Wauconda Invitational - Varsity Boys

at Lakewood Forest Preserve

September 12, 2015

58 degrees, mostly sunny
Results by RealTiming Inc.

Distance: 3 miles

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD
  1 Glenbrook South          93   10   11   16   19   37   49   59  16:12.5  0:43.1
  2 Crystal Lake Central    101    2    3   12   30   54   78   82  16:05.0  1:41.0
  3 Cary-Grove              108    4   20   21   28   35   67   76  16:12.4  1:09.1
  4 Crystal Lake South      115    6    7   24   32   46   56   62  16:13.7  1:09.0
  5 Geneva                  121    5   17   29   31   39   41   45  16:16.5  1:06.0
  6 East Aurora             139   13   14   25   43   44   64   91  16:23.4  0:38.4
  7 Warren Township         143    1    9   22   36   75   77   95  16:17.0  2:18.0
  8 Barrington              197   27   34   38   47   51   61   63  16:42.7  0:32.3
  9 Wheat-Warrenville So    237   23   33   57   58   66   74   83  16:53.3  1:04.8
 10 Wheaton North           270   15   55   60   69   71   85   93  17:02.8  1:18.0
 11 New Trier               313   40   42   72   79   80   92  106  17:11.2  0:49.6
 12 Richmond Burton         322   48   50   53   68  103  122  131  17:22.4  1:50.6
 13 Grayslake North         373   26   70   81   97   99  101  107  17:41.1  2:17.4
 14 West Chicago            407   18   84   89  105  111  117  120  17:55.9  2:38.7
 15 Lane Tech               420   52   65   73  112  118  130       17:54.2  1:59.2
 16 Maine East              461    8   87  113  119  134            18:39.6  5:40.6
 17 Wauconda                507   90   98  100  109  110  124  125  18:35.9  0:34.8
 18 Grayslake Central       535   94  102  108  115  116  135  138  18:45.4  0:35.2
 19 Marian Central          558   86  104  114  126  128  129  136  19:07.7  2:19.6
 20 Lisle                   613   88  121  132  133  139  141       20:28.8  4:30.0
 21 Harvard                 623   96  123  127  137  140            20:41.4  5:08.2


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM         
    1     1  Dustin Macuiba, Sr         15:09.4    Warren Township      
    2     2  Cole Barkocy, Jr           15:22.0    Crystal Lake Central 
    3     3  Weston Sterchi, Jr         15:29.7    Crystal Lake Central 
    4     4  Alex Ratkovich, Jr         15:32.1    Cary-Grove           
    5     5  Tyler Dau, Jr              15:36.5    Geneva               
    6     6  Jack Becker, So            15:40.3    Crystal Lake South   
    7     7  Jon Prus, Jr               15:46.0    Crystal Lake South   
    8     8  Torrain Haughton, Sr       15:49.4    Maine East           
    9     9  Brady Roegner, Sr          15:52.8    Warren Township      
   10    10  Jordan Theriault, So       15:58.5    Glenbrook South      
   11    11  Alec Sanchez, Jr           16:04.1    Glenbrook South      
   12    12  Steven Hillier, Sr         16:05.2    Crystal Lake Central 
   13    13  David Galvan, Sr           16:05.8    East Aurora          
   14    14  Ricardo Del Toro, Jr       16:07.1    East Aurora          
   15    15  Justin Ostrem, So          16:07.3    Wheaton North        
   16    16  Matt Jortberg, So          16:07.4    Glenbrook South      
   17    17  Brian Caskey, Sr           16:08.6    Geneva               
   18    18  Danny McComb, Jr           16:09.2    West Chicago         
   19    19  Jack Whetstone, Jr         16:11.2    Glenbrook South      
   20    20  Jack Adams, Jr             16:11.9    Cary-Grove           
   21    21  Kyle Adams, Jr             16:12.0    Cary-Grove           
   22    22  Julian Ruiz, Jr            16:14.0    Warren Township      
   23    23  Kyle Thompson, Jr          16:14.2    Wheat-Warrenville So 
   24    24  Tommy Melone, Sr           16:14.3    Crystal Lake South   
   25    25  Jose Alvarado, Sr          16:16.1    East Aurora          
   26    26  Liam O'Connell, Jr         16:19.3    Grayslake North      
   27    27  Scott Williams, Sr         16:23.9    Barrington           
   28    28  Tommy Williams, Jr         16:24.7    Cary-Grove           
   29    29  Boon Andrews, So           16:24.9    Geneva               
   30    30  Brandon Tomasello, Jr      16:24.9    Crystal Lake Central 
   31    31  Jake Tracey, Sr            16:30.2    Geneva               
   32    32  Ryan Foster, So            16:38.7    Crystal Lake South   
   33    33  Joseph Kratz, Jr           16:39.4    Wheat-Warrenville So 
   34    34  Ryan Ziolkowski, Sr        16:40.5    Barrington           
   35    35  Derek Warren, Fr           16:41.2    Cary-Grove           
   36    36  Nathaniel Oommen, Jr       16:41.4    Warren Township      
   37    37  Charith Wickrema, Sr       16:41.6    Glenbrook South      
   38    38  Nick Laning, So            16:42.2    Barrington           
   39    39  Stephen Creger, Sr         16:42.5    Geneva               
   40    40  Ben Rakestraw, Sr          16:42.8    New Trier            
   41    41  Jordan Evans, Jr           16:43.0    Geneva               
   42    42  Matthew Roge, Jr           16:43.5    New Trier            
   43    43  Ruben Nino, Sr             16:44.1    East Aurora          
   44    44  Gio Morales, Jr            16:44.2    East Aurora          
   45    45  Julian Desens, Sr          16:47.9    Geneva               
   46    46  Doug Cain, Sr              16:49.3    Crystal Lake South   
   47    47  Robert Tilly, Jr           16:50.8    Barrington           
   48    48  Chris Williams, Jr         16:51.5    Richmond Burton      
   49    49  Michael Aki, Sr            16:53.8    Glenbrook South      
   50        Carlos Rosas, Sr           16:55.0    Round Lake           
   51    50  Ryan Hommowun, Jr          16:55.4    Richmond Burton      
   52    51  Bart Susol, Jr             16:56.1    Barrington           
   53    52  Pedro Fernandez, Sr        16:59.3    Lane Tech            
   54    53  Nick Koschak, Jr           17:00.5    Richmond Burton      
   55    54  Ryan Hillier, Sr           17:03.0    Crystal Lake Central 
   56    55  Ryan Almer, Sr             17:04.4    Wheaton North        
   57    56  Alex Foydl, Jr             17:05.8    Crystal Lake South   
   58    57  Anthony Cipriano, Sr       17:06.7    Wheat-Warrenville So 
   59    58  David Bein, Jr             17:07.5    Wheat-Warrenville So 
   60    59  Nick Stanek, Sr            17:10.6    Glenbrook South      
   61    60  Parker Wilson, Jr          17:14.0    Wheaton North        
   62    61  Thomas Herrmann, Sr        17:14.5    Barrington           
   63    62  Miles Foydl, Jr            17:17.3    Crystal Lake South   
   64    63  Stu Todd-Middleditch, Jr   17:18.0    Barrington           
   65    64  Eliut Gonzalez, Sr         17:18.7    East Aurora          
   66    65  Nicholas Schoessling, Jr   17:18.9    Lane Tech            
   67    66  Michael Hanson, Jr         17:18.9    Wheat-Warrenville So 
   68        Mitchell Alberts, Sr       17:19.1    Mundelein            
   69    67  Tom Veal, Jr               17:21.9    Cary-Grove           
   70    68  John Kellum, Jr            17:22.6    Richmond Burton      
   71    69  Jonah Sangorska, Sr        17:23.1    Wheaton North        
   72    70  Dylan Ponomar, Sr          17:23.9    Grayslake North      
   73    71  Aidan Johnson, Jr          17:25.2    Wheaton North        
   74    72  Sean Gorney, Jr            17:25.3    New Trier            
   75    73  Isaac Gloss, Jr            17:25.5    Lane Tech            
   76    74  John Franke, Jr            17:25.9    Wheat-Warrenville So 
   77    75  Raymond Sorge-Young, Jr    17:27.3    Warren Township      
   78    76  Jack Warnecke, So          17:27.5    Cary-Grove           
   79    77  Raees Ahmad, Jr            17:27.7    Warren Township      
   80    78  Tyler Tomasello, Jr        17:31.4    Crystal Lake Central 
   81    79  Mason Brachmann, Jr        17:32.2    New Trier            
   82    80  James Crimmins, Sr         17:32.3    New Trier            
   83    81  Cameron Detweiler, Jr      17:34.3    Grayslake North      
   84    82  Gio Macias, Jr             17:34.7    Crystal Lake Central 
   85    83  Matthew Moore, Jr          17:38.0    Wheat-Warrenville So 
   86    84  Zenen Cardenas, So         17:47.6    West Chicago         
   87        Kyle Wynn, Sr              17:54.8    Waukegan             
   88    85  Ethan Swihart, Sr          17:58.4    Wheaton North        
   89    86  Ryan DiPietro, Sr          17:59.5    Marian Central       
   90    87  James Liu, Sr              18:08.6    Maine East           
   91    88  Nick Janitch, Jr           18:09.8    Lisle                
   92    89  Bob Draughton, Sr          18:10.5    West Chicago         
   93    90  Collin McFadden, Sr        18:12.5    Wauconda             
   94    91  Alex Unzueta, Jr           18:14.3    East Aurora          
   95    92  Francis Borys, Jr          18:20.2    New Trier            
   96    93  Ryan Berg, Jr              18:21.7    Wheaton North        
   97    94  Joseph Tarnowski, Sr       18:22.9    Grayslake Central    
   98    95  Jacob Anderson, Jr         18:24.7    Warren Township      
   99    96  Jacob Cobb, Jr             18:26.8    Harvard              
  100        Moises Acosta, Jr          18:30.5    Round Lake           
  101        Sean Naughton, Jr          18:30.6    Mundelein            
  102    97  John Mutter, Jr            18:31.4    Grayslake North      
  103    98  James Barten, Sr           18:34.0    Wauconda             
  104    99  Miguel Carrera, Jr         18:36.7    Grayslake North      
  105        Emanuel Sanchez, Sr        18:38.8    Round Lake           
  106   100  Adam Fox, So               18:39.0    Wauconda             
  107   101  Jaime Velasco, Jr          18:39.2    Grayslake North      
  108   102  Nick Greenwald, Sr         18:41.9    Grayslake Central    
  109   103  Nicholas Degroot, So       18:42.1    Richmond Burton      
  110        Edson DeLaRosa, Jr         18:42.3    Round Lake           
  111   104  Nick Reuter, So            18:43.0    Marian Central       
  112        Steven Van Belleghem, Jr   18:44.2    Mundelein            
  113   105  Johnathan Hernandez, So    18:44.5    West Chicago         
  114   106  Gavin Mischler, Sr         18:46.1    New Trier            
  115   107  Aj Amadio, Jr              18:46.3    Grayslake North      
  116   108  Lars Harvey, Sr            18:46.3    Grayslake Central    
  117   109  Marcus Keller, Fr          18:46.6    Wauconda             
  118   110  Jared DeWyze, So           18:47.2    Wauconda             
  119   111  Israel Cruz, Jr            18:47.9    West Chicago         
  120   112  Vince Costello, Jr         18:48.9    Lane Tech            
  121   113  Jigar Patel, Jr            18:50.9    Maine East           
  122   114  Andrew Payton, Sr          18:52.2    Marian Central       
  123   115  Yvan Soetarman, Sr         18:57.7    Grayslake Central    
  124   116  Matt Reynolds, Jr          18:58.1    Grayslake Central    
  125   117  Rahul Prabhu, Sr           18:58.3    West Chicago         
  126   118  Trevor Knepp, Jr           18:58.5    Lane Tech            
  127   119  Elly Jdaidany, Sr          18:59.5    Maine East           
  128   120  Jaime Marban, Sr           18:59.6    West Chicago         
  129   121  Zach DeCraene, Jr          19:06.8    Lisle                
  130   122  Owen Smith, Jr             19:11.9    Richmond Burton      
  131   123  Gilberto Mercado, Sr       19:20.5    Harvard              
  132        Lupe Matias, Jr            19:23.6    Mundelein            
  133   124  Mike Messacar, So          19:24.9    Wauconda             
  134   125  Nick Brunn, Fr             19:26.5    Wauconda             
  135   126  Justin Santopadre, Sr      19:44.6    Marian Central       
  136   127  Erick Herrera, Sr          19:52.1    Harvard              
  137   128  Michael Morehead, So       20:19.0    Marian Central       
  138   129  Spencer Hines, Fr          20:24.0    Marian Central       
  139   130  Cristian Medina, Sr        20:31.9    Lane Tech            
  140   131  Patrick Hastings, Sr       20:55.4    Richmond Burton      
  141   132  Dylan Malavia, Jr          21:09.0    Lisle                
  142   133  Cole Faulstich, Jr         21:18.5    Lisle                
  143   134  Daniel Farley, Jr          21:29.9    Maine East           
  144   135  Kyle Kain, Sr              21:30.1    Grayslake Central    
  145   136  Derek Lee, Fr              21:59.6    Marian Central       
  146   137  Jose Ortiz, Sr             22:12.6    Harvard              
  147   138  Keaton Rubin, Sr           22:34.8    Grayslake Central    
  148   139  Kevin Lee, Jr              22:39.8    Lisle                
  149   140  Irwin Veronica, Sr         23:35.0    Harvard              
  150   141  Ben Salzberg, Jr           26:40.2    Lisle