St. Charles North Invitational - Varsity Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 4, 2014

37 degrees, rain, overcast
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Naperville Central       97    9   13   19   27   29   42   47  15:49.6  0:26.5
  2 Prairie Ridge           134    1   16   17   44   56   86   90  15:51.4  1:18.0
  3 Batavia                 151    4   15   25   31   76   78   92  15:57.7  1:16.2
  4 Marmion                 156    3   10   14   32   97  104  123  15:55.9  1:40.9
  5 Carl Sandburg           171   21   22   34   41   53  102       16:05.6  0:32.7
  6 Hononegah               179    7   28   37   52   55   70   74  16:05.9  0:52.4
  7 St. Charles East        193    5   24   40   61   63   85  103  16:05.9  1:03.8
  8 Jacobs                  204   12   26   36   49   81   88   98  16:10.7  1:00.6
  9 Wheat Warrenville S     228    8   46   57   58   59   80  108  16:14.4  0:53.5
 10 Niles North             248    2   11   68   72   95  101  106  16:10.0  1:43.2
 11 Waubonsie Valley        262    6   43   65   66   82            16:18.4  1:12.2
 12 St. Charles North       265   23   33   35   75   99  120  125  16:21.6  1:04.4
 13 Geneva                  286   30   51   54   67   84  100  105  16:25.4  0:39.9
 14 Minooka                 309   18   50   60   87   94  107  112  16:26.9  1:05.9
 15 Jones Prep              385   39   45   73  110  118  134       16:43.3  1:12.1
 16 Bartlett                410   38   62   79  114  117  121  145  16:48.1  1:12.0
 17 Burlington Central      474   20   71  126  128  129  132  136  17:05.9  1:58.2
 18 Glenbard North          488   48   77   89  131  143  146       17:14.4  2:15.2
 19 Benet Academy           551   83  109  113  119  127  133  137  17:14.0  0:53.4
 20 South Elgin             553   64   96  116  138  139  151  152  17:25.2  1:39.6
 21 Streamwood              575   69   93  130  135  148  149       17:38.2  2:22.2
 22 Elk Grove               623   91  115  124  140  153  154       18:00.2  3:07.5
 23 Lemont                  660  111  122  141  142  144  147  150  18:03.3  1:33.5

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

1 1 Filip Pajak, So 15:08.1 Prairie Ridge 2 2 Dhruvil Patel, Sr 15:09.5 Niles North 3 3 Brady Bobbitt, Sr 15:14.8 Marmion 4 4 Ryan Wieties, Sr 15:23.7 Batavia 5 5 Mark Sciurba, Jr 15:25.8 St. Charles East 6 6 Jon Vollrath, Sr 15:31.4 Waubonsie Valley 7 7 Jared Christiansen, Sr 15:31.9 Hononegah 8 8 Kyle Cepeda, Sr 15:33.7 Wheat Warrenville S 9 9 Geoffrey Mccullough, Jr 15:35.3 Naperville Central 10 10 Michael Ronzone, Fr 15:37.2 Marmion 11 11 Martin Barr, Jr 15:37.5 Niles North 12 12 Matthew Goldby, Sr 15:42.6 Jacobs 13 13 Scott Hicks, Sr 15:43.1 Naperville Central 14 14 Andrew Burroughs, Jr 15:43.2 Marmion 15 15 David Morrison, Sr 15:44.0 Batavia 16 16 Scott Hearne, Sr 15:44.1 Prairie Ridge 17 17 Mitch Kazin, Sr 15:44.5 Prairie Ridge 18 18 Gabe Ceballos, Sr 15:46.2 Minooka 19 19 Thomas Chavez, So 15:47.5 Naperville Central 20 20 Clay Musial, Sr 15:49.4 Burlington Central 21 21 David Gleisner, Jr 15:50.8 Carl Sandburg 22 22 Dan Laskero, Jr 15:52.5 Carl Sandburg 23 23 Max Markowicz, Sr 15:52.8 St. Charles North 24 24 Jack Rzepecki, Jr 15:53.1 St. Charles East 25 25 Shea Bastian, Jr 15:53.7 Batavia 26 26 Kyle Ross, Jr 15:57.8 Jacobs 27 27 Josh Toby, Jr 16:00.6 Naperville Central 28 28 Jesse Harp, Sr 16:00.8 Hononegah 29 29 David Kennedy, Sr 16:01.7 Naperville Central 30 30 Mitchael Deamantopulos, Sr 16:04.4 Geneva 31 31 Patrick Redmond, Sr 16:07.4 Batavia 32 32 Andrew Lifka, So 16:08.5 Marmion 33 33 Carter Stibgen, Jr 16:08.9 St. Charles North 34 34 Brady Walter, Sr 16:09.1 Carl Sandburg 35 35 Hayden Joyce, Sr 16:09.3 St. Charles North 36 36 Cole Schwarz, Jr 16:09.9 Jacobs 37 37 Nick Licari, Jr 16:10.0 Hononegah 38 38 Justin Isla, Jr 16:10.7 Bartlett 39 39 Zach Benes, So 16:10.7 Jones Prep 40 40 Will Muckian, Sr 16:11.5 St. Charles East 41 41 Matt Benz-Weeden, Sr 16:12.2 Carl Sandburg 42 42 Kevin Wandke, Sr 16:12.6 Naperville Central 43 43 Riley Blackmore, Jr 16:13.3 Waubonsie Valley 44 44 Tyler Figgins, Jr 16:14.1 Prairie Ridge 45 45 Jeremy Adams, So 16:16.2 Jones Prep 46 46 John Hanson, Sr 16:17.5 Wheat Warrenville S 47 47 Declan Jensen, Jr 16:17.9 Naperville Central 48 48 Joey Campagna, Sr 16:19.5 Glenbard North 49 49 Garrett Brenizer, So 16:20.1 Jacobs 50 50 Miguel Lomeli, Jr 16:20.6 Minooka 51 51 Brian Kuehl, So 16:21.3 Geneva 52 52 Jeremiah Harp, So 16:23.0 Hononegah 53 53 Paul Sieczkowski, Jr 16:23.5 Carl Sandburg 54 54 Brian Caskey, Jr 16:23.6 Geneva 55 55 Josiah Harp, Fr 16:24.2 Hononegah 56 56 Mike Ostrow, So 16:26.1 Prairie Ridge 57 57 Kyle Thompson, So 16:26.8 Wheat Warrenville S 58 58 Drew Andersen, Sr 16:27.0 Wheat Warrenville S 59 59 Jake Moscardini, Sr 16:27.1 Wheat Warrenville S 60 60 Jack Sullivan, So 16:27.3 Minooka 61 61 Michael Skora, Sr 16:29.3 St. Charles East 62 62 Lucas Isla, Jr 16:29.5 Bartlett 63 63 Nick Hauptmann, Sr 16:29.6 St. Charles East 64 64 Bryan Tlcanzani, Jr 16:30.6 South Elgin 65 65 Justin Caton, Jr 16:31.7 Waubonsie Valley 66 66 Justin Colvin, Jr 16:32.1 Waubonsie Valley 67 67 Jake Tracey, Jr 16:33.3 Geneva 68 68 Nebil Mohamed, Sr 16:33.4 Niles North 69 69 Robert Douglas, Jr 16:33.8 Streamwood 70 70 Tyler Ebany, Sr 16:34.0 Hononegah 71 71 Nick Harvey, Jr 16:34.7 Burlington Central 72 72 Tommy Montgomery, So 16:37.0 Niles North 73 73 Arthur Santoro, So 16:37.2 Jones Prep 74 74 Jeremy Wittmus, Sr 16:37.7 Hononegah 75 75 Joey Rangel, Jr 16:39.7 St. Charles North 76 76 Sean Adams, Fr 16:39.9 Batavia 77 77 Kevin Panuska, Sr 16:40.0 Glenbard North 78 78 Zach Choffin, Jr 16:40.5 Batavia 79 79 Matt Edmier, Jr 16:41.7 Bartlett 80 80 Gabriel Lightbody, Sr 16:42.7 Wheat Warrenville S 81 81 Joseph Sipiorski, Sr 16:43.2 Jacobs 82 82 Amrish Selvam, Jr 16:43.6 Waubonsie Valley 83 83 Jack Zinsky, So 16:44.1 Benet Academy 84 84 Julian Desens, Jr 16:44.3 Geneva 85 85 Evan Allen, Jr 16:44.7 St. Charles East 86 86 James Lasak, Fr 16:45.4 Prairie Ridge 87 87 Justin Tutt, So 16:48.0 Minooka 88 88 Michael Blanding, Sr 16:48.1 Jacobs 89 89 Chris Marshall, Sr 16:48.9 Glenbard North 90 90 David Tulke, So 16:49.3 Prairie Ridge 91 91 Matt Warrington, Sr 16:49.7 Elk Grove 92 92 Keaton Keller, So 16:50.8 Batavia 93 93 Miles Juarez, Sr 16:51.9 Streamwood 94 94 Ben Ubert, Sr 16:52.1 Minooka 95 95 Andrew Mareczko, Jr 16:52.6 Niles North 96 96 Max Keough, Sr 16:55.6 South Elgin 97 97 James Milder, So 16:55.6 Marmion 98 98 Alec Bognar, Sr 16:57.1 Jacobs 99 99 Danny Obernesser, Sr 16:57.1 St. Charles North 100 100 Tyler Dau, So 16:57.6 Geneva 101 101 Anthony Diaz, Sr 16:57.6 Niles North 102 102 Anthony Lifonti, Jr 16:57.8 Carl Sandburg 103 103 Alex Thomas, Jr 16:58.5 St. Charles East 104 104 Paul Bancroft, Sr 16:58.9 Marmion 105 105 Ethan Altmayer, Sr 16:59.6 Geneva 106 106 Russell Reyes, Jr 17:00.9 Niles North 107 107 Cody Hoshell, Fr 17:03.4 Minooka 108 108 Jeremy Ambrosio, Jr 17:04.3 Wheat Warrenville S 109 109 Connor Towne, So 17:09.5 Benet Academy 110 110 Alex Behle, Jr 17:09.9 Jones Prep 111 111 Evan Ganzer, Sr 17:12.6 Lemont 112 112 Lorenzo Capista, So 17:14.3 Minooka 113 113 Sean Kirwan, Sr 17:15.4 Benet Academy 114 114 Brandon Kim, Fr 17:16.2 Bartlett 115 115 Mike Banasik, Jr 17:20.4 Elk Grove 116 116 Michael Mikhail, Jr 17:21.9 South Elgin 117 117 Samuel Peters, So 17:22.6 Bartlett 118 118 Kevin Shannon, Jr 17:22.7 Jones Prep 119 119 Luke Sammons, Jr 17:23.4 Benet Academy 120 120 Cabrera Tyler, Jr 17:25.4 St. Charles North 121 121 Will Mcconville, Sr 17:25.7 Bartlett 122 122 Chris Konicki, Jr 17:29.3 Lemont 123 123 Christian Surtz, Jr 17:29.7 Marmion 124 124 Campbell Kraemer, Jr 17:32.3 Elk Grove 125 125 Tyler Tomich, Jr 17:33.8 St. Charles North 126 126 Kyle Neubauer, Sr 17:35.2 Burlington Central 127 127 Michael Welsh, So 17:37.4 Benet Academy 128 128 Andrew Barrueta, Sr 17:42.6 Burlington Central 129 129 Mitch Roedel, So 17:47.5 Burlington Central 130 130 Francisco Vega, Jr 17:47.7 Streamwood 131 131 Thomas Savenago, Jr 17:49.0 Glenbard North 132 132 Eric Johnson, Jr 17:51.9 Burlington Central 133 133 Ryan Knapp, Fr 17:57.1 Benet Academy 134 134 Stephen Kruto, Jr 17:58.3 Jones Prep 135 135 Dylan Munoz, So 18:01.6 Streamwood 136 136 Tate Henrikson, So 18:03.2 Burlington Central 137 137 Michael McGerty, Jr 18:05.2 Benet Academy 138 138 Brandon Van Bogaert, Sr 18:07.7 South Elgin 139 139 Chris Jo, Sr 18:10.2 South Elgin 140 140 Chris Mertes, Sr 18:21.7 Elk Grove 141 141 Andrew Trick, Sr 18:23.3 Lemont 142 142 Simon Batistich, Sr 18:25.3 Lemont 143 143 Kevin Push, Jr 18:34.6 Glenbard North 144 144 Conner Brandt, Sr 18:46.1 Lemont 145 145 Anthony Nicolini, So 18:49.2 Bartlett 146 146 Nate Engler, Jr 18:52.3 Glenbard North 147 147 Nick Matulik, Jr 18:55.3 Lemont 148 148 Juan Payne, Jr 18:55.9 Streamwood 149 149 Jose Diaz, Jr 18:58.6 Streamwood 150 Raymond Loi, Sr 19:00.0 Addison Trail 151 150 Drake White, Sr 19:23.4 Lemont 152 Jeff Maginity, Sr 19:23.8 Addison Trail 153 151 Christian Lainez, Sr 19:34.0 South Elgin 154 152 Nikhil Patel, Sr 19:52.9 South Elgin 155 153 Brendon Winkler, Jr 19:57.1 Elk Grove 156 154 Christian Kallio, Sr 20:14.6 Elk Grove 157 Jerold Macaya, Sr 20:39.7 Addison Trail 158 Mike Ruizol, Sr 21:42.4 Addison Trail