Eddington Invitational - Varsity Boys

Kaneland High School

September 20, 2014

65 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Glenbard West            71    3    4   14   22   28   57       16:03.8  0:52.8
  2 Crystal Lake Central    116   11   12   23   32   38   44   94  16:21.3  0:36.4
  3 East Aurora             117   10   16   21   29   41   88       16:22.0  0:40.3
  4 Benet Academy           123    9   20   27   33   34   55   63  16:24.0  0:37.9
  5 Grayslake Central       132    8   13   25   39   47   67   83  16:24.6  0:59.1
  6 Jacobs                  186   15   26   36   40   69   75  108  16:39.1  1:00.9
 7* St. Charles North       189   17   30   35   51   56   73   87  16:41.1  0:47.4
 8* Geneva                  189    5   37   46   49   52   74   77  16:37.1  1:13.2
  9 Belvidere North         207    2   31   42   64   68   79  109  16:38.8  1:39.5
 10 West Aurora             223    1   24   50   70   78   80   95  16:43.4  2:08.1
 11 Dundee-Crown            285   43   54   58   59   71   76       17:02.1  0:32.9
 12 Burlington Central      303    7   45   65   89   97  100  106  17:13.1  2:25.2
 13 Johnsburg               308   18   53   61   86   90            17:14.4  1:47.7
 14 Kaneland                339   48   60   62   84   85   91  114  17:19.6  0:55.3
 15 Sycamore                356    6   72   81   98   99  105  118  17:30.6  2:31.6
 16 Hampshire               448   19   82  111  115  121  127  129  18:21.4  3:32.9
 17 DeKalb                  466   66   92  101  103  104  123       18:07.0  1:19.6
 18 Rochelle                516   93   96  102  112  113  119  126  18:32.9  0:47.7
 19 Timothy Christian       584  107  116  117  120  124  125       19:29.6  1:36.6
 20 Larkin                  621  110  122  128  130  131  132  133  21:04.8  4:28.7


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Connor McCue, Jr           15:27.1    West Aurora          
    2     2  Eryk Yunk, Jr              15:33.6    Belvidere North      
    3     3  Chris Buechner, Sr         15:37.3    Glenbard West        
    4     4  Paul Christian, Sr         15:41.9    Glenbard West        
    5     5  Mitchael Deamantopulos, Sr 15:43.6    Geneva               
    6     6  Adam Millburg, Sr          15:48.2    Sycamore             
    7     7  Clay Musial, Sr            15:52.0    Burlington Central   
    8     8  Jack Aho, So               15:53.0    Grayslake Central    
    9     9  Brady McLaughlin, Sr       16:01.3    Benet Academy        
   10    10  David Galvan, Jr           16:04.2    East Aurora          
   11    11  Weston Sterchi, So         16:05.4    Crystal Lake Central 
   12    12  Cole Barkocy, So           16:06.9    Crystal Lake Central 
   13    13  Max Brunk, Sr              16:11.5    Grayslake Central    
   14    14  Jake Jaskowiak, Sr         16:12.5    Glenbard West        
   15    15  Garrett Brenizer, So       16:13.0    Jacobs               
   16    16  Felipe Nino, Sr            16:14.3    East Aurora          
   17    17  Max Markowicz, Sr          16:15.2    St. Charles North    
   18    18  Noah Miller, Sr            16:15.2    Johnsburg            
   19    19  Jacob Oury, So             16:15.9    Hampshire            
   20    20  Jack Tuttle, Sr            16:16.1    Benet Academy        
   21    21  Christian Castro, Sr       16:16.5    East Aurora          
   22    22  Kalen Yeager, Fr           16:17.3    Glenbard West        
   23    23  Jake Cannizzo, Sr          16:19.4    Crystal Lake Central 
   24        Phillip Nordgren, Jr       16:21.5    Hiawatha             
   25    24  David Castillo, So         16:22.3    West Aurora          
   26    25  John Girmscheid, Jr        16:24.2    Grayslake Central    
   27    26  Kyle Ross, Jr              16:26.1    Jacobs               
   28    27  Matt Kowalczyk, Jr         16:26.5    Benet Academy        
   29    28  Simon Peterson, Jr         16:30.1    Glenbard West        
   30    29  Jose Alvarado, Jr          16:30.5    East Aurora          
   31    30  Hayden Joyce, Sr           16:32.2    St. Charles North    
   32    31  Alec Beutel, Jr            16:33.0    Belvidere North      
   33    32  Ryan Bush, Sr              16:33.2    Crystal Lake Central 
   34    33  Kelly Crombie, Jr          16:37.0    Benet Academy        
   35    34  Jeff Girardot, So          16:39.1    Benet Academy        
   36    35  Carter Stibgen, Jr         16:39.3    St. Charles North    
   37    36  Cole Schwarz, Jr           16:39.7    Jacobs               
   38    37  Tyler Dau, So              16:40.0    Geneva               
   39    38  Steven Hillier, Jr         16:41.7    Crystal Lake Central 
   40    39  Danny Vincent, Jr          16:42.0    Grayslake Central    
   41    40  Joseph Sipiorski, Sr       16:43.0    Jacobs               
   42    41  Ruben Nino, Jr             16:44.5    East Aurora          
   43    42  Kyle Graff, Sr             16:44.7    Belvidere North      
   44    43  Todd Noreen, Sr            16:45.8    Dundee-Crown         
   45    44  Brandon Tomasello, So      16:45.8    Crystal Lake Central 
   46    45  Nick Harvey, Jr            16:50.6    Burlington Central   
   47    46  Brian Kuehl, So            16:52.0    Geneva               
   48    47  Jack Battaglia, Jr         16:52.1    Grayslake Central    
   49    48  Brandon Park, Sr           16:52.6    Kaneland             
   50    49  Jake Tracey, Jr            16:53.5    Geneva               
   51    50  Sergio Rios, Sr            16:54.6    West Aurora          
   52    51  Joey Rangel, Jr            16:56.2    St. Charles North    
   53    52  Brian Caskey, Jr           16:56.7    Geneva               
   54    53  Dominic Miraldi, Jr        16:58.6    Johnsburg            
   55    54  Ricky Nueve, Jr            16:58.6    Dundee-Crown         
   56    55  Sean Harnik, Sr            17:01.2    Benet Academy        
   57    56  Stephen Lewandowski, Sr    17:02.5    St. Charles North    
   58    57  Nate Crail, Sr             17:02.9    Glenbard West        
   59    58  Alex Clark, Sr             17:03.5    Dundee-Crown         
   60    59  Logan Hayes, Jr            17:03.8    Dundee-Crown         
   61    60  Mitch Reger, Sr            17:04.1    Kaneland             
   62    61  Jake Grimes, Sr            17:04.8    Johnsburg            
   63    62  Sean Spaetzel, Jr          17:05.9    Kaneland             
   64    63  Luke Sammons, Jr           17:06.7    Benet Academy        
   65    64  Alec Scott, Fr             17:09.9    Belvidere North      
   66    65  Kyle Neubauer, Sr          17:10.2    Burlington Central   
   67    66  Brandon Anderson, Jr       17:10.4    DeKalb               
   68    67  Suneed Ahmed, Sr           17:11.2    Grayslake Central    
   69    68  Max Vittore, Jr            17:13.1    Belvidere North      
   70    69  Jeremy Horn, So            17:13.9    Jacobs               
   71    70  Evan Castillo, Jr          17:17.8    West Aurora          
   72    71  Josh Wizgird, Jr           17:18.7    Dundee-Crown         
   73    72  Brian Johnston, Jr         17:24.9    Sycamore             
   74    73  Cabrera Tyler, Jr          17:25.7    St. Charles North    
   75    74  Ethan Altmayer, Sr         17:26.0    Geneva               
   76    75  Austin Albrecht, Jr        17:26.5    Jacobs               
   77    76  David Yonamine, Jr         17:28.0    Dundee-Crown         
   78    77  Julian Desens, Jr          17:28.1    Geneva               
   79    78  Rordan Stanton, Jr         17:35.2    West Aurora          
   80    79  Will Palmer, Jr            17:36.0    Belvidere North      
   81    80  Griffin Morrill, So        17:41.3    West Aurora          
   82    81  Michael Lerohl, Sr         17:43.1    Sycamore             
   83    82  Jake Serio, Sr             17:43.6    Hampshire            
   84    83  Eli Straus, Jr             17:47.2    Grayslake Central    
   85    84  Will Kuipers, Jr           17:47.7    Kaneland             
   86    85  James Walker, Sr           17:47.9    Kaneland             
   87    86  Nash Miller, Sr            17:50.7    Johnsburg            
   88        Jonathon Mier, Sr          17:52.1    Marengo              
   89    87  Danny Obernesser, Sr       17:54.0    St. Charles North    
   90    88  Ivan Zepeda, Jr            17:54.8    East Aurora          
   91    89  Mitch Roedel, So           17:55.7    Burlington Central   
   92        Brian Karlow, Jr           18:00.2    Marengo              
   93    90  Jack Pocklington, Sr       18:02.9    Johnsburg            
   94    91  Aaron French, Jr           18:04.6    Kaneland             
   95    92  David Buller, Jr           18:06.4    DeKalb               
   96    93  Brian Johnson, Sr          18:12.3    Rochelle             
   97    94  Ryan Hillier, Jr           18:14.8    Crystal Lake Central 
   98    95  Fernando Romero, Jr        18:15.0    West Aurora          
   99    96  Colfay Pointer, Jr         18:16.7    Rochelle             
  100    97  Tate Henrikson, So         18:17.2    Burlington Central   
  101    98  Sam Zurbuch, Jr            18:17.3    Sycamore             
  102    99  Ryan Guss, Sr              18:19.7    Sycamore             
  103   100  Wes Metcalfe, Jr           18:23.1    Burlington Central   
  104   101  Richie Sakharouk, Jr       18:23.6    DeKalb               
  105   102  Julian Hernandez, Jr       18:24.1    Rochelle             
  106   103  Josh May, Sr               18:24.5    DeKalb               
  107   104  Alex Wang, Jr              18:30.0    DeKalb               
  108   105  Jason Ruetten, Sr          18:30.4    Sycamore             
  109   106  Andrew Barrueta, Sr        18:31.9    Burlington Central   
  110   107  Matt Fox, So               18:40.9    Timothy Christian    
  111   108  Matthew Goldby, Sr         18:41.8    Jacobs               
  112   109  Nick Noel, Jr              18:45.3    Belvidere North      
  113   110  Zach Fifer, Jr             18:45.4    Larkin               
  114   111  Max Oury, Sr               18:47.3    Hampshire            
  115   112  Aaron Davis, Jr            18:51.4    Rochelle             
  116   113  Kyler Ackland, Jr          19:00.0    Rochelle             
  117   114  Zach Kurz, Jr              19:01.7    Kaneland             
  118   115  Jack Brown, Sr             19:11.2    Hampshire            
  119   116  Aidan Shervheim, So        19:19.4    Timothy Christian    
  120   117  Andy Margason, Jr          19:21.7    Timothy Christian    
  121   118  Ryan Quinlivan, Jr         19:22.3    Sycamore             
  122   119  Brendan Kalata, Jr         19:33.1    Rochelle             
  123   120  Andy Mittlestaedt, So      19:48.6    Timothy Christian    
  124   121  Bailey Irps, Jr            19:48.8    Hampshire            
  125   122  Eduardo Baltazar, So       20:08.9    Larkin               
  126   123  Ahmad Abdel, Jr            20:13.9    DeKalb               
  127   124  William Terpstra, Fr       20:17.4    Timothy Christian    
  128        Austin Anderson, Sr        20:20.9    Freeport             
  129   125  Tommy Troxel, So           20:22.3    Timothy Christian    
  130   126  Brian Heinrich, Jr         20:28.0    Rochelle             
  131   127  Sean Kilbourne, Sr         20:51.2    Hampshire            
  132   128  Jesus Pena, Jr             20:54.0    Larkin               
  133        Jeff Cutler, Jr            21:02.3    Freeport             
  134   129  Merrick Ramza, Jr          21:29.3    Hampshire            
  135   130  Sebastian Alvarado, Jr     22:21.8    Larkin               
  136   131  Jon Klein, So              23:14.1    Larkin               
  137   132  Jon Panzer, Jr             23:30.4    Larkin               
  138   133  Andrew Hubbs, Jr           23:48.0    Larkin