Eddington Invitational - Open Boys

Kaneland High School

September 20, 2014

68 degrees, mostly cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Jacobs                   32    2    5    6    7   12   16   22  17:29.4  0:34.8
  2 Glenbard West            51    1    4    9   14   23   24   25  17:34.6  1:06.9
  3 Geneva                   91    8   10   13   29   31   37   39  17:53.7  0:42.5
  4 Benet Academy           109    3   17   21   26   42   43   45  18:00.4  1:40.8
  5 West Aurora             138   18   19   30   35   36   38   40  18:13.6  0:40.8
  6 St. Charles North       167   15   28   34   44   46   47   51  18:29.4  1:12.4
  7 Belvidere North         195   11   27   48   50   59   60       19:02.4  2:56.7
  8 Dundee-Crown            249   33   52   53   55   56            19:39.3  1:46.3
  9 DeKalb                  280   32   54   58   65   71   77       20:25.6  3:49.7
 10 Crystal Lake Central    288   20   49   68   69   82            21:27.7  8:00.7
 11 East Aurora             304   41   57   63   70   73   78       21:01.2  4:16.1
 12 Kaneland                348   61   66   72   74   75   76   79  22:19.1  2:49.6
 13 Burlington Central      354   62   64   67   80   81   83   84  22:40.2  4:16.5


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Nick Lombardo, Jr          16:56.5    Glenbard West        
    2     2  Michael Blanding, Sr       17:08.4    Jacobs               
    3     3  Zach Kowalczyk, Jr         17:10.3    Benet Academy        
    4     4  Kyle Freiler, Sr           17:25.6    Glenbard West        
    5     5  Kyle Eubanks, Sr           17:29.7    Jacobs               
    6     6  Alec Bognar, Sr            17:31.7    Jacobs               
    7     7  James Hennessy, Jr         17:34.3    Jacobs               
    8     8  Corey Shaughnessy, Jr      17:34.9    Geneva               
    9     9  Camden Repking, Jr         17:35.7    Glenbard West        
   10    10  Michael Anderson, Jr       17:35.7    Geneva               
   11    11  Eli Walker, Jr             17:37.2    Belvidere North      
   12    12  Benny Balleno, Jr          17:43.1    Jacobs               
   13    13  Josh Doyle, Jr             17:47.5    Geneva               
   14    14  Marty Motz, Sr             17:52.0    Glenbard West        
   15    15  Michael Boone, Jr          17:52.7    St. Charles North    
   16    16  David Atkinson, Sr         17:54.8    Jacobs               
   17    17  Sean Kirwan, Sr            17:55.3    Benet Academy        
   18    18  Francisco Martinez, Jr     17:55.4    West Aurora          
   19    19  Tomas Dominguez, Jr        17:58.9    West Aurora          
   20    20  Ben Swanson, Sr            17:59.2    Crystal Lake Central 
   21    21  Teddy Evans, So            17:59.5    Benet Academy        
   22    22  William Taylor, Jr         18:00.5    Jacobs               
   23    23  David Kucher, Jr           18:03.4    Glenbard West        
   24        Austin Nguyen, Jr          18:03.5    Jacobs               
   25    24  Jeff Lemenager, Sr         18:04.6    Glenbard West        
   26    25  Muneeb Ansari, Sr          18:05.6    Glenbard West        
   27    26  Michael McGerty, Jr        18:05.9    Benet Academy        
   28    27  Kevin Ahlenius, Sr         18:08.7    Belvidere North      
   29    28  Devin Davis, Sr            18:09.0    St. Charles North    
   30    29  Brian Beck, Sr             18:12.9    Geneva               
   31        Andrew Macatangay, Jr      18:13.5    Jacobs               
   32    30  Jason Zak, Sr              18:14.2    West Aurora          
   33    31  Jake Kaufman, Sr           18:17.3    Geneva               
   34    32  Nate Wellendorf, Sr        18:20.0    DeKalb               
   35    33  Sam Parreno, Sr            18:22.6    Dundee-Crown         
   36    34  Tyler Stokes, Jr           18:22.6    St. Charles North    
   37    35  Jacob Barbush, Jr          18:23.3    West Aurora          
   38        Esteban Serna, Sr          18:29.5    Glenbard West        
   39        Martin Keane, Sr           18:30.5    Glenbard West        
   40    36  Kenneth Sodetz, Jr         18:36.1    West Aurora          
   41        Evan Schwarz, Jr           18:36.2    Jacobs               
   42        Adam Froeschke, Jr         18:36.3    Jacobs               
   43    37  Steve Creger, Jr           18:43.0    Geneva               
   44    38  Justin Fick, Jr            18:44.8    West Aurora          
   45        Daniel Madoch, Jr          18:47.1    Jacobs               
   46        Jackson Nagle, Sr          18:47.2    Glenbard West        
   47    39  Jack Reynertson, Jr        18:47.3    Geneva               
   48    40  Graeme Boland, Jr          18:47.7    West Aurora          
   49    41  Eliut Gonzalez, Jr         18:48.6    East Aurora          
   50        Ethan Ellis, Sr            18:49.1    Glenbard West        
   51    42  Danny Freeman, Fr          18:51.0    Benet Academy        
   52        Dylan Rogers, Jr           18:54.9    Jacobs               
   53    43  Frank Gomulka, Fr          18:55.8    Benet Academy        
   54    44  Christopher Maiello, Jr    18:57.8    St. Charles North    
   55    45  Alex Hart, Sr              19:04.4    Benet Academy        
   56    46  Alex Bishop, Sr            19:05.0    St. Charles North    
   57    47  Dylan Srocki, Sr           19:14.0    St. Charles North    
   58        Jackson Gonnerman, Jr      19:20.1    Geneva               
   59        Alec Rainer, Jr            19:22.5    Jacobs               
   60    48  Yuki Fambro, Jr            19:23.7    Belvidere North      
   61    49  Ehren Braun, Jr            19:25.6    Crystal Lake Central 
   62        Nate Fischer, Jr           19:27.4    Glenbard West        
   63        Josh Morgan, Sr            19:27.7    Geneva               
   64        Blake Everett, Sr          19:28.0    Jacobs               
   65    50  Xavier Gomez, Jr           19:28.6    Belvidere North      
   66        Mikey McCabe, Fr           19:29.3    Benet Academy        
   67        Andrew Olp, Jr             19:31.2    Benet Academy        
   68        Nick Bratkiv, Fr           19:32.6    Benet Academy        
   69        John Speckeles, Sr         19:33.0    Benet Academy        
   70        Mike Ferguson, Sr          19:34.8    Benet Academy        
   71        Martin Ambre, Jr           19:35.0    West Aurora          
   72    51  Trevor Tomich, Jr          19:39.2    St. Charles North    
   73        Will May, Jr               19:39.7    Glenbard West        
   74    52  Dean Brisebois, Jr         19:41.0    Dundee-Crown         
   75        Will O'Meara, Sr           19:45.8    Benet Academy        
   76        Jacob Snow, Sr             19:49.2    Glenbard West        
   77        Jeff Visk, Jr              19:57.0    Geneva               
   78        Ryan Boone, Sr             19:58.2    St. Charles North    
   79        Giovanni Ahern, Fr         19:58.3    Benet Academy        
   80        Matthew Stark, Jr          19:59.7    St. Charles North    
   81        Kevin Butler, Sr           20:01.3    Benet Academy        
   82    53  Alec Bucholc, Sr           20:01.5    Dundee-Crown         
   83    54  Zach Murphy, Jr            20:02.2    DeKalb               
   84    55  Quinn Miller, Jr           20:02.8    Dundee-Crown         
   85        Andrew Pechnik, Fr         20:05.1    Benet Academy        
   86        William Grossmann, Sr      20:06.7    Jacobs               
   87        Grant Bender, Jr           20:06.7    Jacobs               
   88        Billy Welsh, Sr            20:07.8    Benet Academy        
   89    56  Justin Tolentino, Sr       20:08.8    Dundee-Crown         
   90        Andy Peruba, Sr            20:09.5    Geneva               
   91    57  Junior Leon, Sr            20:11.0    East Aurora          
   92        Patrick Barron, Jr         20:12.7    Benet Academy        
   93        Fahad Khan, Jr             20:17.2    Glenbard West        
   94        Sean Sheehan, So           20:25.2    Benet Academy        
   95        Wynn Barnitt, Jr           20:26.6    St. Charles North    
   96        Patrick Engles, So         20:27.1    Benet Academy        
   97        Sam Gamez, Fr              20:28.3    Benet Academy        
   98    58  Juan Velasco, Sr           20:30.1    DeKalb               
   99    59  Logan Bice, Jr             20:33.9    Belvidere North      
  100        Seth Dickinson, Jr         20:36.3    Geneva               
  101    60  Anthony Oldani, Sr         20:40.9    Belvidere North      
  102    61  Nick Moses, Jr             20:45.2    Kaneland             
  103        Alex Kovak, So             20:45.9    Benet Academy        
  104        Jacob Benner, Jr           20:47.0    Jacobs               
  105        Fernando Miranda, Sr       20:47.6    West Aurora          
  106        Brett Husar, Jr            20:47.9    St. Charles North    
  107        Ed Marcheselli, So         20:48.2    Benet Academy        
  108        Larry Dunn, Sr             20:49.0    Benet Academy        
  109        Jayden Maloto, Jr          20:52.0    Jacobs               
  110        Patrick Crowe, Fr          20:53.2    Benet Academy        
  111    62  Drew Kries, Jr             20:54.8    Burlington Central   
  112    63  Tony Ochoa, Sr             20:55.2    East Aurora          
  113        Andrew Tran, Jr            20:56.2    Benet Academy        
  114        Chris Ting, Sr             21:00.8    St. Charles North    
  115    64  Alex Ascencio, So          21:02.0    Burlington Central   
  116        Peter Kalivas, Sr          21:04.6    Glenbard West        
  117    65  Alex Irick, Jr             21:06.1    DeKalb               
  118        Henry Thompson, Sr         21:09.6    Benet Academy        
  119        Michael O'Sullivan, Jr     21:20.8    Benet Academy        
  120        Jack Hiatt, So             21:22.1    Benet Academy        
  121        Mike Mangan, So            21:22.3    Benet Academy        
  122        Jeremy Swedberg, Sr        21:25.3    Sycamore             
  123    66  Ben Smith, Jr              21:26.0    Kaneland             
  124        Andrew Marquardt, Fr       21:26.4    Benet Academy        
  125    67  Joe Troy, Jr               21:27.5    Burlington Central   
  126        Jonathan Hitchcock, So     21:28.7    Benet Academy        
  127        Marton Morales, Jr         21:29.2    West Aurora          
  128        Tyler Lawrence, Jr         21:30.9    West Aurora          
  129        Ben Kash, Fr               21:33.1    Benet Academy        
  130        Vitas Polikaitis, Fr       21:44.9    Benet Academy        
  131        Illia Lukic, Sr            21:47.5    Benet Academy        
  132    68  Conor Fitzgerald, Jr       21:55.8    Crystal Lake Central 
  133    69  Oscar Guzman, Sr           21:57.7    Crystal Lake Central 
  134    70  Angel Huitzel, Jr          22:06.7    East Aurora          
  135    71  Chris Boyes, Jr            22:09.7    DeKalb               
  136        Michael Savodge, Jr        22:10.4    Jacobs               
  137        Charlie Hickey, So         22:27.1    Benet Academy        
  138        Jacob Johnson, Jr          22:29.3    Jacobs               
  139        Blaine Gilbert, Jr         22:34.7    Sycamore             
  140    72  Josh Kasap, Sr             22:39.0    Kaneland             
  141        Victor Granata, Jr         22:41.0    Glenbard West        
  142        James Berg, Jr             22:44.3    Jacobs               
  143    73  Job Blanco, Jr             23:04.7    East Aurora          
  144        Cameron Pullum, Jr         23:06.7    Glenbard West        
  145    74  Jacob Wolfe, Jr            23:10.4    Kaneland             
  146        Tyler Nelsen, Jr           23:13.0    St. Charles North    
  147        Carl Lipana, Jr            23:19.1    St. Charles North    
  148        Luke Schander, Fr          23:25.6    Benet Academy        
  149        Dylan Subrin, Jr           23:34.1    Jacobs               
  150    75  Kyle Osborne, Jr           23:34.8    Kaneland             
  151    76  Austin Parks, Jr           23:57.1    Kaneland             
  152        Martin Anderson, Jr        23:57.6    Glenbard West        
  153        Alex Pilling, Fr           24:05.1    Benet Academy        
  154        Habacuc Orozco, Sr         24:11.4    Westminster Christian 
  155        David Del Re, Jr           24:19.7    Hampshire            
  156    77  Jimmie Wright, Sr          24:28.4    DeKalb               
  157    78  Yovani Alcantara, Sr       24:32.1    East Aurora          
  158    79  Grant Gingrich, Jr         24:32.9    Kaneland             
  159        Ethan Cain, Jr             24:44.8    Hampshire            
  160    80  Khaldon El-Helo, Sr        24:45.7    Burlington Central   
  161        Alex Rodriguez, Jr         24:48.1    Hampshire            
  162        Ian Piazza, Jr             24:48.2    Kaneland             
  163    81  Everett Weberg, So         25:11.3    Burlington Central   
  164        Keegan Joerger, Sr         25:34.8    West Aurora          
  165        Grant Colliander, Sr       25:39.4    Glenbard West        
  166    82  Ed Stoilov, Jr             25:59.9    Crystal Lake Central 
  167        Tyler McKenzie, Fr         27:59.3    Benet Academy        
  168    83  Brian Holmgren, Jr         28:08.9    Burlington Central   
  169        Daniel Murray, Sr          28:21.6    Hampshire            
  170    84  Kyle St. John, Fr          29:45.9    Burlington Central   
  171        Gavin McDonnell, Jr        31:48.2    Glenbard West        
  172        Matt Paluch, Fr            38:18.5    Burlington Central