IHSA Class 3A Sectional Meet - Girls

Leroy Oakes Forest Preserve in St. Charles, IL

November 1, 2014

36 degrees, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Naperville North         32    3    5    6    7   11   24   35  17:19.9  0:34.5
  2 Geneva                  101    2   12   21   28   38   44   67  17:53.3  1:26.5
  3 Naperville Central      111   10   15   26   27   33   55   65  18:02.4  0:46.2
  4 Batavia                 117    8   19   22   29   39   40   41  18:01.3  1:05.4
  5 Wheaton-Warrenville S   137    9   17   23   43   45   47   63  18:08.2  1:11.0
  6 St. Charles North       165    4   30   34   36   61   68   87  18:14.7  1:47.3
  7 St. Charles East        207   14   31   49   53   60   76   80  18:29.2  1:05.3
  8 Wheaton North           253   18   37   59   64   75   78   96  18:45.6  1:37.8
  9 Benet Academy           268   16   52   56   71   73   77   79  18:48.8  1:28.8
 10 Streamwood              273    1   50   62   74   86  104  105  18:49.2  3:06.4
 11 Metea Valley            281   20   42   54   82   83   95       19:01.3  1:57.5
 12 Hononegah               322   48   51   70   72   81   93   94  19:08.7  1:07.5
 13 Huntley                 339   25   57   84   85   88   89  103  19:25.5  1:56.4
 14 Rockford Auburn         366   13   32  100  106  115  119  124  20:19.0  5:07.6
 15 Waubonsie Valley        385   46   66   90   91   92   97       19:41.8  1:39.7
 16 Harlem                  468   58   69  112  113  116  118  123  21:05.2  4:09.3
 17 South Elgin             522   98  101  102  110  111  117  120  21:22.7  1:02.6
 18 Larkin                  537   99  107  108  109  114  121  122  21:42.3  1:37.4


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Gabby Juarez, Sr           16:58.2    Streamwood           
    2     2  McKenzie Altmayer, Jr      17:02.4    Geneva               
    3     3  Sarah Schmitt, Fr          17:04.4    Naperville North     
    4     4  Audrey Ernst, Fr           17:07.5    St. Charles North    
    5     5  Judy Pendergast, Jr        17:16.3    Naperville North     
    6     6  Elly DeTurris, Sr          17:19.7    Naperville North     
    7     7  Claire Hamilton, So        17:20.1    Naperville North     
    8     8  Emma Stephens, Fr          17:24.2    Batavia              
    9     9  Sara Atkins, So            17:27.5    Wheaton-Warrenville S 
   10    10  Maggie McClowry, Jr        17:36.9    Naperville Central   
   11    11  Emily Hamilton, Sr         17:38.8    Naperville North     
   12    12  Emma Ehrhardt, So          17:41.7    Geneva               
   13    13  Janelle Ferguson, Sr       17:45.8    Rockford Auburn      
   14    14  Torree Scull, Sr           17:49.3    St. Charles East     
   15    15  Ellie Marcet, Jr           17:51.9    Naperville Central   
   16    16  Clare McCabe, Jr           17:53.9    Benet Academy        
   17    17  Mary Erdman, Jr            17:56.0    Wheaton-Warrenville S 
   18    18  Kailee Sowers, Fr          17:56.6    Wheaton North        
   19    19  Miranda Rea, Sr            17:56.9    Batavia              
   20    20  Nicki Cast, So             17:58.1    Metea Valley         
   21    21  Brooke Nusser, Sr          17:58.8    Geneva               
   22    22  Dakota Roman, Jr           17:59.1    Batavia              
   23    23  Allison McGrath, So        18:01.7    Wheaton-Warrenville S 
   24    24  Jenny Gibson, Jr           18:08.0    Naperville North     
   25    25  Kelly Meehleib, Sr         18:09.6    Huntley              
   26    26  Isabel Lopez, Sr           18:10.1    Naperville Central   
   27    27  Alana Austin, So           18:10.2    Naperville Central   
   28        Mae Elizabeth Gimre, Sr    18:11.7    West Chicago         
   29    28  Mary Grace Neville, So     18:14.8    Geneva               
   30    29  Daphne Kolody, Fr          18:16.7    Batavia              
   31    30  Ally Suyak, Fr             18:18.0    St. Charles North    
   32    31  Hannah Ewald, So           18:19.8    St. Charles East     
   33    32  Elle Maculan, Fr           18:21.7    Rockford Auburn      
   34    33  Carolyn Carpenter, So      18:23.0    Naperville Central   
   35    34  Madison Kaufmann, So       18:25.4    St. Charles North    
   36    35  Natalie Dunnett, Fr        18:25.5    Naperville North     
   37    36  Allie Chen, So             18:28.1    St. Charles North    
   38    37  Issy Keup, Fr              18:28.7    Wheaton North        
   39    38  Emma McSpadden, Jr         18:28.9    Geneva               
   40    39  Marygrace Golden, Fr       18:29.5    Batavia              
   41    40  Anna Malay, Fr             18:30.0    Batavia              
   42    41  Erika Mansfield, Fr        18:35.9    Batavia              
   43    42  Keely Weber, Fr            18:36.4    Metea Valley         
   44    43  Kendall Laveen, Jr         18:37.6    Wheaton-Warrenville S 
   45    44  Sarah Mozden, Fr           18:38.1    Geneva               
   46    45  Kendall Reid, Fr           18:38.4    Wheaton-Warrenville S 
   47    46  Cassandra Tsagaris, So     18:39.4    Waubonsie Valley     
   48    47  Natalia Boettcher, Sr      18:39.7    Wheaton-Warrenville S 
   49    48  Kimmie Zepeda, Jr          18:39.7    Hononegah            
   50    49  Anna Arrick, So            18:40.7    St. Charles East     
   51    50  Addie Kelly, Sr            18:40.8    Streamwood           
   52    51  Madelyn Kovarik, Fr        18:41.0    Hononegah            
   53    52  Amanda DeSitter, So        18:41.4    Benet Academy        
   54    53  Jordan Luedtke, Sr         18:41.6    St. Charles East     
   55    54  Kyla Ohst, Jr              18:41.7    Metea Valley         
   56    55  Nicole Hoffman, Sr         18:42.0    Naperville Central   
   57        Michelle Franch, Sr        18:44.6    West Chicago         
   58    56  Anna Brown, Jr             18:45.7    Benet Academy        
   59    57  Chloe Smith, Fr            18:49.1    Huntley              
   60    58  Rachel Huwe, Jr            18:51.0    Harlem               
   61    59  Naomi Noyes, Jr            18:51.9    Wheaton North        
   62    60  Anastasia Honea, Jr        18:54.5    St. Charles East     
   63    61  Jacelyn Maher, Sr          18:54.7    St. Charles North    
   64    62  Samantha Harding, Sr       18:55.2    Streamwood           
   65        Miranda Gollwitzer, Sr     18:55.6    West Aurora          
   66    63  Emma Schroer, Jr           18:56.4    Wheaton-Warrenville S 
   67    64  Kathleen McGivern, Sr      18:56.4    Wheaton North        
   68    65  Meghan Donovan, Fr         18:57.3    Naperville Central   
   69    66  Shaelyn Iyer, Fr           18:57.3    Waubonsie Valley     
   70    67  Taryn Christy, Fr          18:58.7    Geneva               
   71    68  Morgan Lain, Sr            19:03.7    St. Charles North    
   72    69  Payton Hartman, Jr         19:08.2    Harlem               
   73    70  Brianna Kloster, Jr        19:13.3    Hononegah            
   74        Jess Wittmayer, Sr         19:20.1    Bartlett             
   75    71  Mary Kate Healy, So        19:20.5    Benet Academy        
   76    72  Shelby Kline, Sr           19:22.3    Hononegah            
   77    73  Elli Chalkey, Sr           19:22.6    Benet Academy        
   78    74  Cassidy Wingerd, Sr        19:27.0    Streamwood           
   79        Stephanie Nino, Jr         19:29.4    East Aurora          
   80        Coral McFarland, So        19:30.6    Bartlett             
   81    75  Rose Quinn, Fr             19:34.3    Wheaton North        
   82    76  Allison White, So          19:36.5    St. Charles East     
   83    77  Rachel Strons, So          19:37.7    Benet Academy        
   84    78  Jill Humecke, Jr           19:38.5    Wheaton North        
   85        Arsi Del Real, So          19:39.2    East Aurora          
   86        Jessie Fagan, Fr           19:39.4    Bartlett             
   87    79  Meghan Logemann, Jr        19:40.1    Benet Academy        
   88    80  Lauren Woelffer, So        19:43.9    St. Charles East     
   89    81  Bella Warneke, Fr          19:47.1    Hononegah            
   90    82  Katie North, So            19:54.9    Metea Valley         
   91    83  Becki Gabriel, Fr          19:55.5    Metea Valley         
   92    84  Brooke Cirenza, Fr         19:58.9    Huntley              
   93    85  Olivia Boncoscky, Fr       20:04.3    Huntley              
   94    86  Berenice Cabral, Sr        20:04.5    Streamwood           
   95    87  Katie Francissen, Jr       20:04.9    St. Charles North    
   96    88  Jerissa Chan, Jr           20:05.9    Huntley              
   97        Anali Cisneros, Jr         20:11.1    Elgin                
   98        Chloe Burkhardt, Jr        20:13.7    Elgin                
   99    89  Kate Mitchell, Jr          20:15.4    Huntley              
  100    90  Lauren Deck, So            20:16.0    Waubonsie Valley     
  101    91  Hannah Born, Jr            20:17.4    Waubonsie Valley     
  102    92  Jamie Elenbaas, Fr         20:19.0    Waubonsie Valley     
  103    93  Brianna Tresemer, Jr       20:20.1    Hononegah            
  104    94  Rhines Jodi, So            20:26.8    Hononegah            
  105    95  Kate Jordan, Fr            20:32.5    Metea Valley         
  106    96  Emily Abbinante, Jr        20:38.3    Wheaton North        
  107    97  Ellen Wagenknecht, So      20:39.5    Waubonsie Valley     
  108    98  Maggie Vickrey, Jr         20:50.7    South Elgin          
  109    99  Tanya Franco, So           20:57.4    Larkin               
  110        Gabriela Torres, Jr        20:57.4    Rockford East        
  111   100  Bailey Reece, So           21:07.5    Rockford Auburn      
  112   101  Lindsay Alvarado, Fr       21:07.5    South Elgin          
  113   102  Jasmine Hernandez, Fr      21:09.7    South Elgin          
  114        Lydia Chamberlain, Sr      21:22.0    Rockford Guilford    
  115   103  Megan Hernandez, Fr        21:24.1    Huntley              
  116   104  Olivia Ortiz, Sr           21:24.9    Streamwood           
  117   105  Jessica Witt, So           21:26.6    Streamwood           
  118   106  Emma Veitch, Sr            21:26.7    Rockford Auburn      
  119   107  Elizabeth Acuna, Jr        21:36.7    Larkin               
  120   108  Janet Guadarrama, Jr       21:39.3    Larkin               
  121   109  Kennya Franco, Sr          21:43.4    Larkin               
  122        Madysen Nardi, Jr          21:50.6    Rockford Jefferson   
  123   110  Abigail Steffen, Jr        21:52.3    South Elgin          
  124   111  Sydney Lusco, Fr           21:53.2    South Elgin          
  125        Jessica Flores, Jr         22:00.0    Rockford Jefferson   
  126   112  Julia Fewell, So           22:13.1    Harlem               
  127   113  Lamarria French, Jr        22:13.5    Harlem               
  128   114  Elizabeth Alvarado, Sr     22:34.8    Larkin               
  129        Wynter Nardi, Jr           22:36.8    Rockford Jefferson   
  130   115  Emily Ditsch, So           22:53.4    Rockford Auburn      
  131   116  Elizajayne Ellis, Sr       23:00.2    Harlem               
  132   117  Kamaria Bush, Sr           23:04.0    South Elgin          
  133   118  Haleigh Gilligan, So       23:06.9    Harlem               
  134   119  Esther Sales, Fr           23:15.2    Rockford Auburn      
  135   120  Danielle Dortmund, So      23:16.1    South Elgin          
  136   121  Valerie Vargas, Sr         23:19.1    Larkin               
  137   122  Dianne Cruz, So            23:23.8    Larkin               
  138   123  Amber Fagerstrom, Fr       23:52.1    Harlem               
  139   124  Lisa Trowbridge, Sr        24:02.8    Rockford Auburn