St. Charles East Leavey Invitational - F/S Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

September 7, 2013

78 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS           PLACES OF FINISHERS      AVG. TIME SPREAD
  1   Marmion Academy          37    1    3    4    7   22   28   34  16:47.5  1:07.1
  2   St. Charles East        108   14   15   24   26   29   63   64  17:27.1  0:23.4
  3   Waubonsie Valley        143    2   21   35   37   48   59   85  17:31.4  1:48.9
  4   Wheaton North           148   10   16   30   40   52   56   68  17:40.3  1:04.5
  5   Benet Academy           155    8   20   36   45   46   72       17:42.0  0:56.5
  6   Geneva                  157    5   17   39   41   55   60   62  17:42.5  1:10.7
  7   Batavia                 168   13   32   38   42   43   75   76  17:47.3  0:50.4
  8   Glenbard South          178   19   25   27   53   54   71   80  17:46.4  0:50.7
  9   Jacobs                  185   12   23   49   50   51   61   69  17:50.6  1:00.2
 10   St. Charles North       190   11   31   33   57   58   70   73  17:54.2  1:16.6
 11   Bartlett                254   18   44   47   67   78   79   82  18:13.8  1:43.5
 12   Downers Grove North     310    6   65   66   83   90   92   94  18:56.7  3:39.5
 13   Oswego                  333    9   74   77   86   87   91   93  19:01.9  2:57.7
 14   Moline                  437   81   84   88   89   95   96   97  20:27.9  2:44.7

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM    
    1     1  Charlie Zimmer, Fr         16:20.2    Marmion Academy      
    2     2  Justin Caton, So           16:20.6    Waubonsie Valley     
    3     3  Andrew Lifka, Fr           16:31.3    Marmion Academy      
    4     4  Jon Young, So              16:34.5    Marmion Academy      
    5     5  Steve Creger, So           17:03.7    Geneva               
    6     6  Alec Danner, Fr            17:03.8    Downers Grove North  
    7     7  Burroughs Andrew, So       17:04.4    Marmion Academy      
    8     8  Jimmy Watson, Fr           17:06.6    Benet Academy        
    9     9  Bennett Peterson, Fr       17:07.4    Oswego               
   10    10  Alex Frank, So             17:07.4    Wheaton North        
   11    11  Joey Rangel, So            17:08.2    St. Charles North    
   12    12  Garrett Brenizer, Fr       17:11.4    Jacobs               
   13    13  Christopher Jordan, Fr     17:11.8    Batavia              
   14    14  Alex Thomas, So            17:15.6    St. Charles East     
   15    15  Ben Van Acker, So          17:18.5    St. Charles East     
   16    16  Danny Bailey, So           17:19.2    Wheaton North        
   17    17  Jake Tracey, So            17:19.7    Geneva               
   18    18  Justin Isla, So            17:20.2    Bartlett             
   19    19  Mike King, So              17:21.9    Glenbard South       
   20    20  Matt Teglia, Fr            17:25.4    Benet Academy        
   21    21  Amrish Selvam, So          17:25.7    Waubonsie Valley     
   22    22  Christian Surtz, So        17:27.2    Marmion Academy      
   23    23  Jeremy Horn, Fr            17:29.3    Jacobs               
   24    24  Jack Rzepecki, So          17:29.5    St. Charles East     
   25    25  Kevin Berenschot, So       17:32.4    Glenbard South       
   26    26  Drew Pearce, So            17:33.0    St. Charles East     
   27    27  Christian Hillard, Fr      17:33.2    Glenbard South       
   28    28  Daniel Heineman, So        17:35.1    Marmion Academy      
   29    29  Jake Beno, Fr              17:38.9    St. Charles East     
   30    30  Ryan Kocher, So            17:45.8    Wheaton North        
   31    31  Zach Smith, So             17:45.9    St. Charles North    
   32    32  Quinlan O'Brien, Fr        17:47.4    Batavia              
   33    33  Tyler Cabrera, So          17:47.4    St. Charles North    
   34    34  Ben Michel, So             17:48.2    Marmion Academy      
   35    35  Reilly Devine, So          17:49.2    Waubonsie Valley     
   36    36  Connor Towne, Fr           17:51.9    Benet Academy        
   37    37  Riley Blackmore, So        17:52.2    Waubonsie Valley     
   38    38  Drew Pellico, Fr           17:54.4    Batavia              
   39    39  Corey Shaughnessy, So      17:55.9    Geneva               
   40    40  Ethan Swihart, So          17:57.4    Wheaton North        
   41    41  Scott Creger, Fr           17:58.8    Geneva               
   42    42  Keaton Keller, Fr          18:00.9    Batavia              
   43    43  Jimmy Roach, So            18:02.1    Batavia              
   44    44  Matthew Edmier, So         18:03.0    Bartlett             
   45    45  Blake Seegebreecht, Fr     18:03.0    Benet Academy        
   46    46  Jeffery Girardot, Fr       18:03.0    Benet Academy        
   47    47  Sammy Peters, Fr           18:07.5    Bartlett             
   48        Jimmy Powers, So           18:08.2    Marmion Academy      
   49    48  Christian Freitag, Fr      18:09.4    Waubonsie Valley     
   50    49  Dylan Rogers, So           18:09.8    Jacobs               
   51    50  Austin Albrecht, So        18:10.9    Jacobs               
   52    51  Cole Schwarz, So           18:11.6    Jacobs               
   53    52  Ryan Almer, So             18:11.9    Wheaton North        
   54    53  Andrew Sunberg, So         18:12.1    Glenbard South       
   55    54  Joey Wood, Fr              18:12.5    Glenbard South       
   56    55  David Creger, Fr           18:14.4    Geneva               
   57    56  Matthew Beckerman, So      18:16.6    Wheaton North        
   58    57  Luke Zanis, Fr             18:24.7    St. Charles North    
   59    58  Tyler Tomich, So           18:24.8    St. Charles North    
   60    59  Jacob Liss, So             18:25.4    Waubonsie Valley     
   61        Jimmy Milder, Fr           18:25.8    Marmion Academy      
   62    60  Ethan Reed, Fr             18:26.5    Geneva               
   63    61  William Taylor, So         18:27.5    Jacobs               
   64    62  Michael Anderson, So       18:27.7    Geneva               
   65    63  Carter Frey, So            18:29.3    St. Charles East     
   66        Jordan Evans, Fr           18:30.4    Geneva               
   67    64  Charlie Smith, Fr          18:31.5    St. Charles East     
   68    65  Tristan Jahn, Fr           18:31.8    Downers Grove North  
   69    66  Ryan Cantlin, So           18:33.6    Downers Grove North  
   70    67  Eric Hutchison, So         18:34.8    Bartlett             
   71    68  Abyn Yacob, So             18:35.7    Wheaton North        
   72    69  James Hennessy, So         18:37.8    Jacobs               
   73    70  Nate Fordyce, Fr           18:40.4    St. Charles North    
   74        Andrew Macatangay, So      18:43.9    Jacobs               
   75    71  Ethan Sowl, Fr             18:45.4    Glenbard South       
   76    72  Patrick Barron, So         18:45.7    Benet Academy        
   77        Tommy Pemrick, So          18:47.6    St. Charles East     
   78        Daniel Harris, So          18:47.9    Geneva               
   79    73  Andrew Klair, So           18:48.0    St. Charles North    
   80        Dillon Mastropolo, Fr      18:48.7    St. Charles East     
   81    74  Logan Torres, So           18:49.1    Oswego               
   82        Josh Doyle, So             18:51.8    Geneva               
   83        Andrew Giometti, Fr        18:53.5    Marmion Academy      
   84        Ryder Stout, So            18:56.2    St. Charles East     
   85        Tyler Dau, Fr              18:58.0    Geneva               
   86    75  Jake Fehrenbacher, Fr      18:58.4    Batavia              
   87        Austin Nguyen, So          19:00.4    Jacobs               
   88        Collin Beus, Fr            19:00.6    Jacobs               
   89        Jake Schwartz, So          19:00.7    Marmion Academy      
   90    76  Jason Schlicher, So        19:01.4    Batavia              
   91        Evan Schwarz, So           19:02.7    Jacobs               
   92    77  Collin Boone, Fr           19:03.3    Oswego               
   93    78  Jake Jennes, So            19:03.6    Bartlett             
   94        Adam Froeschke, So         19:05.2    Jacobs               
   95        Michael Downs, Fr          19:05.7    Batavia              
   96        Hopfensberger Tyler, So    19:06.1    Marmion Academy      
   97        Kevin Loiselle, So         19:08.7    Marmion Academy      
   98        Brian Kuehl, Fr            19:09.2    Geneva               
   99        Krastan Dimitrov, So       19:10.4    Wheaton North        
  100        Aidan Johnson, Fr          19:12.7    Wheaton North        
  101        Jonah Sangorska, So        19:13.8    Wheaton North        
  102        Christian Gaytan, So       19:14.1    Benet Academy        
  103        Anthony Zilla, Fr          19:14.7    St. Charles East     
  104        Kyle Yorke, So             19:15.4    Marmion Academy      
  105        Owen McNamara, So          19:15.9    Benet Academy        
  106        James Giuliano, Fr         19:17.6    Jacobs               
  107    79  Evan Ghislin, So           19:20.4    Bartlett             
  108        Matt Chaffee, Fr           19:21.3    Geneva               
  109        Evan Patel, So             19:21.4    St. Charles East     
  110        Liam Strohcheim, So        19:21.7    St. Charles East     
  111        Evan Lamblin, So           19:22.6    Jacobs               
  112        Andrew Marchiori, Fr       19:24.2    Batavia              
  113        Jack Zinsky, Fr            19:26.1    Benet Academy        
  114    80  Andrew Fern, Fr            19:26.7    Glenbard South       
  115        Sean Lynch, Fr             19:28.9    St. Charles North    
  116        Christopher Maiello, So    19:31.8    St. Charles North    
  117    81  Colin Brown, So            19:32.6    Moline               
  118        Carter Stibgen, So         19:34.4    St. Charles North    
  119        Alex Whitley, So           19:34.8    St. Charles East     
  120        Adian Seigele, Fr          19:35.2    Geneva               
  121        Charlie Tate, Fr           19:35.4    Benet Academy        
  122        Jack Sitta, So             19:37.4    St. Charles East     
  123        Jackson Elliott, So        19:39.9    Wheaton North        
  124        Jimmy Rabe, So             19:41.7    Benet Academy        
  125        Jack Reynerson, So         19:41.7    Geneva               
  126        Roy Dodge, So              19:42.9    Glenbard South       
  127        Evan Allen, So             19:43.1    St. Charles East     
  128        Eric Fitch, So             19:43.4    Wheaton North        
  129    82  Derek Hull, So             19:47.7    Bartlett             
  130    83  Collin Leger, Fr           19:51.1    Downers Grove North  
  131        Jackson Rosencrans, So     19:51.4    St. Charles East     
  132    84  Eli DeWilde, Fr            19:53.8    Moline               
  133        Taran Cumbow, So           20:02.3    Batavia              
  134        Trevor Tomich, So          20:03.4    St. Charles North    
  135    85  Josh Zurawski, Fr          20:04.5    Waubonsie Valley     
  136    86  Jared Reichardt, So        20:04.6    Oswego               
  137    87  David Gaytan, Fr           20:05.0    Oswego               
  138        Jared Rempert, Fr          20:07.5    Batavia              
  139        Vance Perricone, So        20:09.1    St. Charles East     
  140        Mark Chiodras, Fr          20:09.6    Wheaton North        
  141        Brett Lee, Fr              20:10.0    St. Charles North    
  142        Brian Doherty, So          20:11.4    St. Charles North    
  143        Mike Rogman, So            20:11.9    St. Charles East     
  144        Alexander Daigle, Fr       20:12.1    Wheaton North        
  145        Xander Apponi, Fr          20:12.9    Bartlett             
  146        Usama Humecki, So          20:13.0    Wheaton North        
  147        Jackson Gonnerman, So      20:13.3    Geneva               
  148        Parker Beus, Fr            20:13.8    Jacobs               
  149        Colton Tisdall, Fr         20:14.7    St. Charles North    
  150    88  Kaleb Rath, So             20:16.3    Moline               
  151    89  Shawn O'Neill, So          20:19.3    Moline               
  152        Trystan Hope, So           20:19.5    Glenbard South       
  153        David Ramirez, Fr          20:21.5    Wheaton North        
  154        Eric Blassick, Fr          20:21.6    St. Charles North    
  155        Matthew Brown, So          20:23.5    Bartlett             
  156        Ryan Berg, Fr              20:25.0    Wheaton North        
  157        Dominic Quarttti, Fr       20:25.2    Marmion Academy      
  158        Ben Samuels, Fr            20:25.8    Wheaton North        
  159        Adam Borman, So            20:27.9    Waubonsie Valley     
  160        Aarush Gupta, So           20:27.9    Waubonsie Valley     
  161        Garrett Vandermyde, Fr     20:28.6    St. Charles East     
  162        Zain Bouteldja, So         20:30.4    Wheaton North        
  163        Parker Wilson, Fr          20:31.0    Wheaton North        
  164        Girard Sweeney, Fr         20:31.1    Waubonsie Valley     
  165        Billy Poff, Fr             20:31.4    Wheaton North        
  166        Allen Chung, Fr            20:36.2    Glenbard South       
  167        Powell Munro, Fr           20:38.8    Marmion Academy      
  168        Dan Self, So               20:38.9    Glenbard South       
  169        Liam Carroll, So           20:39.2    Wheaton North        
  170        Tommy Oleneck, Fr          20:40.0    St. Charles East     
  171        Teddy Evans, Fr            20:41.9    Benet Academy        
  172    90  Rocco Manzo, So            20:43.2    Downers Grove North  
  173        Jacob Brumbach, So         20:44.0    Wheaton North        
  174        Noah Maandekok, Fr         20:44.6    Jacobs               
  175        Nicolas Quinte, Fr         20:44.6    Wheaton North        
  176    91  Isaiah Couch, Fr           20:46.0    Oswego               
  177        Alex Hayden, Fr            20:46.7    Waubonsie Valley     
  178    92  Devin Johnson, Fr          20:50.0    Downers Grove North  
  179        Alex Kovak, Fr             20:52.6    Benet Academy        
  180        David Farrell, Fr          20:53.7    Marmion Academy      
  181    93  Nathan DeVos, So           20:55.8    Oswego               
  182        Matthew Bickelhaup, Fr     20:56.5    Bartlett             
  183        Andrew Arciuch, So         20:59.7    Bartlett             
  184        Adrian Hernandez, Fr       21:00.3    Bartlett             
  185        John Fisher, So            21:07.3    Wheaton North        
  186        Mike Roy, So               21:11.1    St. Charles East     
  187        Jacob Benner, So           21:11.7    Jacobs               
  188        Christian Logan, Fr        21:12.2    Wheaton North        
  189        Wynn Barnitt, So           21:12.3    St. Charles North    
  190        James Berg, So             21:17.2    Jacobs               
  191        Garrett Lisle, So          21:18.2    Jacobs               
  192        Alex Druwe, So             21:20.8    Oswego               
  193        Marc Nyame, So             21:21.3    Marmion Academy      
  194        Adam Boehm, So             21:25.4    St. Charles North    
  195        Jonathan Hitchock, Fr      21:27.5    Benet Academy        
  196        Josh Hernandez, Fr         21:27.7    Oswego               
  197        Dan Werner, Fr             21:28.3    St. Charles East     
  198    94  Zach Goliszewski, Fr       21:29.3    Downers Grove North  
  199        Frank Ricciardi, So        21:31.9    Bartlett             
  200        Patrick Reimann, Fr        21:33.1    Wheaton North        
  201        Matt Biaglow, So           21:35.4    Oswego               
  202        Tim Leal, Fr               21:35.5    St. Charles North    
  203        Michael McGerty, So        21:36.6    Benet Academy        
  204        Sam Atac, Fr               21:37.0    Batavia              
  205        Mitchel Dutton, Fr         21:37.7    Geneva               
  206        Ben Vacek, Fr              21:38.5    Batavia              
  207        Zach Choffin, So           21:39.0    Batavia              
  208        Anthony Molina, Fr         21:39.1    Batavia              
  209        Brendan Labbe, So          21:39.8    Marmion Academy      
  210        Jack Mueller, Fr           21:41.2    Batavia              
  211        David Motarjeme, So        21:47.3    Bartlett             
  212        Josh Ceurvost, Fr          21:57.2    Oswego               
  213        Jared Palan, Fr            21:57.8    St. Charles North    
  214        Jack Hiatt, Fr             22:01.0    Benet Academy        
  215        Nick Athitakis, So         22:04.4    Oswego               
  216        Sean Sheehan, Fr           22:04.7    Benet Academy        
  217        Brett Husar, So            22:06.5    St. Charles North    
  218        Luke Feeney, Fr            22:06.8    St. Charles North    
  219        Ethan Buhrow, Fr           22:07.3    Jacobs               
  220        Ryan Kim, Fr               22:15.9    Wheaton North        
  221        Chris Lunde, Fr            22:16.0    Wheaton North        
  222        Theo Cook, Fr              22:17.1    Wheaton North        
  223    95  Dylan Rath, So             22:17.3    Moline               
  224        Alex Postma, Fr            22:19.2    Wheaton North        
  225        Nick Schuster, Fr          22:22.4    Batavia              
  226        Jason Harold, Fr           22:24.5    Benet Academy        
  227    96  Bradley Moyer, So          22:24.6    Moline               
  228        Zack McGinnis, Fr          22:26.2    Bartlett             
  229        Xxx Zhang, So              22:29.9    Waubonsie Valley     
  230        Edward Marcheselli, Fr     22:34.6    Benet Academy        
  231    97  Isaac Thoensen, So         22:35.4    Moline               
  232        Grant Bender, So           22:37.6    Jacobs               
  233        Declan McNamara, So        22:38.1    Benet Academy        
  234        Chris Malek, So            22:38.2    Bartlett             
  235        Mike Orlow, Fr             22:38.8    Batavia              
  236        Drew Murphy, Fr            22:40.1    Downers Grove North  
  237        Jordan McDaniel, Fr        22:40.7    Downers Grove North  
  238        James Beecher, Fr          22:47.8    Benet Academy        
  239        Jacob Johnson, So          22:50.9    Jacobs               
  240        Zach Wade, So              22:57.9    Marmion Academy      
  241        Dylan Subrin, So           23:00.2    Jacobs               
  242        Matt Cramer, Fr            23:01.5    St. Charles East     
  243        Sadiq Humecki, Fr          23:04.0    Wheaton North        
  244        Jacob Vander Zaden, Fr     23:05.7    Benet Academy        
  245        Matthew Switalski, Fr      23:10.8    Wheaton North        
  246        George Jacovides, Fr       23:17.1    Marmion Academy      
  247        Mike Mangan, Fr            23:19.9    Benet Academy        
  248        Jonathan Messina, Fr       23:24.4    Jacobs               
  249        Kyle Koener, So            23:26.6    Wheaton North        
  250        Michael Peters, So         23:26.7    St. Charles North    
  251        A J. Beutler, Fr           23:27.0    St. Charles East     
  252        Danny Barsanti, Fr         23:31.2    St. Charles North    
  253        Nick Bonelli, So           23:33.5    Wheaton North        
  254        Andrew Tran, So            23:50.5    Benet Academy        
  255        Michael O'Sullivan, So     23:53.6    Benet Academy        
  256        Noah Taranto, So           23:54.1    Wheaton North        
  257        Alejandro Gomez Jr, Fr     23:58.6    Jacobs               
  258        Robert Kolert, So          24:09.6    St. Charles East     
  259        Will Zidek, So             24:10.3    Marmion Academy      
  260        Patrick McNally, Fr        24:10.7    Wheaton North        
  261        Mohammed Dafelseed, So     24:14.2    Wheaton North        
  262        Jack Corrigan, So          24:17.0    Waubonsie Valley     
  263        Chris Baker, So            24:28.8    Marmion Academy      
  264        Spencer Casey, Fr          24:42.4    Downers Grove North  
  265        Dan Albert, Fr             24:49.2    Downers Grove North  
  266        Mason Holtsford, So        24:57.8    St. Charles East     
  267        Riley Lebedun, So          24:58.0    Jacobs               
  268        Josh Christodoss, Fr       25:01.4    Waubonsie Valley     
  269        Hank Repke, Fr             25:11.7    Wheaton North        
  270        Joathon Liu, Fr            25:20.1    Marmion Academy      
  271        Jimmy Pullano, Fr          25:50.3    Marmion Academy      
  272        Brett Battag, Fr           25:55.8    Marmion Academy      
  273        Ryan Callahan, Fr          25:56.3    Marmion Academy      
  274        Joseph Billings, So        25:56.4    St. Charles North    
  275        Hank Stafford, Fr          28:09.8    Wheaton North        
  276        Andrew Cross, Fr           28:20.5    Wheaton North