IHSA Class 3A Sectional Meet - Boys

Leroy Oakes Forest Preserve in St. Charles, IL

November 1, 2014

36 degrees, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Naperville North         77    3    6   10   21   37   44   55  15:12.6  0:48.4
  2 Naperville Central       92   11   12   19   24   26   35   54  15:20.5  0:12.8
  3 Batavia                 139    7   15   17   28   72   80   90  15:27.9  1:12.4
  4 St. Charles East        142    8   25   30   33   46   60   93  15:28.3  0:45.1
  5 Huntley                 167    1    4   14   71   77   97   98  15:26.8  1:40.2
  6 Marmion Academy         168    5   16   18   51   78   89   94  15:31.4  1:18.2
  7 East Aurora             187   20   29   39   49   50   59  100  15:37.5  0:26.0
  8 Wheaton North           197   32   34   36   47   48   74  102  15:40.9   0:8.5
  9 Geneva                  214    9   41   43   58   63   65   88  15:39.2  0:54.5
 10 Benet Academy           226   31   38   40   53   64   83   95  15:44.9  0:21.5
 11 Wheaton-Warrenville S   231    2   27   62   67   73   85   87  15:41.5  1:20.3
 12 St. Charles North       269   23   42   57   66   81   91   99  15:51.1  0:54.0
 13 Hononegah               279   13   52   68   70   76   79   96  15:53.8  0:57.5
 14 Elgin                   448   45   61  110  115  117  120  121  17:04.3  2:31.3
 15 Harlem                  454   69   75  101  104  105  109  111  16:35.3  0:53.1
 16 Rockford Jefferson      460   22   84  113  119  122  124  126  17:17.8  3:06.1
 17 South Elgin             484   82   86  103  106  107  108  112  16:41.6  0:41.7
 18 Rockford East           496   56   92  114  116  118  123  125  17:24.2  2:28.2


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM   
    1     1  Keagan Smith, Jr           14:34.9    Huntley              
    2     2  Kyle Cepeda, Sr            14:51.8    Wheaton-Warrenville S 
    3     3  Jon Klaiber, Sr            14:51.8    Naperville North     
    4     4  Seth Conroy, Jr            14:54.3    Huntley              
    5     5  Brady Bobbitt, Sr          14:57.1    Marmion Academy      
    6     6  Kerry Gschwendtner, Sr     14:59.2    Naperville North     
    7     7  Ryan Wieties, Sr           14:59.5    Batavia              
    8     8  Mark Sciurba, Jr           14:59.9    St. Charles East     
    9        Connor McCue, Jr           15:00.8    West Aurora          
   10        Jon Vollrath, Sr           15:00.9    Waubonsie Valley     
   11     9  Mitchael Deamantopulos, Sr 15:01.0    Geneva               
   12    10  Andrew LaDeur, Sr          15:10.5    Naperville North     
   13    11  Scott Hicks, Sr            15:15.3    Naperville Central   
   14    12  Geoffrey McCullough, Jr    15:15.6    Naperville Central   
   15    13  Jared Christiansen, Sr     15:16.7    Hononegah            
   16    14  Mike Grocholski, Jr        15:18.3    Huntley              
   17    15  Patrick Redmond, Sr        15:18.4    Batavia              
   18    16  Andrew Burroughs, Jr       15:18.5    Marmion Academy      
   19    17  David Morrison, Sr         15:18.6    Batavia              
   20    18  Michael Ronzone, Fr        15:18.7    Marmion Academy      
   21    19  Tommy Chavez, So           15:19.6    Naperville Central   
   22    20  David Galvan, Jr           15:20.8    East Aurora          
   23    21  Christian Moore, Sr        15:21.1    Naperville North     
   24    22  Luis Davila, Sr            15:21.5    Rockford Jefferson   
   25    23  Max Markowicz, Sr          15:23.7    St. Charles North    
   26    24  John Manos, Jr             15:23.7    Naperville Central   
   27    25  Jack Rzpecki, Jr           15:27.4    St. Charles East     
   28    26  David Kennedy, Sr          15:28.1    Naperville Central   
   29        Justin Caton, Jr           15:28.6    Waubonsie Valley     
   30    27  John Hanson, Sr            15:30.2    Wheaton-Warrenville S 
   31    28  Shea Bastian, Jr           15:31.1    Batavia              
   32    29  Felipe Nino, Sr            15:32.5    East Aurora          
   33    30  Mike Skora, Sr             15:32.5    St. Charles East     
   34    31  Brady McLaughlin, Sr       15:35.4    Benet Academy        
   35    32  Matthew Beckerman, Jr      15:36.7    Wheaton North        
   36    33  Will Muckian, Sr           15:37.0    St. Charles East     
   37    34  Alex Frank, Jr             15:37.6    Wheaton North        
   38    35  Josh Toby, Jr              15:38.0    Naperville Central   
   39    36  Jordan Hennings, Jr        15:39.9    Wheaton North        
   40    37  Ryan Drendel, Sr           15:40.2    Naperville North     
   41    38  Matt Kowalczyk, Jr         15:41.1    Benet Academy        
   42    39  Christian Castro, Sr       15:42.1    East Aurora          
   43    40  Kelly Crombie, Jr          15:42.6    Benet Academy        
   44    41  Brian Kuehl, So            15:42.8    Geneva               
   45    42  Carter Stibgen, Jr         15:42.8    St. Charles North    
   46    43  Jake Tracey, Jr            15:43.4    Geneva               
   47    44  Emerson King, So           15:43.5    Naperville North     
   48    45  Brandon Copeland, Jr       15:44.9    Elgin                
   49    46  Mike Gerkin, Jr            15:45.0    St. Charles East     
   50    47  Danny Steeno, Sr           15:45.0    Wheaton North        
   51    48  Kilty Askin, Sr            15:45.2    Wheaton North        
   52    49  Ruben Nino, Jr             15:45.7    East Aurora          
   53    50  Jose Alvarado, Jr          15:46.7    East Aurora          
   54    51  Andrew Lifka, So           15:47.8    Marmion Academy      
   55    52  Jesse Harp, Sr             15:48.2    Hononegah            
   56    53  Jeff Girardot, So          15:48.7    Benet Academy        
   57    54  Kevin Wandke, Sr           15:49.0    Naperville Central   
   58    55  Patrick Miga, Sr           15:50.7    Naperville North     
   59    56  Jordan VanBarriger, So     15:51.8    Rockford East        
   60        David Castillo, So         15:52.0    West Aurora          
   61    57  Hayden Joyce, Sr           15:53.3    St. Charles North    
   62    58  Boon Andrews, Fr           15:53.5    Geneva               
   63    59  Ricardo Del Toro, So       15:54.1    East Aurora          
   64    60  Jake Beno, So              15:54.2    St. Charles East     
   65    61  Logan Jostes, Sr           15:54.9    Elgin                
   66        Joey Campagna, Sr          15:54.9    Glenbard North       
   67    62  Gabe Lightbody, Sr         15:55.0    Wheaton-Warrenville S 
   68    63  Brian Caskey, Jr           15:55.5    Geneva               
   69        Robert Douglas, Jr         15:55.5    Streamwood           
   70    64  Jack Tuttle, Sr            15:56.8    Benet Academy        
   71    65  Tyler Dau, So              15:57.7    Geneva               
   72    66  Brett Lee, So              15:58.1    St. Charles North    
   73    67  Kyle Thompson, So          15:58.6    Wheaton-Warrenville S 
   74    68  Jeremiah Harp, So          16:01.1    Hononegah            
   75    69  Kade Miller, Jr            16:03.4    Harlem               
   76        Justin Isla, Jr            16:06.7    Bartlett             
   77    70  Tyler Ebany, Sr            16:09.1    Hononegah            
   78    71  Elijah Green, Sr           16:11.4    Huntley              
   79    72  Zachary Choffin, Jr        16:11.8    Batavia              
   80    73  Michael Hanson, So         16:12.1    Wheaton-Warrenville S 
   81    74  Justin Ostrem, Fr          16:12.5    Wheaton North        
   82    75  Jake Elmer, So             16:13.0    Harlem               
   83    76  Jeremy Wittmus, Sr         16:14.1    Hononegah            
   84    77  Zach Hollman, Jr           16:15.0    Huntley              
   85    78  Paul Bancroft, Sr          16:15.2    Marmion Academy      
   86        Ralph Papa, Fr             16:15.6    Metea Valley         
   87    79  Josiah Harp, Fr            16:17.4    Hononegah            
   88    80  Sean Adams, Fr             16:17.5    Batavia              
   89    81  Chris Suda, Sr             16:17.6    St. Charles North    
   90    82  Max Keough, Sr             16:18.0    South Elgin          
   91    83  Sean Harnik, Sr            16:18.0    Benet Academy        
   92    84  Max Herrerra, Jr           16:18.3    Rockford Jefferson   
   93    85  Drew Andersen, Sr          16:18.3    Wheaton-Warrenville S 
   94    86  Bryan Tlaczani, Jr         16:18.7    South Elgin          
   95    87  Jake Moscardini, Sr        16:18.8    Wheaton-Warrenville S 
   96    88  Julian Desens, Jr          16:19.9    Geneva               
   97    89  Christian Surtz, Jr        16:22.3    Marmion Academy      
   98    90  Peter Keller, So           16:23.4    Batavia              
   99    91  Steve Lewandowski, Sr      16:25.2    St. Charles North    
  100    92  Bailey Beard, Sr           16:28.0    Rockford East        
  101        Chris Marshall, Sr         16:29.3    Glenbard North       
  102    93  Nick Hauptman, Sr          16:29.4    St. Charles East     
  103    94  Jimmy Milder, So           16:29.7    Marmion Academy      
  104    95  Zach Kowalczyk, Jr         16:31.5    Benet Academy        
  105    96  Nick Licari, Jr            16:38.8    Hononegah            
  106        Matt Edmier, Jr            16:39.4    Bartlett             
  107        Christo Alexander, Sr      16:40.1    Rockford Guilford    
  108    97  Matt Kapolnek, So          16:40.8    Huntley              
  109    98  Joey Ozzauto, Fr           16:45.2    Huntley              
  110    99  Joey Rangel, Jr            16:48.1    St. Charles North    
  111   100  Eliut Gonzalez, Jr         16:49.2    East Aurora          
  112   101  Grant Hume, Jr             16:49.2    Harlem               
  113   102  Joey Simon, Fr             16:52.9    Wheaton North        
  114   103  Jake Harris, So            16:54.1    South Elgin          
  115   104  Seth Wescom, Sr            16:54.7    Harlem               
  116   105  Michael Biggers, Jr        16:56.4    Harlem               
  117   106  Hector Rodriguez, Fr       16:57.6    South Elgin          
  118   107  Brad Kmiec, So             16:59.6    South Elgin          
  119        Frey Lemonholm, So         17:00.3    Rockford Auburn      
  120        Joah Linhart, Jr           17:06.1    Rockford Guilford    
  121   108  Michael Mikhail, Jr        17:11.3    South Elgin          
  122   109  Jacob Bonebright, Jr       17:14.3    Harlem               
  123   110  Scott Valena, Sr           17:16.6    Elgin                
  124   111  Brady Johnson, Fr          17:24.8    Harlem               
  125        Nick Kissick, Jr           17:34.3    Rockford Auburn      
  126   112  Brady Tolva, Fr            17:59.2    South Elgin          
  127   113  Gabriel Trejo, Fr          18:01.7    Rockford Jefferson   
  128   114  Ethan Winternheimer, Fr    18:05.7    Rockford East        
  129   115  Vince Coletti, Jr          18:09.1    Elgin                
  130        Keegan Strand, Fr          18:09.3    Rockford Guilford    
  131   116  Cole Bathje, Fr            18:15.7    Rockford East        
  132   117  Will Marston, Sr           18:16.1    Elgin                
  133   118  Zeke Kaiser, Fr            18:19.9    Rockford East        
  134   119  Anthony Kluzak, Sr         18:20.0    Rockford Jefferson   
  135   120  Victor Balcazar, Jr        18:22.3    Elgin                
  136   121  Carlos Orduno, Fr          18:22.4    Elgin                
  137   122  Nick Kluzak, So            18:27.6    Rockford Jefferson   
  138   123  Alex Stahl, So             18:35.0    Rockford East        
  139   124  Marco DePaz, Sr            19:08.5    Rockford Jefferson   
  140   125  Jacob Woloszyn, Fr         19:12.2    Rockford East        
  141   126  Jose Velazquez, Sr         19:13.7    Rockford Jefferson