St. Charles East Leavey Invitational - Varsity Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

September 7, 2013

72 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                 POINTS       PLACES OF FINISHERS          AVG. TIME SPREAD
  1   Downers Grove North      73    1    3   12   21   36   37   77  15:42.5  1:15.4
  2   Jacobs                   94    4    9   15   28   38   41   42  15:56.3  0:53.9
  3   Batavia                 118    7   11   19   30   51   57   64  16:04.4  1:03.4
  4   Wheaton North           137    2   13   25   43   54   88   90  16:04.6  1:38.0
  5   St. Charles East        145    8   20   27   35   55   72   78  16:11.7  1:05.9
  6   Marmion Academy         153   14   24   29   34   52   60   65  16:15.9  0:49.5
  7   Waubonsie Valley        180   16   31   32   48   53   59   68  16:22.4  0:46.4
  8   Bartlett                204   10   17   46   61   70   80       16:28.9  1:28.5
  9   Oswego                  222    5   22   62   66   67   69   75  16:31.9  1:34.1
 10   Benet Academy           223   18   45   47   50   63   74   87  16:33.1  1:00.5
 11*  Geneva                  264    6   49   56   71   82   84   85  16:48.6  2:13.9
 12*  St. Charles North       264   26   40   44   73   81            16:50.3  1:31.3
 13   Moline                  298   23   39   58   86   92   94       17:19.9  3:13.2
 14   Glenbard South          389   33   79   83   96   98            19:00.2  6:39.0
 15   Montini Catholic        444   76   89   91   93   95   97       18:46.0  2:22.4

* tie broken by best sixth runner in accordance with national high school federation rules
      
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Zac Smith, Sr              15:05.5    Downers Grove North  
    2     2  Joseph Emmanuel, Sr        15:06.0    Wheaton North        
    3     3  Ryan Clevenger, Jr         15:12.4    Downers Grove North  
    4     4  Matthew Johnson, Sr        15:28.6    Jacobs               
    5     5  Peter Johnsrud, Jr         15:29.4    Oswego               
    6     6  Blaine Bartel, Sr          15:34.0    Geneva               
    7     7  Mitch Zabka, Sr            15:39.2    Batavia              
    8     8  Mike Gerkin, So            15:39.4    St. Charles East     
    9     9  Corey Albrecht, Sr         15:39.5    Jacobs               
   10    10  Dan Cotton, Sr             15:43.6    Bartlett             
   11    11  Chris Orlow, Sr            15:45.2    Batavia              
   12    12  Jared Spilky, Sr           15:49.7    Downers Grove North  
   13    13  Wes Noyes, Sr              15:53.1    Wheaton North        
   14    14  Brady Bobbitt, Jr          15:53.5    Marmion Academy      
   15    15  Sebastian Baran, Jr        15:56.6    Jacobs               
   16    16  Patrick Wolak, So          15:56.9    Waubonsie Valley     
   17    17  Anthony Peters, Sr         15:57.0    Bartlett             
   18    18  Brady McLaughlin, Jr       15:57.5    Benet Academy        
   19    19  Ryan Wieties, Jr           15:57.5    Batavia              
   20    20  Mark Sciurba, So           16:02.6    St. Charles East     
   21    21  Marc Mathy, Sr             16:04.0    Downers Grove North  
   22    22  Desmond Meyer, Sr          16:06.6    Oswego               
   23    23  Zach Gray, Sr              16:07.6    Moline               
   24    24  Ethan Young, Sr            16:08.2    Marmion Academy      
   25    25  Kilty Askin, Jr            16:10.9    Wheaton North        
   26    26  Nathan Klair, Sr           16:11.6    St. Charles North    
   27    27  Max Rowland, Sr            16:11.8    St. Charles East     
   28    28  Matthew Goldby, Jr         16:14.6    Jacobs               
   29    29  Eric Lifka, Sr             16:15.5    Marmion Academy      
   30    30  Jorden Berendt, Sr         16:17.4    Batavia              
   31    31  John Vollrath, Jr          16:17.6    Waubonsie Valley     
   32    32  Eric Onsager, Sr           16:17.9    Waubonsie Valley     
   33    33  Joe Meade, Sr              16:18.8    Glenbard South       
   34    34  Timmy Riordan, Sr          16:19.5    Marmion Academy      
   35    35  Lucas Werner, Sr           16:19.6    St. Charles East     
   36    36  Jack Diamond, Jr           16:20.9    Downers Grove North  
   37    37  Zac Christensen, Jr        16:21.3    Downers Grove North  
   38    38  Zachary Johnson, Sr        16:22.5    Jacobs               
   39    39  Koffivi Vonor, Jr          16:22.5    Moline               
   40    40  Kevin Davis, Sr            16:23.3    St. Charles North    
   41    41  Joshua Yelton, Sr          16:26.1    Jacobs               
   42    42  Jon Godinez, Sr            16:26.2    Jacobs               
   43    43  Daniel Steeno, Jr          16:28.8    Wheaton North        
   44    44  Peter Francissen, Sr       16:30.2    St. Charles North    
   45    45  Phillip Parisi, Jr         16:32.5    Benet Academy        
   46    46  Alex Peters, Sr            16:35.6    Bartlett             
   47    47  Sean Harnik, Jr            16:36.3    Benet Academy        
   48    48  Stephen Scott, Sr          16:36.4    Waubonsie Valley     
   49    49  Daniel MacDonald, Sr       16:37.1    Geneva               
   50    50  John Stoppelman, Sr        16:41.3    Benet Academy        
   51    51  Patrick Redmond, Jr        16:42.5    Batavia              
   52    52  Paul Bancroft, Jr          16:43.0    Marmion Academy      
   53    53  Jeff Colvin, Sr            16:43.2    Waubonsie Valley     
   54    54  Chris Stopka, Sr           16:43.9    Wheaton North        
   55    55  Nick Hauptmann, Jr         16:45.3    St. Charles East     
   56    56  Justin Poythress, Jr       16:48.9    Geneva               
   57    57  Shea Bastian, So           16:52.9    Batavia              
   58    58  Knobloch Timothy, So       16:53.0    Moline               
   59    59  Ben Cotter, Sr             16:55.4    Waubonsie Valley     
   60    60  Kevin Grahovec, Sr         16:55.4    Marmion Academy      
   61    61  Matt Gray, Sr              16:56.2    Bartlett             
   62    62  Jackson Simon, So          16:57.9    Oswego               
   63    63  Kelly Crombie, So          16:58.0    Benet Academy        
   64    64  Mitch Voellinger, Sr       16:58.7    Batavia              
   65    65  Kevin Hoss, Sr             17:00.7    Marmion Academy      
   66    66  Chase Hall, Sr             17:02.2    Oswego               
   67    67  Owen Kelty, So             17:03.4    Oswego               
   68    68  Garrett Eicher, Sr         17:04.6    Waubonsie Valley     
   69    69  Paul Rupkey, Jr            17:06.5    Oswego               
   70    70  Alex Isla, Sr              17:12.0    Bartlett             
   71    71  Dan Dudman, Sr             17:15.4    Geneva               
   72    72  Mike Skora, Jr             17:18.6    St. Charles East     
   73    73  Joe Potocki, Sr            17:23.7    St. Charles North    
   74    74  Zach Kowalczyk, So         17:27.1    Benet Academy        
   75    75  Matt Taves, Jr             17:29.1    Oswego               
   76    76  Tyler Pacana, Jr           17:36.0    Montini Catholic     
   77    77  Joe Carter, Jr             17:37.6    Downers Grove North  
   78    78  Colin Sullivan, Sr         17:38.8    St. Charles East     
   79    79  Ricardo Hilliard, Sr       17:39.6    Glenbard South       
   80    80  Will McConville, Jr        17:42.2    Bartlett             
   81    81  Austin Kyle, Sr            17:42.9    St. Charles North    
   82    82  Jake Kaufman, Jr           17:47.9    Geneva               
   83    83  Ibrahim Jawad, Jr          17:49.9    Glenbard South       
   84    84  Michael Sheehan, Sr        17:50.9    Geneva               
   85    85  Andrew Krieger, Jr         17:54.7    Geneva               
   86    86  Jake Barr, Sr              17:55.6    Moline               
   87    87  Sean Kirwan, Jr            17:56.0    Benet Academy        
   88    88  Will Thomas, Jr            18:09.9    Wheaton North        
   89    89  Emmett Billings, Fr        18:14.6    Montini Catholic     
   90    90  Donald Rowe, Sr            18:19.8    Wheaton North        
   91    91  Matt Fisch, Jr             18:24.7    Montini Catholic     
   92    92  Tanner McAnally, Jr        19:20.8    Moline               
   93    93  Eddie Laviste, Jr          19:36.2    Montini Catholic     
   94    94  Andrew Levesque, Jr        19:53.4    Moline               
   95    95  Cameron Casey, Jr          19:58.4    Montini Catholic     
   96    96  Owen Ferris, Jr            20:15.0    Glenbard South       
   97    97  Eric Soto, Jr              21:09.1    Montini Catholic     
   98    98  Trey Bradley, Jr           22:57.8    Glenbard South