St. Charles North Invitational - Open Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 3, 2015

53 degrees, mostly cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 St. Charles East         22    1    3    5    6    7   10   16  16:44.7  0:14.5
  2 Naperville Central       85    8   15   17   19   26   28   30  17:08.2  0:28.5
  3 Wheat Warrenville So    123    2   14   23   41   43   52   59  17:20.1  1:17.6
  4 Carl Sandburg           133    4   13   27   42   47   62   65  17:25.4  1:12.5
 5* Jacobs                  146   18   22   25   32   49   57  102  17:29.5  0:46.9
 6* Geneva                  146   11   20   24   37   54   64   89  17:28.9  1:05.6
  7 Waubonsie Valley        150    9   12   33   38   58   70   78  17:30.4  1:19.9
  8 Batavia                 161   21   29   35   36   40   48   53  17:35.2  0:34.2
  9 St. Charles North       287   39   44   45   71   88   96  103  18:10.0  0:57.2
 10 Bartlett                297   46   51   61   63   76   93  108  18:11.8  0:28.5
 11 Metea Valley            375   55   66   75   80   99  106  114  18:28.1  0:49.3
 12 Prairie Ridge           378   34   67   79   91  107  113       18:29.7  1:31.2
 13 Benet Academy           398   50   68   85   90  105  109  111  18:36.7  1:08.9
 14 Marmion Academy         399   31   60   74  115  119  122  127  18:48.4  2:31.9
 15 Hononegah               410   72   73   84   87   94   97  104  18:38.0  0:25.7
 16 Lincoln Way North       417   56   69   77   81  134  137  141  19:08.0  4:00.7
 17 Streamwood              527   92   95  110  112  118  121  124  19:17.7  1:09.7
 18 Glenbard North          544   83  100  101  128  132  135  146  19:48.4  2:59.5
 19 Niles North             546   82   98  116  117  133  140  142  19:50.4  3:33.6
 20 Burlington Central      621   86  130  131  136  138  143  145  21:15.8  3:53.4
 21 South Elgin             623  120  123  125  126  129  139  144  20:30.3  0:47.2

Incomplete Teams: Addison Trail, Jones College Prep, Lemont

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Dan Werner, Jr             16:35.0    St. Charles East     
    2     2  John Franke, Jr            16:36.6    Wheat Warrenville So 
    3     3  Evan Patel, Sr             16:42.0    St. Charles East     
    4     4  Miles Draskovic, Sr        16:47.6    Carl Sandburg        
    5     5  Carter Frey, Jr            16:48.3    St. Charles East     
    6     6  Evan Allen, Sr             16:48.8    St. Charles East     
    7     7  German Munoz, Jr           16:49.4    St. Charles East     
    8     8  Declan Jensen, Sr          16:50.0    Naperville Central   
    9     9  Austin Rader, Jr           16:50.9    Waubonsie Valley     
   10    10  Tommy Olenek, Jr           16:53.7    St. Charles East     
   11    11  Jordan Evans, Jr           17:01.9    Geneva               
   12    12  Matt Klaus, Jr             17:02.7    Waubonsie Valley     
   13    13  Lou Cavalier, Sr           17:02.8    Carl Sandburg        
   14    14  Michael Hanson, Jr         17:03.9    Wheat Warrenville So 
   15    15  Nicholas Bobb, Jr          17:06.3    Naperville Central   
   16    16  Alex Thomas, Sr            17:10.4    St. Charles East     
   17    17  Kenton Nash, Jr            17:11.6    Naperville Central   
   18        Ben Van Acker, Sr          17:13.8    St. Charles East     
   19    18  Danny Madoch, Sr           17:14.5    Jacobs               
   20    19  Joey Marcet, Jr            17:14.6    Naperville Central   
   21    20  Scott Creger, Jr           17:15.0    Geneva               
   22    21  Jason Schlicher, Sr        17:15.5    Batavia              
   23    22  Adam Froeschke, Sr         17:15.8    Jacobs               
   24    23  Anthony Cipriano, Sr       17:16.0    Wheat Warrenville So 
   25    24  Michael Anderson, Sr       17:16.7    Geneva               
   26    25  Evan Schwarz, Sr           17:18.3    Jacobs               
   27    26  Hubang Liu, Sr             17:18.5    Naperville Central   
   28        Brendan Beardsley, Jr      17:19.3    St. Charles East     
   29    27  John Wagner, Sr            17:22.7    Carl Sandburg        
   30    28  Christopher Levine, Sr     17:24.4    Naperville Central   
   31    29  James Imundo, Jr           17:25.3    Batavia              
   32    30  Robert Szymanski, Sr       17:27.0    Naperville Central   
   33        Benjamin Anderson, Sr      17:29.9    Naperville Central   
   34        Michael Zheng, Sr          17:29.9    Naperville Central   
   35        Mason Redpath, Jr          17:32.3    Naperville Central   
   36    31  Kyle Yorke, Sr             17:34.9    Marmion Academy      
   37        Drew Pearce, Sr            17:35.6    St. Charles East     
   38    32  William Taylor, Sr         17:37.9    Jacobs               
   39    33  Amrish Selvam, Sr          17:39.5    Waubonsie Valley     
   40    34  Jacob Hanacek, Jr          17:40.3    Prairie Ridge        
   41    35  John McElmeel, Sr          17:42.6    Batavia              
   42    36  Ian Samsami, Jr            17:42.7    Batavia              
   43    37  David Creger, Jr           17:43.6    Geneva               
   44        Evan Porter, Sr            17:44.0    Naperville Central   
   45        Trever Moore, Jr           17:45.6    Naperville Central   
   46        Dillon Mastropolo, Jr      17:47.2    St. Charles East     
   47        Jeevan Maddila, Jr         17:47.8    Naperville Central   
   48    38  Girard Sweeney, Jr         17:48.3    Waubonsie Valley     
   49    39  Luke Zanis, Jr             17:49.5    St. Charles North    
   50    40  Richard McKenna, Jr        17:49.7    Batavia              
   51    41  Dylan Kropp, Jr            17:49.7    Wheat Warrenville So 
   52        Tommy Pemrick, Sr          17:50.4    St. Charles East     
   53        Stephen Kruto, Sr          17:52.9    Jones College Prep   
   54        David McHugh, Sr           17:53.6    Naperville Central   
   55    42  Nick Carollo, Sr           17:53.9    Carl Sandburg        
   56    43  Justin Pham, Sr            17:54.1    Wheat Warrenville So 
   57    44  Trevor Tomich, Sr          17:54.2    St. Charles North    
   58    45  Timothy Leal, Jr           17:55.1    St. Charles North    
   59    46  Christopher Malek, Sr      17:59.5    Bartlett             
   60    47  Josh Nolan, Jr             18:00.0    Carl Sandburg        
   61    48  Jacob Fehrenbacher, Jr     18:00.4    Batavia              
   62    49  Austin Nguyen, Sr          18:01.3    Jacobs               
   63    50  Teddy Evans, Jr            18:01.5    Benet Academy        
   64    51  Andrew Pelster, Jr         18:01.8    Bartlett             
   65    52  Nathaniel Guerreiro, Jr    18:02.0    Wheat Warrenville So 
   66    53  Ryan Moshinsky, Sr         18:02.9    Batavia              
   67        John Williamson, Jr        18:03.5    Naperville Central   
   68        Vance Perricone, Sr        18:06.5    St. Charles East     
   69    54  Ethan Reed, Jr             18:07.5    Geneva               
   70    55  Barath Koottala, Sr        18:07.7    Metea Valley         
   71    56  John Donovan, Jr           18:08.9    Lincoln Way North    
   72    57  Evan Lamblin, Sr           18:10.2    Jacobs               
   73    58  Alex Hayden, Jr            18:10.7    Waubonsie Valley     
   74    59  William Follett, Sr        18:10.8    Wheat Warrenville So 
   75        Alex Behle, Sr             18:11.1    Jones College Prep   
   76    60  Michael Witte, Sr          18:12.3    Marmion Academy      
   77        Shane Keogh, Jr            18:12.8    Wheat Warrenville So 
   78    61  Dylan Rathnau, Sr          18:13.7    Bartlett             
   79    62  Kyle Stogin, Sr            18:13.8    Carl Sandburg        
   80    63  Jake Jennes, Sr            18:16.2    Bartlett             
   81    64  Aidan Siegele, Jr          18:16.7    Geneva               
   82    65  Danny Papan, Jr            18:17.0    Carl Sandburg        
   83    66  Andre Wentzel, Jr          18:18.9    Metea Valley         
   84    67  Max Borth, Sr              18:18.9    Prairie Ridge        
   85        Benjamin Vacek, Jr         18:20.0    Batavia              
   86    68  Jeff Girardot, Jr          18:20.6    Benet Academy        
   87        Andrew Pellico, Jr         18:21.7    Batavia              
   88    69  Chris Curtin, Sr           18:21.9    Lincoln Way North    
   89        Andrew Peters, Sr          18:22.5    Carl Sandburg        
   90        Nick Cachares, Jr          18:23.0    Carl Sandburg        
   91    70  Jacob Liss, Sr             18:23.6    Waubonsie Valley     
   92        Alex Ramirez, Jr           18:24.0    Batavia              
   93        Garrett Vandermyde, Jr     18:24.3    St. Charles East     
   94    71  Christopher Maiello, Sr    18:24.4    St. Charles North    
   95    72  Tyler Madoche, Jr          18:24.9    Hononegah            
   96        Chris Drage, Jr            18:25.0    St. Charles East     
   97    73  John Ulman, Jr             18:25.0    Hononegah            
   98    74  David Farrell, Jr          18:25.7    Marmion Academy      
   99        Rick Li, Jr                18:26.1    Naperville Central   
  100    75  Ryan Gaul, Jr              18:26.2    Metea Valley         
  101    76  Derek Hull, Sr             18:27.9    Bartlett             
  102    77  Joe Schuetz, Jr            18:28.4    Lincoln Way North    
  103    78  Ryan Abbott, Sr            18:29.6    Waubonsie Valley     
  104    79  Tyler Harth, Jr            18:30.0    Prairie Ridge        
  105    80  Dhiren Rajmohan, Jr        18:30.9    Metea Valley         
  106    81  Shivam Patel, Jr           18:31.1    Lincoln Way North    
  107    82  Davin Allen, Sr            18:31.2    Niles North          
  108        Chad McMarrow, Jr          18:33.0    Batavia              
  109    83  Trevor Nageli, Sr          18:36.6    Glenbard North       
  110        Mason Holtsford, Sr        18:36.6    St. Charles East     
  111        Michael Keenan, Sr         18:39.9    Naperville Central   
  112        Matt Bovard, Jr            18:41.7    Carl Sandburg        
  113    84  Ian Sheets, Jr             18:42.9    Hononegah            
  114    85  Jason Harrold, Jr          18:43.8    Benet Academy        
  115        Mark Durocher, Jr          18:44.9    Wheat Warrenville So 
  116        Robert Kolet, Sr           18:45.3    St. Charles East     
  117        Mark Choate, Jr            18:45.4    Wheat Warrenville So 
  118        Kalvin Lee, Jr             18:45.8    Jones College Prep   
  119        Kaleab Kinfe, Jr           18:45.9    Wheat Warrenville So 
  120    86  Daniel Wagner, Jr          18:46.0    Burlington Central   
  121    87  Noah Anderson, Jr          18:46.5    Hononegah            
  122        Charlie Smith, Jr          18:46.5    St. Charles East     
  123    88  Joesph Mascha, Jr          18:46.7    St. Charles North    
  124    89  Mitchel Dutton, Jr         18:47.0    Geneva               
  125    90  Thomas Diehl, Fr           18:47.4    Benet Academy        
  126    91  Steven Peterson, Sr        18:47.7    Prairie Ridge        
  127    92  Salvatore Marisie, Jr      18:48.8    Streamwood           
  128    93  Colt Spencer, Sr           18:49.4    Bartlett             
  129    94  Gage Siwicki, Sr           18:50.5    Hononegah            
  130    95  Andres Rosiles, Jr         18:52.8    Streamwood           
  131        Henry Underhill, Sr        18:53.6    Naperville Central   
  132    96  Zachary Smith, Sr          18:54.0    St. Charles North    
  133    97  Austin Peterson, Jr        18:54.9    Hononegah            
  134        Jeremy Mayo, Sr            18:55.6    Batavia              
  135        Jackson Gonnerman, Sr      18:56.2    Geneva               
  136    98  Dan Teague, Sr             18:56.7    Niles North          
  137        Anthony Molina, Jr         18:56.8    Batavia              
  138    99  Sean Termini, Jr           18:56.9    Metea Valley         
  139   100  Nathan Engler, Sr          18:57.3    Glenbard North       
  140        Jared Farmer, Sr           18:57.9    St. Charles East     
  141   101  Sean Fisher, Jr            18:58.0    Glenbard North       
  142   102  Grant Bender, Sr           19:00.8    Jacobs               
  143        Liam Strohschein, Sr       19:01.0    St. Charles East     
  144        Ryan Bowald, Jr            19:04.0    Carl Sandburg        
  145        nicholas Schuster, Jr      19:05.6    Batavia              
  146        Jacob Hands, Jr            19:06.6    Wheat Warrenville So 
  147        Patrick Cooper, Sr         19:06.6    Wheat Warrenville So 
  148        John Becker, Jr            19:07.7    Wheat Warrenville So 
  149   103  Colton Tisdall, Jr         19:07.9    St. Charles North    
  150   104  Dominic Green, Sr          19:08.8    Hononegah            
  151   105  Michael Mangan, Jr         19:10.4    Benet Academy        
  152   106  Tyler Panlilio, Sr         19:10.5    Metea Valley         
  153   107  Conner Smith, Sr           19:11.5    Prairie Ridge        
  154   108  Frank Ricciardi, Sr        19:12.3    Bartlett             
  155        Hunter Phillips, Sr        19:12.5    Naperville Central   
  156        Kevin Trickey, Sr          19:14.2    Naperville Central   
  157        Andrew Macatangay, Sr      19:15.2    Jacobs               
  158   109  Chandler Hart, Fr          19:17.3    Benet Academy        
  159   110  Carlos Sanchez, Sr         19:18.0    Streamwood           
  160        Michael Codo, Jr           19:19.1    Naperville Central   
  161        Thomas Dohr, Jr            19:19.5    Batavia              
  162        Brendan Lienau, Sr         19:20.0    Naperville Central   
  163        Noah Maandekok, Jr         19:20.7    Jacobs               
  164        Austin Brown, Jr           19:20.9    Hononegah            
  165        Adam Borman, Sr            19:22.8    Waubonsie Valley     
  166   111  James Beecher, Jr          19:22.8    Benet Academy        
  167        Philip McKneight, Jr       19:23.2    Batavia              
  168        Jimmy Rabe, Sr             19:24.5    Benet Academy        
  169        Devin Burk, Jr             19:24.5    Hononegah            
  170        Colin Alger, Jr            19:26.3    Naperville Central   
  171        Jack Culligan, Sr          19:28.0    Benet Academy        
  172   112  Ricardo Villarreal, Jr     19:30.4    Streamwood           
  173        Matthew Kroll, Fr          19:30.8    Benet Academy        
  174        Steven Richmann, Sr        19:33.6    St. Charles East     
  175   113  Kyle Gut, Jr               19:33.7    Prairie Ridge        
  176        Andrew Cummings, Jr        19:36.3    Carl Sandburg        
  177        Jackson Rosencrans, Sr     19:38.5    St. Charles East     
  178        Henry Doud, Jr             19:39.3    Hononegah            
  179        James Clifford, Sr         19:39.5    Wheat Warrenville So 
  180        Bailey Hennings, Sr        19:39.7    Wheat Warrenville So 
  181   114  Mike Johnsen, Jr           19:40.6    Metea Valley         
  182   115  Jacob Heineman, Jr         19:42.2    Marmion Academy      
  183   116  Thomas Maru, Sr            19:42.9    Niles North          
  184        Evan Brey, Sr              19:43.6    Jacobs               
  185        Liam Collins, Fr           19:45.9    Benet Academy        
  186        Patrick Coffey, Fr         19:46.6    Benet Academy        
  187        David Motarjeme, Sr        19:48.6    St. Charles North    
  188        Grayson Seymour, Jr        19:51.4    St. Charles North    
  189        Daniel Serrano, Jr         19:53.1    Jacobs               
  190        Thomas Wall, Fr            19:53.8    Benet Academy        
  191        Michael O'Sullivan, Sr     19:55.2    Benet Academy        
  192   117  Zain Hussain, Jr           19:56.6    Niles North          
  193   118  John Ramirez, Sr           19:58.4    Streamwood           
  194        Trevor Ayers, Sr           20:01.5    Metea Valley         
  195        Matt Cramer, Jr            20:04.3    St. Charles East     
  196   119  William Zidek, Sr          20:06.8    Marmion Academy      
  197        Andrew Pechnik, So         20:07.9    Benet Academy        
  198        Josh Deutsch, Sr           20:08.8    Naperville Central   
  199   120  Andrew Sivoraphet, Jr      20:11.0    South Elgin          
  200        Brett Husar, Sr            20:14.6    St. Charles North    
  201        Riley Smith, Jr            20:19.3    St. Charles North    
  202   121  Randy Zagozdon, Sr         20:19.8    Streamwood           
  203   122  Dominic Quartetti, Jr      20:20.9    Marmion Academy      
  204   123  Matt Picardi, Jr           20:21.6    South Elgin          
  205        Andrew Salamando, Sr       20:23.6    Bartlett             
  206        Gurveer Bhullar, Jr        20:23.6    Bartlett             
  207   124  Juan Carlos Bautista, Sr   20:23.9    Streamwood           
  208   125  Matthew Stocking, Jr       20:24.1    South Elgin          
  209        Casey O'Brien, Fr          20:25.7    Benet Academy        
  210        Alec Rainer, Sr            20:26.5    Jacobs               
  211        Ryan Polfliet, Sr          20:26.6    Hononegah            
  212        Jack Hiatt, Jr             20:28.8    Benet Academy        
  213        Ben Kash, So               20:29.4    Benet Academy        
  214        Liam Healy, Sr             20:33.1    Bartlett             
  215        Jack Corrigan, Sr          20:34.5    Waubonsie Valley     
  216        Alex Kovak, Jr             20:34.7    Benet Academy        
  217        Kevin Mui, Sr              20:35.4    Naperville Central   
  218        Matt Chaffee, Jr           20:36.1    Geneva               
  219        Matt Cunanan, Jr           20:36.2    St. Charles East     
  220   126  Rafal Zdanowicz, Sr        20:36.6    South Elgin          
  221        Jacob Johnson, Sr          20:36.7    Jacobs               
  222        Jack Grundman, So          20:36.9    Benet Academy        
  223        Mark Codo, Jr              20:38.3    Naperville Central   
  224        Brandon Christiansen, Jr   20:40.5    Hononegah            
  225        Leonel Rosiles, Sr         20:40.8    Streamwood           
  226        Matthew Labedz, Jr         20:41.2    Metea Valley         
  227        David Tenayuca, Sr         20:44.0    Jacobs               
  228        Jacob Glyzewski, Jr        20:44.3    Geneva               
  229        Ed Marcheseli, Jr          20:45.4    Benet Academy        
  230   127  Matthew Middendorf, Jr     20:47.9    Marmion Academy      
  231   128  Ernesto Tecuanhuehue, Jr   20:54.3    Glenbard North       
  232        Brock Sigsworth, Sr        20:54.9    Naperville Central   
  233   129  Gregory Ivanauski, Jr      20:58.2    South Elgin          
  234        Matt Saxsma, So            20:59.4    Geneva               
  235        Liam Walsh, Sr             20:59.6    Carl Sandburg        
  236   130  Mitchell Hwalisz, So       21:01.0    Burlington Central   
  237        Jack Anderson, Jr          21:01.6    Naperville Central   
  238        Manish Raheja, Jr          21:07.4    Carl Sandburg        
  239        Andrew Park, Sr            21:09.2    St. Charles East     
  240        Emilio Lopez, Sr           21:12.7    Streamwood           
  241        Milo Nuno, Jr              21:13.5    Jones College Prep   
  242        Guy Calcagno, Jr           21:14.0    Lemont               
  243        Tyler Nelsen, Sr           21:16.6    St. Charles North    
  244        Christopher Baker, Sr      21:19.6    Marmion Academy      
  245        Jacob Benner, Sr           21:23.5    Jacobs               
  246        Aarush Gupta, Sr           21:25.1    Waubonsie Valley     
  247        Jared Palan, Jr            21:31.0    St. Charles North    
  248   131  Joseph Troy, Sr            21:31.0    Burlington Central   
  249        Curtis Paton, Sr           21:35.6    Batavia              
  250   132  Alex Tecuanhuehue, So      21:36.1    Glenbard North       
  251        Brad Ryan, Sr              21:39.6    Carl Sandburg        
  252        Adam Boehm, Sr             21:41.9    St. Charles North    
  253        Peyton Moriarty, Jr        21:43.3    Wheat Warrenville So 
  254        Jose Diaz, Sr              21:46.3    Streamwood           
  255        Steven Malatt, Jr          21:53.0    Marmion Academy      
  256        Lucas Tanner, Jr           21:55.4    Jacobs               
  257        Ben Traverso, Jr           21:56.8    Waubonsie Valley     
  258        James Vrtis, Sr            22:03.1    Jacobs               
  259        Jake Seidelman, Jr         22:03.3    Naperville Central   
  260   133  Geoffrey Schmelzer, Jr     22:04.7    Niles North          
  261        Ryan Callahan, Jr          22:07.1    Marmion Academy      
  262   134  Teddy Trost, Jr            22:09.5    Lincoln Way North    
  263   135  Sebastian Garcia, Sr       22:10.9    Glenbard North       
  264        Skyler Ford, Sr            22:17.2    Hononegah            
  265        Austin Gift, Sr            22:20.6    St. Charles East     
  266   136  Everett Weberg, Jr         22:21.5    Burlington Central   
  267   137  Dante Amos, Sr             22:23.8    Lincoln Way North    
  268        Adam Bajorek, Jr           22:26.1    Streamwood           
  269        Ryan Warner, Jr            22:39.2    Hononegah            
  270   138  Drew Kries, Sr             22:39.4    Burlington Central   
  271   139  Nicholas Bounyavong, Jr    22:40.7    South Elgin          
  272        Patrick Powell, Sr         22:40.8    Marmion Academy      
  273   140  Ryan Sucherman, Sr         22:43.9    Niles North          
  274        Joey Fritz, So             22:44.2    Benet Academy        
  275   141  Kyle Graff, Sr             22:48.5    Lincoln Way North    
  276   142  Jayvon Meighan, Jr         22:53.9    Niles North          
  277        Alex Banuelos, Jr          22:56.7    Addison Trail        
  278        Alex Pilling, So           23:00.0    Benet Academy        
  279        Andrew Page, Jr            23:00.2    Naperville Central   
  280        Daniel Zhang, Sr           23:04.2    Waubonsie Valley     
  281        Jacob Philip, Jr           23:04.5    Wheat Warrenville So 
  282        Miguel Galarza, Jr         23:16.9    Marmion Academy      
  283        Edward Warda, Jr           23:22.5    Marmion Academy      
  284        Nicholas Brennan, Jr       24:00.8    Marmion Academy      
  285        Ethan Churchill, Jr        24:01.8    St. Charles East     
  286        Edison Hurh, Jr            24:03.3    Marmion Academy      
  287        Alex Rojas, Jr             24:03.6    Addison Trail        
  288   143  Brian Holmgren, Sr         24:19.9    Burlington Central   
  289        Jonathon Przislicki, Sr    24:20.5    Bartlett             
  290   144  Jerrick Dictado, Sr        24:33.7    South Elgin          
  291        Collin Boshold, Sr         24:40.9    Bartlett             
  292        Rory Gordon, Fr            24:54.4    Benet Academy        
  293        Luke Johnson, Jr           26:04.1    Naperville Central   
  294        Ross Neir, Sr              26:23.2    Hononegah            
  295   145  Kyle St. John, So          26:31.6    Burlington Central   
  296   146  Ahmed Awas, Fr             26:43.5    Glenbard North       
  297        Michael Naborowski, Jr     26:51.0    Hononegah            
  298        Riley Lebedun, Sr          27:42.5    Jacobs               
  299        Sean Farmer, Jr            29:16.1    Lincoln Way North    
  300        Gyovai Tena, Sr            29:35.1    Marmion Academy