Lake Park Invitational - Varsity Boys

Lake Park H.S. East Campus - Roselle, IL

September 14, 2013

64 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS         PLACES OF FINISHERS       AVG. TIME  SPREAD
  1   Lake Park                59    5    7   12   13   22   25   38  15:30.2  0:36.2
  2   St. Charles East         67    4    9   10   17   27   31   40  15:30.9  0:50.5
  3   Hoffman Estates         103    1   11   26   30   35   64       15:42.4  1:41.9
  4   Bartlett                150    3   16   32   45   54   56   58  16:04.6  1:44.1
  5   Belvidere North         189    6   33   34   48   68   78   83  16:22.0  2:06.0
  6   Huntley                 191    8   14   49   53   67   80       16:21.1  1:59.8
  7   Plainfield East         195    2   18   28   65   82   99  105  16:18.0  2:46.9
  8   Metea Valley            232   24   42   44   52   70   71   85  16:36.5  1:31.2
  9   Glenbrook North         236   23   37   57   59   60   73   94  16:41.9  1:20.4
 10   Lincoln Park            250   19   39   46   69   77            16:43.2  1:46.4
 11   Elk Grove               304   21   41   55   84  103            17:02.7  2:34.3
 12   Larkin                  340   20   36   61  109  114            17:29.1  3:30.0
 13   Harlem                  347   43   63   75   79   87   91  110  17:18.2  1:09.0
 14   Elgin                   361   29   47   74  104  107            17:25.9  2:43.7
 15   Streamwood              370   50   62   81   88   89   95  108  17:23.6  1:07.0
 16   South Elgin             371   51   66   72   90   92   98  106  17:24.4  1:11.9
 17   Maine West              399   15   86   97  100  101  113  116  17:35.6  2:39.4
 18   Schaumburg              478   76   93   96  102  111  112  115  18:06.7  1:27.2


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Billy Thomas, Sr           14:38.1    Hoffman Estates      
    2     2  Joseph Suarez, Jr          14:51.7    Plainfield East      
    3     3  Dan Cotton, Sr             15:07.7    Bartlett             
    4     4  Max Rowland, Sr            15:08.1    St. Charles East     
    5     5  Jeremy Lozano, Sr          15:13.5    Lake Park            
    6     6  Eryk Yunk, So              15:15.3    Belvidere North      
    7     7  Eric Dade, Sr              15:20.6    Lake Park            
    8     8  Keagan Smith, So           15:21.2    Huntley              
    9     9  Mike Gerkin, So            15:22.1    St. Charles East     
   10    10  Mark Sciurba, So           15:25.6    St. Charles East     
   11    11  Bryan Gamboa, So           15:30.4    Hoffman Estates      
   12    12  Andrew Tomaka, Jr          15:33.6    Lake Park            
   13    13  Lucas Bracher, Sr          15:33.7    Lake Park            
   14    14  Seth Conroy, So            15:35.4    Huntley              
   15    15  Alex Liston, Jr            15:37.3    Maine West           
   16    16  Anthony Peters, Sr         15:38.7    Bartlett             
   17    17  Lucas Werner, Sr           15:39.9    St. Charles East     
   18    18  Sergio Llanes, Jr          15:42.3    Plainfield East      
   19    19  Michael Stubna, Sr         15:43.3    Lincoln Park         
   20    20  Alex O'Claire, Sr          15:44.8    Larkin               
   21    21  Mike Frintner, Sr          15:46.4    Elk Grove            
   22    22  Zachary Schwarz, Sr        15:49.6    Lake Park            
   23    23  Jason Golden, So           15:50.5    Glenbrook North      
   24    24  Tim Danielsen, Sr          15:52.0    Metea Valley         
   25    25  Matt Miarka, Fr            15:52.7    Lake Park            
   26    26  Shiv Patel, So             15:56.6    Hoffman Estates      
   27    27  Mike Skora, Jr             15:58.5    St. Charles East     
   28    28  Cody Hughes, Sr            16:00.2    Plainfield East      
   29    29  Logan Jostes, Jr           16:00.3    Elgin                
   30    30  Thomas Simac, Sr           16:06.9    Hoffman Estates      
   31    31  Will Muckian, Jr           16:08.5    St. Charles East     
   32    32  Alex Peters, Sr            16:08.9    Bartlett             
   33    33  Case Hill, Sr              16:17.5    Belvidere North      
   34    34  Jacob Howe, Sr             16:17.8    Belvidere North      
   35    35  Matt Petersen, So          16:20.0    Hoffman Estates      
   36    36  Cameron Powers, Sr         16:22.7    Larkin               
   37    37  Scott Thomas, So           16:22.7    Glenbrook North      
   38    38  Jakub Bularz, Jr           16:23.0    Lake Park            
   39    39  Michael Lally, Sr          16:23.9    Lincoln Park         
   40    40  Nick Hauptmann, Jr         16:25.6    St. Charles East     
   41    41  Joey Kraemer, Sr           16:29.9    Elk Grove            
   42    42  Brendan McGrath, Jr        16:31.4    Metea Valley         
   43    43  Austin Wallschlaeger, Jr   16:33.9    Harlem               
   44    44  Benjamin Casselman, Jr     16:34.4    Metea Valley         
   45    45  Matt Hess, Sr              16:36.1    Bartlett             
   46    46  Arsiney Milanov, Sr        16:36.2    Lincoln Park         
   47    47  Emilio Mancha, Sr          16:37.9    Elgin                
   48    48  Kyle Graff, Jr             16:38.1    Belvidere North      
   49    49  Elijah Green, Jr           16:38.2    Huntley              
   50    50  William Troman, Sr         16:38.5    Streamwood           
   51        Dan Corry, Jr              16:39.6    St. Charles East     
   52    51  Max Keough, Jr             16:39.7    South Elgin          
   53    52  Payton Sipes, Sr           16:41.5    Metea Valley         
   54    53  Jimmy Jestus, Sr           16:49.9    Huntley              
   55    54  Matt Gray, Sr              16:51.8    Bartlett             
   56    55  Sam Marra, Sr              16:57.1    Elk Grove            
   57    56  Will McConville, Jr        16:59.2    Bartlett             
   58    57  Nate Whitfield, So         17:00.9    Glenbrook North      
   59    58  Alex Isla, Sr              17:01.0    Bartlett             
   60    59  Jay Silver, Jr             17:04.8    Glenbrook North      
   61        Andrew Birkley, Sr         17:06.2    Lake Park            
   62    60  Tommy Muldoon, Sr          17:10.8    Glenbrook North      
   63    61  Sergio Ramirez, Sr         17:12.9    Larkin               
   64    62  Collin Crumlett, Sr        17:13.2    Streamwood           
   65    63  Seth Wescom, Jr            17:15.1    Harlem               
   66    64  Michael Sanfillippo, Jr    17:16.6    Hoffman Estates      
   67    65  Tyler Kiska, So            17:17.4    Plainfield East      
   68    66  Liam Kenney, Sr            17:18.4    South Elgin          
   69    67  Ricky Raclawski, Jr        17:21.0    Huntley              
   70    68  Anthony Oldani, Jr         17:21.2    Belvidere North      
   71    69  Raymond Jurkewicz, Jr      17:23.0    Lincoln Park         
   72    70  Zachary Cosenza, Sr        17:23.2    Metea Valley         
   73    71  Patrick Murray, Sr         17:24.2    Metea Valley         
   74    72  Brandon Van Bogaert, Jr    17:24.4    South Elgin          
   75    73  Alex Hanskat, So           17:24.9    Glenbrook North      
   76    74  Richard Childs, Sr         17:25.4    Elgin                
   77    75  Grant Hume, So             17:25.9    Harlem               
   78    76  Omar Alhayek, Sr           17:27.1    Schaumburg           
   79    77  Raymond Chao, Jr           17:29.6    Lincoln Park         
   80    78  Dustin Luckow, Sr          17:30.7    Belvidere North      
   81    79  Scott Kirker, So           17:33.0    Harlem               
   82    80  Kyler Callanan, Sr         17:34.6    Huntley              
   83    81  Miles Juarez, Jr           17:37.4    Streamwood           
   84    82  Hershel Walton, Sr         17:38.5    Plainfield East      
   85    83  Jon Menge, Sr              17:39.2    Belvidere North      
   86    84  Ryan Hennessy, Sr          17:39.7    Elk Grove            
   87    85  Alex Boyle, Jr             17:42.4    Metea Valley         
   88    86  Lucas Martin-Ranft, Jr     17:42.8    Maine West           
   89    87  Kade Miller, So            17:42.9    Harlem               
   90    88  Jose Resendiz, Sr          17:43.7    Streamwood           
   91    89  Vasu Patel, Sr             17:45.4    Streamwood           
   92        Zack Lyons, Jr             17:46.2    Belvidere North      
   93    90  Jose L Gonzalez, Sr        17:48.0    South Elgin          
   94    91  Michael Biggers, So        17:50.7    Harlem               
   95    92  Joaquin Reyes, Sr          17:51.6    South Elgin          
   96    93  Dhrumil Shah, Sr           17:55.4    Schaumburg           
   97    94  Connor Ayres, Sr           17:56.4    Glenbrook North      
   98    95  Zel Salazar, Jr            17:56.7    Streamwood           
   99    96  Matt Ort, Jr               17:58.9    Schaumburg           
  100        Hitesh Varshney, Sr        18:01.6    Metea Valley         
  101    97  Sebastian Hernandez, Sr    18:09.1    Maine West           
  102    98  Alex Shirley, Sr           18:10.6    South Elgin          
  103    99  Zach Proffitt, So          18:11.5    Plainfield East      
  104   100  Alex Juszczynski, Sr       18:12.1    Maine West           
  105   101  Tom Biju, Sr               18:16.7    Maine West           
  106   102  A J. Vetter, Jr            18:18.1    Schaumburg           
  107        Mark Seeberg, Jr           18:19.5    Glenbrook North      
  108   103  Chris Mertes, Jr           18:20.7    Elk Grove            
  109   104  Scott Valena, Jr           18:21.9    Elgin                
  110   105  Peyton Rapier, So          18:25.2    Plainfield East      
  111   106  Chris Jo, Jr               18:25.4    South Elgin          
  112        Josh Simmons, Jr           18:42.5    Plainfield East      
  113   107  Matt Gedritis, Jr          18:44.0    Elgin                
  114   108  Steven Benitez, Jr         18:47.7    Streamwood           
  115   109  Ardley Garcia, Sr          18:50.2    Larkin               
  116   110  Leon Rigor, Sr             18:50.7    Harlem               
  117   111  Isaac Rogenski, Jr         18:54.2    Schaumburg           
  118   112  Eddie Lamas, Jr            18:58.0    Schaumburg           
  119   113  Adam Hill, Jr              18:59.3    Maine West           
  120   114  Alejandro Nevarez, Sr      19:14.8    Larkin               
  121        Matthew McClure, Sr        19:32.8    South Elgin          
  122   115  Matt Callison, Jr          19:39.8    Schaumburg           
  123   116  Liam Higgins, Sr           19:39.8    Maine West