St. Charles North Invitational - Open Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 5, 2013

72 degrees, cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 W Warrenville So.        46    1    3    5   17   20   21   22  16:51.4  0:55.5
  2 Marmion Academy          78    2    8   12   23   33   72   73  17:06.7  1:12.6
  3 Jones College Prep       82    6   10   15   24   27   39   54  17:10.7  0:51.2
  4 Naperville Central       95    4    7   25   29   30   50   62  17:13.1  1:03.1
  5 Batavia                  99    9   13   14   19   44   45   46  17:18.10:1:00.0
  6 Minooka                 186   16   31   35   49   55   76   77  17:48.9  0:57.9
  7 Bartlett                196   11   28   40   52   65   68   70  17:47.6  1:21.1
  8 Geneva                  285   36   41   63   66   79   93  112  18:14.1  0:50.9
  9 Waubonsie Valley        289   18   37   61   86   87   91   99  18:23.0  1:58.2
 10 Benet Academy           291   43   48   57   69   74   80   83  18:16.5  0:39.1
 11 St. Charles North       293   26   42   59   71   95   97   98  18:23.6  2:12.3
 12 Metea Valley            295   34   38   67   75   81   82   92  18:16.6  0:59.3
 13 Niles North             343   53   58   60   84   88  108  111  18:35.9  1:08.0
 14 South Elgin             360   32   56   78   90  104  107  109  18:55.9  2:58.6
 15 Burlington Central      409   51   64   89  102  103  110  113  19:13.3  2:03.2
 16 Glenbard North          433   47   85   96  100  105  117       19:32.1  2:45.9
 17 Addison Trail           530   94  101  106  114  115  116       22:06.6  6:14.8


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Jack Havey, Jr             16:25.8    W Warrenville So.    
    2     2  Kevin Grahovec, Sr         16:30.2    Marmion Academy      
    3     3  Ben Jorgonski, Sr          16:35.1    W Warrenville So.    
    4     4  David Kennedy, Jr          16:35.6    Naperville Central   
    5     5  John Hanson, Jr            16:38.9    W Warrenville So.    
    6     6  Daryl Cordova, Jr          16:41.3    Jones College Prep   
    7     7  Cory Burkwald, Sr          16:44.7    Naperville Central   
    8     8  Kevin Hoss, Sr             16:52.1    Marmion Academy      
    9     9  Alec Cunningham, Sr        16:57.7    Batavia              
   10    10  Anthony Morales, Sr        17:00.3    Jones College Prep   
   11    11  Matt Gray, Sr              17:00.5    Bartlett             
   12    12  Paul Bancroft, Jr          17:05.3    Marmion Academy      
   13    13  Tristan Nelson, Sr         17:06.8    Batavia              
   14    14  Brendan Kilgallen, Jr      17:09.6    Batavia              
   15    15  David Salmi, Jr            17:11.7    Jones College Prep   
   16    16  Ethan Hobbs, Sr            17:15.8    Minooka              
   17    17  Connor Foley, Sr           17:15.8    W Warrenville So.    
   18    18  Griffin Eicher, Sr         17:17.7    Waubonsie Valley     
   19    19  Matt Jones, Sr             17:18.6    Batavia              
   20    20  Jonah Reinhart, Sr         17:21.2    W Warrenville So.    
   21    21  Michael Kinfe, Sr          17:21.3    W Warrenville So.    
   22    22  Michael Malvenda, Jr       17:21.8    W Warrenville So.    
   23    23  Anthony Pullano, Sr        17:23.2    Marmion Academy      
   24    24  Enrique Sanchez, Sr        17:27.5    Jones College Prep   
   25    25  Michael Sacco, Sr          17:28.3    Naperville Central   
   26    26  Devin Davis, Jr            17:31.1    St. Charles North    
   27        Nick Spotts, Sr            17:31.2    W Warrenville So.    
   28    27  Martin Chappetto, Sr       17:32.5    Jones College Prep   
   29    28  David Johnson, Jr          17:34.0    Bartlett             
   30    29  Joel Pelkonen, Fr          17:38.0    Naperville Central   
   31    30  Kyle Hersma, Jr            17:38.7    Naperville Central   
   32    31  Ben Tyrell, Jr             17:39.1    Minooka              
   33        Brian Anderson, Jr         17:40.3    W Warrenville So.    
   34        Jack Smith, Sr             17:40.6    W Warrenville So.    
   35    32  Matthew McClure, Sr        17:40.7    South Elgin          
   36    33  Matthew Milder, Jr         17:42.7    Marmion Academy      
   37    34  Hitesh Varshney, Sr        17:44.7    Metea Valley         
   38    35  Ryan Weniger, Sr           17:49.1    Minooka              
   39    36  Grant Schumock, Sr         17:49.9    Geneva               
   40    37  Austin Bruner, Jr          17:51.9    Waubonsie Valley     
   41    38  Alex Boyle, Jr             17:52.7    Metea Valley         
   42    39  Marquis Dixon, Sr          17:53.9    Jones College Prep   
   43    40  Andrew Brhel, Sr           17:54.0    Bartlett             
   44    41  Andrew Krieger, Jr         17:55.3    Geneva               
   45    42  Joe Potocki, Sr            17:55.3    St. Charles North    
   46        Nick Szarzynski, Sr        17:55.8    W Warrenville So.    
   47    43  Max Evans, Jr              17:57.1    Benet Academy        
   48    44  Bennett Bernardoni, Jr     17:57.6    Batavia              
   49    45  Eric Karkos, Sr            17:58.6    Batavia              
   50    46  Andrew Kendell, Sr         18:00.7    Batavia              
   51    47  Zack Taylor, Sr            18:03.7    Glenbard North       
   52        Colin Sullivan, Sr         18:04.2    St. Charles East     
   53    48  Mike Ferguson, Jr          18:04.6    Benet Academy        
   54    49  Kj Minor, Sr               18:06.8    Minooka              
   55    50  Danny Drinkard, Jr         18:07.0    Naperville Central   
   56    51  Thomas Osko, Sr            18:07.7    Burlington Central   
   57    52  Bryce Coffey, Sr           18:07.9    Bartlett             
   58    53  Greg Grigoropoulos, Sr     18:10.7    Niles North          
   59    54  Gustavo Colunga, Sr        18:12.4    Jones College Prep   
   60    55  Will Roberts, Jr           18:13.7    Minooka              
   61    56  Joaquin Reyes, Sr          18:14.9    South Elgin          
   62    57  Christian Gaytan, So       18:15.6    Benet Academy        
   63        Jake Moscardini, Jr        18:15.7    W Warrenville So.    
   64    58  Ross Schneider, Jr         18:15.9    Niles North          
   65    59  Ryan Naughton, Sr          18:16.3    St. Charles North    
   66    60  Ramon Sebastian, Sr        18:16.8    Niles North          
   67        Phillip Kane, Sr           18:17.0    W Warrenville So.    
   68    61  Trevor Ferguson, Jr        18:17.2    Waubonsie Valley     
   69    62  Thomas Cushing, Jr         18:17.2    Naperville Central   
   70        Will Smith, Sr             18:18.9    Batavia              
   71    63  Justin Boschelli, Jr       18:19.6    Geneva               
   72    64  Andrew Barrueta, Jr        18:20.8    Burlington Central   
   73    65  James Wells, Sr            18:21.5    Bartlett             
   74    66  Grif McDonell, Sr          18:25.0    Geneva               
   75    67  Craig Philipp, Jr          18:25.5    Metea Valley         
   76    68  Matt Ricciardi, Sr         18:28.4    Bartlett             
   77    69  Jeff Klouda, Jr            18:29.2    Benet Academy        
   78    70  Chandler Morgan, Jr        18:30.0    Bartlett             
   79        Drake White, Jr            18:31.0    Lemont               
   80    71  Carter O'Brien, Sr         18:32.2    St. Charles North    
   81        Jack Kovach, Jr            18:33.1    Naperville Central   
   82    72  Nick Ruble, Sr             18:33.3    Marmion Academy      
   83        Matt Devane, Sr            18:34.2    Naperville Central   
   84    73  Jimmy Powers, So           18:34.6    Marmion Academy      
   85        Mike Kammes, Jr            18:36.0    Batavia              
   86    74  Michael McGerty, So        18:36.2    Benet Academy        
   87    75  Thomas Massengill, Jr      18:36.2    Metea Valley         
   88    76  Jake Wietting, Jr          18:37.0    Minooka              
   89    77  Brad Earl, Sr              18:37.9    Minooka              
   90        Jake Cornish, Jr           18:37.9    Marmion Academy      
   91        Matthew Robinson, Jr       18:40.4    Naperville Central   
   92    78  Chris Jo, Jr               18:40.4    South Elgin          
   93    79  Ethan Morgan, Jr           18:40.7    Geneva               
   94    80  John Speckels, Jr          18:40.7    Benet Academy        
   95        Kyle Yorke, So             18:41.6    Marmion Academy      
   96    81  Lucas Hsiung, Jr           18:43.9    Metea Valley         
   97        Kyle Brown, Sr             18:44.5    Minooka              
   98        Joey Teresi, Sr            18:46.6    Minooka              
   99    82  Quinn Kalinowski, Jr       18:47.4    Metea Valley         
  100        Adam Diorio, Jr            18:48.9    St. Charles East     
  101    83  Matt Genovese, Sr          18:49.7    Benet Academy        
  102        Daniel Valentin, Sr        18:51.0    W Warrenville So.    
  103        Mike McGrath, Jr           18:52.0    Bartlett             
  104        Luke Beifuss, Sr           18:52.5    Marmion Academy      
  105        Keaton Schifer, Sr         18:53.1    Benet Academy        
  106        Colin Sheehan, Jr          18:55.7    Marmion Academy      
  107        Peter Saucedo, Jr          18:56.2    Marmion Academy      
  108        Mike Cervantes, Jr         18:56.3    Batavia              
  109    84  Jake Schein, Jr            18:57.4    Niles North          
  110    85  Zack Prochaska, Jr         18:57.8    Glenbard North       
  111        Shane Mart, Sr             18:57.9    Minooka              
  112        Dan Bennington, Sr         18:58.7    Benet Academy        
  113        Mason Switzer, Sr          19:01.3    Prairie Ridge        
  114        Zel Salazar, Jr            19:01.4    Streamwood           
  115        Chris Mertes, Jr           19:02.1    Elk Grove            
  116        Titus Hou, Sr              19:09.6    W Warrenville So.    
  117    86  Michael Julius, Jr         19:12.2    Waubonsie Valley     
  118    87  Kevin Horwath, Sr          19:15.9    Waubonsie Valley     
  119        Matthew Dungan, Sr         19:17.9    W Warrenville So.    
  120        Austin Werner, Jr          19:18.1    Naperville Central   
  121    88  David Goodwin, Sr          19:18.7    Niles North          
  122        Richie Jarnell, Jr         19:20.4    Marmion Academy      
  123        Isaac Harris, Jr           19:22.0    W Warrenville So.    
  124        William Ball, Jr           19:22.2    Marmion Academy      
  125        Jake Thompson, Sr          19:23.0    Marmion Academy      
  126        Jonathan Pickett, Sr       19:23.8    Minooka              
  127    89  Steve Gruner, Sr           19:24.2    Burlington Central   
  128    90  Jonathon Perry Gottscha, Jr
                                       19:24.4    South Elgin          
  129    91  Dean Arbid, Sr             19:24.7    Waubonsie Valley     
  130        Kyle Shelton, Sr           19:27.6    Minooka              
  131        Austin Mederos, So         19:27.6    Naperville Central   
  132    92  Mike Lawson, Sr            19:28.3    Metea Valley         
  133        Armando Sanchez-Monsiva, Jr
                                       19:28.5    Metea Valley         
  134        Mason McCoy, Sr            19:30.4    Bartlett             
  135        Alex Hart, Jr              19:30.8    Benet Academy        
  136        David Farrell, Fr          19:33.5    Marmion Academy      
  137    93  Andy Peruba, Jr            19:33.7    Geneva               
  138        Jack Cason, Jr             19:34.1    Marmion Academy      
  139        Teddy Evans, Fr            19:35.7    Benet Academy        
  140        Nick Gianacakos, Jr        19:36.4    Naperville Central   
  141        Conrad Moeller, Jr         19:37.9    W Warrenville So.    
  142        Jj Shump, Jr               19:38.2    Batavia              
  143        Brad Kane, Sr              19:38.7    W Warrenville So.    
  144        Austin Bagdady, Jr         19:39.5    Benet Academy        
  145        Mario Lerma, Jr            19:40.9    Metea Valley         
  146        Michael Welsh, Fr          19:41.4    Benet Academy        
  147        Krunal Patel, Sr           19:42.7    Bartlett             
  148    94  Frank Zapata, Sr           19:43.1    Addison Trail        
  149    95  Justin Cabrera, Sr         19:43.3    St. Charles North    
  150        Jonathan Hitchock, Fr      19:46.0    Benet Academy        
  151    96  Shovik Patel, Jr           19:49.1    Glenbard North       
  152    97  Dylan Srocki, Jr           19:52.2    St. Charles North    
  153        William O'Meara, Jr        19:53.0    Benet Academy        
  154        Bobby Kaluza, Sr           19:53.2    Minooka              
  155        Henry Thompson, Jr         19:54.8    Benet Academy        
  156        Christian Trujillo, Sr     19:55.0    Marmion Academy      
  157        Nick Malone, Sr            19:55.3    Benet Academy        
  158    98  Jacob Carlson, Jr          19:55.3    St. Charles North    
  159    99  Jared Kuhel, Jr            19:56.6    Waubonsie Valley     
  160        Jason Beno, Jr             19:59.8    Minooka              
  161   100  Danny O'leary, Sr          20:00.1    Glenbard North       
  162   101  Jerold Macaya, Jr          20:00.2    Addison Trail        
  163        David Reyes, Sr            20:00.2    Streamwood           
  164        Jaun Stamps, Jr            20:00.6    Waubonsie Valley     
  165        Jason Coppe, Jr            20:01.5    Naperville Central   
  166   102  Karl Lagunilla, Sr         20:03.2    Burlington Central   
  167        Zach Gurley, Sr            20:04.6    Minooka              
  168        Evan Kuhel, Jr             20:05.3    Waubonsie Valley     
  169        Aashish Agrawal, Jr        20:05.8    Metea Valley         
  170        Alex Kovak, Fr             20:06.8    Benet Academy        
  171        Kevin Loiselle, So         20:08.7    Marmion Academy      
  172        Joe Gall, Jr               20:10.2    Naperville Central   
  173   103  Ryan Houlihan, Sr          20:10.8    Burlington Central   
  174        Brandon Rockwood, Sr       20:11.0    Marmion Academy      
  175        Greg Fara, Sr              20:12.6    Benet Academy        
  176        Matt Jackson, Sr           20:12.8    Naperville Central   
  177        Alex Mowthorpe, Jr         20:13.5    Prairie Ridge        
  178        Owen Doherty, Jr           20:15.2    Lemont               
  179        Tyler Schoell, Jr          20:15.9    Lemont               
  180        Caleb Froidcoeur, Sr       20:18.4    Minooka              
  181        Armani Zuniga, Sr          20:18.6    Minooka              
  182        Nick DiMatto, Fr           20:18.6    Benet Academy        
  183        Jimmy Rabe, So             20:19.8    Benet Academy        
  184        Deston LaRue, Sr           20:20.1    Metea Valley         
  185        Sean Sheehan, Fr           20:21.7    Benet Academy        
  186        Luke McArdle, Jr           20:26.5    Marmion Academy      
  187        Anthony Clementi, Jr       20:27.5    Marmion Academy      
  188        Christopher Juszczyk, Sr   20:30.2    Metea Valley         
  189        Andrew Lillie, Jr          20:34.5    Marmion Academy      
  190        Ryan Muckerheide, Fr       20:35.6    Marmion Academy      
  191        Jake Girmschied, Jr        20:39.0    Batavia              
  192   104  Glenn Lyle, Sr             20:39.2    South Elgin          
  193        Jim Berry, Sr              20:41.4    Naperville Central   
  194        Robert Forster, Jr         20:42.0    Elk Grove            
  195        Clayton Bailey, Sr         20:43.9    Naperville Central   
  196        Mike Swiatlo, Sr           20:45.5    Bartlett             
  197        Alexander Seda-Pagan, Sr   20:47.0    Metea Valley         
  198   105  Will Heideman, Jr          20:49.6    Glenbard North       
  199        Joey Johnson, Jr           20:52.0    Waubonsie Valley     
  200        Dominic Quartetti, Fr      20:52.4    Marmion Academy      
  201        Andrew Tran, So            20:53.2    Benet Academy        
  202        Larry Dunn, Jr             20:53.7    Benet Academy        
  203        Brendan Labbe, So          20:55.1    Marmion Academy      
  204   106  Christian Martinez, Sr     20:57.9    Addison Trail        
  205        Brian Cardenas, Sr         20:58.0    Elk Grove            
  206        Max Claveria, Sr           20:59.5    Bartlett             
  207        Powel Munro, Fr            21:03.3    Marmion Academy      
  208        Mike Mangan, Fr            21:08.9    Benet Academy        
  209        Thomas Lihosit, Jr         21:10.5    Jones College Prep   
  210        Danny Buckley, Sr          21:11.5    Marmion Academy      
  211   107  Salmaan Ahmed, Sr          21:12.9    South Elgin          
  212   108  Matt Groner, Sr            21:15.4    Niles North          
  213        Jack Hiatt, Fr             21:17.6    Benet Academy        
  214        Chris Ting, Jr             21:23.0    St. Charles North    
  215        George Jackovides, Fr      21:23.4    Marmion Academy      
  216   109  Nikhil Patel, Jr           21:29.8    South Elgin          
  217        Joey Madrigal, Jr          21:33.3    Bartlett             
  218        Jason Harold, Fr           21:35.3    Benet Academy        
  219        Frederick Leth, Sr         21:36.4    Batavia              
  220        Edward Marcheselli, Fr     21:37.2    Benet Academy        
  221        Michael O'Sullivan, So     21:41.3    Benet Academy        
  222   110  Kyle Vilaysane, Sr         21:44.8    Burlington Central   
  223        James Beecher, Fr          21:47.3    Benet Academy        
  224        Ryan Boone, Jr             21:50.4    St. Charles North    
  225        Jordan Bolin, Sr           21:52.9    South Elgin          
  226        Christian Kallio, Jr       21:55.1    Elk Grove            
  227        Dan Schulz, Jr             21:59.9    Bartlett             
  228        Rich Lebeck, Sr            22:01.0    Lemont               
  229        Jake Saunders, Jr          22:15.8    Minooka              
  230   111  Sam Bearman, Sr            22:17.7    Niles North          
  231   112  Mitchell Spencer, Jr       22:20.7    Geneva               
  232        Josue Lara, Sr             22:24.2    South Elgin          
  233   113  Reese Modloff, Sr          22:25.0    Burlington Central   
  234        Nick Loffredo, Sr          22:31.6    Naperville Central   
  235        Jon Ko, Sr                 22:32.4    Bartlett             
  236        Brennan Pagel, Sr          22:38.0    Minooka              
  237        Will Zidek, So             22:39.0    Marmion Academy      
  238        Evan Nelson, Jr            22:39.1    Batavia              
  239        Jacob Vander Zaden, Fr     22:44.7    Benet Academy        
  240        Alex Mehrer, Sr            22:46.5    Marmion Academy      
  241        Khaldon El-Helo, Jr        22:55.2    Burlington Central   
  242        Liam Joyce, Sr             23:07.3    Burlington Central   
  243        Sam Hilke, Sr              23:09.1    Minooka              
  244        Zach Wulbert, Sr           23:10.4    Marmion Academy      
  245        Declan McNamara, So        23:14.8    Benet Academy        
  246        Jonathon Liu, Fr           23:16.1    Marmion Academy      
  247        Conroy Unruh, Jr           23:29.1    Marmion Academy      
  248        Grant Crown, Sr            23:33.2    Niles North          
  249        Chris Baker, So            23:41.4    Marmion Academy      
  250        Jospeh Ranvestel, Sr       23:45.4    Marmion Academy      
  251        Josh Tong, Sr              23:50.3    Niles North          
  252   114  Mikko Bernardo, Sr         23:54.1    Addison Trail        
  253        Brandon Grant, Jr          23:58.1    Batavia              
  254        John Lombardi, Jr          24:00.4    Naperville Central   
  255        David Villarreal, Jr       24:21.2    Streamwood           
  256        Alexander Linder, Sr       24:24.6    Benet Academy        
  257        T J. Weber, Sr             24:27.0    Marmion Academy      
  258        Adil Ahmad, Sr             24:39.2    South Elgin          
  259        Jake Schmidt, Sr           25:35.1    Marmion Academy      
  260        Brian Holmgren, So         25:37.8    Burlington Central   
  261   115  Franc DeGuzman, Jr         25:57.8    Addison Trail        
  262   116  Andres Gomez, Sr           26:10.3    Addison Trail        
  263   117  Bobby Moore, Sr            26:26.1    Glenbard North       
  264        Matt Bickelhaupt, Fr       28:19.3    Bartlett             
  265        Jackson McDonald, Fr       28:20.3    Bartlett             
  266        Dan Hodczak, Jr            29:36.9    W Warrenville So.