake Central 
   21    20  Joe Chavez, Sr             16:47.3    West Aurora          
   22    21  Ryan Bower, Sr             16:48.2    Kaneland             
   23    22  Nathaniel Kucera, Sr       16:51.4    Kaneland             
   24    23  Isaac Hietanen, Sr         16:54.2    DeKalb               
   25    24  Kyle Neubauer, Jr          16:55.0    Burlington Central   
   26    25  Zachary Johnson, Sr        16:56.8    Jacobs               
   27    26  Joshua Yelton, Sr          17:00.1    Jacobs               
   28    27  Nathaniel Crail, Jr        17:00.8    Glenbard West        
   29    28  Cameron Powers, Sr         17:02.7    Larkin               
   30    29  Jon Godinez, Sr            17:03.7    Jacobs               
   31    30  Paul Fiedler, Jr           17:03.9    DeKalb               
   32    31  Phillip Parisi, Jr         17:04.5    Benet Academy        
   33    32  Andrew Lesak, Jr           17:06.2    Kaneland             
   34    33  Jake Cannizzo, Jr          17:07.4    Crystal Lake Central 
   35    34  Daniel Harman, Sr          17:08.6    Glenbard West        
   36    35  John Stoppelman, Sr        17:08.6    Benet Academy        
   37    36  Michael Penza, Jr          17:10.4    Crystal Lake Central 
   38    37  Sean Harnik, Jr            17:11.0    Benet Academy        
   39    38  Braeden McCue, Sr          17:14.8    West Aurora          
   40    39  Daniel MacDonald, Sr       17:15.2    Geneva               
   41    40  David Castillo, Fr         17:20.1    West Aurora          
   42    41  Kelly Crombie, So          17:22.4    Benet Academy        
   43    42  Luis Acosta, Sr            17:23.3    Kaneland             
   44    43  Brandon Park, Jr           17:24.0    Kaneland             
   45    44  Justin Poythress, Jr       17:24.8    Geneva               
   46    45  Julian Desens, So          17:25.1    Geneva               
   47    46  Matt Bikun, Sr             17:25.8    Burlington Central   
   48    47  Steve Creger, So           17:27.1    Geneva               
   49    48  Todd Noreen, Jr            17:28.2    Dundee-Crown         
   50    49  Nate Wellendorf, Jr        17:37.5    DeKalb               
   51    50  Jordan Peterson, Sr        17:39.3    Sycamore             
   52    51  Jake Tracey, So            17:45.1    Geneva               
   53    52  Jason Ruetten, Jr          17:46.1    Sycamore             
   54    53  John Bowen, Sr             17:50.1    Marengo              
   55    54  Rordan Stanton, So         17:50.8    West Aurora          
   56    55  Connor Towne, Fr           17:52.1    Benet Academy        
   57    56  Evan Castillo, So          17:52.2    West Aurora          
   58    57  Sergio Rios, Jr            17:53.9    West Aurora          
   59    58  Ethan Altmayer, Jr         17:54.0    Geneva               
   60    59  Jimmy Watson, Fr           17:54.6    Benet Academy        
   61    60  Kyle Carter, Sr            18:00.1    Kaneland             
   62        Jacob Serio, Jr            18:01.1    Hamphire             
   63    61  Eric Johnson, So           18:01.4    Burlington Central   
   64    62  Phil Cutsinger, Sr         18:05.4    Kaneland             
   65    63  Michael Lerohl, Jr         18:05.7    Sycamore             
   66    64  Michael Sheehan, Sr        18:06.8    Geneva               
   67    65  Victor Arevalo, So         18:08.1    Marengo              
   68    66  Joseph Ayala, Jr           18:11.4    Dundee-Crown         
   69    67  Brian Karlow, So           18:13.6    Marengo              
   70    68  Samuel Parreno, Jr         18:14.4    Dundee-Crown         
   71    69  Wes Metcalfe, So           18:15.0    Burlington Central   
   72        Max Oury, Jr               18:25.5    Hamphire             
   73    70  Alex Clark, Jr             18:29.6    Dundee-Crown         
   74    71  Jonathon Mier, Sr          18:34.8    Marengo              
   75        Zackary Taylor, Sr         18:40.3    Glenbard North       
   76    72  Sergio Ramirez, Sr         18:41.7    Larkin               
   77    73  Josh May, Jr               18:41.8    DeKalb               
   78    74  Nick Aase, Sr              18:51.8    Sycamore             
   79    75  Simon Delos Rios, Jr       19:00.1    Marengo              
   80        Joe Goshko, Sr             19:00.3    Rochelle             
   81    76  Peerce Williams, Jr        19:04.9    Larkin               
   82    77  Andrew Cassiere, Sr        19:06.0    Dundee-Crown         
   83    78  Alec Bucholc, Jr           19:24.1    Dundee-Crown         
   84        Wes Bennehoff, Sr          19:40.2    Freeport             
   85    79  Ardley Garcia, Sr          19:41.2    Larkin               
   86    80  Leo Solis, Jr              19:43.8    Larkin               
   87        Eric Jones, Sr             19:52.4    Glenbard North       
   88        Brian Johnson, So          19:55.3    Rochelle             
   89        Zach Prochaska, Jr         20:00.2    Glenbard North       
   90    81  Jake Soto, Jr              20:07.7    DeKalb               
   91        Sean Kilbourne, Jr         20:08.5    Hamphire             
   92        Noah Huftalin, Sr          20:39.6    Rochelle             
   93    82  Patrick Kralik, Jr         21:04.5    Marengo              
   94        William Heideman, Sr       21:35.3    Glenbard North       
   95        Austin Anderson, Sr        21:51.6    Freeport             
   96        Erich Brinkmeier, Sr       22:21.8    Freeport             
   97        Christian Gomez, So        22:23.8    Mooseheart           
   98    83  Granger Gridley, Jr        22:58.1    DeKalb               
   99    84  Alberto Velazquez, Sr      23:34.3    Larkin               
  100        Mason Miller, Jr           26:06.6    Mooseheart           
  101        Robert Moore, Sr           26:36.0    Glenbard North