Sycamore Invitational - Freshman/Sophomore Boys

Afton Forest Preserve

September 1, 2015

88 degrees, sunny
Results by RealTiming Inc.

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Kaneland                 52    4    6   11   14   17   19   31  14:45.6  1:10.1
  2 Geneseo                  74    5    8    9   23   29   34   36  14:58.0  1:45.0
  3 Belvidere North          77    3   15   16   18   25   28   52  15:07.9  1:42.0
  4 DeKalb                   92    1    7   12   32   40   46   49  15:16.7  3:12.9
  5 Hampshire               119   10   13   20   37   39   44   50  15:47.8  2:18.0
  6 St. Francis             131    2   21   22   35   51   57   58     
  7 Sycamore                155   24   27   30   33   41   45   53  16:09.2  1:16.3
  8 Rock Falls              221   26   38   42   54   61   62       17:32.3  4:05.6
  9 Aurora Central Catholic 249   43   47   48   55   56   59   60  17:42.5  1:35.7

Junior and Senior runners are listed with correct times, but removed from overall places and scoring.

        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
             Nick Brouch, Jr            13:39.8    St. Francis          
    1     1  Riley Marks, Fr            13:41.6    DeKalb               
    2     2  Alex Hernandez, So         13:42.9    St. Francis          
             David Kiefer, Jr           13:50.6    St. Francis          
    3     3  Austin Harnois, So         14:01.2    Belvidere North      
    4     4  Sam Webster, So            14:10.0    Kaneland             
    5     5  Peter Rizzo, Fr            14:16.2    Geneseo              
    6     6  Henry Nosek, So            14:23.6    Kaneland             
    7     7  Jacob Trapp, Fr            14:25.2    DeKalb               
    8     8  Kaden Rink, Fr             14:26.4    Geneseo              
    9     9  Andrew Rizzo, Fr           14:29.5    Geneseo              
   10    10  Kyle Blake, So             14:36.1    Hampshire            
   11    11  Jacob Wielgos, Fr          14:40.5    Kaneland             
   12        Zenen Cardenas, So         14:55.3    West Chicago         
   13    12  Hank Barnes, So            15:08.5    DeKalb               
   14        Austin Walsh, Fr           15:10.8    Rochelle             
   15    13  Tommy Croissant, Fr        15:11.9    Hampshire            
   16    14  Kyle Konrad, So            15:13.7    Kaneland             
   17    15  Tyler Paddock, So          15:14.1    Belvidere North      
   18    16  Virgil Munyemana, So       15:19.1    Belvidere North      
   19    17  Cristian Girolamo, So      15:20.0    Kaneland             
   20    18  Chris Winters, So          15:22.1    Belvidere North      
   21        Andrew Leslie, Fr          15:22.3    Dixon                
   22    19  Peyton Heiser, So          15:22.8    Kaneland             
   23    20  Angel Yescas, So           15:27.8    Hampshire            
   24    21  Nicholas Hatfield, Fr      15:30.4    St. Francis          
   25    22  Trevor Hicks, Fr           15:31.0    St. Francis          
   26    23  Nathan Carroll, Fr         15:36.9    Geneseo              
   27        Jacob Heller, So           15:39.3    Dixon                
   28    24  Riley Melton, So           15:40.3    Sycamore             
   29    25  Phillip Menard, Fr         15:43.1    Belvidere North      
   30    26  Rio Salas, Fr              15:43.5    Rock Falls           
             Mike Herrmann, Jr          15:47.7    St. Francis          
   31    27  Lucas McKay, Fr            15:49.1    Sycamore             
             Marc Berkowicz, Sr         15:49.5    St. Francis          
   32    28  Eric Rodriguez, Fr         15:49.7    Belvidere North      
   33    29  Blake Duncan, So           16:01.2    Geneseo              
   34    30  Jarrod Pritchett, Fr       16:04.7    Sycamore             
   35    31  Ben Purcell, So            16:10.7    Kaneland             
   36    32  Nate Harrison, So          16:13.8    DeKalb               
   37    33  Zack Zographos, Fr         16:15.2    Sycamore             
   38    34  Christian Booth, So        16:16.5    Geneseo              
   39    35  Joey Leo, So               16:20.3    St. Francis          
   40        Andrew Loshe, Fr           16:25.9    Dixon                
   41        Aiden Lodwig, Fr           16:27.5    Kaneland             
   42    36  Cameron Darin, So          16:37.7    Geneseo              
   43        Johnathan Hernandez, So    16:38.1    West Chicago         
   44    37  Lenny Garcia, So           16:49.3    Hampshire            
   45    38  Javier DeLaTorre, Fr       16:52.8    Rock Falls           
             Jack Brotnow, Jr           16:53.5    West Chicago         
   46    39  Alex Surprise, Fr          16:54.1    Hampshire            
   47    40  Sam Naftzger, Fr           16:54.5    DeKalb               
   48    41  Dayton Ward, Fr            16:56.6    Sycamore             
   49    42  Lonnie Gribbons, Fr        16:57.9    Rock Falls           
   50    43  Tony Cepeda, Fr            16:58.7    Aurora Central Catholic 
   51    44  Reid Coyle, So             17:12.4    Hampshire            
   52    45  Zachary Rissman, Fr        17:12.7    Sycamore             
   53    46  Luke Mattson, Fr           17:13.3    DeKalb               
   54    47  Austin Dickson, So         17:15.7    Aurora Central Catholic 
             Michael Dhale, Jr          17:16.0    St. Francis          
   55    48  McKimmon Englhardt, So     17:20.8    Aurora Central Catholic 
   56    49  Eric Schmitt, So           17:22.7    DeKalb               
   57    50  Teddy Lyon, Fr             17:24.6    Hampshire            
   58        Angel Flores, Fr           17:38.0    West Chicago         
   59        Ryan Crimmins, So          17:43.1    Kaneland             
   60        Kyle Wells, So             17:45.3    Kaneland             
   61        Adam Wells, So             17:48.4    Geneseo              
   62    51  Eric Sauser, Fr            17:50.0    St. Francis          
   63    52  Roberto Avila, So          17:50.7    Belvidere North      
   64        Thackery Newton, So        17:53.0    Geneseo              
             Jacob Kolker, Sr           18:00.1    St. Francis          
   65        Juan Mejias-Dansbach, Fr   18:01.9    Geneseo              
             Matt Pins, Sr              18:04.7    St. Francis          
   66        Lucas Anderson, Fr         18:05.1    Rochelle             
   67    53  Carson Klein, Fr           18:09.5    Sycamore             
   68        Alex Avila, Fr             18:11.9    Belvidere North      
   69        Asher Lowry, Fr            18:16.1    DeKalb               
   70        Thomas Matejka-Crome, So   18:16.5    DeKalb               
   71        David Babula, Fr           18:16.8    Kaneland              
   72        Andrew Ivarson, Fr         18:17.7    Sterling             
   73    54  Jerome Warren, So          18:18.1    Rock Falls           
   74        Kevin Jablonski, Fr        18:21.9    Kaneland             
   75    55  Josh Malanyaon, So         18:23.0    Aurora Central Catholic 
   76        Bradley Ruetten, So        18:25.3    Sycamore             
   77        Dalton Klingensmith, Fr    18:27.1    Kaneland             
             Tanner Hughes, Sr          18:33.2    St. Francis          
   78    56  Jacob Montelongo, Fr       18:34.4    Aurora Central Catholic 
   79        Jaden Nielson, Fr          18:40.3    Sterling             
   80        Edgar Avil, Fr             18:47.4    Belvidere North      
   81    57  Coleman Lacy, Fr           18:52.3    St. Francis          
   82    58  James Bauer, Fr            19:01.8    St. Francis          
   83        Blake Snider, Fr           19:05.4    Hampshire            
   84    59  Damon Becker, Fr           19:16.7    Aurora Central Catholic 
   85        Charles Parker, Fr         19:18.5    DeKalb               
   86        Tsavo Walker, Fr           19:19.3    Sycamore             
   87    60  Alex Saldana, Fr           19:23.1    Aurora Central Catholic 
   88        Nathan Lambert, So         19:26.1    Geneseo              
   89        James Alessia, So          19:28.0    Aurora Central Catholic 
   90        John Limberis, So          19:30.4    Sycamore             
   91        Zach Gratschmayr, Fr       19:33.6    DeKalb               
   92        Enrique Castaneda, Fr      19:44.6    Aurora Central Catholic 
   93    61  Andrew Leal, Fr            19:49.1    Rock Falls           
   94        Brandon Sattler, Fr        20:00.1    Belvidere North      
   95        Kadin Wolf, Fr             20:04.3    Sterling             
   96        Mason Schultz, So          20:05.6    DeKalb               
             Lane Huwe, Sr              20:07.1    Sycamore             
   97        Kevin Knapp, Fr            20:10.0    Aurora Central Catholic 
   98        Michael Easton, Fr         20:34.3    Aurora Central Catholic 
   99        Kyle Orczykowski, Fr       20:35.1    Kaneland             
  100    62  Chris Leal, Fr             21:01.0    Rock Falls           
  101        Kaleb Efflandt, Fr         21:03.2    Geneseo              
  102        Liam Kelly, Fr             21:31.5    West Chicago         
  103        David Easton, Fr           21:34.7    Aurora Central Catholic 
  104        Joey Baxter, Fr            21:43.5    Aurora Central Catholic 
  105        Jacob Cole, Fr             22:14.1    Belvidere North      
             Kyle Osborne, Sr           22:25.8    Kaneland             
  106        Jason Lavigne, Fr          22:27.0    St. Francis          
  107        Garret Fritz, Fr           22:46.2    St. Francis          
  108        Jack Riglheimer, Fr        23:29.8    Aurora Central Catholic 
  109        Liam Pitney, Fr            24:02.5    DeKalb               
  110        Will Easton, Fr            24:14.6    Aurora Central Catholic 
  111        Nathan Stanfield, Fr       25:42.1    Geneseo