St. Charles North Invitational - Varsity Boys

at Leroy Oakes Forest Preserve

October 3, 2015

54 degrees, mostly cloudy
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Carl Sandburg            67    1    2   13   22   29   33   92  15:45.6  1:10.7
  2 St. Charles East         76    8    9   11   14   34   52   87  16:03.6  0:25.0
  3 Marmion Academy          97    5    6   12   20   54   77  104  16:04.0  0:47.6
  4 Naperville Central      159   16   21   30   37   55  100  108  16:18.4  0:27.8
  5 Lincoln Way North       184    7   15   24   64   74   75  106  16:20.9  0:57.5
  6 Geneva                  188   10   36   39   45   58   68  105  16:22.2  0:37.3
 7* Waubonsie Valley        212   31   35   42   43   61   62   63  16:26.9  0:20.4
 8* Jacobs                  212   18   27   48   49   70  115  135  16:26.7  0:41.1
  9 New Trier               248   26   46   51   60   65   85  112  16:31.7  0:30.7
 10 St. Charles North       269   38   40   47   56   88   91  123  16:36.0  0:41.0
 11 Batavia                 304   23   50   73   76   82   84   89  16:41.5  0:50.1
 12 Niles North             320    4   41   59   96  120  136  149  16:38.8  1:58.3
 13 Wheat Warrenville So    333   44   53   66   69  101  103  128  16:46.3  0:45.6
 14 Prairie Ridge           334    3   32   78  107  114  122  127  16:38.7  2:12.5
 15 Bartlett                386   25   71   83   90  117  133  141  16:55.3  1:13.6
 16 Metea Valley            451   19   57  119  125  131  132  155  17:04.7  1:28.7
 17 Hononegah               476   17   79  116  126  138  139  168  17:11.0  1:41.9
 18 Jones College Prep      488   94   95   98   99  102  111  124  17:13.0   0:8.2
 19 Benet Academy           555   80   93  118  130  134  144  145  17:23.6  0:44.0
 20 Glenbard North          587   67  109  121  140  150  158  160  17:31.0  1:18.5
 21 Burlington Central      632   72  110  143  151  156            17:43.1  1:33.1
 22 Streamwood              654   28  148  152  162  164  167  171  18:00.6  2:32.1
 23 Elk Grove               660   81  113  137  163  166  177       17:58.3  1:50.2
 24 Addison Trail           704   86  146  147  153  172  176       18:10.1  2:27.2
 25 South Elgin             721   97  129  161  165  169  174  175  18:16.4  1:51.2
 26 Lemont                  782  142  154  157  159  170  173       18:27.4  1:25.8

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Sean Torpy, Sr             15:06.7    Carl Sandburg        
    2     2  Dylan Jacobs, So           15:08.4    Carl Sandburg        
    3     3  Filip Pajak, Jr            15:11.8    Prairie Ridge        
    4     4  Martin Barr, Sr            15:31.0    Niles North          
    5     5  Michael Ronzone, So        15:46.1    Marmion Academy      
    6     6  Andrew Burroughs, Sr       15:48.2    Marmion Academy      
    7     7  Noah Healy, Jr             15:53.6    Lincoln Way North    
    8     8  Michael Gerkin, Sr         15:55.1    St. Charles East     
    9     9  Mark Sciurba, Sr           15:56.0    St. Charles East     
   10    10  Tyler Dau, Jr              15:58.0    Geneva               
   11    11  Jack Rzepecki, Sr          16:01.0    St. Charles East     
   12    12  Stephen Zimmer, Jr         16:02.7    Marmion Academy      
   13    13  Paul Sieczkowski, Sr       16:04.9    Carl Sandburg        
   14    14  Brett Izzo, Sr             16:06.0    St. Charles East     
   15    15  Demetri Panici, Sr         16:06.1    Lincoln Way North    
   16    16  Thomas Chavez, Jr          16:06.6    Naperville Central   
   17    17  Nick Licari, Sr            16:07.0    Hononegah            
   18    18  Kyle Ross, Sr              16:07.5    Jacobs               
   19    19  Ralph Papa, So             16:08.9    Metea Valley         
   20    20  Andrew Lifka, Jr           16:09.3    Marmion Academy      
   21    21  Mark Kouchoukos, Sr        16:09.4    Naperville Central   
   22    22  Alex Szymanski, Jr         16:10.7    Carl Sandburg        
   23    23  Shea Bastian, Sr           16:10.8    Batavia              
   24    24  Kyle Bechtold, Sr          16:11.5    Lincoln Way North    
   25    25  Justin Isla, Sr            16:12.1    Bartlett             
   26    26  Zach Schreier, Sr          16:12.4    New Trier            
   27    27  Garrett Brenizer, Jr       16:12.9    Jacobs               
   28    28  Robert Douglas, Sr         16:15.7    Streamwood           
   29    29  Patrick Foster, Sr         16:17.4    Carl Sandburg        
   30    30  John Manos, Sr             16:18.4    Naperville Central   
   31    31  Riley Blackmore, Sr        16:18.8    Waubonsie Valley     
   32    32  Michael Ostrow, Jr         16:19.3    Prairie Ridge        
   33    33  Anthony LiFonti, Sr        16:19.9    Carl Sandburg        
   34    34  Anthony Zilla, Jr          16:20.0    St. Charles East     
   35    35  Justin Caton, Sr           16:21.9    Waubonsie Valley     
   36    36  Boon Andrews, So           16:22.4    Geneva               
   37    37  Tyler Hampton, Sr          16:23.4    Naperville Central   
   38    38  Brett Lee, Jr              16:23.9    St. Charles North    
   39    39  Brian Kuehl, Jr            16:24.8    Geneva               
   40    40  Michael Boone, Sr          16:25.3    St. Charles North    
   41    41  Conor Perreault, So        16:25.7    Niles North          
   42    42  Hadi Ahmed, Fr             16:26.6    Waubonsie Valley     
   43    43  Christian Freitag, Jr      16:27.9    Waubonsie Valley     
   44    44  Kyle Thompson, Jr          16:30.0    Wheat Warrenville So 
   45    45  Josh Rodgers, Fr           16:30.3    Geneva               
   46    46  Thomas Eberle, Sr          16:31.5    New Trier            
   47    47  Jose Rangel, Sr            16:31.6    St. Charles North    
   48    48  James Hennessy, Sr         16:31.9    Jacobs               
   49    49  Zachary Albrecht, Fr       16:32.6    Jacobs               
   50    50  Sean Adams, So             16:32.6    Batavia              
   51    51  Will Taylor, Sr            16:32.9    New Trier            
   52    52  Jake Beno, Jr              16:33.5    St. Charles East     
   53    53  Joseph Kratz, Jr           16:33.7    Wheat Warrenville So 
   54    54  Christian Surtz, Sr        16:33.7    Marmion Academy      
   55    55  John Laboe, Sr             16:34.4    Naperville Central   
   56    56  Bo Ruttens, So             16:34.6    St. Charles North    
   57    57  Michael Varzino, Fr        16:35.2    Metea Valley         
   58    58  Brian Caskey, Sr           16:35.2    Geneva               
   59    59  Andrew Mareczko, Sr        16:37.7    Niles North          
   60    60  Matthew Roge, Jr           16:38.6    New Trier            
   61    61  Wes York, So               16:39.2    Waubonsie Valley     
   62    62  Riley Miller, Sr           16:40.0    Waubonsie Valley     
   63    63  Trevor Bon, Sr             16:41.0    Waubonsie Valley     
   64    64  Mark Harris, Sr            16:42.2    Lincoln Way North    
   65    65  Matthew Burke, Jr          16:43.0    New Trier            
   66    66  Scott Maison, Fr           16:44.1    Wheat Warrenville So 
   67    67  Noah Baran, Jr             16:46.6    Glenbard North       
   68    68  Stephen Creger, Sr         16:47.3    Geneva               
   69    69  Sean Maison, Fr            16:48.1    Wheat Warrenville So 
   70    70  Austin Albrecht, Sr        16:48.6    Jacobs               
   71    71  Lucas Isla, Sr             16:49.3    Bartlett             
   72    72  Nick Harvey, Sr            16:49.4    Burlington Central   
   73    73  Shane Knanishu, So         16:50.9    Batavia              
   74    74  Mike Trost, So             16:51.0    Lincoln Way North    
   75    75  Ryan Belavich, Sr          16:51.1    Lincoln Way North    
   76    76  Michael Bock, Sr           16:52.2    Batavia              
   77    77  Jimmy Milder, Jr           16:53.2    Marmion Academy      
   78    78  David Tulke, Jr            16:57.1    Prairie Ridge        
   79    79  Nathan Humy, Sr            16:59.9    Hononegah            
   80    80  Jack Zinsky, Jr            17:00.1    Benet Academy        
   81    81  Sean Frintner, Sr          17:00.7    Elk Grove            
   82    82  Keaton Keller, Jr          17:00.8    Batavia              
   83    83  Matthew Edmier, Sr         17:01.7    Bartlett             
   84    84  Nolan Evans, So            17:02.0    Batavia              
   85    85  Ben Rakestraw, Sr          17:02.3    New Trier            
   86    86  Demetrio Cervantes, Jr     17:02.7    Addison Trail        
   87    87  Jb Sandlund, Jr            17:03.6    St. Charles East     
   88    88  Tyler Tomich, Sr           17:04.8    St. Charles North    
   89    89  Jack Gillerlain, So        17:05.0    Batavia              
   90    90  Daniel Hayes, Jr           17:08.0    Bartlett             
   91    91  Luke Sutherland, Jr        17:08.5    St. Charles North    
   92    92  Tom Marchese, Jr           17:09.1    Carl Sandburg        
   93    93  Matt Gedraitis, Fr         17:09.1    Benet Academy        
   94    94  Jeremy Brown, So           17:09.6    Jones College Prep   
   95    95  Cole Hamilton, Sr          17:10.0    Jones College Prep   
   96    96  Zach Harris, Jr            17:10.5    Niles North          
   97    97  Michael Mikhail, Sr        17:13.0    South Elgin          
   98    98  Christian Reyes, So        17:13.9    Jones College Prep   
   99    99  Sylas Cooper, So           17:13.9    Jones College Prep   
  100   100  Josh Toby, Sr              17:15.5    Naperville Central   
  101   101  Matthew Moore, Jr          17:15.6    Wheat Warrenville So 
  102   102  Matthew Byun, Sr           17:17.8    Jones College Prep   
  103   103  Sean Foley, So             17:18.4    Wheat Warrenville So 
  104   104  Daniel Heineman, Sr        17:19.7    Marmion Academy      
  105   105  Julian Desens, Sr          17:20.5    Geneva               
  106   106  David Nino, Jr             17:20.6    Lincoln Way North    
  107   107  Austin Nobbe, Sr           17:20.8    Prairie Ridge        
  108   108  Will Cornish, Jr           17:21.1    Naperville Central   
  109   109  Tom Beckler, Jr            17:21.1    Glenbard North       
  110   110  Benjamin Tate Henrikson, Jr
                                       17:21.7    Burlington Central   
  111   111  Eric Wong, Jr              17:22.6    Jones College Prep   
  112   112  Jeremy Glickman, Sr        17:22.6    New Trier            
  113   113  Michael Banasik, Sr        17:24.2    Elk Grove            
  114   114  Tyler Figgins, Sr          17:24.3    Prairie Ridge        
  115   115  Jacob Melgosa, So          17:24.9    Jacobs               
  116   116  Collyn Bresser, Jr         17:25.5    Hononegah            
  117   117  Matthew Brown, Sr          17:25.6    Bartlett             
  118   118  Luke Sammons, Sr           17:27.6    Benet Academy        
  119   119  Benjamin Piotrowski, Jr    17:28.1    Metea Valley         
  120   120  Russell Reyes, Sr          17:29.3    Niles North          
  121   121  Mike Aguilar, Sr           17:29.6    Glenbard North       
  122   122  Brian Dorn, Jr             17:29.6    Prairie Ridge        
  123   123  Tyler Cabrera, Sr          17:30.1    St. Charles North    
  124   124  Daniel Garcia-Rico, Jr     17:32.5    Jones College Prep   
  125   125  Charles Schafer, So        17:33.5    Metea Valley         
  126   126  Ben Welte, Jr              17:33.8    Hononegah            
  127   127  Kevin Gilbert, So          17:34.0    Prairie Ridge        
  128   128  Jeremy Ambrosio, Sr        17:34.5    Wheat Warrenville So 
  129   129  Jacob Harris, Jr           17:37.1    South Elgin          
  130   130  Patrick Engels, Jr         17:37.4    Benet Academy        
  131   131  Rushi Patel, Sr            17:37.6    Metea Valley         
  132   132  Rowan Quirk, Jr            17:38.0    Metea Valley         
  133   133  Nicholas Cotton, Jr        17:43.2    Bartlett             
  134   134  Danny Freeman, So          17:44.0    Benet Academy        
  135   135  Jackson Gehr, So           17:45.3    Jacobs               
  136   136  Jay Patel, Jr              17:45.8    Niles North          
  137   137  Quentin Lange, Jr          17:48.3    Elk Grove            
  138   138  Aaron Leppert, Jr          17:48.9    Hononegah            
  139   139  Kyle Edwards, Jr           17:50.7    Hononegah            
  140   140  Tom Savegnago, Sr          17:52.9    Glenbard North       
  141   141  Anthony Nicolini, Jr       17:53.4    Bartlett             
  142   142  Andrew Deuschle, Fr        17:54.5    Lemont               
  143   143  Zachary Lorenz, Sr         17:55.1    Burlington Central   
  144   144  James Austgen, So          17:56.2    Benet Academy        
  145   145  Michael McGerty, Sr        18:01.5    Benet Academy        
  146   146  Nick Czorniak, So          18:02.3    Addison Trail        
  147   147  Julio Cervantes, Jr        18:02.9    Addison Trail        
  148   148  Dylan Munoz, Jr            18:03.7    Streamwood           
  149   149  Brandon Nguyen, Jr         18:03.9    Niles North          
  150   150  Mike Duffy, Jr             18:05.0    Glenbard North       
  151   151  Mitchell Roedel, Jr        18:07.0    Burlington Central   
  152   152  Jarod Adaya, Sr            18:11.1    Streamwood           
  153   153  Danny Bueno, So            18:12.6    Addison Trail        
  154   154  Chris Konicki, Sr          18:13.7    Lemont               
  155   155  Riley Carlson, Jr          18:14.7    Metea Valley         
  156   156  Cliff Musial, Jr           18:22.4    Burlington Central   
  157   157  Gavin Pawell, Fr           18:22.8    Lemont               
  158   158  Kevin Push, Sr             18:22.9    Glenbard North       
  159   159  Adam Scribano, Jr          18:25.7    Lemont               
  160   160  Frank Hayden, Jr           18:35.1    Glenbard North       
  161   161  Jackson Mainellis, Jr      18:40.2    South Elgin          
  162   162  Fernando Viveros, So       18:44.7    Streamwood           
  163   163  Patrick Merrill, Jr        18:47.5    Elk Grove            
  164   164  Juan Payne, Sr             18:47.8    Streamwood           
  165   165  Brad Kmiec, Jr             18:47.9    South Elgin          
  166   166  Campbell Kraemer, Sr       18:50.8    Elk Grove            
  167   167  Isaac Rodriguez, Jr        18:55.8    Streamwood           
  168   168  Chris Cornieux, Jr         19:03.3    Hononegah            
  169   169  Max Arnold, Sr             19:04.1    South Elgin          
  170   170  Owen Ganzer, So            19:20.3    Lemont               
  171   171  Marcos Villarreal, Fr      19:21.1    Streamwood           
  172   172  David Reyes, So            19:29.9    Addison Trail        
  173   173  Matt Freese, So            19:43.5    Lemont               
  174   174  Erik Benson, Sr            19:48.4    South Elgin          
  175   175  Owen Vajarsky, Jr          20:00.1    South Elgin          
  176   176  Jonathan Loi, Jr           20:02.0    Addison Trail        
  177   177  Brendan Winkler, Sr        20:50.2    Elk Grove