Eddington Invitational - Freshmen/Sophomore Girls

Kaneland High School

September 20, 2014

70 degrees, partly cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Glenbard East            60    1    8    9   14   28   32   51  20:27.7  2:17.2
  2 Geneva                   66    3    6   17   18   22   23   36  20:38.6  1:18.9
  3 Jacobs                   98    5   11   19   30   33   34   41  20:59.8  1:53.0
  4 Freeport                109    7   15   20   29   38   65   85  21:12.9  1:59.4
  5 Benet Academy           147   16   21   31   39   40   55   59  21:41.2  1:17.7
  6 Crystal Lake Central    156   10   12   13   54   67   71   72  21:39.7  3:32.4
  7 Kaneland                182    2   26   43   48   63   81   93  21:56.1  3:58.8
  8 Dundee-Crown            209    4   44   47   50   64   66   82  22:19.9  3:38.5
  9 Belvidere North         259   24   27   53   76   79            23:21.5  4:10.3
 10 West Aurora             274   37   46   60   62   69   70   74  23:13.7  2:12.5
 11 Grayslake Central       277   35   56   57   61   68   80   84  23:15.2  2:08.6
 12 Sycamore                278   25   42   58   75   78   87   89  23:32.1  4:04.9
 13 DeKalb                  353   45   52   77   88   91   92       25:03.0  5:04.5
 14 Rosary                  381   49   73   83   86   90   94       25:20.6  4:17.3


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Cailyn Biegalski, Fr       19:21.6    Glenbard East        
    2     2  Andrea Wells, Fr           19:36.0    Kaneland             
    3     3  Taryn Christy, Fr          19:57.1    Geneva               
    4     4  Sylvia Waz, Fr             19:57.3    Dundee-Crown         
    5     5  Chloe Walsh, Fr            20:02.2    Jacobs               
    6     6  Sarah Mozden, Fr           20:04.6    Geneva               
    7     7  Cassidy Grunewald, Fr      20:10.2    Freeport             
    8     8  Alexis Weltin, Fr          20:14.5    Glenbard East        
    9     9  Katie Schaefer, Fr         20:15.4    Glenbard East        
   10    10  Debra Tomlinson, So        20:16.2    Crystal Lake Central 
   11    11  Kathryn VanVlierbergen, So 20:20.6    Jacobs               
   12    12  Katelyn Smith, Fr          20:23.8    Crystal Lake Central 
   13        Audrey Harrod, So          20:38.9    Hinckley-Big Rock    
   14    13  Maddie Hollander, Fr       20:43.0    Crystal Lake Central 
   15    14  Alison Liljestrand, Fr     20:48.4    Glenbard East        
   16    15  Kyla Wilcox, So            20:53.9    Freeport             
   17    16  Taylor Horowitz, Fr        20:56.3    Benet Academy        
   18    17  Elizabeth Allon, So        20:57.3    Geneva               
   19    18  Ally Dudman, So            20:58.0    Geneva               
   20    19  Bailey Zinger, So          21:00.6    Jacobs               
   21    20  Ana Rodriguez, Fr          21:11.6    Freeport             
   22    21  Quinlan McGrath, Fr        21:14.5    Benet Academy        
   23    22  Nyah Block, Fr             21:16.0    Geneva               
   24    23  Holly Nusser, Fr           21:18.2    Geneva               
   25    24  Natali Monaghan, Fr        21:20.4    Belvidere North      
   26    25  Ella Holland, Fr           21:22.5    Sycamore             
   27    26  Sarah Daley, So            21:24.6    Kaneland             
   28    27  Amanda Lawson, Fr          21:34.2    Belvidere North      
   29    28  Katie Hansen, Fr           21:38.8    Glenbard East        
   30    29  Josie McDermott, Fr        21:39.2    Freeport             
   31    30  Isabelle Friend, So        21:40.7    Jacobs               
   32    31  Anna Keefe, So             21:48.1    Benet Academy        
   33    32  Elizabeth Toledo, Fr       21:52.2    Glenbard East        
   34    33  Alyssa Heick, Fr           21:55.1    Jacobs               
   35    34  Jessica Gessner, So        21:58.8    Jacobs               
   36    35  Rosalind Searle, So        22:00.8    Grayslake Central    
   37    36  Mary Grace Phelan, So      22:03.8    Geneva               
   38    37  Daniela Garcia, So         22:08.1    West Aurora          
   39    38  Kamryn Czysz, So           22:09.6    Freeport             
   40    39  Kathleen Culligan, Fr      22:13.3    Benet Academy        
   41        Kristin Higgins, So        22:13.4    Geneva               
   42    40  Anna Schuster, Fr          22:14.0    Benet Academy        
   43    41  Emma Lamblin, Fr           22:14.8    Jacobs               
   44    42  Madison Mollman, So        22:18.3    Sycamore             
   45    43  Grace Dodis, So            22:18.9    Kaneland             
   46    44  Jenna Berlet, So           22:29.1    Dundee-Crown         
   47    45  Emma Conway, So            22:30.1    DeKalb               
   48        Sophie Danner, Fr          22:35.5    Westminster Christian 
   49    46  Riley McCabe, Fr           22:36.2    West Aurora          
   50        Nicolette Dobson, So       22:36.4    Jacobs               
   51        Kaylee Domek, So           22:38.6    Jacobs               
   52    47  Skyler Finucane, Fr        22:39.5    Dundee-Crown         
   53        Riley Hinthorne, Fr        22:39.5    Jacobs               
   54    48  Abby Shaw, So              22:46.1    Kaneland             
   55    49  Sarah Mack, Fr             22:48.3    Rosary               
   56    50  Anna Kieltyka, Fr          22:57.6    Dundee-Crown         
   57    51  McKenzie Meadows, So       23:00.2    Glenbard East        
   58        Gabriella Jaurez, Fr       23:00.3    East Aurora          
   59    52  Claire Eaton, So           23:01.2    DeKalb               
   60    53  Payton Lindsay, So         23:01.4    Belvidere North      
   61        Ebony Trout, Fr            23:01.9    Geneva               
   62        Monika Ziemann, Fr         23:05.0    Jacobs               
   63    54  Emily Harrison, Fr         23:06.9    Crystal Lake Central 
   64        Nicole Addante, Fr         23:07.6    Jacobs               
   65    55  Betsy Keefe, So            23:11.2    Benet Academy        
   66    56  Rosalie Ruhlmann, So       23:14.2    Grayslake Central    
   67        Becca Koskiewicz, So       23:16.3    Geneva               
   68    57  Riley Achtemeier, So       23:20.4    Grayslake Central    
   69    58  Emily Plauck, So           23:28.2    Sycamore             
   70    59  Shayna Provine, Fr         23:28.3    Benet Academy        
   71    60  Candy Moreno, So           23:29.3    West Aurora          
   72    61  Jordan Meciej, So          23:31.4    Grayslake Central    
   73    62  Anahi Toscano, So          23:34.4    West Aurora          
   74    63  Katie Huber, So            23:34.7    Kaneland             
   75    64  Juliana Redisi, Fr         23:35.8    Dundee-Crown         
   76        Katy Cunningham, Fr        23:40.5    Benet Academy        
   77    65  Allison Kundert, Fr        23:43.2    Freeport             
   78        Elena Baranyk, So          23:44.4    Benet Academy        
   79    66  Hannah Whitaker, So        23:44.6    Dundee-Crown         
   80    67  Maria Rios, Fr             23:48.6    Crystal Lake Central 
   81        Claire Plapp, Fr           23:53.8    Rochelle             
   82        Angelica Opalinski, Fr     23:55.7    Jacobs               
   83        Jessica Pytel, Fr          23:56.9    Hampshire            
   84        Kari Linders, Fr           23:57.5    Benet Academy        
   85    68  Sarah Ishamuddin, So       24:09.3    Grayslake Central    
   86        Jasmine Shah, So           24:12.5    Jacobs               
   87        Katherine Russell, So      24:15.9    Jacobs               
   88        Megan Petersen, Fr         24:18.7    Jacobs               
   89    69  Evelyn Torres, So          24:20.6    West Aurora          
   90    70  Viena Pratomo, Fr          24:23.7    West Aurora          
   91        Ashley Molidor, Fr         24:23.9    Johnsburg            
   92    71  Molly Gniady, So           24:26.1    Crystal Lake Central 
   93        Leah Monroe, Fr            24:27.0    Benet Academy        
   94        Stephanie Russell, So      24:27.7    Jacobs               
   95    72  Parker Buetow, So          24:27.8    Crystal Lake Central 
   96        Tess Grimes, So            24:29.9    Johnsburg            
   97    73  Jane Riordan, So           24:33.1    Rosary               
   98        Hallie Calhan, So          24:53.9    Crystal Lake Central 
   99        Catherine Carter, Fr       24:54.6    Timothy Christian    
  100    74  Estephania Garcia, So      24:55.6    West Aurora          
  101        Melanie Garcia, So         25:02.1    West Aurora          
  102    75  Sydney Kenney, So          25:04.4    Sycamore             
  103        Taylor Hart, So            25:04.5    Benet Academy        
  104        Katie Hovland, Fr          25:07.5    Benet Academy        
  105    76  Angelina Marriner, Fr      25:20.8    Belvidere North      
  106    77  Karrisa Vieyra, Fr         25:23.6    DeKalb               
  107    78  Theresa Guss, So           25:27.3    Sycamore             
  108    79  Jasmin Salinas, Fr         25:30.6    Belvidere North      
  109        Sarah Bohler, So           25:33.7    West Aurora          
  110    80  Greta Model, Fr            25:35.0    Grayslake Central    
  111        Claire Kobleur, Fr         25:38.0    Geneva               
  112    81  Marissa Dries, Fr          25:38.5    Kaneland             
  113        Dominique Cipparone, So    25:43.3    Jacobs               
  114    82  Elisabet Salinas, So       25:46.9    Dundee-Crown         
  115    83  Clare Rickel, So           25:49.2    Rosary               
  116    84  Judy Tesfu, So             25:54.0    Grayslake Central    
  117        Kristen Raffanti, Fr       25:58.1    West Aurora          
  118        Erica Markiv, Fr           26:02.3    Benet Academy        
  119    85  Andreia Marshall, Fr       26:09.4    Freeport             
  120    86  Rachel Marr, Fr            26:27.1    Rosary               
  121        Savanna Butler, So         26:27.9    West Aurora          
  122    87  Sophie Melton, Fr          26:39.0    Sycamore             
  123    88  Holly Trapp, Fr            26:45.4    DeKalb               
  124    89  Anna McComb, So            26:47.4    Sycamore             
  125        Nicole Fassnacht, Fr       26:52.6    Johnsburg            
  126        Sarah Ramos, So            26:53.4    Rochelle             
  127        Katlin Loizzi, Fr          26:58.2    Jacobs               
  128    90  Hannah Noel, Fr            27:05.6    Rosary               
  129        Hannah Rangel, Fr          27:08.9    Larkin               
  130        Sarah Carr, Fr             27:15.1    Hampshire            
  131        Michelle Batad, Fr         27:16.1    Dundee-Crown         
  132        Daisy Quinones, Fr         27:18.6    East Aurora          
  133        Stella Barrera, Fr         27:21.3    West Aurora          
  134        Jocelyn Godinez, So        27:23.2    Jacobs               
  135        Grace Aleck, Fr            27:26.9    Benet Academy        
  136    91  Grace Diedrich, So         27:34.6    DeKalb               
  137        Ellie Bowers-Chen, Fr      27:45.7    Sycamore             
  138        Jenny Baughman, Fr         28:06.1    Dundee-Crown         
  139    92  Jackie DiNatale, Fr        28:28.8    DeKalb               
  140        Jaqui Munoz, Fr            28:30.2    Larkin               
  141        Alexa Bennett, So          28:33.1    Johnsburg            
  142        Kate Doyle, Fr             28:46.3    Benet Academy        
  143        Emily Krawzxyk, So         28:59.1    Hampshire            
  144        Kayley Daughterty, So      29:00.5    Hampshire            
  145        Ashley Ramos, Fr           29:00.6    Rochelle             
  146        Maria Simon, Fr            29:02.8    Benet Academy        
  147        Vanessa Acosta, So         29:03.0    Dundee-Crown         
  148    93  Kristen Waweru, Fr         29:08.7    Kaneland             
  149        Kendell Clark, Fr          29:22.6    Geneva               
  150        Giselle Solano, Fr         29:25.5    Larkin               
  151        Caroline Kubacki, Fr       29:27.3    Benet Academy        
  152        Crystal Rodea, Fr          29:30.0    East Aurora          
  153        Eva Ranquist, Fr           29:42.5    Benet Academy        
  154        Aide Munoz, Fr             29:53.0    Larkin               
  155        Stephanie Lozano, So       30:15.8    East Aurora          
  156        Carmella Spagnola, Fr      30:36.6    Jacobs               
  157        Vanessa Franco, Fr         30:42.4    West Aurora          
  158        Jamila Atkins, Fr          30:42.9    Timothy Christian    
  159    94  Madeline Powers, Fr        30:45.4    Rosary               
  160        Alicia Hernandez, So       31:15.1    West Aurora          
  161        Josie Almazo, So           31:17.9    Larkin               
  162        Tonya Kowalski, So         31:43.6    Crystal Lake Central 
  163        Holly Bender, Fr           32:35.8    Jacobs               
  164        Liliana Jaimes, Fr         32:42.4    Jacobs               
  165        Emily Magallanes Zarago, Fr
                                       32:53.9    Jacobs               
  166        Uma Radhakrishnan, Fr      33:15.7    Jacobs               
  167        Teresa Rodriguez, Fr       33:43.7    East Aurora          
  168        Najwa Morrar, Fr           36:20.9    Rochelle