St. Charles North Invitational - Varsity Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 5, 2013

70 degrees, cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 W Warrenville So.        57    1    2    5    9   40   46   66  15:29.2  1:07.5
  2 New Trier                60    4   10   12   16   18   27   45  15:38.0  0:22.9
  3 Jones College Prep      137    3   14   31   36   53   55   59  15:54.0  1:04.3
  4 Batavia                 138    7   17   19   43   52   62   68  15:55.1  0:53.9
  5 Marmion Academy         153   15   23   32   35   48   56   63  16:00.4  0:36.9
  6 Naperville Central      167   13   22   33   39   60   73   86  16:03.2  0:49.3
  7 Bartlett                255    6   29   65   67   88  102       16:18.5  1:31.5
  8 St. Charles East        265    8   37   51   74   95  104  149  16:22.0  1:33.5
  9 Prairie Ridge           268   24   28   42   80   94  106  139  16:23.4  1:12.5
 10 St. Charles North       284   20   44   54   77   89   96  115  16:25.7  1:07.9
 11 Burlington Central      304   11   34   82   84   93  117  130  16:29.8  1:25.3
 12 Niles North             340   21   50   71   97  101  132  135  16:38.7  1:22.4
 13 Waubonsie Valley        341   38   49   57   79  118  141       16:38.5  1:21.3
 14 Metea Valley            367   69   70   72   75   81  110  122  16:40.7   0:9.8
 15 Minooka                 413   41   64   87  107  114  127  142  16:52.0  1:15.3
 16 Geneva                  433   30   58  108  109  128  129  133  16:59.0  1:42.9
 17 Addison Trail           465   26   85   92  112  150  152  154  17:17.8  3:20.1
 18 South Elgin             473   61   90   98  105  119  136  144  17:05.6  1:00.7
 19 Glenbard North          480   47   83   91  116  143            17:09.3  1:52.2
 20 Benet Academy           512   76  100  103  113  120  124  131  17:13.3  0:49.7
 21 Elk Grove               522   25   99  121  137  140            17:20.8  2:11.3
 22 Streamwood              590   78  123  125  126  138  153       17:31.5  1:18.7
 23 Lemont                  683  111  134  145  146  147  148  151  18:07.4  1:09.0

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Nolan McKenna, Sr          15:01.8    W Warrenville So.    
    2     2  Luke Schroer, Sr           15:13.4    W Warrenville So.    
    3     3  Peter Schaible, Sr         15:18.0    Jones College Prep   
    4     4  Chase Silverman, Sr        15:22.4    New Trier            
    5     5  Kyle Cepeda, Jr            15:24.0    W Warrenville So.    
    6     6  Dan Cotton, Sr             15:26.1    Bartlett             
    7     7  Mitch Zabka, Sr            15:28.1    Batavia              
    8     8  Max Rowland, Sr            15:33.9    St. Charles East     
    9     9  David Dillon, Sr           15:37.5    W Warrenville So.    
   10    10  Tarek Afifi, Jr            15:38.0    New Trier            
   11    11  Clay Musial, Jr            15:38.5    Burlington Central   
   12    12  Austin Santacruz, Jr       15:39.7    New Trier            
   13    13  Ryan Auld, Sr              15:40.7    Naperville Central   
   14    14  Kyle Maloney, Jr           15:41.7    Jones College Prep   
   15    15  John Graft, Sr             15:42.3    Marmion Academy      
   16    16  Om Kanwar, Jr              15:44.3    New Trier            
   17    17  Chris Orlow, Sr            15:44.8    Batavia              
   18    18  Luke Duros, Jr             15:45.3    New Trier            
   19    19  Ryan Wieties, Jr           15:47.8    Batavia              
   20    20  Kevin Davis, Sr            15:50.2    St. Charles North    
   21    21  Dhruvil Patel, Jr          15:50.5    Niles North          
   22    22  Scott Hicks, Jr            15:51.4    Naperville Central   
   23    23  Brady Bobbitt, Jr          15:51.8    Marmion Academy      
   24    24  Filip Pajak, Fr            15:53.4    Prairie Ridge        
   25    25  Mike Frintner, Sr          15:54.2    Elk Grove            
   26    26  Luis Miranda, Sr           15:55.7    Addison Trail        
   27    27  Josh Rosenkranz, Jr        15:59.5    New Trier            
   28    28  Mitch Kazin, Jr            16:00.4    Prairie Ridge        
   29    29  Anthony Peters, Sr         16:01.0    Bartlett             
   30    30  Blaine Bartel, Sr          16:01.3    Geneva               
   31    31  Tony Gonzalez, Sr          16:02.3    Jones College Prep   
   32    32  Ethan Young, Sr            16:03.7    Marmion Academy      
   33    33  Geoffrey Mccullough, So    16:04.8    Naperville Central   
   34    34  Josh Schwarting, Sr        16:04.8    Burlington Central   
   35    35  Eric Lifka, Sr             16:05.2    Marmion Academy      
   36    36  Nikolas Merten, So         16:05.7    Jones College Prep   
   37    37  Will Muckian, Jr           16:07.2    St. Charles East     
   38    38  Jon Vollrath, Jr           16:08.7    Waubonsie Valley     
   39    39  Alec Siwek, Sr             16:09.0    Naperville Central   
   40    40  David Santana, Sr          16:09.3    W Warrenville So.    
   41    41  Gabe Ceballos, Jr          16:09.4    Minooka              
   42    42  Scott Hearne, Jr           16:10.2    Prairie Ridge        
   43    43  Jorden Berendt, Sr         16:12.9    Batavia              
   44    44  Max Markowicz, Jr          16:14.9    St. Charles North    
   45    45  Connor Trapp, Sr           16:16.1    New Trier            
   46    46  Drew Andersen, Jr          16:17.9    W Warrenville So.    
   47    47  Joey Campagna, Jr          16:18.8    Glenbard North       
   48    48  Timmy Riordan, Sr          16:19.2    Marmion Academy      
   49    49  Eric Onsager, Sr           16:20.2    Waubonsie Valley     
   50    50  Nebil Mohamed, Jr          16:21.3    Niles North          
   51    51  Mike Skora, Jr             16:21.5    St. Charles East     
   52    52  Mitch Voellinger, Sr       16:21.9    Batavia              
   53    53  Anthony Solis, Jr          16:22.3    Jones College Prep   
   54    54  Peter Francissen, Sr       16:23.2    St. Charles North    
   55    55  Kevin Johnson, Sr          16:24.7    Jones College Prep   
   56    56  Andrew Lifka, Fr           16:25.6    Marmion Academy      
   57    57  Garrett Eicher, Sr         16:27.6    Waubonsie Valley     
   58    58  Justin Poythress, Jr       16:28.6    Geneva               
   59    59  Markiyan Protsiv, Jr       16:29.0    Jones College Prep   
   60    60  Kevin Wandke, Jr           16:30.0    Naperville Central   
   61    61  John Danner, Sr            16:30.8    South Elgin          
   62    62  Patrick Redmond, Jr        16:31.4    Batavia              
   63    63  Andrew Burroughs, So       16:31.4    Marmion Academy      
   64    64  Henry Bugajski, Jr         16:31.9    Minooka              
   65    65  Alex Peters, Sr            16:32.0    Bartlett             
   66    66  Gabe Lightbody, Jr         16:32.7    W Warrenville So.    
   67    67  Matt Hess, Sr              16:36.0    Bartlett             
   68    68  Nick Lowe, Sr              16:37.1    Batavia              
   69    69  Connor Oats, Sr            16:37.6    Metea Valley         
   70    70  Benjamin Casselman, Jr     16:37.6    Metea Valley         
   71    71  Ben Popernick, Sr          16:39.2    Niles North          
   72    72  Payton Sipes, Sr           16:39.6    Metea Valley         
   73    73  Thomas Chavez, Fr          16:39.7    Naperville Central   
   74    74  Nick Hauptmann, Jr         16:40.0    St. Charles East     
   75    75  Brendan McGrath, Jr        16:41.4    Metea Valley         
   76    76  Ryan Wolfe, Sr             16:41.8    Benet Academy        
   77    77  Hayden Joyce, Jr           16:42.1    St. Charles North    
   78    78  William Troman, Sr         16:42.4    Streamwood           
   79    79  Ben Cotter, Sr             16:45.9    Waubonsie Valley     
   80    80  Jude Mariutto, Sr          16:47.2    Prairie Ridge        
   81    81  Tim Danielsen, Sr          16:47.3    Metea Valley         
   82    82  Nick Harvey, So            16:50.5    Burlington Central   
   83    83  Chris Marshall, Jr         16:51.2    Glenbard North       
   84    84  Matt Bikun, Sr             16:51.4    Burlington Central   
   85    85  Luis Eugenio, Jr           16:51.6    Addison Trail        
   86    86  Jonathan Ashley, Sr        16:53.9    Naperville Central   
   87    87  Ben Ubert, Jr              16:56.3    Minooka              
   88    88  Justin Isla, So            16:57.6    Bartlett             
   89    89  Joey Rangel, So            16:58.1    St. Charles North    
   90    90  Max Keough, Jr             16:58.5    South Elgin          
   91    91  Isaac Medina, Sr           16:59.1    Glenbard North       
   92    92  Juan Valdez, Sr            17:02.1    Addison Trail        
   93    93  Kyle Neubauer, Jr          17:03.8    Burlington Central   
   94    94  Chris Berg, Jr             17:05.9    Prairie Ridge        
   95    95  Mike Meyer, Sr             17:07.4    St. Charles East     
   96    96  Steven Lewandowski, Jr     17:08.1    St. Charles North    
   97    97  Michael El Ghoul, Sr       17:09.5    Niles North          
   98    98  Matthew Stover, Sr         17:10.1    South Elgin          
   99    99  Sam Marra, Sr              17:11.7    Elk Grove            
  100   100  Matt Teglia, Fr            17:12.4    Benet Academy        
  101   101  Anthony Diaz, Jr           17:12.8    Niles North          
  102   102  Alex Isla, Sr              17:14.2    Bartlett             
  103   103  Zach Hughs -Carlson, Sr    17:16.2    Benet Academy        
  104   104  Dan Corry, Jr              17:16.7    St. Charles East     
  105   105  Liam Kenney, Sr            17:17.0    South Elgin          
  106   106  Tyler Figgins, So          17:17.5    Prairie Ridge        
  107   107  Kyle Swanson, Sr           17:17.8    Minooka              
  108   108  Dan Dudman, Sr             17:19.5    Geneva               
  109   109  Ethan Altmayer, Jr         17:21.3    Geneva               
  110   110  Zachary Cosenza, Sr        17:21.9    Metea Valley         
  111   111  Chris Konicki, So          17:23.3    Lemont               
  112   112  Israel Olascoaga, Sr       17:24.0    Addison Trail        
  113   113  Zach Kowalczyk, So         17:24.6    Benet Academy        
  114   114  Miguel Lomeli, So          17:24.6    Minooka              
  115   115  Danny Obernesser, Jr       17:24.8    St. Charles North    
  116   116  Dennis Jenkins, Sr         17:26.1    Glenbard North       
  117   117  Wes Metcalfe, So           17:27.2    Burlington Central   
  118   118  Brendan Lynch, Sr          17:30.0    Waubonsie Valley     
  119   119  Jose L Gonzalez, Sr        17:31.4    South Elgin          
  120   120  Connor Towne, Fr           17:31.4    Benet Academy        
  121   121  Matt Warrington, Jr        17:33.7    Elk Grove            
  122   122  Patrick Murray, Sr         17:35.0    Metea Valley         
  123   123  Jose Diaz, So              17:37.2    Streamwood           
  124   124  Sean Kirwan, Jr            17:37.6    Benet Academy        
  125   125  Miles Juarez, Jr           17:38.3    Streamwood           
  126   126  Jose Resendiz, Sr          17:38.7    Streamwood           
  127   127  Brendan McGrath, Jr        17:44.0    Minooka              
  128   128  Evan Miles, Sr             17:44.1    Geneva               
  129   129  Jake Kaufman, Jr           17:45.7    Geneva               
  130   130  Eric Johnson, So           17:46.3    Burlington Central   
  131   131  Justin DesLaurier, Sr      17:48.9    Benet Academy        
  132   132  Ilyas Taryki, Sr           17:49.6    Niles North          
  133   133  Brian Beck, Jr             17:51.0    Geneva               
  134   134  Andrew Kramer, Sr          17:52.4    Lemont               
  135   135  Erik Altmayer, Sr          17:58.1    Niles North          
  136   136  Alex Shirley, Sr           17:58.9    South Elgin          
  137   137  Ryan Hennessy, Sr          17:59.0    Elk Grove            
  138   138  Robert Douglas, So         18:01.1    Streamwood           
  139   139  Brian Dorn, Fr             18:01.6    Prairie Ridge        
  140   140  Zach Pindras, Sr           18:05.4    Elk Grove            
  141   141  Zach Howerton, Sr          18:06.7    Waubonsie Valley     
  142   142  Ethan Milles, So           18:10.1    Minooka              
  143   143  Kevin Panuska, Jr          18:11.0    Glenbard North       
  144   144  Brandon Van Bogaert, Jr    18:19.6    South Elgin          
  145   145  Peter DeBiase, Sr          18:23.4    Lemont               
  146   146  Conner Brandt, Jr          18:25.7    Lemont               
  147   147  Andrew Trick, Jr           18:32.2    Lemont               
  148   148  Evan Ganzer, Jr            18:39.8    Lemont               
  149   149  Chris Hayes, Sr            18:52.7    St. Charles East     
  150   150  Jeff Maginity, Jr          19:15.7    Addison Trail        
  151   151  Simon Batistich, Jr        19:18.9    Lemont               
  152   152  Raymond Loi, Jr            19:20.7    Addison Trail        
  153   153  Collin Crumlett, Sr        19:25.3    Streamwood           
  154   154  Michael Ruizol, Jr         19:59.2    Addison Trail