St. Charles North Invitational - Open Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 4, 2014

37 degrees, rain, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         78    7   11   12   13   35   45   46  16:58.6  0:36.8
  2 Naperville Central       80    2    8   18   19   33   44   50  16:55.8  0:45.5
  3 Wheat Warrenville S     128    5    6   17   23   77   83   90  17:06.4  1:20.1
  4 Carl Sandburg           130   14   16   25   32   43   53   55  17:09.9  0:31.5
  5 Geneva                  172   20   27   29   31   65   74   80  17:16.5  0:46.5
  6 Batavia                 176   26   28   30   36   56   58   59  17:18.2  0:33.9
  7 St. Charles North       179    1    4   47   49   78   84   86  17:14.3  1:34.5
  8 Hononegah               191   22   24   39   52   54   61  107  17:20.5  0:32.7
  9 Metea Valley            211   10   37   40   60   64  110  115  17:26.6  0:58.1
 10 Minooka                 225    3   38   42   69   73   79   82  17:26.9  1:17.1
 11 Jacobs                  262   34   48   51   63   66   68   85  17:35.7  0:32.0
 12 Marmion                 285   15   57   70   71   72   87   89  17:39.5  0:56.0
 13 Prairie Ridge           307    9   21   41  111  125            18:39.2  5:40.8
 14 Waubonsie Valley        402   62   67   81   93   99  103  108  18:12.5  1:03.2
 15 Bartlett                429   75   76   91   92   95   96  101  18:16.8  0:37.2
 16 Benet Academy           477   88   94   97   98  100  105  106  18:39.5  0:34.7
 17 South Elgin             571  102  109  114  120  126            21:35.6  9:37.0
 18 Streamwood              581  112  113  116  119  121  123  127  20:18.2  1:32.0
 19 Niles North             585  104  117  118  122  124            20:44.0  3:07.5

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Chris Suda, Sr             16:27.6    St. Charles North    
    2     2  John Laboe, Jr             16:32.3    Naperville Central   
    3     3  Henry Bugajski, Sr         16:37.7    Minooka              
    4     4  Stephen Lewandowski, Sr    16:41.1    St. Charles North    
    5     5  Michael Malvenda, Sr       16:41.7    Wheat Warrenville S  
    6     6  Anthony Cipriano, Jr       16:43.5    Wheat Warrenville S  
    7     7  Drew Pearce, Jr            16:44.0    St. Charles East     
    8     8  Tyler Hampton, Jr          16:44.5    Naperville Central   
    9     9  Chris Berg, Sr             16:45.1    Prairie Ridge        
   10    10  Benjamin Casselman, Sr     16:50.3    Metea Valley         
   11    11  Hunter Klose, Sr           16:55.8    St. Charles East     
   12    12  Dan Corry, Sr              16:56.2    St. Charles East     
   13    13  Ben Van Acker, Jr          16:56.2    St. Charles East     
   14    14  Lou Cavalier, Jr           16:56.4    Carl Sandburg        
   15        David Salmi, Sr            16:56.4    Jones Prep           
   16    15  Dan Heineman, Jr           16:57.7    Marmion              
   17    16  Kyle Lahucik, Sr           17:00.8    Carl Sandburg        
   18    17  Brian Anderson, Sr         17:01.3    Wheat Warrenville S  
   19    18  Christopher Levine, Jr     17:01.4    Naperville Central   
   20    19  Mark Kouchoukos, Jr        17:02.9    Naperville Central   
   21    20  Michael Anderson, Jr       17:02.9    Geneva               
   22    21  Brett Stevens, Sr          17:03.3    Prairie Ridge        
   23    22  Todd Rhines, Sr            17:03.7    Hononegah            
   24    23  Jack Havey, Sr             17:04.0    Wheat Warrenville S  
   25    24  Nathan Humy, Jr            17:04.3    Hononegah            
   26    25  Brian McMahon, Sr          17:06.9    Carl Sandburg        
   27    26  Michael Bock, Jr           17:07.5    Batavia              
   28    27  Jake Kaufman, Sr           17:07.9    Geneva               
   29    28  Michael Cervantes, Sr      17:10.3    Batavia              
   30    29  Corey Shaughnessy, Jr      17:10.6    Geneva               
   31    30  Michael Kammes, Sr         17:10.6    Batavia              
   32    31  Brian Beck, Sr             17:11.6    Geneva               
   33    32  John Wagner, Jr            17:17.5    Carl Sandburg        
   34    33  Cullen Piper, Jr           17:17.8    Naperville Central   
   35    34  Daniel Madoch, Jr          17:17.9    Jacobs               
   36    35  Mason Holtsford, Jr        17:20.7    St. Charles East     
   37    36  John McElmeel, Jr          17:21.6    Batavia              
   38    37  Craig Philipp, Sr          17:22.8    Metea Valley         
   39    38  Brendan McGrath, Sr        17:23.6    Minooka              
   40    39  Dylan Houde, Sr            17:23.9    Hononegah            
   41    40  Alex Boyle, Sr             17:26.1    Metea Valley         
   42    41  Austin Nobbe, Jr           17:26.5    Prairie Ridge        
   43    42  Will Roberts, Sr           17:27.3    Minooka              
   44    43  Miles Draskovic, Jr        17:27.8    Carl Sandburg        
   45    44  Luke Liu, Jr               17:28.8    Naperville Central   
   46    45  Tommy Pemrick, Jr          17:28.8    St. Charles East     
   47    46  Carter Frey, Jr            17:29.1    St. Charles East     
   48    47  Michael Boone, Jr          17:29.3    St. Charles North    
   49    48  William Taylor, Jr         17:30.6    Jacobs               
   50    49  Devin Davis, Sr            17:31.4    St. Charles North    
   51    50  Robby Underwood, Jr        17:32.2    Naperville Central   
   52    51  Austin Nguyen, Jr          17:32.2    Jacobs               
   53    52  Kevin Geerts, Sr           17:34.0    Hononegah            
   54    53  Nick Carollo, Jr           17:34.3    Carl Sandburg        
   55    54  Nathan Hegge, Sr           17:36.4    Hononegah            
   56    55  Patrick Foster, Jr         17:37.3    Carl Sandburg        
   57        Bennett Erickson, Sr       17:39.0    Jones Prep           
   58    56  Jake Downing, Sr           17:41.3    Batavia              
   59        Connor Carper, Sr          17:41.5    Carl Sandburg        
   60    57  Colin Sheehan, Sr          17:41.6    Marmion              
   61    58  Jason Schlicher, Jr        17:43.1    Batavia              
   62    59  Bennett Bernardoni, Sr     17:43.2    Batavia              
   63    60  Barath Koottala, Jr        17:45.4    Metea Valley         
   64        John Markey, Sr            17:45.6    Carl Sandburg        
   65    61  Michael Back, Jr           17:46.3    Hononegah            
   66    62  Austin Bruner, Sr          17:47.4    Waubonsie Valley     
   67    63  David Atkinson, Sr         17:47.8    Jacobs               
   68    64  Rushi Patel, Jr            17:48.3    Metea Valley         
   69    65  Josh Doyle, Jr             17:49.3    Geneva               
   70        Mario Lopez, Sr            17:49.4    Carl Sandburg        
   71    66  Andrew Macatangay, Jr      17:49.8    Jacobs               
   72    67  Riley Miller, Jr           17:50.1    Waubonsie Valley     
   73    68  Evan Lamblin, Jr           17:50.5    Jacobs               
   74    69  Blaine Meadows, Jr         17:51.1    Minooka              
   75    70  Kyle Yorke, Jr             17:51.3    Marmion              
   76    71  Michael Witte, Jr          17:53.5    Marmion              
   77    72  Joe Dutton, Sr             17:53.6    Marmion              
   78    73  Ezra Ortiz, Jr             17:54.8    Minooka              
   79    74  Steve Creger, Jr           17:55.3    Geneva               
   80        Danny Drinkard, Sr         17:55.7    Naperville Central   
   81        Ryan Horan, Fr             17:57.3    Batavia              
   82        Thomas Cushing, Sr         17:58.7    Naperville Central   
   83        Evan Patel, Jr             17:58.8    St. Charles East     
   84        Jack Kovach, Sr            17:59.8    Naperville Central   
   85        Kyle Stogin, Jr            18:00.2    Carl Sandburg        
   86    75  Chris Malek, Jr            18:00.9    Bartlett             
   87    76  Jake Jennes, Jr            18:01.3    Bartlett             
   88    77  Matthew Durocher, Jr       18:01.8    Wheat Warrenville S  
   89    78  Zachary Smith, Jr          18:02.0    St. Charles North    
   90    79  Ethan Milles, Jr           18:05.9    Minooka              
   91    80  Jack Reynertson, Jr        18:07.9    Geneva               
   92    81  Jacob Liss, Jr             18:09.6    Waubonsie Valley     
   93    82  Drew Jordan, Jr            18:09.6    Minooka              
   94    83  Justin Pham, Jr            18:10.5    Wheat Warrenville S  
   95        Liam Strohschein, Jr       18:11.6    St. Charles East     
   96    84  Tyler Stokes, Jr           18:11.7    St. Charles North    
   97    85  Dylan Rogers, Jr           18:13.0    Jacobs               
   98        Jake Wietting, Sr          18:14.7    Minooka              
   99    86  Dylan Srocki, Sr           18:14.8    St. Charles North    
  100        Kyle Eubanks, Sr           18:16.3    Jacobs               
  101    87  Jake Cornish, Sr           18:17.1    Marmion              
  102        Alex Bishop, Sr            18:17.3    St. Charles North    
  103    88  Alex Hart, Sr              18:17.6    Benet Academy        
  104        Matthew Robinson, Sr       18:18.1    Naperville Central   
  105    89  Jack Saloga, Jr            18:18.3    Marmion              
  106    90  Matthew Larson, Sr         18:18.3    Wheat Warrenville S  
  107    91  Koyo Masure, So            18:20.4    Bartlett             
  108        Matthew Byun, Jr           18:20.9    Jones Prep           
  109        Evan Porter, Jr            18:21.0    Naperville Central   
  110        Jackson Gonnerman, Jr      18:23.2    Geneva               
  111    92  Matt Brown, Jr             18:23.3    Bartlett             
  112    93  Adam Bormann, Jr           18:24.7    Waubonsie Valley     
  113        Jake Schwartz, Jr          18:24.9    Marmion              
  114        Conrad Moeller, Sr         18:28.0    Wheat Warrenville S  
  115    94  Mike Ferguson, Sr          18:30.3    Benet Academy        
  116        Jared Farmer, Jr           18:30.7    St. Charles East     
  117        Michael Keenan, So         18:31.0    Naperville Central   
  118        Christopher Maiello, Jr    18:31.2    St. Charles North    
  119        Stephen Richmann, Jr       18:34.7    St. Charles East     
  120        Alec Kuhlman, Sr           18:35.8    St. Charles East     
  121        Gyovai Tena, Jr            18:36.3    Marmion              
  122    95  Evan Ghislin, Jr           18:38.1    Bartlett             
  123        Adam Nahn, Jr              18:39.4    Batavia              
  124    96  Chandler Morgan, Sr        18:45.4    Bartlett             
  125        Vance Perricone, Jr        18:45.4    St. Charles East     
  126        Nathan Arrigoni, Jr        18:46.4    Carl Sandburg        
  127    97  Mikey McCabe, Fr           18:47.5    Benet Academy        
  128        Scott O'Malley, Sr         18:49.0    Wheat Warrenville S  
  129        Jeremy Mayo, Jr            18:49.2    Batavia              
  130        Jackson Rosencrans, Jr     18:49.9    St. Charles East     
  131    98  Jeff Klouda, Sr            18:50.0    Benet Academy        
  132    99  Jared Kuhel, Sr            18:50.5    Waubonsie Valley     
  133        Will Ball, Sr              18:51.5    Marmion              
  134   100  John Speckeles, Sr         18:52.2    Benet Academy        
  135        Ethan Morgan, Sr           18:52.5    Geneva               
  136        Trevor Tomich, Jr          18:52.9    St. Charles North    
  137        William Follett, Jr        18:55.2    Wheat Warrenville S  
  138        Seth Dickinson, Jr         18:55.9    Geneva               
  139   101  Dylan Rathnau, Jr          18:56.1    Bartlett             
  140        Jack Cason, Sr             18:56.7    Marmion              
  141        Lester Tom, Jr             18:57.8    Jacobs               
  142        Frank Ricciardi, Jr        18:58.7    Bartlett             
  143        William Grossmann, Sr      19:01.2    Jacobs               
  144        Grant Bender, Jr           19:02.7    Jacobs               
  145        Jeff Visk, Jr              19:09.7    Geneva               
  146   102  Max Arnold, Jr             19:10.7    South Elgin          
  147        Jack Sitta, Jr             19:12.1    St. Charles East     
  148   103  Ryan Abbott, Jr            19:12.7    Waubonsie Valley     
  149        Dan Garza, Sr              19:13.0    Marmion              
  150        Mike Lewis, Sr             19:13.8    Glenbard North       
  151   104  Dan Teague, Jr             19:14.8    Niles North          
  152        Kevin Mui, Jr              19:15.4    Naperville Central   
  153   105  Patrick Barron, Jr         19:16.0    Benet Academy        
  154   106  Sean Sheehan, So           19:16.1    Benet Academy        
  155        Andrew Peters, Jr          19:17.2    Carl Sandburg        
  156        Zack Prochaska, Sr         19:18.2    Glenbard North       
  157        Patrick Crowe, Fr          19:18.2    Benet Academy        
  158        Wynn Barnitt, Jr           19:19.1    St. Charles North    
  159        Ron Miller, Jr             19:19.8    Naperville Central   
  160        Ryan Boone, Sr             19:20.5    St. Charles North    
  161   107  Gage Siwicki, Jr           19:22.7    Hononegah            
  162        Austin Bagdady, Sr         19:22.7    Benet Academy        
  163        James Clifford, Jr         19:24.8    Wheat Warrenville S  
  164   108  Jack Corrigan, Jr          19:25.2    Waubonsie Valley     
  165        Arun Madhavan, Sr          19:25.2    Naperville Central   
  166   109  Erik Benson, Jr            19:27.3    South Elgin          
  167        Nick Bratkiv, Fr           19:27.6    Benet Academy        
  168        Mark Macak, Sr             19:28.7    Carl Sandburg        
  169        Jacob Benner, Jr           19:33.5    Jacobs               
  170        Daniel Hodczak, Sr         19:33.8    Wheat Warrenville S  
  171        Andrew Lillie, Sr          19:34.5    Marmion              
  172        Jacob Eccles, Jr           19:34.5    Hononegah            
  173   110  Tyler Panlilio, Jr         19:35.0    Metea Valley         
  174   111  Steven Peterson, Jr        19:35.0    Prairie Ridge        
  175        Will Zidek, Jr             19:36.6    Marmion              
  176        Peter Saucedo, Sr          19:42.4    Marmion              
  177        Sam Gamez, Fr              19:43.2    Benet Academy        
  178   112  Anthony Sanchez, Jr        19:45.9    Streamwood           
  179        Dominic Green, Jr          19:47.5    Hononegah            
  180   113  Isaac Vidales, Sr          19:47.9    Streamwood           
  181        Joey Johnson, Sr           19:48.4    Waubonsie Valley     
  182   114  Jerrick Dictado, Jr        19:49.3    South Elgin          
  183   115  Jake Johanik, Jr           19:51.0    Metea Valley         
  184        Lucas Hsiung, Sr           19:53.1    Metea Valley         
  185        Ben Rednor, Jr             19:53.1    Minooka              
  186        Ryan Moshinsky, Jr         19:54.8    Batavia              
  187        John Lombardi, Sr          19:59.3    Naperville Central   
  188        Colt Spencer, Jr           20:00.1    Bartlett             
  189        Brian Doriott, Sr          20:07.4    Wheat Warrenville S  
  190        Jayden Maloto, Jr          20:09.9    Jacobs               
  191        Billy Welsh, Sr            20:10.1    Benet Academy        
  192   116  Randy Zagozdon, Jr         20:12.2    Streamwood           
  193        Will O'Meara, Sr           20:15.4    Benet Academy        
  194        Andy Peruba, Sr            20:16.0    Geneva               
  195        Josh Deutsch, Jr           20:16.2    Naperville Central   
  196        Cole Buschbacher, Sr       20:17.0    Marmion              
  197   117  Zac Luna, Jr               20:17.6    Niles North          
  198        Brock Sigsworth, Jr        20:18.4    Naperville Central   
  199        Giovanni Ahern, Fr         20:19.6    Benet Academy        
  200        Bailey Hennings, Jr        20:21.0    Wheat Warrenville S  
  201        Adam Boehm, Jr             20:21.3    St. Charles North    
  202        Evan Kuhel, Sr             20:21.3    Waubonsie Valley     
  203        Chris Ting, Sr             20:21.9    St. Charles North    
  204   118  Earl Reiner Capili, Jr     20:22.4    Niles North          
  205        Liam Healy, Jr             20:23.5    Bartlett             
  206        Jack Culligan, Jr          20:24.7    Benet Academy        
  207        Drew Kries, Jr             20:25.5    Burlington Central   
  208        Shovik Patel, Sr           20:25.9    Glenbard North       
  209        Brett Husar, Jr            20:26.1    St. Charles North    
  210   119  Charles Crumlett, Jr       20:27.0    Streamwood           
  211        Alex Kovak, So             20:27.5    Benet Academy        
  212        Dan Zhang, Jr              20:28.9    Waubonsie Valley     
  213        Aldo Montagner, Jr         20:29.2    Hononegah            
  214        Alex Carras, Sr            20:30.0    Bartlett             
  215        Andrew Tran, Jr            20:30.7    Benet Academy        
  216        Austin Mederos, Sr         20:33.2    Naperville Central   
  217        Ray Lee, Jr                20:37.3    Hononegah            
  218        Patrick Engles, So         20:40.3    Benet Academy        
  219        Kellen Johnson, Sr         20:40.9    Hononegah            
  220        Ed Marcheselli, So         20:43.1    Benet Academy        
  221   120  Evan Ferrari, Jr           20:43.2    South Elgin          
  222        Larry Dunn, Sr             20:44.5    Benet Academy        
  223        Alex Bandurin, Sr          20:47.7    Waubonsie Valley     
  224        Kyle Huddleston, Sr        20:48.2    Hononegah            
  225        Christopher Valentin, Jr   20:48.5    Wheat Warrenville S  
  226        Chris Baker, Jr            20:49.6    Marmion              
  227        Michael O'Sullivan, Jr     20:52.6    Benet Academy        
  228        Jon Lee, Sr                20:53.9    Hononegah            
  229        Nick Crnkovich, Fr         20:58.8    Benet Academy        
  230        Tyler Nelsen, Jr           20:59.1    St. Charles North    
  231        James Berg, Jr             21:00.1    Jacobs               
  232        Charlie Hickey, So         21:01.7    Benet Academy        
  233        Jack Hiatt, So             21:03.9    Benet Academy        
  234        Brendan Lienau, Jr         21:08.6    Naperville Central   
  235        Aarush Gupta, Jr           21:10.1    Waubonsie Valley     
  236   121  Leonel Rosiles, Jr         21:17.9    Streamwood           
  237        Jonathan Hitchcock, So     21:18.0    Benet Academy        
  238        Anthony Clementi, Sr       21:18.3    Marmion              
  239   122  Raihan Ahmed, Jr           21:23.1    Niles North          
  240        Tyler Schoell, Sr          21:24.6    Lemont               
  241        Djordje Kovacevic, Sr      21:26.2    Marmion              
  242        Ben Anderson, Jr           21:26.9    Naperville Central   
  243        Vitas Polikaitis, Fr       21:30.2    Benet Academy        
  244        Jacob Johnson, Jr          21:36.6    Jacobs               
  245        Brad Ryan, Jr              21:36.8    Carl Sandburg        
  246        Andrew Marquardt, Fr       21:41.5    Benet Academy        
  247        Ben Kash, Fr               21:42.9    Benet Academy        
  248        Carl Lipana, Jr            21:47.2    St. Charles North    
  249        Jacob Carlson, Sr          21:50.2    St. Charles North    
  250        Illia Lukic, Sr            21:52.8    Benet Academy        
  251        Jose Bermudez, Jr          21:53.4    Batavia              
  252        Vassily Petrov, Jr         21:54.0    Metea Valley         
  253   123  David Villarreal, Sr       21:57.9    Streamwood           
  254        Liam Walsh, Jr             22:00.1    Carl Sandburg        
  255   124  Henry Tran, Sr             22:22.2    Niles North          
  256   125  Max Borth, Jr              22:25.9    Prairie Ridge        
  257        Josh Christodoss, Jr       22:28.6    Waubonsie Valley     
  258        Riley Lebedun, Jr          22:34.5    Jacobs               
  259        Mojeri Coker, Jr           22:39.0    Wheat Warrenville S  
  260        Tom Hoban, Jr              22:50.7    Marmion              
  261        Patrick Powell, Jr         22:57.4    Marmion              
  262        Jonathan Cheng, Jr         23:02.1    Naperville Central   
  263        Dylan Subrin, Jr           23:04.0    Jacobs               
  264        Gabriel Osorio, Jr         23:51.2    Metea Valley         
  265        Mike Boyle, Fr             24:10.5    Benet Academy        
  266        Khaldon El-Helo, Sr        24:13.3    Burlington Central   
  267        Tyler McKenzie, Fr         24:21.6    Benet Academy        
  268        John Przislicki, Jr        24:36.3    Bartlett             
  269        Thomas Eckburg, Jr         24:58.6    Hononegah            
  270        Jackson McDonald, Jr       25:00.9    Bartlett             
  271        Alex Pilling, Fr           25:05.4    Benet Academy        
  272        Brian Holmgren, Jr         27:50.0    Burlington Central   
  273        Kyle St. John, Fr          28:10.8    Burlington Central   
  274   126  Alex Ibarra, Sr            28:47.6    South Elgin          
  275        Matthew Stark, Jr          29:11.6    St. Charles North    
  276   127  Michael Damrose, Jr        31:27.4    Streamwood