Upstate Eight Conference Meet - Varsity Boys

Leroy Oakes Forest Preserve, St. Charles, IL

Oct. 19, 2013

47 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

Valley Division

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Neuqua Valley            23    1    3    4    6    9   10   11  15:28.2  0:43.9
  2 Waubonsie Valley         70    8   13   14   17   18   26       15:58.3  0:29.7
  3 Bartlett                 71    2    7   16   22   24   31   33  15:57.6  1:13.6
  4 Metea Valley            107   15   19   21   25   27   36   40  16:21.3  0:39.0
  5 East Aurora             112    5   20   23   30   34   37   41  16:28.5  1:27.1
  6 South Elgin             136   12   28   29   32   35   38   39  16:43.6  1:12.0


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Nick Bushelle, Sr          14:59.6    Neuqua Valley        
    2     2  Dan Cotton, Sr             15:13.7    Bartlett             
    3     3  Daniel Weiss, Jr           15:25.6    Neuqua Valley        
    4     4  Michael Widmann, Jr        15:34.2    Neuqua Valley        
    5     5  Felipe Nino, Jr            15:37.8    East Aurora          
    6     6  James McEneaney, Fr        15:38.4    Neuqua Valley        
    7     7  Anthony Peters, Sr         15:41.8    Bartlett             
    8     8  Jon Vollrath, Jr           15:42.0    Waubonsie Valley     
    9     9  Alexander Monovich, Sr     15:43.5    Neuqua Valley        
   10    10  Shiva Singh, So            15:52.7    Neuqua Valley        
   11    11  Matthew Horsley, Jr        15:55.4    Neuqua Valley        
   12    12  John Danner, Sr            15:57.2    South Elgin          
   13    13  Garrett Eicher, Sr         15:57.6    Waubonsie Valley     
   14    14  Eric Onsager, Sr           15:58.0    Waubonsie Valley     
   15    15  Tim Danielsen, Sr          15:58.2    Metea Valley         
   16    16  Alex Peters, Sr            16:01.2    Bartlett             
   17    17  Jeff Colvin, Sr            16:02.1    Waubonsie Valley     
   18    18  Stephen Scott, Sr          16:11.7    Waubonsie Valley     
   19    19  Connor Oats, Sr            16:20.5    Metea Valley         
   20    20  Christian Castro, Jr       16:22.6    East Aurora          
   21    21  Brendan McGrath, Jr        16:23.3    Metea Valley         
   22    22  Matt Gray, Sr              16:24.0    Bartlett             
   23    23  Ruben Nino, So             16:26.3    East Aurora          
   24    24  Matt Hess, Sr              16:27.2    Bartlett             
   25    25  Payton Sipes, Sr           16:27.4    Metea Valley         
   26    26  Ben Cotter, Sr             16:28.6    Waubonsie Valley     
   27    27  Benjamin Casselman, Jr     16:37.1    Metea Valley         
   28    28  Max Keough, Jr             16:44.3    South Elgin          
   29    29  Matthew Stover, Sr         16:50.2    South Elgin          
   30    30  Jose Alvarado, So          16:51.0    East Aurora          
   31    31  Will McConville, Jr        16:51.1    Bartlett             
   32    32  Liam Kenney, Sr            16:57.0    South Elgin          
   33    33  Alex Isla, Sr              17:01.4    Bartlett             
   34    34  David Galvan, So           17:04.9    East Aurora          
   35    35  Jose L Gonzalez, Sr        17:09.2    South Elgin          
   36    36  Zachary Cosenza, Sr        17:09.6    Metea Valley         
   37    37  Ricardo Del Toro, Fr       17:13.7    East Aurora          
   38    38  Matthew McClure, Sr        17:14.6    South Elgin          
   39    39  Joaquin Reyes, Sr          17:23.5    South Elgin          
   40    40  Patrick Murray, Sr         17:31.5    Metea Valley         
   41    41  Fredrick Wilson, Sr        17:33.8    East Aurora          
   42        Joe Sawicki, Sr            18:57.1    West Chicago         
   43        Dominic Sole, Sr           19:15.3    West Chicago         
   44        Evan Gebhardt, Sr          19:48.1    West Chicago