St. Charles East Leavey Invitational - Freshmen/Sophomore Boys

Leroy Oakes Forest Preserve

September 6, 2014

70 degrees, partly sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         54    5    7   11   12   19   31   42    16:51    0:17
 2* Batavia                 104    9   13   14   32   36   47   65    17:08    0:49
 3* Downers Grove North     104    4   18   20   29   33   53   54    17:05    0:44
  4 Benet Academy           127    8   15   24   37   43   61   64    17:12    0:55
  5 Marmion Academy         132    1    2   17   52   60   62   63    17:03    2:06
  6 Geneva                  163   21   27   34   40   41   71   73    17:22    0:36
  7 Wheaton North           169   16   25   38   44   46   49   50    17:24    0:45
  8 Waubonsie Valley        191    6   23   45   58   59   70   85    17:31    1:21
  9 St. Charles North       206    3   26   51   57   69   79   80    17:37    1:50
 10 Bartlett                209   22   28   48   55   56   67   72    17:34    0:53
 11 Oswego                  264   10   30   66   77   81   84   88    18:10    2:29
 12 Glenbard South          315   35   39   74   78   89   93   95    18:35    2:43
 13 Jacobs                  388   68   75   76   83   86   87   90    19:04    1:34
 14 Montini                 455   82   91   92   94   96   97   98    21:27    4:33

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Michael Ronzone, Fr        16:00    Marmion Academy      
    2     2  Andrew Lifka, So           16:20    Marmion Academy      
    3     3  Brett Lee, So              16:39    St. Charles North    
    4     4  Drew Pyburn, So            16:42    Downers Grove North  
    5     5  Jacob Beno, So             16:44    St. Charles East     
    6     6  Wes York, Fr               16:44    Waubonsie Valley     
    7     7  Anthony Zilla, So          16:44    St. Charles East     
    8     8  Jeff Girardot, So          16:44    Benet Academy        
    9     9  Keaton Keller, So          16:45    Batavia              
   10    10  Collin Boone, So           16:50    Oswego               
   11    11  Jonathan Sandlund, So      16:51    St. Charles East     
   12    12  Dillon Mastropolo, So      16:54    St. Charles East     
   13    13  Sean Adams, Fr             16:57    Batavia              
   14    14  Quinn O'Brien, So          16:57    Batavia              
   15    15  Connor Towne, So           16:57    Benet Academy        
   16    16  Joey Simon, Fr             16:59    Wheaton North        
   17    17  James Milder, So           17:00    Marmion Academy      
   18    18  Tristan Jahn, So           17:00    Downers Grove North  
   19    19  Rohan Patel, Fr            17:00    St. Charles East     
   20    20  Nicholas Chudzik, Fr       17:01    Downers Grove North  
   21    21  Jordan Evans, So           17:01    Geneva               
   22    22  Brandon Kim, Fr            17:04    Bartlett             
   23    23  Matt Klaus, So             17:04    Waubonsie Valley     
   24    24  Jack Zinsky, So            17:05    Benet Academy        
   25    25  Justin Ostrem, Fr          17:06    Wheaton North        
   26    26  Bo Ruttens, Fr             17:06    St. Charles North    
   27    27  Boon Andrews, Fr           17:07    Geneva               
   28    28  Samuel Peters, So          17:10    Bartlett             
   29    29  Andrew Marek, So           17:15    Downers Grove North  
   30    30  David Gaytan, So           17:22    Oswego               
   31    31  Thomas Olenek, So          17:23    St. Charles East     
   32    32  Jack Gillerlain, Fr        17:26    Batavia              
   33    33  Zachary Goliszewski, So    17:26    Downers Grove North  
   34    34  Scott Creger, So           17:29    Geneva               
   35    35  Joey Wood, So              17:29    Glenbard South       
   36    36  Jake Fehrenbacher, So      17:34    Batavia              
   37    37  Ryan Knapp, Fr             17:34    Benet Academy        
   38    38  Dan O'Dell, Fr             17:35    Wheaton North        
   39    39  Andrew Fearn, So           17:36    Glenbard South       
   40    40  Ethan Reed, So             17:37    Geneva               
   41    41  David Creger, So           17:37    Geneva               
   42    42  Cole Adesso, Fr            17:39    St. Charles East     
   43    43  Michael Welsh, So          17:39    Benet Academy        
   44    44  Kevin Riley, Fr            17:40    Wheaton North        
   45    45  Austin Rader, So           17:41    Waubonsie Valley     
   46    46  Aidan Johnson, So          17:43    Wheaton North        
   47    47  Drew Pellico, So           17:43    Batavia              
   48    48  Kevin Kelley, Fr           17:44    Bartlett             
   49    49  Parker Wilson, So          17:44    Wheaton North        
   50    50  Alexander Daigle, So       17:47    Wheaton North        
   51    51  Luke Sutherland, So        17:48    St. Charles North    
   52    52  Powell Munro, So           17:48    Marmion Academy      
   53    53  Donny Knapp, So            17:51    Downers Grove North  
   54    54  Jacob Ridderhoff, Fr       17:53    Downers Grove North  
   55    55  Anthony Nicolini, So       17:55    Bartlett             
   56    56  Xander Apponi, So          17:56    Bartlett             
   57        Campbell Koch, Fr          17:58    St. Charles East     
   58    57  Jaeden McIntosh, Fr        18:02    St. Charles North    
   59        Ryan Birkmeier, Fr         18:02    Downers Grove North  
   60    58  Alex Hayden, So            18:03    Waubonsie Valley     
   61    59  Girard Sweeney, Jr         18:05    Waubonsie Valley     
   62    60  Liam Kelly, Fr             18:06    Marmion Academy      
   63    61  James Austgen, Fr          18:07    Benet Academy        
   64        Daniel Werner, So          18:09    St. Charles East     
   65    62  Sean Galle, Fr             18:10    Marmion Academy      
   66        Garrett Vandermyde, Jr     18:11    St. Charles East     
   67    63  David Farrell, So          18:13    Marmion Academy      
   68        Jacob Jackson, Fr          18:17    St. Charles East     
   69    64  Patrick Quinlan, Fr        18:18    Benet Academy        
   70    65  James Imundo, So           18:21    Batavia              
   71        Alexander Michalak, Fr     18:22    Wheaton North        
   72    66  Mitch Bradford, Fr         18:23    Oswego               
   73    67  Nick Cotton, So            18:24    Bartlett             
   74        Teddy Evans, So            18:26    Benet Academy        
   75    68  Jackson Gehr, Fr           18:26    Jacobs               
   76    69  Luke Zanis, So             18:28    St. Charles North    
   77    70  Josh Zurawski, So          18:29    Waubonsie Valley     
   78        Charlie Smith, So          18:33    St. Charles East     
   79    71  Justin Bach, Fr            18:33    Geneva               
   80    72  Dan Hayes, So              18:35    Bartlett             
   81        Tyler Mertes, Fr           18:37    Downers Grove North  
   82        Reilly Britt, Fr           18:37    Downers Grove North  
   83        Dylan Kingston, Fr         18:39    Benet Academy        
   84        Patrick Engles, So         18:39    Benet Academy        
   85    73  Aidan Siegele, So          18:40    Geneva               
   86        Alexander Cordogan, Fr     18:41    Geneva               
   87    74  Orlando Gamboa, So         18:41    Glenbard South       
   88        Michael Downs, So          18:43    Batavia              
   89        Rich McKenna, So           18:43    Batavia              
   90        Christopher Drage, So      18:43    St. Charles East     
   91    75  Lorenz Sapanhila, Fr       18:44    Jacobs               
   92    76  Ethan Buhrow, So           18:45    Jacobs               
   93        Devin Johnson, So          18:46    Downers Grove North  
   94        Nathan Smith, Fr           18:47    Bartlett             
   95        Kirill (Kir) Nagaitsev, Fr 18:53    Geneva               
   96        Mitchel Dutton, So         18:55    Geneva               
   97        Cole Montgomery, Fr        18:55    Geneva               
   98        Theo Cook, So              18:56    Wheaton North        
   99    77  Brandon Nelson, Fr         18:56    Oswego               
  100    78  Ethan Sowl, So             18:56    Glenbard South       
  101        Alex Postma, So            18:57    Wheaton North        
  102        James Beecher, So          19:03    Benet Academy        
  103        Frank Gomulka, Fr          19:05    Benet Academy        
  104        Danny Gillis, So           19:05    Wheaton North        
  105        Collin Leger, So           19:05    Downers Grove North  
  106        Spencer Casey, So          19:05    Downers Grove North  
  107        Jacob Barth, Fr            19:08    Batavia              
  108        Sam Atac, So               19:09    Batavia              
  109        Ben Vacek, So              19:09    Batavia              
  110        Ryan Conti, Fr             19:09    Marmion Academy      
  111        Anthony Giometti, So       19:09    Marmion Academy      
  112        Nate Pearce, Fr            19:10    St. Charles East     
  113    79  Eric Blassick, So          19:10    St. Charles North    
  114        Carson Brewer, Fr          19:10    St. Charles East     
  115        Patrick Crowe, Fr          19:11    Benet Academy        
  116        Mikey McCabe, Fr           19:13    Benet Academy        
  117        Ryan Berg, So              19:14    Wheaton North        
  118        Sam McCool, Fr             19:15    Downers Grove North  
  119    80  Timothy Leal, So           19:15    St. Charles North    
  120        Tyler Hudon, Fr            19:16    St. Charles East     
  121        Nolan Evans, Fr            19:18    Batavia              
  122    81  Joe Fioresi, Fr            19:19    Oswego               
  123        Joe Jakubaitis, Fr         19:20    Batavia              
  124    82  Justin Stauder, So         19:20    Montini              
  125        Trevor Rzeszutko, Fr       19:22    St. Charles East     
  126    83  Jacob Melgosa, Fr          19:23    Jacobs               
  127        Mark Chiodras, So          19:24    Wheaton North        
  128        Cooper James, So           19:28    St. Charles East     
  129        Kyle Kehe, Fr              19:29    Batavia              
  130        Ben Samuels, So            19:33    Wheaton North        
  131    84  Bradley Osuch, Fr          19:33    Oswego               
  132        Nick Quinte, So            19:34    Wheaton North        
  133        Andrew Pechnik, Fr         19:38    Benet Academy        
  134        Matthew Cramer, So         19:47    St. Charles East     
  135        Giovanni Ahern, Fr         19:47    Benet Academy        
  136        Josh Scharpenberg, Fr      19:47    Wheaton North        
  137        David Ramirez, So          19:47    Wheaton North        
  138        Owen Schuster, Fr          19:47    Batavia              
  139        Ethan Laird, Fr            19:47    Wheaton North        
  140        Phillip Ruggiero, Fr       19:52    Downers Grove North  
  141        Dom Quartetti, So          19:53    Marmion Academy      
  142        Andrew Pelster, So         19:53    Bartlett             
  143        Jacob Heineman, So         19:54    Marmion Academy      
  144        Sadiq Humecki, So          19:56    Wheaton North        
  145    85  Nate Ruhde, Fr             19:57    Waubonsie Valley     
  146        Nick Schuster, So          19:58    Batavia              
  147    86  Colin Boysen, Fr           19:59    Jacobs               
  148    87  Tyler Trella, Fr           20:00    Jacobs               
  149        Ryan Horan, Fr             20:00    Batavia              
  150        David Garcia, Fr           20:04    Marmion Academy      
  151        Andrew Moore, Fr           20:04    Batavia              
  152        Sam Gamez, Fr              20:05    Benet Academy        
  153        Christian Sanchez, Fr      20:05    Wheaton North        
  154        Spencer Gaitsch, Fr        20:06    Batavia              
  155        Dan Ables, Fr              20:07    Wheaton North        
  156        Andrew Murphy, So          20:08    Downers Grove North  
  157        Ryan Spragg, Fr            20:08    Waubonsie Valley     
  158    88  Josh Hernandez, So         20:08    Oswego               
  159        Anthony Molina, So         20:09    Batavia              
  160        Joey Marchese, Fr          20:12    Wheaton North        
  161    89  Peyton Allen, So           20:12    Glenbard South       
  162        Ed Marcheselli, So         20:12    Benet Academy        
  163    90  Noah Maandekok, So         20:17    Jacobs               
  164        Chris Lunde, So            20:18    Wheaton North        
  165        Charles McMarrow, So       20:20    Batavia              
  166        Jacob Estlund, Fr          20:20    St. Charles North    
  167        Thomas Wagner, Fr          20:22    St. Charles North    
  168        Mitch Rapach, Fr           20:22    Downers Grove North  
  169        Noah Vanderhei, Fr         20:23    Oswego               
  170        James Polous, Fr           20:23    Bartlett             
  171        Kyle Matticks, Fr          20:23    Bartlett             
  172        Joshua Villacastin, Fr     20:24    Bartlett             
  173        Matthew Saxsma, Fr         20:25    Geneva               
  174        Colin Ryan, So             20:26    Geneva               
  175    91  Matthew Baka, Fr           20:26    Montini              
  176        Shane Knanishu, Fr         20:27    Batavia              
  177        Tyler Carroll, Fr          20:31    Wheaton North        
  178        Logan Jolly, Fr            20:34    Wheaton North        
  179        Anton Alley, Fr            20:34    Batavia              
  180    92  Nick Skalski, So           20:37    Montini              
  181        Sean Sheehan, So           20:38    Benet Academy        
  182        Juan Bosse, So             20:45    Jacobs               
  183        Jacob Sefranek, Fr         20:47    Oswego               
  184        Corey Saelens, Fr          20:47    Oswego               
  185        Thomas Powell, Fr          20:49    Marmion Academy      
  186        Kevin Buckley, Fr          20:50    Marmion Academy      
  187        Mike Messacar, Fr          20:58    St. Charles North    
  188        Seth Groom, Fr             20:59    Marmion Academy      
  189        Nick Ferrer, Fr            20:59    Wheaton North        
  190        Jason Jezek, Fr            21:01    St. Charles East     
  191        Luke Tulley, Fr            21:02    Jacobs               
  192        Andrew Theehs, Fr          21:03    Jacobs               
  193        Jonathan Hitchock, So      21:06    Benet Academy        
  194        Jason Harrold, So          21:07    Benet Academy        
  195        Patrick McNally, So        21:08    Wheaton North        
  196        Jacob Glyzewski, So        21:11    Geneva               
  197        Evan Elliot, Fr            21:15    Wheaton North        
  198        Grant Gift, Fr             21:16    St. Charles East     
  199        Ryan Kim, So               21:16    Wheaton North        
  200        John Groom, So             21:23    Marmion Academy      
  201        Andrew Larsen, Fr          21:23    Wheaton North        
  202        Will Vinson, Fr            21:24    Bartlett             
  203        Kevin Sachtleben, Fr       21:24    Downers Grove North  
  204        Andrew Marquardt, Fr       21:29    Benet Academy        
  205        Cedric McGuire, Fr         21:30    Waubonsie Valley     
  206        Jared Palan, So            21:30    St. Charles North    
  207        Evan Roche, Fr             21:31    Wheaton North        
  208        Colin Young, Fr            21:36    Wheaton North        
  209        Austin Tate, So            21:39    Wheaton North        
  210    93  Frank Iacopelli, Fr        21:41    Glenbard South       
  211        Chistopher Hall, Fr        21:42    Geneva               
  212        Vitas Polikaitis, Fr       21:43    Benet Academy        
  213        Ben Kash, Fr               21:44    Benet Academy        
  214        Blake Yang, So             21:45    St. Charles North    
  215        Grayson Seymour, So        21:46    St. Charles North    
  216        Mike Mangan, So            21:48    Benet Academy        
  217        Braden Fioresi, Fr         21:50    Geneva               
  218        Tim Luczak, Fr             21:53    Bartlett             
  219        Lucas Tanner, So           21:55    Jacobs               
  220        Kevin Lee, Fr              21:57    St. Charles North    
  221        Jack Michel, Fr            22:00    Marmion Academy      
  222        Brendan Pope, Fr           22:01    Oswego               
  223        Justin Nielson, Fr         22:02    St. Charles North    
  224        Nathan Carter, Fr          22:05    Oswego               
  225        Joshua Rodig, Fr           22:08    Jacobs               
  226        Adam Egly, Fr              22:10    Oswego               
  227        Gurveer Bhullar, So        22:14    Bartlett             
  228        Jack Hiatt, So             22:19    Benet Academy        
  229        Caleb Britton, Fr          22:20    Bartlett             
  230        Charles Borg, Fr           22:24    Jacobs               
  231        Charlie Hickey, So         22:30    Benet Academy        
  232        Erik Gustafson, Fr         22:30    St. Charles North    
  233        Hunter Spain, Fr           22:31    Waubonsie Valley     
  234        Philip McKneight, So       22:34    Batavia              
  235        Lucas Sullivan, Fr         22:34    Oswego               
  236        Mark Jolly, Fr             22:46    Wheaton North        
  237        Matt Middendorf, Jr        22:46    Marmion Academy      
  238        Samuel Ahnert, Fr          22:48    Wheaton North        
  239        Liam Jones, Fr             22:48    St. Charles North    
  240        Drew Cross, So             22:53    Wheaton North        
  241        Brendan Scanlan, So        22:55    Marmion Academy      
  242        Sam Cannova, So            22:56    Wheaton North        
  243    94  Lucas Cabon, So            22:57    Montini              
  244        Konrad Popovich, Fr        23:02    St. Charles North    
  245        Hunter Roberts, Fr         23:03    St. Charles North    
  246    95  Tyler Sowl, Fr             23:08    Glenbard South       
  247        Jack Ramsden, Fr           23:16    Downers Grove North  
  248        Connor Talken, Fr          23:24    St. Charles East     
  249        Holbrook Alex, Fr          23:25    St. Charles East     
  250        Mike Boyle, Fr             23:26    Benet Academy        
  251        Luke Schander, Fr          23:35    Benet Academy        
  252    96  Liam Heggemann, Fr         23:53    Montini              
  253        Connor Jacobs, Fr          23:57    St. Charles North    
  254        Colton Tropp, Fr           24:06    Downers Grove North  
  255        John Limberis, Fr          24:08    Marmion Academy      
  256        Drew Bolender, Fr          24:08    St. Charles North    
  257        Ethan Churchill, So        24:11    St. Charles East     
  258        Treny Daley, Fr            24:14    Jacobs               
  259        Jax Regalado, Fr           24:30    Bartlett             
  260        Jimmy Pullano, So          24:31    Marmion Academy      
  261        Alex Pilling, Fr           24:38    Benet Academy        
  262        Colin Clancy, Fr           24:45    Geneva               
  263        Corbin Schwartz, Fr        24:49    St. Charles North    
  264        Noah Costabilo, So         24:49    Geneva               
  265        Patrick Brady, Fr          24:52    St. Charles North    
  266        Tyler McKenzie, Fr         24:55    Benet Academy        
  267        Hank Repke, So             25:08    Wheaton North        
  268        John Trent, Fr             25:10    Jacobs               
  269        Ryan Callahan, So          25:33    Marmion Academy      
  270        William Aguiar, Fr         25:33    Wheaton North        
  271        Brett Bettag, So           25:46    Marmion Academy      
  272    97  Joe Kiel, Fr               25:48    Montini              
  273        Matt Selig, Fr             25:52    Bartlett             
  274        Doug Rupkey, Fr            26:23    Oswego               
  275    98  Kemuel Scott, Fr           26:28    Montini              
  276        Blaise Naaman, Fr          27:33    Bartlett             
  277        Brandon Guernsey, Fr       28:17    Oswego               
  278        Eric Butolph, Fr           28:42    Oswego               
  279        Matt Chylka, Fr            29:25    Bartlett             
  280        Rataksh Bhardwaj, Fr       29:40    Waubonsie Valley     
  281        Liam Hawkins, Fr           29:49    Marmion Academy